Kategoriler: Sergiler (Arşiv)

Osman Erel "Sessiz" Fotoğraf Sergisi

Yaşadığımız mekanlarda soluk aldığımız zamanların, varlığımıza kanıt olup olmadığının sağlamasının, bir yönüyle görmeye, bir yönüyle de işittiğimiz seslere bağlı olduğunu söyleyebiliriz.

Elbette eksiklikler taşıyan bu önerme, salt fiziksel görme/işitme ekseninin dışında da, algımızı oluşturan ‘şey’lere dikkat yöneltmemizi zorunlu kılabilir. Dünyayı/yaşamı algılamak ve bir görsel imge üreticisi olarak anlamlandırmak; bu süreci de fotografik üretim yoluyla oluşturmak mümkün…

Günlük olağan karşılaşmaların, sıradan çakışmaların ötesine geçen fotoğrafçının öznel bakışıyla yeniden yorumladığı nesnel ortam, izleyene yeni bir gerçeklik önermesi sunar, fotoğrafçının zihinsel süreçlerinin ürünü olarak beliren fotoğraflar, izleyicinin zihninde yeniden anlam bulur.

“…şu incir ağacı, şu küçük yılan, pencere pervazında sessizce geleceğini bekleyen koza; bunların hepsi önemli işaretler…” diyen Goethe’nin çıkarsadığı anlam zincirini önemsediğini söyleyen Osman Erel’in, 1980’lerin sonlarında başlayıp yirmi yıl süre sonunda kesintiye uğrayan, sonra yeniden hayatına katılan, önce teknik yenilenmeye, sonra uzun soluklu kişisel dil geliştirmeye odaklanarak bugünlere taşıdığı fotoğrafçılığına; imgelere yeniden hayat veren işlerine tanık oluyoruz.

1945/İzmir doğumlu ve EÜ Fen Fakültesi mezunu olan Osman Erel’in, İzmir Fotoğraf Sanatı Derneği’nde başlayan fotoğrafçılık seyrinde, dernek yönetiminde görev almasının dışında; bazıları ödüllü fotoğrafları farklı karma sergilerde yer aldı ve ilk kişisel sergisini de bu süreçte gerçekleştirdi. Bir yılı aşan süredir katıldığı Çizgelikedi®/Fotoğrafta Kişisel Dil Geliştirme Programı’nın sonucunda da, ikinci kişisel sergisi “Sessiz” ortaya çıktı.

21 Ocak’ta açılan fotograf sergisi, 31 Mart’a değin pazar ve pazartesi dışında her gün 12.30-19.00 arası Çizgelikedi’de izlenebilecek.

Çizgelikedi® Görsel Kültür Merkezi
☎️ 0232.2471247, 0554.4157242
???? cizgelikedi@cizgelikedi.com
???? Gürsel Aksel Bulvarı No:43/B-C Güzelyalı,Konak İZMİR

#OsmanErel’in kişisel #fotoğraf sergisi “#Sessiz” 21 Ocak’ta saat 18.00’de #Çizgelikedi’de açılıyor, bekliyoruz!

(Görme engelli ziyaretçiler için isteğe bağlı olarak #betimleme yapılacaktır.)

#Sergi afişinin #betimlemesi:
Düz beyaz zeminli afişte, Çizgelikedi Amblemi ve siyah renkli Çizgelikedi® Görsel Kültür Merkezi yazısı yer alıyor.
( Çizgelikedi ambleminde, gülen, iri gözleri, kulakları, basık bir kurşun kalem biçiminde bir burnu, sağda ve solda üçer tel bıyığı olan, yüzünün sınırları olmayan kırmızı tonlarında çizilmiş bir kedi yüzü var.)

Amblemin altında kırmızı renkli bir çerçeve içine alınmış olarak #FotoğraftaKişiselDilGeliştirmeProgramı yazısı, bu yazının tam ortasında ise küçük bir fotoğraf makinası figürü bulunuyor.
Bu alanın altındaki boşlukta büyük siyah harflerle Osman Erel, altında, daha ince ve küçük puntolarla “#FotoğrafSergisi”, afiş fotoğrafının hemen üzerinde ince ve aralıklı harflerinin hafifçe gölgesi zemine düşen “Sessiz” yazısı yer almakta.
Dikey dikdörtgen afişin ortasında afiş fotoğrafı yatay olarak konumlanmış.
Fotoğrafın hemen altında sergi tarihleri olan 21 Ocak-31 Mart 2020 belirtilmiş.

afişin alt kısmında ise
“Çizgelikedi®Görsel Kültür Merkezi Galerisi
Gürsel Aksel Bulv. 43/B-C Güzelyalı-İzmir
www.cizgelikedi.com E-posta: cizgelikedi@cizgelikedi.com
facebook.com/cizgelikedi telefon: 247 1 247, instagram:@cizgelikedi
Serginin açık olduğu gün ve saatler: Pazar ve Pazartesi dışında, 12.30-19.00″

bilgileri yer alıyor.

Paylaş
Leave a Comment
Yayınlayan

Son Yazılar

En İyi Outdoor Fotoğraf Makineleri ve Ekipmanlar 2020

Outdoor bambaşka bir his, öncelikle kendi psikolojik yapınızla ilgili bir kavram, biraz çılgın olmalısınız; sonuçta… Devamını Oku

AI Destekli ‘Filtreler’ sunan Adobe Photoshop Camera!

Adobe, Android ve iOS cihazlar için Photoshop Camera uygulamasını başlattı. Devamını Oku

Leica Efsanesi Günümüzde Bir Kestaneye mi Dönüştü?

Dr. Andreas Kaufmann ve biraderleri Leica'nın kanadından yağ mı çıkartmaya çalışıyor?" "Andreas'ın kol saati yatırımı… Devamını Oku

Tüm dünyada fotoğraflar ile sosyal mesafe

Covid-19 salgınının dayattığı “yeni kentsel ritüellerin” tüm dünyada fotografik yansımaları... Devamını Oku

Sivas Valiliği 1. Ulusal Fotoğraf Yarışması

Sivas Valiliği 1. Ulusal Fotoğraf Yarışması son katılım tarihi 22 Temmuz 2020’dir. Fotoğraf yarışmasına katılım… Devamını Oku

Kocaeli Fotoğraf Sanatı Derneği – Suha Kocaoğlu Kupası 2020 (KASK)

Kocaeli Fotoğraf Sanatı Derneği (KASK) Suha Kocaoğlu Kupası fotoğraf yarışması son katılım tarihi 17 Temmuz… Devamını Oku

This website uses cookies.