The Kokga Tbilisi Awards 2021

20. yılına giren Kokga Tbilisi Awards , Gürcistan’ın en büyük ve en prestijli fotoğraf yarışmasıdır. Georgia eyaletiyle karıştırılmaması gereken ödüller, uluslararası fotoğrafçılığı Gürcistan’a bağlamayı amaçlıyor.

Kolga Tiflis fotoğraf yarışmasının organizatörleri, Gürcistan‘ın uluslararası konumunu güçlendirmek amacıyla Almanya’nın Köln kentinde kazananların sunumuna ev sahipliği yapıyor. Bu yılki yarışma uluslararası bir jüri tarafından değerlendirildi: İngiltere’den Vanessa Winship ve George Georgiou, Galerie Lichtblick’in küratörü Tina Schelhorn, Almanya’daki Kolga Tbilisi Photo, Çin’den bir fotoğrafçı Stefen Chow ve Jens tarafından katıldı. Friis, Danimarka’dan bir yayıncı.

Bu yılki yarışma beş kategoriye ayrıldı: Belgesel Dizisi, Röportaj, Kavramsal Fotoğraf Projesi, En İyi Tek Çekim ve Mobil Fotoğraf – Tek Çekim.

Giriş ücretleri, kazananların ödül fonu olan toplam 6.500 $ ‘ı finanse etmek için kullanıldı. İlk üç kategoride kazananların her biri 1.500 $, En İyi Tek Çekim kazanan 1.000 $ ve Mobil Fotoğraf – tek atış kategorisi birincisi 500 $ aldı.

Her kategoriden kazanan görseller aşağıdadır.

Belgesel Dizisi

Fotoğrafçı Emily Ducke, “The River Between” adlı dizinin Belgesel Dizisi kategorisinin birincisi oldu.

Ket Nehri bir zamanlar büyük bir Sibirya işlek caddesiydi. Yılan gibi ve nispeten küçük olmasına rağmen, Rusya’nın en büyük iki nehir havzası olan Ob ve Yenisey’i birbirine bağladı. Aşırı hava koşullarının kara yollarını erişilemeyen buzdan çamurlu molozlara ve arka tarafa çevirdiği ve sürüş mesafelerinin günler ve haftalar içinde ölçüldüğü bir bölgede, Ket Nehri’nin oluşturduğu koridor kilit bir kaynaktı.

Ancak, geçen yüzyılın başında Trans-Sibirya demiryolu inşa edildiğinde, Ket Nehri üzerindeki batıdan doğuya trafik – çiftçiler, tüccarlar ve Çarlık birlikleri – azalmaya başladı.

“Gittikçe daha az gezgin Ket’e ihtiyaç duyuyor ve bugün bankaları sadece birkaç dağınık ve ıssız yerleşim birimine ev sahipliği yapıyor.”

KET River, Rusya – 06 Temmuz 2016. Ksenia, yüzdükten sonra sivrisinek sürülerinin kaçmak için dumanın içinde duruyor.
Ailesi, Tomsk’ın bölgesel başkentini sadece birkaç hafta önce terk etti. Ket Nehri kıyısındaki izole bir meteoroloji istasyonunda yaşamaya, dünyadan uzakta, vahşi doğada bir yaşamın özgürlüğü için kentsel konforları değiş tokuş ettiler.
UST-OZERNOYE, Rusya – 06 Temmuz 2016. Ksenia’nın ebeveynleri Yevgeny Sadokhin ve Olga Voroshilova, portre için poz veriyor. Aile, telefon sinyali ve internet hattı olmayan izole bir meteoroloji istasyonuna gitmek üzere Ket Nehri kıyısına gitmek için meşgul, şehirli Tomsk’tan ayrıldı. Onlar için Ket River’ın uzaklığı kişisel özgürlük vaadi sunuyordu.
AIDARA, Rusya – 24 Temmuz 2016. Bir motosiklete binen bir çocuk inekleri bir meradan diğerine Aidara köyü yakınlarında taşır.
AIDARA, Rusya – 18 Temmuz 2016. Sağda Stepan Borisov ve Antonina Borisova torunlarıyla Aidara’daki evlerinde oturuyorlar.
Yaklaşık 150 kişilik topluluk, esas olarak, zulümden kaçınmak için Rusya’nın en ücra köşelerine tarihsel olarak yerleşmiş dini bir grup olan Eski İnananlardan oluşuyor. İnançlarının katı kurallarına göre yaşarlar.
KATAYGA, Rusya – 18 Ocak 2018. Bir Ocak gecesi sıcaklık eksi 40 santigrat dereceye düştüğü için, Katayga’nın Ket Nehri kıyısındaki ağaç kesme yerleşim yerindeki bacalardan duman yükseliyor.
KATAYGA, Rusya – 17 Ocak 2018. Katayga yerleşimindeki işçiler nakliye için günlükler hazırlıyor.
Katayga yakınlarında Ket Nehri boyunca köprü yok. Kaydediciler, keresteyi nihayet kamyonların üzerine yığmak ve dağıtım için nehrin karşısına göndermek için kış sıcaklıklarının nehri sağlam, buzlu bir yola dönüştürmesini beklemelidir.
UST-OZERNOYE, Rusya – 05 Temmuz 2016. Baba ve oğul nehir kenarındaki evlerinde bir portre için poz.
Ket Nehri’nde münzevi, hermetik bir hayat yaşarlar, balık tutarlar ve kendi yiyeceklerini yetiştirirler.
KATAYGA, Rusya – 10 Temmuz 2016. İbadetçiler, Katayga’nın tomruk yerleşimindeki Rus Ortodoks kilisesinde bir Pazar ayininden sonra toplanıyor.
O gün Katayga’ya nehir ve karayoluyla altı saatlik bir yolculuk yapmayan bir rahibin yokluğunda, Marina Prosukina tarafından kitle düzenlenir.
Yaptığı dini görevler normalde sadece erkeklere mahsustur.
Ancak bu kadar katı kurallar Ket’in uzaklığına karşı koyamadı ve bu nedenle nehir boyunca farklı bir tür özgürlük oluştu.
UST-OZERNOYE, Rusya – 07 Temmuz 2016. Ksenia, ailesinin birkaç hafta önceki yeni evi olan Ket Nehri kıyısında terk edilmiş evleri keşfederken havaya tüyler atıyor.
NARYM, Rusya – 10 Ocak 2018. Ob Nehri’nde, Ket Nehri’nin ağzının yakınında, buzda balık tuttuktan sonra bir adam eve gidiyor.
19. yüzyılın sonlarında bir kanalın inşasından sonra, küçük ve kıvrımlı Ket Nehri, Rusya’nın en büyük iki nehir havzası olan Ob ve Yenisey’i birbirine bağladı.
Sonuç olarak, Trans-Sibirya Demiryolu inşa edilene kadar çok önemli bir ulaşım koridoru ve yoğun bir güzergahtı.
BELIY YAR, Rusya – 21 Kasım 2020. Tekneler Ket Nehri kıyısında duruyor.
Sakinleri nehri kışın yürüyerek, yazın ise tekneyle geçer.
Ancak sonbaharda birkaç hafta boyunca nehir buzu oluşmaya başladığında ve yine ilkbaharda çözüldüğünde Ket Nehri’ni geçmek imkansız hale gelir.
Bazı köyler tamamen kesiliyor.
KATAYGA, Rusya – 19 Ocak 2018. Katayga’nın ağaç kesen yerleşim yerinin bir sakini, sıcaklıkların eksi 45 dereceye düştüğü ve geleneksel, buzlu bir düşüşle Epifani’nin dini bayramını kutluyor.

Röportaj

Fotoğrafçı Alessio Paduano, İtalya’daki Koronavirüs salgınını belgeleyen dizisi ile bu kategoride en iyi ödülleri aldı.

“21 Şubat 2020, yeni koronavirüs ile ilgili İtalyan hikayesi için merkezi bir tarih. Bu tarihte, Lombardiya’nın Lodi bölgesinde birkaç koronavirüs vakası ortaya çıktı: bunlar, boyutu hala bilinmeyen yeni bir salgın olan Çin’den gelmeyen insanlar. Enfeksiyon, özellikle Kuzey’de İtalya’ya yayıldı, ancak diğer bölgelerde de başladı. 9 Mart 2020’de İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, ulusa yaptığı bir konuşma sırasında tüm İtalyan topraklarını bir “korunan alan” ilan etti. 11 Mart 2020’de “Dünya Sağlık Örgütü” genel müdürü Tedros Adhanom Ghebreyesus, koronavirüs salgını konulu Cenevre brifinginde Covid-19’un “bir pandemik durum olarak nitelendirilebileceğini” duyurdu.

“İtalya, koronavirüs salgınının en ölümcül sıcak noktalarından biri olmaya devam ediyor. Johns Hopkins Üniversitesi’ne göre, 5 Mart 2021 itibarıyla ülkede 99.000’den fazla insan öldü. “

Hemşireler, 17 Nisan 2020’de Kuzey İtalya’nın Bergamo kentindeki “Papa Giovanni XXIII” hastanesinin koronavirüs yoğun bakım ünitesinde yatağında yatan bir hastaya bakıyor.
17 Nisan 2020’de Kuzey İtalya’nın Bergamo kentinde bulunan “Papa Giovanni XXIII” hastanesinin koronavirüs yoğun bakım ünitesinde yatakta yatan bir hastaya hemşire bakıyor.
80 yaşındaki ve covid-19 pozitif olduğundan şüphelenilen Isaia, 11 Nisan 2020’de Kuzey İtalya’nın Bergamo eyaletine bağlı Ranica’da acil durum çağrısının ardından İtalyan Kızılhaçı hemşireleri tarafından ziyaret edildi. Acil durum çağrısından önce Isaia’nın ateşi yükselmişti. birkaç günlüğüne.
İtalya’nın Napoli kentinde 1 Nisan 2020’de koronavirüs acil durumu sırasında bir kişinin cesedini kurtarmadan önce işçiler bir tabut taşıyorlar. Kişi koronavirüsten ölmemiş olsa da cenaze dairesi yetkililerinin çalışmaları, bu acil durumda sıklıkla olduğu gibi en çok risk altında olanlar arasında yer alıyor Koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin cesetleri ile temas halinde bulunabiliyor ve bulaşma riski çok yüksek.
87 yaşındaki ve covid-19 pozitif olduğundan şüphelenilen Maria, 12 Nisan 2020’de Kuzey İtalya’nın Bergamo eyaletindeki Villa di Serio’da solunum problemleri yaşadığı için İtalyan Kızılhaçı’na acil bir çağrı yapılmasının ardından hastaneye sevk edildi.
87 yaşında ve covid-19 pozitif olduğundan şüphelenilen Maria, 12 Nisan 2020’de Kuzey İtalya’nın Bergamo eyaletine bağlı Villa di Serio’da solunum problemleri yaşadığı için İtalyan Kızıl Haçı’na acil bir çağrı yaptıktan sonra hastaneye sevk edilmeden önce solunum krizi geçirdi. .
37 yaşında ve covid-19 pozitif olduğundan şüphelenilen Barbara, 17 Nisan’da Kuzey İtalya’nın Bergamo eyaletindeki Brignano Gera d’Adda’da solunum problemleri yaşadığı için acil bir çağrı sonrasında ATS Bergamo USCA özel bakım biriminin bir doktoru tarafından ziyaret edildi. 2020. USCA özel bakım biriminin doktorları, enfekte veya Covid-19 semptomları olan hastalara ev ziyaretleri gerçekleştiriyor.
Kuzey İtalya’nın Bergamo kentindeki “Papa Giovanni XXIII” hastanesinin koronavirüs yoğun bakım ünitesinde 17 Nisan 2020’de bir hasta yatağında yatıyor.
Peder Marcello (solda) ve Peder Mario Carminati (sağda), 15 Nisan 2020’de Kuzey İtalya’nın Bergamo eyaletindeki Seriate’deki San Giuseppe kilisesinin içindeki koronavirüs kurbanlarının tabutlarını kutsuyor.
Giorgio ve Elisabetta, 27 Mart 2020’de İtalya’nın Napoli kentindeki kremin bir video odasındaki bir monitör aracılığıyla akrabalarının ölü yakılmasına tanık oluyorlar. Koronavirüs acil durumu nedeniyle kiliselerde cenaze törenlerini kutlamak artık mümkün değil ve cenaze törenleri yasak.
Yakma durumunda akrabalar, tabutun krematoryuma ne zaman girdiğini gösteren bir monitör aracılığıyla ölen kişiyi son kez selamlayabilirler.
51 yaşındaki ve covid-19 pozitif olan Alessandra, 19 Nisan 2020’de Kuzey İtalya’nın Bergamo eyaletine bağlı Scanzorosciate’de solunum problemleri yaşamak için acil bir çağrı sonrasında İtalyan Kızıl Haçı hemşiresi tarafından ziyaret edildi.
13 Nisan 2020’de Kuzey İtalya’nın Alzano Lombardo kentindeki “Pesenti Fenaroli” hastanesinin morgunda bir cenaze ajansı çalışanı görüldü.

Kavramsal Fotoğraf Projesi

Kavramsal fotoğraf kategorisi iki kazanan ağırladı: “Outlaw (ve diğer başarısız portreler)” dizisi için Jennifer Crane ve “Askıya alındı: Lübnan krizinin ortasında Marjayoun’daki Suriyeli mültecilerin kırsal yaşamı” için Andrea Pietro Signori.

İlk olarak, Crane’in serisi:

Portreyi objektifin bedeni veya performansının bir izi olarak görüyorum. Başlangıcından bu yana, fotoğrafik portre insan özneyi onurlandırmak veya kötülemek için kullanılmıştır. Başlangıçta ilgim aile portrelerini keşfetmekti, bu da müzeler, kurumsal arşivler ve haber medyası gibi kamusal bağlamda portre fotoğraflarının daha fazla araştırılmasına yol açtı. Bu görüntülerde, bir saniyenin geleneksel kısmı yerine birkaç dakikalık uzun bir pozlama kullanarak kendi vücudumu lensin önünde pozlandırıyorum.Pozlama yapılırken ışığa duyarlı emülsiyonun ıslak kalmasını gerektiren ilk fotografik işlemlerden biri olan ıslak kolodion kullanılarak yapılırlar, bu da bazen görüntünün yüzeyini kesintiye uğratan ve fotoğrafın önemliliğine dikkat çeken sıvı kalıntı işaretlerinin varlığıyla sonuçlanır. çoğu portrede görünmez kalır. Bu kurgusal arşivin oluşturulması yoluyla gözetim, hafıza, özgünlük ve arşiv uygulamaları konularını ele almaya çalışıyorum. “

The Kokga Tbilisi Awards 2021
The Kokga Tbilisi Awards 2021
The Kokga Tbilisi Awards 2021
The Kokga Tbilisi Awards 2021
The Kokga Tbilisi Awards 2021
The Kokga Tbilisi Awards 2021
The Kokga Tbilisi Awards 2021
The Kokga Tbilisi Awards 2021
The Kokga Tbilisi Awards 2021

Ve sonra Signori’nin serisi:

Lübnan’ı vuran kriz Suriyeli toplulukları diz çöktürdü. Mart 2011’de Suriye’de başlayan savaştan bu yana yaklaşık 5000 Suriyeli mültecinin yaşadığı Marjayoun’un durumu budur.

Lübnan, İsrail ve Suriye sınırında 74 gayrı resmi kampta 860 aile yaşıyor.

Çoğunluğu Lübnan’da doğan pek çok çocuğu olan aileler genellikle çoktur. Lübnanlı toprak sahiplerinin hizmetinde işçi olarak hizmet veren tarımla yaşıyorlar. Maaş, satın alma gücünü kademeli olarak yitiren 4000 ila 5000LL arasında değişmektedir. Bölgedeki STK’lardan biri olan Avsi’nin bildirdiğine göre, insanlar ağır enflasyonun sonuçlarından muzdarip. Devrim patlak verdiğinden beri 1 $ = 8000 LL (her gün değişken) olan resmi döviz kuru paralel bir piyasa tarafından birleştirildi.

“Konsept, hareket sırasında mobilyaları örtmek için kullanılan naylon kullanımını içeriyor. Suriyeli mültecilerin mültecilerin statüsünü, siyasi ve işten uzaklaştırılmalarını ve eve dönme beklentilerini vurgulamak istedim. “

Kırsal kesimin sahibine ait olan ve çalışma karşılığında verilmiş bir eve sahip olan az sayıdaki kişi arasındadırlar.
Ahmad ve Lamia kuzenlerdir. Marjayoun’da 9 yıldır yaşadılar. Suriye’deki evleri yıkıldı.
Marjayoun, Marjayoun bölgesi, Lübnan.
15 Ocak 2020
Portre için poz verecek deneklere yön verdim
The Kokga Tbilisi Awards 2021
Lübnan’ın Marjayoun bölgesindeki Marjayoun’daki Suriyeli mülteciler birkaç yıldır Lübnan’da.
16 Ocak 2020
Portre için poz verecek deneklere yön verdim
The Kokga Tbilisi Awards 2021
Hamid, fotoğraf çekimi sırasında 4 aydır BMMYK desteği almadı. 2017’den beri Lübnan’da ikamet ediyor. Rakka’da evlerini bombalayınca yaşadı. Kalp krizi geçirdi ve bu nedenle Lübnan’ın Marjayoun bölgesindeki Marjayoun’a ihtiyacı olan ilaçları satın alamıyor veya çalışamıyor.
16 Ocak 2020
Konuya portre pozu verdim
The Kokga Tbilisi Awards 2021
Çocuklar, ebeveynleri gibi tarlalarda çalışırlar. Okul lokasyonlarına ulaşım için bir otobüs servisi vardır (dersler genellikle çadırlarda düzenlenir) ancak birçok aile hizmet için ödeme yapamaz.
Marjayoun, Marjayoun bölgesi, Lübnan.
14 Ocak 2020
Portre için poz verecek deneklere yön verdim
The Kokga Tbilisi Awards 2021
Lübnan’a 2011’de Suriye’deki savaşın başlangıcında geldiler. 2013’te Siham’ın kocası çadırındaydı, hastaydı. Çay yapıyordu ve oğlumuz kazara yangın çıkardı. 20 gün boyunca bir yerden başka bir yere taşındılar çünkü ordu Lübnan’ın Marjayoun bölgesindeki Marjayoun’da kalıcı olarak kamp yapmalarına izin vermedi.
15 Ocak 2020
Portre için poz verecek deneklere yön verdim
The Kokga Tbilisi Awards 2021
Abbas, babasının yaşadığı zorlukların bir sonucu olarak, zamanının çoğunu Lübnan’ın Marjayoun bölgesindeki
babası Marjayoun’a bakmakla geçirerek okul ulaşım masraflarını karşılayamıyor.
16 Ocak 2020
Konuya portre pozu verdim
The Kokga Tbilisi Awards 2021

En İyi Tek Çekim

Fotoğrafçı Caspar Claasen, aşağıdaki “Büyükannenin Kucağı” adlı fotoğrafıyla bu kategoride en iyi ödülleri kazandı. Fotoğraf için ek bağlam sağlanmadı.

The Kokga Tbilisi Awards 2021

Mobil Fotoğraf – Tek Çekim.

Fotoğrafçı Zuka Kotrikadze, “The Tsereteli Station” başlıklı fotoğrafıyla bu kategoriyi kazandı. Fotoğraf için ek bağlam sağlanmadı.

The Kokga Tbilisi Awards 2021

Tüm finalistleri görmek ve yarışmayı bir bütün olarak incelemek için , Kokga Tbilisi Fotoğraf Ödülleri web sitesini buradan ziyaret ettiğinizden emin olun .

Exit mobile version