Sanal Sergi Foto Galeri Hikayeler Dennis Lehtonen : Middle of Nowhere
Hikayeler

Dennis Lehtonen : Middle of Nowhere

Dennis Lehtonen Middle of Nowhere header

2018’de bir gece YouTube’da video izliyordum ve arka bahçesinden Satürn’ün harika fotoğraflarını çeken bir adama rastladım. Şaşırdım. Bunun mümkün olduğu hakkında hiçbir fikrim yoktu.

Hobi üzerine araştırma yapmaya başladım ve insanların arka bahçelerinden uygun fiyatlı ekipmanlarla çekilmiş sarmal gökadaları, renkli bulutsuları ve ay kraterlerinin yakın çekim fotoğraflarını gördüklerime inanamadım. Tabii bir hafta sonra nasıl kullanacağımı bilmediğim bir teleskop satın aldım.

Bilgi eksikliğime rağmen, insanlarla tanışabileceğim ve bu tür fotoğrafları çekmeyi öğrenebileceğim yakınlarda astronomik topluluklar veya etkinlikler olup olmadığını kontrol ettim. Şanslıydım: Cygnus’un yıllık Fin amatör astronom yaz toplantısına sadece bir ay kaldı. Oraya gittim ve yıllar sonra şimdi bile her gün iletişim halinde olduğum birçok insanla tanıştım. Nasıl başlayacağım konusunda bana yararlı tavsiyeler verdiler. Daha sonra, yıldız partileri düzenlediğim Helsinki’deki yakınlardaki bir gözlemevinin anahtarları da bana verildi.

Dennis Lehtonen : Middle of Nowhere

Helsinki’de bunun için çok fazla ışık kirliliğine sahip olduğumuz için asla derin bir insan değildim. Gezegenler benim işimdi ama onlar için fazla kuzeydeydim. Kuzey ışıklarına gelince, çok güneydeydim. Yani Helsinki’nin bir hiç için iyi olduğunu söyleyebilirsiniz! Başka bir ülkede yaşamak istemediğim için güneye gitmek gerçekten bir seçenek değildi, ancak auroralara daha yakın olmak için daha kuzeye gidebilirdim.

2020 yılında Helsinki’nin 600 kilometre kuzeyinde bulunan Oulu Üniversitesi’nde astrofizik çalışmalarıma başladım. Orada auroraları görecektim ama zayıf olanları. Gökyüzünde nadiren yükselirler ve ülkenin en büyük şehirlerinden biri olduğu için ışık kirliliği bir sorundu. O sırada covid pandemisi de devam ediyordu ve çalışmalar çevrimiçiydi, bu da bir öğrencinin başka bir yerde yaşayabileceği ve çalışmalarında ilerleme kaydedebileceği anlamına geliyordu.

Finlandiya’nın en kuzeydeki “Lapland” bölgesinde yaşamak, ülkenin geri kalanından çok farklı bir doğa olduğu için benim için bir rüya gibiydi. Bölge, bol miktarda kar ve soğuk sıcaklık, şelale, vahşi doğa, milli parklar, ren geyiği ve tabii ki aurora ile uygun bir kış yaşar – kuzey ışıkları için dünyanın en iyi yerlerinden biridir.

Ev aramaya başladım ve kutup dairesinin hemen üzerinde “ Salla – Middle of Nowhere” adında bir yer gördüm. Hiç ziyaret etmemiştim, adını bile duymamıştım ama biraz araştırma yaptım ve kulağa ilginç geldiğini düşündüm. Yaklaşık 100 kilometrelik bir yarıçap içinde sadece iki küçük bakkal vardı, kilometrekareye 0,59 kişilik bir yaşam yoğunluğu (orada insandan daha fazla ren geyiği var) ve yakınlarda bazı güzel şelaleler vardı.

Bu yüzden oraya 2021 yılının Şubat ayında taşındım.

Evi kabul ettikten sonra ailemle ilk kez oraya giderken, aslında “hiçbir yerin ortasında” nasıl olduğuna güldüler. Güney Finlandiya’daki astronomi arkadaşlarım da şaka yollu bir şekilde orada bir ayı tarafından yeneceğimi söyleyip durdular. İlgili bir hikayede, yerel halk daha sonra geceleri auroraları kovalarken yanımda bir ayı çanı getirmemi tavsiye ederdi.

Ev küçük ama benim için iyi. Kasabanın merkezine yakın, hemen hemen her gün ren geyiği gördüğüm iki tarla arasında bulunuyor. Ayrıca şehrin sokak ışıklarının her gece saat 22.00 civarında kapandığını keşfettim. Hepsi değil ama çoğu. Bu, zaten karanlık olan gökyüzünün daha da karanlık olacağı anlamına gelir.

Işıklar açık ve Aurora yukarıda olan evim.

Auroralara gelince, onları neredeyse her açık gecede görebiliyorum ve çok sık kafamın üzerindeler. Bazen tüm gökyüzünü kaplarlar ve aurora parıltısı nedeniyle yerdeki kar yeşil görünür. Her yer tamamen sessizken, sıfır trafik veya diğer insanlarla gece yarısı orada yollarda yürümek çok garip geliyor. Sokak lambaları yok, sadece gökyüzündeki parlak auroralar. Başka bir gezegende yaşıyormuş gibi hissettiriyor.

Bu fotoğraf ön kapımdan 100 metreden daha az bir mesafede çekildi.
Dennis Lehtonen : Middle of Nowhere
Dennis Lehtonen : Middle of Nowhere
Dennis Lehtonen : Middle of Nowhere
Dennis Lehtonen : Middle of Nowhere

Birçokları için sürpriz olabilir, ama benim arabam yok ve hiçbir zaman da gerçekten istemedim. Hava koşullarının kötü olduğu zamanlarda bile güvenilir bisikletimle gitmem gereken yerlere gidiyorum. Sıcaklıklar düzenli olarak -30 santigrat derecenin altında ve ben hala karlı ormanların ortasında yerlere gitmek için bisiklet sürüyorum. Ben auroraları böyle kovalıyorum: bir bisikletle.

Bana sık sık sorulan iki şey var: Soğukla ​​nasıl başa çıkarım ve auroralardan hiç sıkılır mıyım? Soğuk beni pek rahatsız etmiyor. Saatlerce karda dururken hiç terlemediğimi söylemeliyim ama yine de idare ediyorum.

Ancak, kameramın pilleri yok. Çok çabuk yoruluyorlar ve o zaman parmaklarım da donabiliyor, çünkü aktif olarak fotoğraf çekerken eldivenlerimi sık sık çıkarıyorum.

Auroralardan sıkılmaya gelince, bu auroraların gücüne bağlıdır. Artık çoğunlukla kuzey gökyüzünde olan veya soluk olan küçükler için dışarı çıkmıyorum. Ama tabii ki, hala büyük aurora gösterileri için deli oluyorum. Auroralarla ilgili en iyi şey, her gecenin farklı olmasıdır. Auroraların hangi şekilleri aldığını ve hangi renkleri gördüğünüzü asla bilemezsiniz. Bu yüzden onları kovalamak çok eğlenceli.


Yazar hakkında: Dennis Lehtonen , auroraları fotoğraflama sevgisine odaklanmak için Finlandiya’nın Salla kentine taşınan 26 yaşında bir fotoğrafçı. 11 ay sonra, Lehtonen daha da kuzeye, gece gökyüzünün geniş fotoğraflarını çekmeye devam ettiği Sodankylä kasabasına taşındı. Çalışmalarının daha fazlası Instagram‘da görülebilir .

Bir cevap yazın Cevabı iptal et

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Exit mobile version