2022’de manzara fotoğrafçılığı için en iyi kameralar

Manzara fotoğrafçılığı, en yüksek çözünürlüğe ve dinamik aralığa sahip kameralardan yararlanır. Seçimimizi yaparken hava koşullarına karşı koruma, pil ömrü ve tripod üzerinde çalışabilirlik gibi faktörlere de bakarız. Mükemmel konuma doğru yürüyüş yaparak ve mükemmel ışığı bekleyerek saatler harcayacaksanız, mümkün olan en iyi görüntü kalitesini sunması en muhtemel kamerayı seçtik.

Manzaralar için en iyi kamera: Fujifilm GFX 50S II

GFX 50S II’nin orta format sensörü, ona tüm tam çerçeve emsallerine göre küçük bir görüntü kalitesi avantajı sağlar. Daha pahalı olan 100MP kardeş modeli daha da iyidir, ancak bu kılavuzun amaçları doğrultusunda 4000$’lık bir üst sınır belirledik. 50S II, sağlam bir yapı ve bir tripodla çalışırken hem yukarı kaldırılabilen bir ekran hem de üst panel ayarları ekranının yanı sıra genel X serisi modellerde parlatılmış bir kullanıcı arayüzü sunar.

Büyük sensörüne rağmen makul bir boyut ve ağırlıktır ve gövde içi sabitleme, her zaman bir tripod taşımanıza gerek olmadığı anlamına gelir.

Daha düşük çözünürlüklü bir vizörü vardır ve tam çerçeve rakiplerinin arka arkaya çekim hızları, AF hızı veya izleme performansı ile rekabet edemez, bu nedenle ilgi alanlarınız daha dinamik konulara uzanıyorsa bizim seçimimiz olmaz, ancak GFX 50S II’nin dinamik aralığı ve mükemmel (pahalı olsa da) lensleri ona burada bizim için üstünlük sağlıyor.

Neleri Beğendik

 • Şimdiye kadarki en uygun fiyatlı orta format ILC
 • Pek çok özelleştirmeyle fotoğrafçı dostu ergonomi
 • Etkili vücut içi stabilizasyon

Neleri Beğenmedik

 • Kontrast algılamalı AF benzerlerinden daha yavaştır
 • Görüntü kalitesi, en iyi tam çerçeveden önemli ölçüde daha iyi değil
 • Göz algılamalı AF, rakip sistemler kadar güvenilir değil
 • Etkileyici olmayan video özellikleri (yalnızca HD)

Sony’nin çoklu çekim yüksek çözünürlüklü modu için hareket düzeltmesi kazanan a7R V (yine de masaüstü yazılımında toplanmış olsa da), birçok açıdan Fujifilm’i geride bırakarak tam çerçeve kohortu seçimimiz olabilir, ancak Nikon Z7 II‘si de bakmaya değer. Otomatik odaklama, en son Sony veya Canon modelleri kadar iyi değil, ancak buradaki en uygun fiyatlı modellerden biri olmasına rağmen görüntü kalitesi olağanüstü.

Fujifilm GFX 50S II hakkında daha fazlasını okuyun


Şunları da göz önünde bulundurun:

Özellikle manzara fotoğrafçılığına uygun olduğunu düşündüğümüz diğer modeller şunlardır:


Fujifilm GFX 50SII


51MP BSI-CMOS sensör | Vücut içi stabilizasyon sistemi (6,5 EV’ye kadar) | 30p’ye kadar Full HD video


Fujifilm GFX 50S II, yerleşik görüntü sabitleme özelliğine sahip (nispeten) kompakt 50MP orta format aynasız değiştirilebilir lensli bir kameradır.

GFX 50S II, fotoğrafçı dostu ergonomiyle birleştirilmiş çok sayıda harici kontrol ve kapsamlı özelleştirme içerir. Nispeten kompakt boyutu ve kitlesel pazardaki XT serisiyle paylaşılan menü sistemi, onu bugüne kadarki en pratik orta format kameralardan biri yapıyor.

Fujifilm’in en uygun fiyatlı
orta format kamerası, hem
meraklılar hem de
profesyoneller için son
derece çekici bir seçenektir.

GFX 50S II, kontrast algılamalı otomatik netleme kullanır. Performans birçok konu için ve birçok durumda iyidir, ancak modern aynasız standartlarına göre yavaştır.

Beğendiklerimiz:

 • Şimdiye kadarki en uygun fiyatlı orta format ILC
 • Pek çok özelleştirmeyle fotoğrafçı dostu ergonomi
 • Etkili vücut içi stabilizasyon

Hoşlanmadıklarımız:

 • Kontrast algılamalı AF benzerlerinden daha yavaştır
 • Görüntü kalitesi, en iyi tam çerçeveden önemli ölçüde daha iyi değil
 • Göz algılamalı AF, rakip sistemler kadar güvenilir değil
 • Etkileyici olmayan video özellikleri (yalnızca HD)

Göz algılama AF-S ile sınırlıdır ve olabileceği kadar güvenilir değildir. Bununla birlikte, çoğu günlük fotoğrafçılık için GFX 50S II iyi iş çıkaracaktır. Görüntü kalitesi mükemmel, yalnızca en iyi tam çerçeve modellerin yanına yaklaşabiliyor. Etkileyici çözünürlüğü (mükemmel lenslerle desteklenir) ve harika dinamik aralığı, onu özellikle manzara ve stüdyo fotoğrafçılığı için uygun hale getirir. GFX 50S II, 1080/30p yakalamada zirveye ulaşır. Çekimler, kameranın gövde içi stabilizasyonunun da yardımıyla oldukça iyi. Fotoğrafların ve video kontrollerinin hassas bir şekilde ayrılabilmesi, birlikte video çekmeyi şaşırtıcı derecede keyifli hale getiriyor.

50S II, şimdiye kadar piyasaya sürülen en ucuz dijital orta format fotoğraf makinesidir. Görüntü sabitleme ve hassas odak, kullanılabilirliğini stüdyonun çok ötesine taşır. Hız, otomatik odaklama ve video, en güçlü yönleri değildir, ancak mevcut en iyi görüntü kalitesinden bazılarını isteyen meraklı fotoğrafçılar için büyük bir çekiciliğe sahip olmalıdır.

Canon EOS R5


45 MP tam çerçeve sensör | Çift Piksel AF | 8K’ya kadar tam genişlikte Ham video


Canon EOS R5, saniyede 20 kareye kadar 45 megapiksel fotoğraflar çekebilen ve 8K video çekebilen çok yönlü ve yetenekli bir tam çerçeve aynasız kameradır.

EOS R5, rahat bir tutuşa, iyi yerleştirilmiş otomatik odaklama kontrollerine ve hızlı ayar değişiklikleri için üç kontrol kadranına sahiptir. Harika görünen ancak pil ömrünü azaltan ‘yüksek fps’ ayarıyla vizör ve ekran çok hoş. Kamera çok ağır olmadan sağlam bir his veriyor ve hava şartlarına dayanıklılık vaat ediyor.

EOS R5, manzara, düğün,
etkinlik ve hatta spor
fotoğrafçıları ile kolayca bir
ev bulabilir

AF sistemi çerçevenin %100’ünü kaplar, hem insanları hem de hayvanları algılar ve her türlü hareketli nesne için son derece etkilidir. Kamera başlar ve neredeyse anında yanıt verir. Elektronik deklanşörü kullanarak 20 fps’ye kadar (mekanik deklanşörü kullanarak 12 fps) uzun seri çekimler yapabilir. Pil ömrü, hızlı vizör modu tarafından azaltılsa da oldukça iyidir.

Beğendiklerimiz:

 • Etkileyici görüntü kalitesi
 • Mükemmel ergonomi, kullanılabilirlik
 • %100 kapsama ile etkileyici AF
 • Dahili HDR veya 10 bit 4:2:2 video kaydı
 • Büyük vücut içi stabilizasyon

Hoşlanmadıklarımız:

 • Aşırı ısınma videoda bir sorun gibi görünüyor
 • 120 fps’de EVF ile so-so pil ömrü
 • HDR fotoğraf seçenekleri biraz gömülü, dahili ekranlar HDR özellikli değil

JPEG görüntüler hoş renkler, mükemmel ayrıntılar ve düşük parazit sunar. Ham dinamik aralık, sınıfında lider olmasa da mükemmeldir ve gövde içi görüntü sabitleyici, çok düşük enstantane hızlarında bile elde tutulan fotoğrafların net olmasını sağlamaya yardımcı olur.

En yüksek ayarlarda video kalitesi gerçekten mükemmel, ancak ısı bir sorun haline geliyor. “Standart kalitede” 4K modu, emsallerinden yalnızca biraz daha az ayrıntılı çıktıyla neredeyse sınırsız kayıt sağlar. Hareketsiz görüntülerden videoya ve geri geçiş yapmak çok kolaydır, video AF güvenilirdir ve 10 bitlik yakalama, HDR veya esnek Günlük seçenekleri sağlar.

Isınma, süper yüksek kaliteli video çekebileceğiniz süreyi sınırlasa da, EOS R5 her türden fotoğrafçı için mükemmel bir çok yönlü seçenek olmaya devam ediyor. EOS R5, iyi yapılmış, her şeyi yapabilen aynasız bir fotoğraf makinesi arayan manzara, düğün, etkinlik ve hatta spor fotoğrafçıları arasında kolayca bir ev bulabilir.

Fujifilm X-H2


40MP APS-C BSI-CMOS X-Trans sensörü | 8K/30p video | Vücut içi görüntü sabitleme


Fujifilm X-H2, 40MP BSI CMOS sensörüne dayalı yüksek çözünürlüklü bir fotoğraf ve video hibrit kameradır.

X-H2, ikiz ayar kadranları ve önemli bir ön kavrama ile nispeten büyük bir magnezyum alaşımlı gövdeye sahiptir. Bir üst plaka ekranı ve tam eklemli arka ekran, tripod ve bel seviyesinde çekime uygundur. Menü sistemi kapsamlıdır ancak mantıklı bir şekilde düzenlenmiştir ve bol miktarda özelleştirme vardır. Vizör yüksek çözünürlüklüdür, ancak büyütülmüş canlı görüntü manuel odaklama için çok düşük çözünürlüklüdür.

X-H2, hayvanlardan araçlara kadar çok çeşitli nesneleri algılayabilir ve bunlarla izleme performansı oldukça iyidir. Tanınmayan özneler için izleme daha az güvenilirdir ve göz algılama yanlış pozitiflere eğilimlidir. 15 fps’de çekim yaparken etkileyici derecede derin bir tampon var.

Beğendiklerimiz:

 • Son derece ayrıntılı fotoğraflar ve video çekimi
 • Yüksek çözünürlüklü EVF
 • Kapsamlı video özellik seti

Hoşlanmadıklarımız:

 • Yanlış pozitiflere eğilimli otomatik odaklama
 • Kadranlar daha özelleştirilebilir olabilir
 • Birkaç modda önemli panjur

X-H2, hem JPEG hem de Raw modlarında son derece ayrıntılı görüntüler üretir. Bir APS-C sensöründe 40 MP, nispeten yüksek piksel düzeyinde gürültü anlamına gelir, ancak çok yüksek ISO ayarlarına kadar herhangi bir çıktı boyutunda rekabet eder.

X-H2, kendisinden türetilen 6,2K veya 4K çıktıyla çok ayrıntılı 8K görüntüler üretir. Bu modlarda nispeten yüksek panjur sergiler. Bu açıdan daha iyi olan alt örneklemeli bir 4K modu da var.

Henüz X-H2’yi tam olarak test etmedik, ancak sensörü, 40MP çözünürlüğünün vaat ettiği yüksek ayrıntı düzeylerini sağlıyor gibi görünüyor. Tüm bu piksellerin daha yavaş okunması, dönen deklanşör ve X-H2S’den daha düşük AF performansı anlamına gelir.

Nikon Z7 II


45,7 MP tam çerçeve sensör | Gövde içi görüntü sabitleme | 4K/60p video


Nikon’un Z7 II modeli, 10 fps’ye kadar seri çekimler, küçük bir kırpmayla 4K/60p video çeken ve sektördeki en iyi ergonomiden bazılarını sunan 45,7 MP tam çerçeve, görüntü sabitlemeli aynasız bir kameradır.

Z7 II, nispeten kompakt gövdesine rağmen çok sayıda iyi yerleştirilmiş kontrol ve büyük bir tutma yeri sağlar. Yinelenen kontrollere sahip bir pil tutacağı eklemek için ek seçenek değerlidir. Özel düğmelere nelerin uygulanabileceği konusunda daha fazla kontrole sahip olmak istiyoruz ve yine de Nikon’un DSLR’lerinin önündeki AF modu kontrolünü kaçırıyoruz.

X-H2, hayvanlardan araçlara kadar çok çeşitli nesneleri algılayabilir ve bunlarla izleme performansı oldukça iyidir. Tanınmayan özneler için izleme daha az güvenilirdir ve göz algılama yanlış pozitiflere eğilimlidir. 15 fps’de çekim yaparken etkileyici derecede derin bir tampon var.

Beğendiklerimiz:

 • Sensör, sınıfındaki en iyi görüntü kalitelerinden bazılarını sunar
 • Güzel ergonomi
 • 4K/60p (küçük bir kırpma ile)

Hoşlanmadıklarımız:

 • Otomatik odaklama arayüzü biraz hantal
 • EVF rakipler kadar yüksek çözünürlüklü değil
 • Özelleştirme biraz sınırlı

Z7 II’nin tutması rahat bir
kamera olduğunu söylemek
yetersiz kalır.

Otomatik odaklama performansı genellikle iyidir ve yüz/göz AF, donanım yazılımı güncellemeleriyle iyileştirilmeye devam eder. Arayüz olabileceği kadar rafine değil ve konu izleme, yüz algılama veya bazı rakiplerinde otomatik olan daha basit bir AF alanı modu kullanıp kullanmayacağınıza karar vermeniz gerekecek. Sonuçlar yine de çok iyi olma eğilimindedir.

Z7 II’nin görüntü kalitesi sıklıkla etkileyicidir. Çözünürlük dışında her konuda emsalleriyle boy ölçüşecek ve ISO 64 için gereken daha fazla pozlamayı kullanabileceğiniz durumlarda ton kalitesi açısından bir avantajı var. JPEG’ler iyidir, ancak en iyi sonucu Raw dosyalarından aldık.

1,08x kırpma ile 4K/60p yakalamanın eklenmesi memnuniyetle karşılanır; daha az çözünürlüğe sahip daha çok video odaklı kameralar kadar ayrıntı sunmayabilir, ancak sağlamdır. Ayrıca ham videonun çıktısını sensörün tam genişliğinden 1080p olarak veya kırpılmış bir APS-C bölgesinden 4K olarak alabilirsiniz.

Z7 II, üstün görüntü kalitesi üretebilen çok yetenekli bir kameradır. Otomatik odaklama performansı ve arayüzü, emsallerinin en iyileri arasında pek iyi değil, ancak genel olarak çok iyi, çok yetenekli bir kamera. Orijinal sürüm üzerindeki iyileştirmeler, iyi performans gösterdiği koşulların aralığını genişletmeye yardımcı olur.

OM System OM-1


X tipi AF ile yığınlı CMOS | IP53 çevresel sızdırmazlık | Tam AF ile 50 fps’ye kadar (120 olmadan)


OM Sistemi OM-1, tam otomatik odaklama ile saniyede 50 kareye kadar çekim yapabilen 20MP Micro Four Thirds aynasız bir kameradır.

OM-1, çok sayıda doğrudan kontrole ve iyi düzeyde özelleştirmeye sahiptir. Rahat bir tutuşa ve tamamen eklemli bir dokunmatik ekrana sahiptir. Yeni bir menü sistemi iyi düzenlenmiş ve öğrenmesi hızlı.

X-H2, hayvanlardan araçlara kadar çok çeşitli nesneleri algılayabilir ve bunlarla izleme performansı oldukça iyidir. Tanınmayan özneler için izleme daha az güvenilirdir ve göz algılama yanlış pozitiflere eğilimlidir. 15 fps’de çekim yaparken etkileyici derecede derin bir tampon var.

Sofistike Yığılmış CMOS
sensör, kameranın yüksek
hız ve çoklu çekim
özelliklerine güç sağlar.

Beğendiklerimiz:

 • Tam AF ile yüksek hızlı çekim
 • Mükemmel görüntü sabitleme
 • Ayrıntılı 4K video

Hoşlanmadıklarımız:

 • AF İzleme, tanınmayan nesnelerde yetersiz kalıyor
 • Standart renk modlarında Log/HLG’den çok daha az ayrıntılı 4K
 • Yüz algılama ve özne tanıma iyi entegre edilmemiş

OM-1’in AF’si, bir dizi hayvanı ve aracı tanıyacak ve bunları iyi takip edecek şekilde eğitilmiştir. Yine de, bu modlardan uzakta genel konu takibinde çok daha az iyidir. Etkileyici bir şekilde OM-1 AF yapabilir ve 50 fps’ye kadar (AF olmadan 120 fps) Raw çekebilir ve deklanşöre tam basmadan önceki anları yakalamanız için görüntüleri önceden ara belleğe alabilir.

Kameranın 20 MP sensöründen çok fazla ayrıntı çeken canlı JPEG’lerle görüntü kalitesi iyidir. Ham dosyalar, dörtte birlik tip bir sensörden bekleyebileceğiniz kadar esnektir. Çoklu çekim modları, 50 veya 80 MP görüntüler yakalamanıza veya uzun pozlama efektleri sunmanıza yardımcı olur.

OM-1, elde çekim yapmayı kolaylaştıran kameranın mükemmel görüntü sabitleme özelliği ile 60 fps’ye kadar UHD 4K çekim yapabilir. 10 bit HLG ve Günlük modlarında ayrıntı seviyeleri, 8 bit/standart profil modlarından çok daha yüksektir. Video AF, fotoğraf moduna benzer güçlü (ve zayıf) yönlere sahiptir.

OM-1, hızlı çekim, iyi dengelenmiş video ve tanıması için eğitildiği konuların etkileyici şekilde izlenmesini sağlar. Diğer konuları izlemesi hayal kırıklığı yaratıyor ve standart renk profillerinde daha iyi video kalitesi görmek istiyoruz, ancak genel olarak OM-1, kompakt bir pakette çok fazla güç sunuyor.

Panasonic Lumix DC-S1R


47 MP tam çerçeve CMOS sensör | Gövde içi görüntü sabitleme | 187MP “Yüksek Çözünürlük” modu


Panasonic S1R, stabilize tam çerçeve 47 MP sensöre sahip üst düzey aynasız bir kameradır. Düşük çözünürlüklü Panasonic S1 ile aynı gövde tasarımını paylaşıyor ve tripod tabanlı çekim için 187 MP “Yüksek çözünürlüklü” mod sunuyor.

Çok sayıda doğrudan kontrole sahip olan S1R, aynasız rakiplerinden çok üst düzey bir DSLR gibi hissettiriyor. Tutması oldukça rahat ve çoğu kontrol iyi yerleştirilmiş. Gövde hava koşullarına karşı korumalıdır ve çift menteşeli arka cam bile sağlam bir his verir. Işıklı kontroller, düşük ışıklı işler için bir avantajdır. EVF çok yüksek çözünürlüklüdür ancak kamera odaklandıkça ayrıntı seviyesi düşer.

Panasonic S1R, çeşitli
fotoğrafçılar için gerçekten
mükemmel bir kamera

Beğendiklerimiz:

 • Mükemmel yapı kalitesi
 • Etkili stabilizasyon sistemi
 • Yüksek çözünürlüklü moddan mükemmel sonuçlar

Hoşlanmadıklarımız:

 • Oldukça büyük ve ağır
 • AF-C’deki otomatik netleme yalpalaması dikkat dağıtıcı olabilir
 • Hemen emsallerine kıyasla yüksek fiyat

S1R, inanılmaz derecede hızlı ve doğru tekli AF hızları sağlayan Panasonic’in Depth-from-Defocus otomatik odaklama sistemini kullanır. Ne yazık ki, sürekli AF ile çekim yapmak, vizörde dikkati dağıtan bir odak ‘yalpalamasına’ neden olur ve seri çekim hızını 6 fps’ye düşürür – yine de oldukça iyi bir doğruluk sağlar. Aksi takdirde, S1R inanılmaz derecede duyarlı bir kameradır, ancak muazzam bir pil paketine rağmen pil ömrü dikkate değer değildir.

Panasonic S1R ciddi anlamda etkileyici görüntüler sunuyor. JPEG’ler ayrıntıyı ve gürültü azaltmayı iyi bir şekilde dengeler ve Raw dosyaları çok esnektir, ancak rakiplerinin en iyilerinden biraz daha az esnektir. Burada öne çıkan, yüksek çözünürlüklü moddur – bir tripod gerektirir, ancak ince ayrıntılarla sızan 187 MP dosyalar ortaya çıkarır. ‘Hareket düzeltme’ seçenekleri, görüntülerinizde bazı hafif bozulmalar riskine rağmen, sahnedeki hareketi işleme konusunda oldukça iyi bir iş çıkarıyor.

S1R, piksel gruplama kullanarak sabitlenmiş 4K/60p’yi hafif bir kırpmayla yakalayabilir ve bize göre kalitesi, yüksek çözünürlüklü tam çerçeve aynasız kameralar arasında en iyisidir. Kamera gövdesinde hem kulaklık hem de mikrofon bağlantı noktası bulunur ve kameranın manuel odaklaması, video çalışması için daha öngörülebilir hale getirmek üzere uyarlanabilir.

Bir ton özellik, inanılmaz yapı kalitesi, harika kontroller ve etkileyici görüntü ve video kalitesi ile Panasonic S1R, çeşitli fotoğrafçılar için gerçekten mükemmel bir kamera. Tek gerçek Aşil topuğu, özellikle arka arkaya çekim yaparken otomatik odaklama sistemiyle ilgilidir – ‘yalpalama’ etkisi ve yavaş çekim hızı, harekete ve etkinlik fotoğrafçılarına itici olacaktır. Ancak ağır bir kamera gövdesine aldırış etmeyen ve harcayacak parası olan diğerleri için S1R, onlara uzun süre hizmet edecek bir beygir.

Pentax K-1 Mark II


36 MP tam çerçeve CMOS sensör | Gövde içi görüntü sabitleme | Çapraz eğimli LCD


Pentax K-1 Mark II, 36MP stabilize sensöre ve dış LED aydınlatma ve diğer tam kare DSLR’lerde bulunmayan akıllı sensör kaydırmalı çekim modları gibi birçok yenilikçi özelliğe sahip, hava koşullarına son derece dayanıklı bir tam çerçeve kameradır.

İyi düşünülmüş ergonomi, K-1 II’yi ister tripoda monte edilmiş ister elinizde olsun, çekim yapmak için çok rahat hale getirir. Hava koşullarına dayanıklı ve -10C/+14F sıcaklıklara kadar derecelendirildi, elementlere karşı ayakta durmakta hiçbir sorunu yok. 3,2 inçlik ‘çapraz eğimli’ LCD ekran, bel altı veya tuhaf açılarda çekimi zahmetsiz hale getirir ve dış aydınlatma süper kullanışlıdır: LED’ler doğrudan LCD ekranın arkasında, doğrudan lens yuvasının üzerinde, hafıza kartı yuvasında ve pil bölmesinde.

K-1 II, son derece sağlam
bir gövdeye sarılmış yüksek
çözünürlüklü bir sensör
isteyen statik konu atıcıları için iyi bir seçenektir.

Beğendiklerimiz:

 • Temel ISO’ya yakın mükemmel çözünürlük ve dinamik aralık
 • Tripod Piksel Kaydırma ayrıntıyı, paraziti ve çözünürlüğü iyileştirir
 • LED ışıklar, karanlıkta kontrollerin bulunmasına yardımcı olur
 • Mükemmel yapı kalitesi

Hoşlanmadıklarımız:

 • Yeni ön işlemci gürültü azaltmayı Raw dosyalarına “pişirir”
 • Agresif JPEG gürültü azaltma
 • Sınırlı AF noktası kapsamı
 • Güvenilir olmayan AF takibi
 • Sınırlı lens kullanılabilirliği

Kameranın 33 otomatik netleme noktası, çerçevenin merkezine doğru yoğunlaşmıştır ve modern standartlarla sınırlı görünmektedir. Aynı şekilde AF izleme, güvenilirlik açısından rekabetin gerisinde kalıyor. K-1 II, -3EV’ye kadar çok düşük ışıkta odaklanabilir, ancak AF noktaları neredeyse hiç aydınlanmadığından neye odaklandığınızı anlamanızı zorlaştırır. Sınıf için düşük olan 4.4 fps’de sürekli çekim yapacak şekilde derecelendirilmiştir. Pil ömrü, şarj başına 670 çekim olarak derecelendirilmiştir ve bu, aynasız modellerden daha iyi olmakla birlikte çoğu DSLR’nin gerisinde kalmaktadır.

K-1 II’nin 36 MP sensörü, daha yüksek çözünürlüklü sensörlere sahip olanlar da dahil olmak üzere, diğer tam çerçeveleyicilerle eşit düzeyde, temel ISO’da mükemmel ayrıntı yakalama sunar. Ancak ISO yükseldikçe yerleşik gürültü azaltma, giderek daha az Ham ayrıntı yakalamayla sonuçlanır – bu gürültü azaltma kapatılamaz. JPEG’ler güzel renklere sahiptir ancak aynı zamanda yüksek ISO değerlerinde agresif kumlanma azaltma sorunu yaşarlar. Bununla birlikte, kameranın geleneksel üçayak monteli piksel kaydırma modu seyircileri gerçekten memnun ediyor. Bunu kullanmak, detay ve dinamik aralığı arttırırken, moiré ve gürültüyü azaltarak demozaik yapma ihtiyacını ortadan kaldırır. Ancak, hareketli sahne öğeleri bu modda eserlere neden olabilir.

Video, K-1 II’nin güçlü tarafı değil. Full HD 1080/30p video çekebilir, ancak kalite oldukça yumuşaktır ve sınırlı destek araçları vardır ve temiz bir HDMI çıkışı yoktur. Ancak, yerleşik mikrofon ve kulaklık jakları vardır.

Genel olarak, K-1 II, son derece sağlam bir gövdeye sarılmış yüksek çözünürlüklü bir sensör isteyen statik konu atıcılar için iyi bir seçenektir, ancak selefi, Raw’da fırınlanmış gürültü azaltma olmadan tam da bunu sunar. Kameralarını hareketli nesnelere doğrultmak isteyenler veya düzgün videolar çekmek isteyenler için, diğer pek çok kamera size daha iyi hizmet edecektir.

Sony a7R V


61MP BSI CMOS sensör | 8K/30p video | Konu tanıma AF


Sony a7R V, şirketin beşinci nesil yüksek çözünürlüklü tam çerçeve aynasız kamerasıdır ve stabilize 61MP sensör etrafında oluşturulmuştur.

Gövde sağlam bir yapıya sahiptir ve büyük, yüksek çözünürlüklü bir vizörün yanı sıra geniş bir tutma yeri ve iyi konumlandırılmış kontrollere sahiptir. Tamamen eklemli bir arka dokunmatik ekran, eğilebilir bir kızağa monte edilerek esneklik kazandırılmıştır. Menüler, eski Sony modellerine göre çok daha gelişmiş.

a7R V, yüksek çözünürlüklü
görüntüler yakalamak için
mükemmel bir araçtır.

Özellikle insan algılamaya yönelik algoritmalar, tam çerçeve aynasız bir kameradan görülen en iyi sonuçlardan bazıları ile önemli ölçüde iyileştirildi. Böcek tespiti de daha önce görmediğimiz göze çarpan bir özelliktir ve çok doğru ve güvenilir olmuştur.

Beğendiklerimiz:

 • Mükemmel dinamik aralığa sahip çok ayrıntılı Raw dosyaları
 • Eğimli/eklemli ekran hem fotoğrafa hem de videoya uygundur
 • Özellikle insan denekler için çok güvenilir otomatik odaklama

Hoşlanmadıklarımız:

 • Piksel kaydırmalı yüksek çözünürlük ve odak yığınlama, masaüstü s/w gerektirir
 • E-deklanşör ve birçok video modu için şiddetli sarmal deklanşör

a7R V, hem JPEG hem de Raw’da mükemmel görüntü kalitesi sunarak sensör boyutu için gördüğümüz en iyi sonuçlardan bazılarını veriyor, ancak kayıpsız sıkıştırılmış Raw kullanmak seri çekim hızını önemli ölçüde azaltıyor. Çoklu çekim 240 MP yüksek çözünürlüklü mod (masaüstü s/w kullanılarak birleştirilmiş), hareket düzeltme işlevi kazanarak onu çok daha kullanışlı hale getiriyor.

Yavaş sensör okuması, 8K/24P veya 4K/60P çekim yaparken bir kırpma gerektirir ve 4K tam genişlikte yakalama, benzerlerinden bazılarına göre daha az ayrıntılıdır. APS-C 4K yakalama yüksek örneklemelidir, ancak döner deklanşörden ve kırpılmış yakalamanın doğasında var olan düşük performanstan muzdariptir. Esasen, a7R V’deki tüm video yakalama modlarında bir uzlaşma var.

a7R V, mekanik deklanşörle yüksek çözünürlüklü görüntüler yakalamak için mükemmel bir araçtır. Etkileyici otomatik odaklama performansı, spor ve vahşi yaşam da dahil olmak üzere çok çeşitli konuların yakalanması için uygun olduğu anlamına gelir. Ancak, işiniz video kaydı veya sessiz bir elektronik deklanşör kullanımı gerektiriyorsa, sensörün yavaş okuması yeteneklerini sınırlar.

Sony a7R IV A


61 MP tam çerçeve sensör | Gelişmiş AF takibi | 240MP yüksek çözünürlüklü mod


Sony a7R IV, 4K video ve yüksek hızlı çekim yapabilen 60 MP tam çerçeve bir kameradır. Hem basit hem de güçlü bir AF izleme sisteminin yanı sıra revize edilmiş ergonomiye sahiptir.

a7R IV, eldivenlerle kolayca çalıştırılan derin bir tutma yeri ve büyük düğmelere sahiptir. Vizör yüksek çözünürlüklüdür ancak her zaman tam çözünürlüğünü kullanmaz. Dokunmatik ekran biraz az kullanılıyor ve menüler biraz bunaltıcı. Genel olarak, rahat ve duyarlı bir kamera.

a7R III ‘A’ daha yüksek
çözünürlüklü bir arka
ekrana sahip ancak bunun
dışında mevcut modelle aynı.

Beğendiklerimiz:

 • Mükemmel çözünürlük ve DR
 • Basit, güçlü AF sistemi
 • Ayrıntılı 4K video çekimi

Hoşlanmadıklarımız:

 • 8 bit yakalamayla sınırlı video
 • Yüksek çözünürlüklü dosyalar PC’de birleştirilmelidir
 • Karmaşık arayüz, kullanışsız dokunmatik ekran

a7R IV’ün otomatik netleme takibi, güç ve basitliğin bir kombinasyonunu sunar. Çerçeve etrafındaki nesneleri takip eder ve uygun şekilde göz, yüz veya konu AF’yi seçer. Seri çekimlerde, arkadan aydınlatmalı konuları çekerken ve çok düşük ışıkta doğruluk biraz düşer, ancak genel olarak a7R IV’ün hızı ve AF sistemi, yüksek çözünürlüklü bir kamera için önemli ölçüde esneklik sağlar. Çift UHS-II kart yuvası, hızlı hareketli görüntüler çekenler için yararlıdır.

Görüntü kalitesi çok etkileyici. Selefine göre çok hafif bir gürültü artışı var ama detay seviyeleri son derece yüksek ve dinamik aralık çok iyi. JPEG rengi de çekici. Çoklu çekim 240 MP modu dahildir, ancak gerçekten yalnızca statik konular için kullanılabilir.

a7R IV’ün 4K videosu, bu kadar yüksek çözünürlüklü bir kamera için çok ayrıntılı. Tam sensör genişliğinden çekim yapabilir veya 1,6 veya 1,8x kırpma bölgesinden daha ayrıntılı sonuçlar elde edebilirsiniz. Tüm çıktılar 8 bittir, bu da işleme esnekliğini sınırlar. Ayrıca özel bir mikrofondan veya isteğe bağlı XLR adaptöründen gelen dijital ses girişini de kabul eder.

Sony a7R IV, şimdiye kadar test ettiğimiz en yetenekli kameralar arasında yer alıyor. Etkileyici çözünürlükten kullanımı kolay otomatik odaklama sistemine ve yüksek arka arkaya çekim hızlarından iyi video kalitesine kadar, elinizde bir a7R IV varsa fotoğrafını çekemeyeceğiniz ve reklam panosu boyutunda bir baskı oluşturamayacağınız çok az şey vardır.

Sony a7R III A


42 MP CMOS sensör


Sony a7R IIIA, saniyede 10 kare hızında çekim yapabilen 42,4 MP tam kare aynasız bir kameradır ve ‘A’ varyantı daha yüksek çözünürlüklü bir arka LCD’ye sahiptir.

Gövde, bir AF joystick ve (oldukça az kullanılan) dokunmatik ekran kazanır. Daha büyük bir tutuş ve yüksek derecede özelleştirme, eski modellere göre tutmanın daha rahat olduğu ve çalışmasını istediğiniz şekilde kurmanın daha kolay olduğu anlamına gelir. a7R III, çift SD kart yuvasına sahiptir, ancak daha yavaş olan UHS-I yuvasında yazma süreleri uzun olabilir.

a7R III ‘A’ daha yüksek çözünürlüklü bir arka ekrana sahip
ancak bunun dışında mevcut modelle aynı.

Beğendiklerimiz:

 • İyi çözünürlük yakalama ve dinamik aralık
 • Mükemmel pil ömrü

Hoşlanmadıklarımız:

 • Düzensiz menüler, yeterince kullanılmayan dokunmatik ekran
 • Video çekimi yalnızca 8 bittir

Otomatik odaklama, özellikle Eye AF ile yüksek çözünürlüklü portreler için hemen hemen mükemmel odaklanma sağlayarak, önceki modele göre geliştirilmiştir. Algoritmalar a9’dan gelse de, spor yanlısı düzeyde konu takibi beklemeyin. Kameranın mükemmel odaklama yapabilme hassasiyeti etkileyicidir ve daha güçlü pil, lenslerdeki odak motorlarının daha hızlı çalıştırılmasına olanak tanır.

Görüntü kalitesi, gelişmiş dinamik aralık ve çok yüksek düzeyde ayrıntı yakalama ile mükemmeldir. Kamera, kayıplı sıkıştırılmış veya çok büyük sıkıştırılmamış Raw dosyaları sunar. İkincisi, a7R III’ün sensöründen mutlak olarak en iyi şekilde yararlanmak için gereklidir. JPEG detay seviyeleri düşük ışıkta bile çok iyi ve renk sunumu iyileştirildi.

a7R IIIA, mükemmel fotoğrafların yanı sıra son derece ayrıntılı yüksek hızda örneklenmiş 4K çekimler üretebilir. Doğrudan HDR TV’ler için çekim yapmak için Günlük seçenekleri ve HLG vardır, ancak bunların tümü 8 bittir ve bu da yeteneklerini sınırlar. Otomatik odaklama makul ve beklenmedik bir şekilde yeniden odaklanmaya aşırı eğilimli değil, ancak izleme yeni Sony’lerdeki kadar iyi değil.

Genel olarak a7R IIIA, hareketli nesnelerde bile yüksek kaliteli, yüksek çözünürlüklü fotoğraflar ve videolar çekmek için geniş bir araç yelpazesi sunan çok etkileyici bir kameradır. Kullanım değişiklikleri ve daha büyük pil, onu çekim tarzınıza uyacak şekilde yapılandırdıktan sonra Mark II’den çok daha esnek bir kamera haline getirir.


Exit mobile version