Fotoğrafçı, Var Olmayan AI Üretimli Kameralarla İnterneti Kandırıyor

Bir fotoğrafçı, AI tarafından oluşturulmuş, var olmayan antika kamera görüntüleriyle interneti kandırdı.

Mathieu Stern, fantezi kameralarını Photoshop’ta çalışmadan önce Midjourney kullanarak oluşturduğunu söylüyor.

“Nesil oluşturmanın kendisi yalnızca bir dakikadan az sürüyor, zaman alan şey iyi bir komut istemi oluşturmaktır, bu deneme yanılma kısmı saatler alabilir” diyor.

AI görüntü üreteçlerinin kullanıcıları, görmek istedikleri görüntüyü açıklamak için metin istemleri yazar.

Görüntü ve Dil Birleştirici

Mathieu Stern, kameralar için ikna edici bir arka plan yazmaya yardımcı olması için bir AI sohbet robotu olan ChatGPT adlı başka bir yapay zeka (AI) programı kullandı.

Stern, “tarihi” kameraların, “fotoğraf sanatından büyülenen” gerçek bir Qing hanedanı hükümdarı olan Çin İmparatoru Qianlong’a ait olduğunu bildirdi.

AI bot, “Kameraların inceliklerine ve ürettikleri güzel görüntülere özellikle hayran kaldı” diye yazıyor.

“İmparator fotoğrafa o kadar kapılmıştı ki, en iyi zanaatkarlarına tamamen porselenden yapılmış bir kamera yapmalarını emretti.”

Fransız fotoğrafçı, hikayenin genel fikrinin kendisine ait olduğunu, ancak dil öğrenme modeli ChatGPT’nin “daha iyi bir yapıya sahip tam bir hikaye gibi olmasına yardımcı olduğunu” söylüyor.

Kurgusal hikaye şöyle devam ediyor: “Zanaatkarlar, İmparatoru memnun edecek bir şaheser yaratmak için yorulmadan çalıştılar. En iyi kaolin kilini ve en hassas tasarımları kullanarak kameranın her bir parçasını elle özenle hazırladılar. Kamera bittiğinde, çok güzel bir şeydi. Mavi ve beyaz porselen ışıkta parıldadı ve girift tasarımlar ve detaylar gerçekten nefes kesiciydi.

“İmparator kameradan çok memnun kaldı ve hemen saray fotoğrafçısına onu kendisinin ve sarayının portrelerini çekmesi için kullanmasını emretti. Ortaya çıkan görüntüler baş döndürücüydü ve İmparator kameradan o kadar memnun kaldı ki saray fotoğrafçıları için birkaç tane daha yapılmasını emretti. Porselen fotoğraf makineleri, İmparator’un fotoğraf sevgisinin simgesi haline geldi.”

Gönderinin altına yorum yapanlar hikayeye hayran kaldı. “Çok havalı” diyor bir kişi. “Çektikleri fotoğrafları görme şansımız var mı?”

Zeki gözlemciler, Qianlong İmparatorunun 1799’da, yani ilk kameranın icat edilmesinden yaklaşık 40 yıl önce öldüğünü kaydetti.

Art Nouveau

Stern ayrıca art deco mimarı Hector Guimard ve ressam Gustav Klimt tarafından tasarlandığını iddia ettiği muhteşem görünümlü bir art nouveau kamera seti yarattı.

Benzer şekilde Stern, ikna edici bir arka plan oluşturmak için ChatGPT’yi kullandı.

“1898’de ünlü Fransız aktris Sarah Bernhardt, arkadaşı ve ikonik art nouveau sanatçısı Alphonse Mucha’dan zengin fotoğrafçı arkadaşları için bir dizi kamera tasarlamasını istedi. Kamera tasarlama konusundaki deneyim eksikliğine rağmen, Mucha bu fırsatı, kreasyonlarına art nouveau’nun akıcı çizgilerini ve organik biçimlerini dahil ederek bazı benzersiz tasarımlar yaratmak için yakaladı.

“Mucha’nın tasarımları, karmaşık sedef kakmalarla süslenmiş pirinç çerçevelere sahipti ve camlar en iyi Avrupa camından yapıldı. “La Divine Sarah” eserine bayıldı ve Hector Guimard ve Gustav Klimt gibi diğer sanatçılardan özel art nouveau kameralar yaratmalarını istedi.

“Bu sanatçılar, Sarah ve arkadaşları için daha az miktarda kamera üretmiş olsalar da tasarımları da aynı derecede benzersiz ve güzeldi. Guimard’ın kameraları geometrik desenlere sahip uzun, kavisli çerçevelere sahipken, Klimt’in kameraları altın varak ve karmaşık çiçek motifleriyle süslenmişti.”

Maalesef kameralar gerçek değil. Ancak birçoğu, onları toplayabilmek için öyle olmasını dilediklerini söyledi.

Stern’in çalışmalarının daha fazlası Instagram , Twitter ve YouTube’da bulunabilir .


Resim kredileri: Tüm resimler Mathieu Stern’e aittir.

Exit mobile version