Richard Watson : Morne Dağları

Bir yıl boyunca çekilen fotoğrafçı Richard Watson, İrlanda’nın en doğal yerlerinden biri olarak kabul edilen Morne Dağları’nda dört mevsim boyunca bu nefes kesici hızlandırılmış yolculuğu yakaladı.

“Mourne” başlıklı zaman atlamalı proje, bazen Morne Krallığı veya sadece Mournes olarak adlandırılan Morne Dağları’nın engebeli manzaralarını araştırıyor. Watson, projenin çekimlerinin tam bir yıl sürdüğünü ve Eylül 2020’de başladığını ve Eylül 2021’de sona erdiğini söyledi.

Watson, “Kendime, Morne Dağları’nın en kapsamlı zaman atlamalı çalışmasını ve manzaranın sunduğu zorlu koşullara sadık kalan bir çalışmayı yakalamak için iddialı bir hedef belirledim” diyor.

Proje, çoğu sıfırın altında koşullarda yürütülen yaklaşık 45 kiloluk sırt çantaları ve 40 vahşi kamptan oluşan 100’den fazla yürüyüş içeriyordu.

“Hiç bu kadar soğuk ve hava koşulları tarafından hırpalanmamıştım,” diyor, “Sürücü yağmur. Ayaklarınızı yerden kesecek kadar güçlü rüzgar. Karda belinize kadar yürümek. Yıl bir savaş gibi geldi. Dağların kazandığını düşünmek hoşuma gidiyor.”

Watson, projenin bir aşk emeğinden başka bir şey olmadığını ve mevsimlerin yavaş geçişini yakalamak için sayısız saat harcadığını, bölgenin arazisini, dokularını ve renklerini izleyerek geçirdiğini söylüyor.

Richard Watson : Morne Dağları 10

Watson, “Dünyanın durakladığı bir yılda, COVID ve karantina her şeyi durma noktasına getirdi” diyor. “Zaman durmuş, ancak çok hızlı hareket ediyor gibiydi ve zamanın kendisine odaklanmak uygun görünüyordu. Bu yüzden kendimi bu uzun vadeli projeye verdim. Yavaşlamak ve durmak, saatlerce merceğin arkasında oturup manzaranın dönüşümünü izlemek, ancak daha sonra bu altı dakikalık filme hızlandırmak ironik geldi. ”

Watson, 2020’nin kendisinin ve birçok insanın hayatta neyin gerçekten önemli olduğuna ve neyin genellikle kabul edildiğine dair bakış açısını değiştirdiğini söylüyor.

“Kaybettiğimizi hissettiğimiz tek şey, dışarıda olmanın basit ve acı verici özlemiydi. Dünyada izole hissetmek için daha iyi bir yer yoktu” diyor. “Bazen kendimi hiç bu kadar canlı hissetmemiştim. Diğerleri Hiç bu kadar yalnız hissetmemiştim. Mükemmel bir şekilde yalnız.”

Richard Watson Epic Timelapse ile Morne Dağları’nın Dört Mevsimini Sergiliyor


Richard Watson’dan daha fazlası için web sitesini ziyaret edin, YouTube Kanalına abone olun veya onu Instagram‘da takip edin.


Exit mobile version