Sensör temizliği nasıl yapılır?

Fotoğrafçıların baş belası minik toz parçaları… Peki bunlardan nasıl kurtulabiliriz? Sensör temizliği nasıl yapılır!

Fotoğraflarınızda görünen bu gizemli noktalara neyin sebep olduğunu hiç merak ettiniz mi? Fotoğrafçılar için, özellikle de değiştirilebilir lensli fotoğraf makineleri kullananlar için, bu yaygın bir durumdur.

Fotoğraf çekimleri sırasında kameranızı sürekli kullanıyor ve lensleri değiştiriyorsanız, muhtemelen bu sorunu daha önce yaşamışsınızdır.

Bu gizemli noktalar, sensörünüzdeki tamamen normal ve neredeyse kaçınılmaz olan toz veya kirden kaynaklanır. Bu sorunu çözmek için çoğu kamera üreticisi, yeni kamera modellerine bir sensör temizleme işlevi eklemiştir. Bununla birlikte, bazen bu kullanışlı küçük özellik yeterli değildir, bu nedenle kamera sensörünü temizlemek, her fotoğrafçının sık sık uğraşması gereken zahmetli bir iştir.

Sensör tozu nedir?

Sensör temizliği nasıl yapılır?

Sensör tozu terimi, bir kameraya giren ve sensörüne yapışan parçacıkları veya öğeleri tanımlamak için kullanılır. Bu genellikle kamera kullanıcısı gövde kapağını çıkarıp lensleri değiştirerek sensörü ortaya çıkardığında olur.

Kamera sensörleri toz mıknatıslarıdır ve dikkatli olmazsanız toz birikmesine neden olabilir, bu nedenle kaçınılmaz olarak kameranızın sensörünü sık sık veya fotoğraflarınızdaki bu sinir bozucu noktaları ayırt etmeye başladığınızda temizlemeniz gerekecektir.

Sensör tozu neden bir problemdir?

Sensör temizliği nasıl yapılır?

Eğer değilseniz profesyonel fotoğraflarınızı satan , sensör toz gerçekten büyük bir anlaşma değil. Fotoğraflardan memnun kaldığınız sürece, onları kırpabilir (kenarlara yakınsa) veya onlardan kurtulmak için Photoshop kullanabilirsiniz.

Ancak, tek bir fotoğraf çekiminde yüzlerce fotoğraf çeken profesyonel bir fotoğrafçıysanız, bu hızlı düzeltmeler tavsiye edilmez çünkü her bir fotoğrafta sensör tozunu düzenlemek çok zaman alır. Yani, bunu bir yaşam için yaparsanız, kameranızın sensörünü her zaman temiz tutmanız gerekir.

Kendi kendini temizleyen sensörler yeterli mi?

Temiz bir dijital kamera sensöründen emin olmak için her zaman yeni teknolojiye güvenemezsiniz. Son yıllarda üretilen birçok değiştirilebilir lensli kamerada ( DSLR’ler ve MILC’ler), kamera açıldığında veya kapatıldığında ultrasonik hızlarda titreyen kendi kendini temizleyen sensörler bulunur. Bu, bazı kirlerin gevşemesine yardımcı olabilir, ancak manuel sensör temizliğinin yerini almamalıdır.

Kendi kendini temizleyen bir sensörle, sensörünüzü sık sık temizlemeniz gerekmeyebilir, ancak yine de tamamen tozsuz olmasını sağlamak için arada bir manuel olarak temizlenmesi gerekir. Bazı fotoğrafçılar genellikle temizlik için üreticinin servis merkezine gönderir, ancak önemli kesinti süresi (kameranızı geri almanız biraz zaman alır) ve pahalı maliyet nedeniyle çoğu kendi başlarına yapar.

Kendin Yap rotasına gitmeyi planlıyorsanız, kamera sensörlerinin nasıl temizleneceği hakkında çevrimiçi olarak ve başka yerlerde pek çok bilgi bulabilirsiniz, ancak sensör temizleme yöntemimin gördüğüm diğer yöntemlerden daha kapsamlı olduğuna inanıyorum.

Kendi kendini temizlemeyle bile, sensör noktaları aslında bugün birkaç yıl öncesine göre daha fazla sorun teşkil ediyor. HDR veya ton eşleme benzeri kontrast artışları gibi görüntü manipülasyonları, Nik ve Topaz’dan olanlar gibi birçok popüler filtrede bulunanlar da dahil olmak üzere, daha önce fark etmediğiniz noktaları gösterecektir.

DIY sensör temizliği güvenli midir?

Sensör temizliği nasıl yapılır?

DIY sensör temizliği tamamen güvenlidir. Doğru şekilde yaptığınız sürece herhangi bir sorun yaşamazsınız. Birçok fotoğrafçı, herhangi bir sorun yaşamadan kendi sensör temizliğini düzenli olarak yapar. Evet, yanlış yapıldığında her zaman sensöre zarar verme riski vardır, ancak birkaç temel önlem alırsanız ve sensörünüzü dikkatli kullanırsanız, hasar olasılığı düşüktür.

Sensör temizliği söz konusu olduğunda, kendin yap ve göndermenin yararları konusunda pek çok tartışma olmuştur. Profesyoneller tarafından temizlenmesi sonuçta daha kolay bir seçenektir, ancak daha önce de belirtildiği gibi, size pahalıya mal olacak ve kameranızı belirli bir süre kullanamayacaksınız. Kişisel olarak sensörümü gerektiğinde temizleyebilmek istiyorum, bu uygunsuz zamanlarda olabilir ve hızlı bir şekilde yapılmasını istiyorum. Ve açıkçası, herkesten daha iyi bir iş çıkaracağımı düşünüyorum.

Sensör temizliği sıkıcı olabilir ve bu, kimseye emanet etmek istemeyeceğiniz bir iştir. Bazen iyileşmeden önce daha da kötüleşir, ama sonuçlardan memnun kalana kadar bunda kalacağım.

Kendi kamera sensörünüzü nasıl temizleyeceğinizi bilmek yalnızca ekonomik ve kullanışlı değil, aynı zamanda işi kendiniz yaptığınız için sonuçta daha etkili ve eksiksizdir. Bir paket kaydedebilir (yalnızca güvenilir bir kamera temizleme kitine harcamanız gerekir ) ve kameranızın sensörünü kendiniz temizleyerek daha iyi bir iş yapabilirsiniz.

Sensörünüzün kirli olup olmadığı nasıl kontrol edilir

Açık bir gökyüzü veya temiz bir kağıt parçası çekerek sensörün ne kadar kirli olduğunu bulmak kolaydır. Görüntülerde neyi klonlamak için ihtiyacınız olduğu ve sensörü ne kadar temizlemeniz gerektiği konusunda size bir fikir verecektir.

1. Bir sensör kontrol görüntüsü çekin
2. Noktaları bulmak için işlem sonrası

Şimdi test görüntüsüyle ne yapacağınız aşağıda açıklanmıştır (sadece kameranın arkasına bakmak gerçekten korkunç noktaları gösterecektir):

Sensör temizliği nasıl yapılır?
Sensör temizliği nasıl yapılır?

Burada, altta bir parça tiftik ve solda bir nokta görebilirsiniz. Bu küçük web görüntüsünde göremeyeceğiniz daha birçok nokta var.

Bir lensin sensöre yansıttığı görüntü baş aşağıdır ve kamera görüntüyü işlediğinde sağ tarafı yukarı doğru çevrilir. Yani gördüğünüz sensörün görüntüsü ters çevrildi ve tiftik parçası aslında sensörün tepesinde

Böyle bir şey gördüğünüzde, sensörü temizlemeniz gerektiğini biliyorsunuz. Aynayı döndüren ve sensöre erişmenizi sağlayan öğeyi kamera menünüzde bulun.

Sensörü temizlemeden önce ne yapmalı?

DSLR kamera sensörü için kuru temizleme yöntemi:

Kamera sensörünüzü kuru temizleme araçları:

Kuru yöntem kullanılarak kamera sensörü nasıl temizlenir:
 1. Kamerayı tutmak yerine bir masaya yatırın. Temizlerken hiçbir şeye dokunmayın.
  Büyük toz parçaları gördüğümde, Giottos roket hava patlatıcı gibi bir hava ampulü ile sensöre üfleyerek temizleme işlemine başlıyorum . (Bunu yapmak, kamerayı güvenli bir şekilde tutmamı ve ters çevirmemi sağlıyor çünkü ampul ucunun haznenin içinde olması gerekmiyor). Hatırlatma: Asla konserve hava kullanmayın; itici, sensör üzerinde muhtemelen profesyonel bir şekilde çıkarılması gereken bir kalıntı oluşturabilir. Büyük parçalar genellikle havaya uçar ve hazneden düşer.
 2. Yerleştirmeden önce aynaya üfleyeceğim. Ve merceğin arkasını da patlatacağım. Her yerde çok fazla toz var; Elimden gelen her şeyden kurtulabilirim. Sensör, kamera normal modundayken (ancak sensör temizleme modunda değil) elektrostatik yüke sahiptir ve bir mıknatıs gibi tozu çekecektir.
 3. Bu noktada, bir sensör dürbünü çok kullanışlı buluyorum. Bu, sensörde parlayan bir ışık olan bir büyüteçtir ( Delkin sensör kapsamını seviyorum ). Sensör tozunu küçük gümüş iplikler veya noktalar olarak göreceksiniz.
 4. Elimden geleni alana kadar hava ampulü ve sensör kapsamı kontrolünü tekrarlayacağım ve ardından küçük noktaların bazılarını uçurma şansım olup olmadığını görmek için bir kağıt parçası çekeceğim. Cevap genellikle hayırdır.
 5. Yalnızca Photoshop görüntüsünde görebildiğim daha küçük noktaların peşinden gideceğim. Çok daha az önemli görünebilirler, ancak birçok görüntü manipülasyonu yaptığınızda ortaya çıkacaklardır. Bu daha küçük noktaları görmek için görüntüyü yakınlaştırmak isteyeceksiniz.

İşte yukarıdaki sensör kontrol görüntüsünün% 50 yakınlaştırması. Bu iyi bir şey değil. En küçük ve en hafif noktalar çok önemli değil, ancak diğerleri öyledir.

Sensör temizliği nasıl yapılır?

DSLR kamera sensörü için ıslak temizleme yöntemi:

Böyle bir durumda, bir sonraki adım sensör temizleme fırçası kullanmaktır. Bunlar, kılları elektrostatik bir yük tutan ve parçacıkları “süpürmek” yerine sensörden çeken çok özel fırçalardır, bu nedenle sadece hafif bir dokunuş yeterlidir.

Hatırlatma: Bu fırçaların çok temiz tutulması gerekir. Kullanmadan hemen önce, kıllara sıkarak üfleyerek veya pille çalışan Visible Dust Arctic Butterfly ile kılları döndürerek onları şarj edersiniz. (Sensör bölmesindeyken döndürmeyin).

DSLR kamera sensörünüzü ıslak temizlemeye yönelik araçlar:

Görünür Toz’un sensör temizleme ürünlerini kullanıyorum, ancak diğerlerinden daha iyi olduklarını iddia edemem:

Islak yöntemle kamera sensörü nasıl temizlenir:

Üreticinin web sitesinde sensör temizliği ve ürünlerinin doğru kullanımı hakkında bilgi bulunmaktadır. Ve çözücülerin (veya en azından bazılarının) sensör üzerinde tozu itmeye yardımcı olan ve toz birikimini en aza indiren bir kaplama bıraktığı söyleniyor.

Sensörünüzü ıslak temizlemenin adımları:

 1. Ürün talimatlarını çok dikkatli bir şekilde okuyun.
 2. Pamuklu çubuklar çok temiz tutulmalı ve kenarı eşit şekilde ıslatmak için her biri kenardan dörtte biri kadar olacak şekilde iki damla çözücü ile kenarları dikkatlice nemlendirilmelidir.
 3. Temizlemeden önce çözücünün bir dakika kadar içinde ıslanmasına izin verin. Sensör camına sıvı sıkmak istemezsiniz.
 4. Çubuğu eğin ve bir geçişte sensörün bir kenarından diğerine sürükleyin ve ardından ters çevirip diğer tarafa geri sürükleyin, böylece kenarın diğer tarafı kullanılır. (Video demoları için üreticinin web sitesine bakın.) Fırçanın aksine, çubukla biraz baskıya ihtiyacınız olacak.

Smear Away ve Sensor Clean solventi ne zaman kullanılmalı:

Fırçalama genellikle tüm lekeleri ortadan kaldırmaz ve pamuklu çubuklara ve çözücülere başvurmanız gerekir. Fırçalamadan sonra, gökyüzünü veya bir kağıt parçasını tekrar çekmeniz gerekecek ve uzun bir leke görürseniz, panjur tarafından atılan bir yağ lekesini fırçaladınız.

Bu durumda, tekrar kullanmadan önce fırçayı önerilen şekilde temizlemeniz gerekir ve yağı çıkarmak için çözücüler kullanmanız gerekir.

Bir DSLR kamera sensörünü temizlemede tamamlama adımları:

Büyüteçle artık toz veya leke göremediğim aşamada, tekrar bir parça düz kağıt çekerek sensör kontrolünü tekrarlıyorum. Bir şeyleri temizlemek için birkaç tekrar gerekebilir, ancak bence zahmete değer.

Öneremeyeceğim başka bir Görünür Toz çözücü var: VDust. Sensörleri temizleme işinde değilim, ancak arkadaşlarım için yaptığım birkaç işten birini, yüzeyde sanki yüzeyde bir sıvı varmış gibi, Düzeyler ile kontrast artırıldığında çok garip bir görünüm gösteren ikisini temizledim. “ıslatmadı”.

Bu ürünle ilk deneyimimde, kişinin VDust solventini içeren temizlik kitini kullandım. İkinci durumda, ilk Düzeyler kontrolünü yaptığımda, aynı görünümü gördüm ve kişinin talimatlara göre VDust kullandığını ve sensörün haftalarca bu durumda olduğunu gördüm.

Her iki durumda da Sensör Temizliği kullandım ve kalıntıları çıkarmayı başardım, ancak her seferinde temiz çubuklarla birçok kez geçiş yaptım. Burada neler olduğu hakkında hiçbir fikrim yok. İlk olaydan sonra şirkete e-posta gönderdim, ancak deneyimlerimle ilgilenmediler ve ürünün iyi olduğu konusunda ısrar ettiler.

Bazen sensör üzerinde çok daha büyük ve daha sönük bir nokta görürsünüz. Benimki her zaman altıgendir ve mercekteki diyafram yapraklarını yansıtır. Bunlar sensörde değil, ön veya arka yüzeylerde lens üzerindeki toz veya kir parçacıklarıdır.

Sensör temizliği nasıl yapılır?

Toz onlardan sensöre sıçrayabileceğinden veya düşebileceğinden, merceğin arka elemanını ve sensör büyütecini temiz tutmak çok önemlidir.

Sensör odasının duvarlarını temizleyen ürünler de vardır. Etkilerini değerlendirmenin kolay bir yolu olmamasına rağmen, her şeyi elimden geldiğince temiz tutmaktan yanayım.

Kamera sensörünüzü temiz tutmak için ipuçları:

Önleme nihai tedavidir. Sürekli olarak sensör tozu konusunda endişelenmek istemiyorsanız, kameranıza girmesini önlemek için adımlar atmanız gerekir.

Sensör temizliği nasıl yapılır?
 1. Lensleri değiştirirken, hala havanın olduğu temiz bir yerde yapıldığından emin olun. Toz parçacıkları (varsa) DSLR’nizin sensörüne düşmemesi için her zaman kamerayı yere doğru çevirin.
 2. Gereksiz lens değiştirmekten kaçının. Ayrıca, lens optiğinizi örtmeden önce lens kapağının temiz olduğundan emin olun.
 3. Fotoğraf makinenizin çantasının temiz olduğundan emin olun. Kir ve toz oluşumunu önlemek için arada bir temizleyin.

Sensör temizleme işlemi yorucu olabilir. Ancak kameranızı temizlenmek üzere dışarı gönderirseniz, detaylara yeterince dikkat edilerek yapılacağından ne kadar emin olacaksınız? En azından, artık gerçeğin ardından kontrol etmenin bir yolu var.

Exit mobile version