Dünya Doğa Fotoğrafçılığı Ödülleri (WNPA) 2023

Dünya Doğa Fotoğrafçılığı Ödülleri (WNPA) kazananlarını açıkladı ve Alman fotoğrafçı Jens Cullmann, Zimbabwe’de kuru çamurda gizlenen bir timsah portresi ile büyük ödülün sahibi oldu. İnanılmaz fotoğraf, Cullmann’a 1.000 $’lık bir ödül ve “Dünyada Yılın Doğa Fotoğrafçısı” unvanını kazandırdı.

Kuruluş, yaklaşık 50 ülkeden fotoğrafçıların yarışmaya katıldığını söylediğinden, Cullmann’ın imajı dünyanın dört bir yanından binlerce başvuruyu geride bıraktı. Cullmann, Botswana’daki Central Kalahari Game Reserve’de sahadayken uydu habercisi aracılığıyla zaferini öğrendi.

Cullmann, kazanan fotoğrafını çekerken çok dikkatli olmak zorundaydı.

Cullmann, “Kuru çamura gömülmüş olsa bile timsahı rahatsız etmemek için çok dikkatli olmalıydım” diyor. “Çok yaklaşacak kadar aptal olan herhangi bir hayvana muazzam bir hız ve güçle saldıracaklar.”

WNPA’ların kurucularından Adrian Dinsdale, “Tüm kazananlarımızı tebrik ediyoruz ve değerli gezegenimizin bu kadar muhteşem görüntülerini yakaladıkları için en derin teşekkürlerimizi sunuyoruz” diyor. “Bir kez daha, gelecek nesiller için Dünya’yı korumak için elimizden gelen her şeyi yapmak için hepimize büyük motivasyon sağlamasını umuyoruz.”

WNPA artık dördüncü yılına giriyor ve dünyanın önde gelen doğa ve vahşi yaşam fotoğrafçılığı yarışmalarından biri. Amacı, yetenekli fotoğrafçıları ve çarpıcı fotoğrafları sergilemenin ötesine geçiyor. Yarışma aynı zamanda gezegenin sağlığına olumlu katkı sağlamayı hedefliyor. Organizasyon, birileri yarışmaya girdiğinde bir ağaç dikmek için Ecologi ile ortaklık kuruyor.

2022’nin kazananları, hayvan portreleri, davranışlar, güzel sanatlar, doğa, foto muhabirliği, su altı, şehir, siyah beyaz fotoğrafçılık ve daha fazlasına odaklananlar da dahil olmak üzere çeşitli kategorileri kapsıyor. Her kategoriden kazanan resimler aşağıda gösterilmiştir. Cullmann, Hayvan Portreleri kategorisinde birincilik ödülünü aldı.

Yaşam Alanlarındaki Hayvanlar

Davranış: Amfibi ve Sürüngenler

Davranış: Kuşlar

Davranış: Omurgasızlar

Davranış: Memeliler

Siyah ve Beyaz

Doğa: Sanat

Doğa: Foto muhabirliği

İnsan ve Doğa

Dünya Gezegeninin Manzaraları ve Ortamları

Bitkiler ve Mantarlar

Su altı

Kentsel Vahşi Yaşam

Her kategori için gümüş ve bronz ödül kazananlar, gelecek yılın yarışmasına katılma kurallarının da mevcut olduğu Dünya Doğa Fotoğrafçılığı Ödülleri web sitesinde sergileniyor.

Exit mobile version