Diane Arbus, Central Park’ta gerçek boyutlu bronz heykelle onurlandırıldı

İngiliz kavramsal sanatçı Gillian Wearing , geç fotoğrafçı Diane Arbus‘u onurlandıran bronz bir heykel yarattı. Public Art Fund tarafından sunulan heykel, 14 Ağustos 2022’ye kadar New York’taki Central Park’taki Doris C. Freedman Plaza’da olacak.

Public Art Fund Artist ve İcra Direktörü Nicholas Baume, “Bronz ‘Diane Arbus’ta, farklı bir zaman ve yerden bir başkasının öncü bir sanatçıya ölümünden sonra saygısını görüyoruz” diyor. “Ayrıca, Central Park’ın girişinde duran, kamusal benliğinin en belirgin özelliğiyle tanınan, mütevazi, alçakgönüllü bir figür görüyoruz: Rolleiflex kamerası.”

Gerçek boyutlu heykel, kaidesiz sokak seviyesinde sunulmaktadır. Arbus’un kendisinden bir alıntı içeren bir plaket içerir. ‘Gerçeği yeterince yakından incelerseniz, bir şekilde gerçekten, gerçekten ona ulaşırsanız, fantastik olur.’

Gillian Wearing, heykeli yaratmak için bir kayıp mum döküm işlemi kullandı. Wearing, son bronz heykeli oluşturmak için birçok kaynak fotoğraftan araştırma yaptı ve çalıştı. 2008’de Wearing, Wearing’in ikna edici bir şekilde Arbus gibi giyindiği ‘ Me as Arbus ‘ adlı bir fotoğraf yarattı .

Public Art Fund heykelle ilgili olarak, ‘Wearing’in başka bir sanatçıya olan kişisel övgüsü, kamusal bir anıt hakkında düşünmenin ve sunmanın yeni bir yolunu sunarken, bizi halka açık bir heykelin konusu olarak kimin seçildiğini düşünmeye sevk ediyor.’ dedi.

Ne yazık ki, bir kadın sanatçının halka açık bir heykelle onurlandırılması nadirdir. Fotoğraf ve sanata katkılarından dolayı Arbus’un kendisi yeterince tartışılmadı. Bu onun bir verildiğini, 46 yaş 48’de onu trajik ölümünden sonra, 2018 yılına kadar değildi resmi ölüm ilanı yılında New York Times yayın en parçası olarak ‘ Overlooked olmuştu insanlar için ölüm ilanları dizi’ sırasında gözden kaçan onların ölümü.

Arbus’un 2018’deki ölüm ilanından bir alıntı şöyle:

Diane Arbus, yetişkin yaşamının çoğunu toplumun çeperindekileri belgeleyerek geçiren bir ayrıcalık kızıydı. 1971’de kendini öldürdüğünden beri, gözünü kırpmayan portreleri onu günümüz fotoğrafçılığında çığır açan bir figür haline getirdi ve üç kuşak fotoğrafçı üzerinde bir etki yarattı, ancak belki de alışılmadık yaşam tarzı ve intiharıyla ünlüdür…Yıllarca yoğun incelemeden sonra belki de Arbus’u sanatsal vizyonun yanı sıra kişisel zorlama tarafından yönlendirilen bir kadın olarak ve fotoğraflarını empati ve sömürü belgeleri olarak anlamak için yer var. Arbus, görüntüleri anlamanın ve yorumlamanın zorluğuna işaret etti.’

Ölüm ilanı ayrıca Arbus’tan bir alıntı da içeriyordu, ‘Fotoğraf bir sır hakkında bir sırdır. Size ne kadar çok şey anlatırsa, o kadar az bilirsiniz.’ Aşağıdaki 1972 tarihli ‘Masters of Photography’ belgeselinde Diane Arbus hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Exit mobile version