Gece fotoğrafçılığında hangi kamera gerçekten fark yaratıyor? Sony, Nikon, Canon, Fujifilm ve OM System’in öne çıkan 8 modelini düşük ışık performansı, yüksek ISO, otomatik netleme ve fiyat/performans açısından karşılaştırdık. İşte 2026’nın en iyi seçenekleri.
Işık azaldığında her fotoğraf makinesi aynı performansı göstermiyor. Gece sokaklarında net fotoğraflar çekmek, loş bir salonda hareketli bir müzisyeni yakalamak veya karanlıkta temiz video görüntüleri elde etmek farklı özellikler gerektiriyor. Üstelik iyi bir düşük ışık kamerası seçmek, yalnızca yüksek ISO değerlerine bakmaktan çok daha fazlası.
Bu rehberde, 2026’nın düşük ışık koşullarında öne çıkan fotoğraf makinelerini görüntü kalitesi, yüksek ISO performansı, otomatik netleme, görüntü sabitleme ve objektif seçenekleri açısından değerlendiriyoruz. Sony, Nikon, Canon, Fujifilm ve OM System modelleri arasından farklı bütçelere ve çekim ihtiyaçlarına uygun sekiz kamerayı seçtik.
İster gece fotoğrafçılığına yeni başlıyor olun ister profesyonel etkinlik ve video çekimleri yapın, aşağıdaki hızlı seçimler aradığınız kamerayı bulmanıza yardımcı olacak. Ardından her modelin güçlü ve zayıf yönlerini, kimler için uygun olduğunu ve satın almadan önce bilmeniz gerekenleri ayrıntılı olarak ele alacağız.
Bu kameraları nasıl seçtik?
Listemizi oluştururken yalnızca üreticilerin açıkladığı maksimum ISO değerlerini değil; bağımsız testlerdeki RAW görüntü kalitesini, dinamik aralığı, düşük ışıkta otomatik netlemeyi, görüntü sabitlemeyi ve video performansını değerlendirdik. Her kamerayı farklı bir kullanım senaryosuna göre konumlandırdık. Önerilerimiz SanalSergi’nin editoryal değerlendirmelerine ve bağlantısını verdiğimiz bağımsız testlere dayanıyor; tüm modellerin tarafımızdan fiziksel olarak test edildiği anlamına gelmiyor. Bu nedenle “en iyi” seçimini tek bir laboratuvar puanına değil, kullanım amacıyla birlikte sunulan avantaj ve sınırlamalara dayandırıyoruz.
Düşük Işıkta En İyi Kameralar: Hızlı Seçimlerimiz
1. Sony A7 V
Güçlü dinamik aralığı ve gelişmiş netleme sistemiyle gece fotoğrafçılığı ve video arasında başarılı bir denge sunuyor.
Detaylar →2. Nikon Z5 II
Full-frame sensörü, başarılı yüksek ISO performansı ve güçlü görüntü sabitlemesiyle bütçesini gözeten fotoğrafçılar için.
Detaylar →3. Canon EOS R6 Mark III
Loş ortamlarda hareketli konuları yakalamak isteyen düğün, konser ve etkinlik fotoğrafçıları için güçlü bir seçenek.
Detaylar →4. Sony A7S III
12 MP full-frame sensörü ve yüksek ISO yetenekleriyle karanlık ortamlarda çalışan videograflara hitap ediyor.
Detaylar →5. Sony a6700
Kompakt APS-C gövdesi, gelişmiş konu takibi ve hızlı objektif seçenekleriyle düşük ışıkta esnek bir çözüm.
Detaylar →6. OM System OM-1 Mark II
Etkili görüntü sabitlemesi ve gece çekimine yönelik özellikleriyle elde fotoğraf çekenler için dikkat çekiyor.
Detaylar →7. Fujifilm X100VI
APS-C sensörü, f/2 sabit objektifi ve gövde içi sabitlemesiyle gece sokak fotoğrafçılığı için taşınabilir bir seçenek.
Detaylar →8. Nikon Z6 III
Hızlı sensör okuması, gelişmiş otomatik netleme ve video özellikleriyle hareketli düşük ışık sahnelerine uygun.
Detaylar →Düşük Işıkta En İyi 8 Kamera: Karşılaştırma Tablosu
Hangi kameranın size uygun olduğuna karar vermek için sensör boyutu, görüntü sabitleme, kullanım amacı ve Türkiye’deki örnek satış fiyatlarını karşılaştırın. Aşağıdaki modellerin her biri farklı bir çekim senaryosunda öne çıkıyor.
| Kamera | Sensör | IBIS | En uygun kullanım | Başlıca sınırlama | Türkiye fiyat örneği |
|---|---|---|---|---|---|
| Sony A7 V | 33 MP Full-frame | 7,5 stop | Genel fotoğraf ve video | Yüksek ISO RAW gürültüsü bazı rakiplerden fazla | 122.500 TL |
| Nikon Z5 II | 24,5 MP Full-frame | 7,5 stop | Fiyat/performans, gece manzarası | Hızlı aksiyon ve 4K 60p kırpması | 84.450 TL |
| Canon EOS R6 Mark III | 32,5 MP Full-frame | 8,5 stop | Konser, düğün ve etkinlik | Elektronik obtüratörde dinamik aralık kaybı | 118.890 TL |
| Sony A7S III | 12,1 MP Full-frame | 5,5 stop | Profesyonel düşük ışık videosu | Fotoğraf çözünürlüğü yalnızca 12,1 MP | 134.499 TL |
| Sony a6700 | 26 MP APS-C | 5 stop | Kompakt hibrit sistem | Tek kart yuvası, 4K 120p kırpması | 69.475 TL |
| OM System OM-1 Mark II | 20,4 MP MFT | 8,5 stop | Gece manzarası, yıldız izleri | Yüksek ISO’da küçük sensör dezavantajı | 175.376 TL |
| Fujifilm X100VI | 40,2 MP APS-C | 6 stop | Gece sokak fotoğrafçılığı | 23mm f/2 sabit objektif | 89.799 TL |
| Nikon Z6 III | 24,5 MP Full-frame | 8 stop | Hızlı fotoğraf ve 6K RAW video | Temel ISO’da daha sınırlı dinamik aralık | 131.999 TL |
Fiyatları nasıl yorumlamalısınız? Yalnızca gövde fiyatına bakarak karar vermeyin. Özellikle gece çekimleri için f/1.4, f/1.8 veya f/2.8 objektiflerin maliyetini de hesaba katın. Aynı modelin ithalatçı ve resmî distribütör garantili sürümleri arasında fiyat farkı bulunabilir. Tablodaki fiyatlar tavsiye edilen satış fiyatları veya doğrulanmış piyasa en düşükleri değildir.
1. Sony A7 V — Düşük Işıkta En İyi Genel Seçim
33 MP full-frame sensörü, güçlü RAW dinamik aralığı ve gelişmiş otomatik netleme sistemiyle Sony A7 V, gece fotoğrafçılığı ve video çekimlerini tek gövdede birleştirmek isteyenler için en dengeli seçeneklerimizden biri.
Sony A7 V: Teknik Özellikler
| Sensör | 33 MP full-frame, kısmen yığınlı Exmor RS CMOS |
| İşlemci | BIONZ XR2 |
| ISO aralığı | 100–51.200 (50–204.800 genişletilmiş) |
| Otomatik netleme | 759 faz algılamalı AF noktası, EV -4’e kadar hassasiyet |
| Görüntü sabitleme | 5 eksenli IBIS, 7,5 stopa kadar |
| Sürekli çekim | 30 fps’ye kadar |
| Video | 7K’dan örneklemeli 4K 60p, kırpmalı 4K 120p |
| Objektif yuvası | Sony E-mount |
Alma Nedenleri
- Güçlü RAW dinamik aralığı ve 33 MP çözünürlük
- Loş ortamlarda başarılı konu takibi
- Etkili görüntü sabitleme ve hızlı seri çekim
- Geniş Sony E-mount objektif seçenekleri
Almama Nedenleri
- Yüksek ISO RAW gürültüsünde bazı rakiplerinin gerisinde
- Elektronik obtüratörde dinamik aralık avantajı azalabiliyor
- 4K 120p videoda 1,5x kırpma uygulanıyor
- Gövde ve hızlı objektiflerin toplam maliyeti yüksek
Genel Değerlendirme
Sony A7 V, düşük ışıkta fotoğraf ve video çekimini bir arada gerçekleştirmek isteyenler için güçlü bir full-frame kamera. 33 MP kısmen yığınlı CMOS sensörü, yüksek çözünürlüğü hızlı sensör okumasıyla birleştiriyor. Gece sokakları, düğünler, konserler ve loş iç mekânlarda bu çok yönlülük önemli bir avantaj.
Kameranın öne çıkan özelliklerinden biri RAW dinamik aralığı. Parlak sokak lambalarıyla karanlık bölgelerin aynı karede bulunduğu sahnelerde, özellikle mekanik obtüratör kullanıldığında gölgeleri düzenlemek için geniş bir esneklik sunuyor. Ancak en hızlı elektronik obtüratör modlarında bu avantaj azalabiliyor. Yüksek ISO performansı da başarılı olsa da Canon EOS R6 Mark III gibi rakiplerin bazı RAW gürültü ölçümlerinde daha iyi sonuçlar verdiğini belirtmek gerekiyor.
759 faz algılamalı netleme noktası ve yapay zekâ destekli konu tanıma sistemi, hareketli insanları loş ortamlarda takip etmeyi kolaylaştırıyor. 7,5 stopa kadar görüntü sabitleme, özellikle hareketsiz gece manzaralarında elde çekime yardımcı. Bununla birlikte hareketli konular için hızlı enstantane ve f/1.8 veya f/1.4 gibi ışık geçirgenliği yüksek objektifler önemini koruyor.
Video tarafında tam genişlikte 4K 60p ve 1,5x kırpmalı 4K 120p kayıt seçenekleri bulunuyor. Bu özellikler A7 V’yi güçlü bir hibrit kamera haline getirirken, profesyonel düşük ışık videosuna öncelik verenler için Sony A7S III daha özel bir alternatif olmaya devam ediyor.
Kimler için uygun? Gece sokak fotoğrafçılığı, düğün, etkinlik ve seyahat çekimlerini video üretimiyle birleştiren ileri seviye kullanıcılar için ideal. Yalnızca en temiz yüksek ISO görüntüsünü arayanlar Canon EOS R6 Mark III’ü, daha ekonomik bir full-frame sistem isteyenler ise Nikon Z5 II’yi değerlendirmeli.
Sonuç: Sony A7 V’yi genel seçimimiz yapan özellik, tek bir alanda rakiplerini geride bırakması değil; görüntü kalitesi, otomatik netleme, hız ve video yeteneklerini başarılı biçimde dengelemesi.
Daha ayrıntılı bilgi: Kameranın sensör teknolojisi, otomatik netleme sistemi, video yetenekleri ve rakipleriyle karşılaştırılması için Sony A7 V incelememizi okuyun.
Kaynaklar: Sony teknik özellikleri · DPReview · RTINGS
2. Nikon Z5 II — Düşük Işıkta En İyi Fiyat/Performans
24,5 MP full-frame sensörü, gelişmiş otomatik netlemesi ve 7,5 stopa kadar görüntü sabitlemesiyle Nikon Z5 II, gece fotoğrafçılığında yüksek görüntü kalitesini daha erişilebilir bir gövdede sunuyor.
Nikon Z5 II: Teknik Özellikler
| Sensör | 24,5 MP full-frame BSI CMOS |
| İşlemci | EXPEED 7 |
| ISO aralığı | 100–64.000 (50–204.800 genişletilmiş) |
| Otomatik netleme | 273 noktalı hibrit AF, 9 konu türü, EV -10’a kadar hassasiyet |
| Görüntü sabitleme | 5 eksenli IBIS, 7,5 stopa kadar |
| Sürekli çekim | 11 fps RAW, 30 fps JPEG |
| Video | Kırpmasız 4K 30p, 1,5x kırpmalı 4K 60p, dahili N-RAW |
| Kart yuvası | Çift UHS-II SD |
| Objektif yuvası | Nikon Z-mount |
Alma Nedenleri
- Fiyat sınıfında güçlü RAW dinamik aralığı ve yüksek ISO kalitesi
- Loş ortamlarda gelişmiş konu tanıma ve otomatik netleme
- Etkili gövde içi görüntü sabitleme
- Çift SD kart yuvası ve geniş Nikon Z objektif seçenekleri
Almama Nedenleri
- Hızlı sensör okumasında Nikon Z6 III’ün gerisinde
- 4K 60p video kaydında 1,5x kırpma
- Hızlı aksiyon ve profesyonel video için daha sınırlı
- Pil ömrü uzun çekim günlerinde yedek pil gerektirebilir
Genel Değerlendirme
Nikon Z5 II, düşük ışıkta yüksek görüntü kalitesi için mutlaka üst segment bir full-frame kameraya ihtiyaç olmadığını gösteriyor. 24,5 MP arkadan aydınlatmalı sensörü, EXPEED 7 işlemcisi ve gelişmiş otomatik netleme sistemiyle gece manzaralarından doğal ışıklı portrelere kadar geniş bir kullanım alanı sunuyor.
Kameranın en güçlü taraflarından biri RAW dinamik aralığı. RTINGS’in temel ISO ölçümlerinde Z5 II 11,9 stop, daha pahalı Nikon Z6 III ise 10,7 stop seviyesinde. Ölçümlerde kullanılan RAW-DNG dönüşümü nedeniyle bu sonuçları kesin bir sensör üstünlüğü olarak yorumlamamak gerekiyor. Yine de Z5 II, parlak sokak ışıklarıyla karanlık alanların aynı kadrajda bulunduğu sahnelerde güçlü düzenleme esnekliği sunuyor.
Yüksek ISO performansı diğer 24 MP full-frame kameralarla rekabetçi. EXPEED 7 işlemcisinin desteklediği konu tanıma sistemi, loş ortamlarda insanları ve hareketli nesneleri takip etmeyi kolaylaştırıyor. Nikon’un EV -10 netleme hassasiyeti ise f/1.2 objektif ve belirli test koşullarında geçerli; daha yavaş objektiflerle aynı sonucu beklememek gerekiyor.
Beş eksenli görüntü sabitleme sistemi, hareketsiz gece sahnelerinde elde daha uzun pozlamalar yapmaya yardımcı oluyor. Video tarafında kırpmasız 4K 30p ve dahili N-RAW desteği dikkat çekici; ancak 4K 60p’deki 1,5x kırpma ve daha yavaş sensör okuması, Nikon Z6 III karşısındaki başlıca sınırlamalar.
Kimler için uygun? Gece manzarası, astrofotoğrafçılık, sokak fotoğrafçılığı ve doğal ışıklı portre çeken; bütçesini gözeterek full-frame sisteme geçmek isteyen fotoğrafçılar için ideal. NIKKOR Z 35mm f/1.8 S veya 50mm f/1.8 S gibi hızlı objektiflerle düşük ışıkta oldukça yetenekli bir sistem kurulabilir.
Sonuç: Nikon Z5 II, yüksek görüntü kalitesi, güçlü sabitleme ve gelişmiş otomatik netlemeyi dengeli bir fiyat sınıfında sunuyor. Hız ve video önceliğiniz değilse Z6 III’e ayıracağınız ek bütçeyi iyi bir objektife yatırmak daha mantıklı olabilir.
Daha ayrıntılı bilgi: Kameranın sensörü, otomatik netleme sistemi, ergonomisi, video özellikleri ve rakipleriyle karşılaştırılması için Nikon Z5 II incelememizi okuyun.
Kaynaklar: Nikon Türkiye · DPReview · RTINGS
3. Canon EOS R6 Mark III — Konser ve Etkinlik Fotoğrafçılığı İçin En İyi Seçim
32,5 MP full-frame sensörü, Dual Pixel CMOS AF II sistemi ve 40 fps’ye kadar seri çekimiyle Canon EOS R6 Mark III, loş ortamlarda hareketli konuları güvenilir biçimde yakalamak isteyen fotoğrafçılar için güçlü bir seçenek.
Canon EOS R6 Mark III: Teknik Özellikler
| Sensör | 32,5 MP full-frame CMOS |
| İşlemci | DIGIC X |
| ISO aralığı | 100–64.000 (standart) |
| Otomatik netleme | Dual Pixel CMOS AF II, EV -6,5’e kadar hassasiyet |
| Görüntü sabitleme | 5 eksenli IBIS, uyumlu objektiflerle 8,5 stopa kadar |
| Sürekli çekim | 12 fps mekanik, 40 fps elektronik; ön çekim desteği |
| Video | 7K 60p RAW, 7K Open Gate 30p, 4K 120p |
| Kart yuvası | 1× CFexpress Type B + 1× UHS-II SD |
| Objektif yuvası | Canon RF |
Alma Nedenleri
- Başarılı yüksek ISO RAW kalitesi ve 32,5 MP çözünürlük
- Hareketli konularda güvenilir otomatik netleme
- 40 fps seri çekim ve ön çekim desteği
- Güçlü sabitleme ve gelişmiş video özellikleri
Almama Nedenleri
- Elektronik obtüratörde 12-bit RAW nedeniyle azalan dinamik aralık
- 40 fps çekimde sınırlı tampon bellek
- Yüksek çözünürlüklü uzun videolarda ısınma riski
- RF objektif ekosistemi ve CFexpress kartların maliyeti
Genel Değerlendirme
Canon EOS R6 Mark III, ışığın yetersiz, hareketin ise sürekli olduğu konser, düğün ve sahne performansları için geliştirilmiş güçlü bir full-frame kamera. 32,5 MP sensörü, yüksek çözünürlükle başarılı RAW görüntü kalitesini birleştiriyor. Özellikle sahneye yaklaşmanın mümkün olmadığı etkinliklerde görüntüyü sonradan kırpabilmek önemli bir avantaj.
DPReview’ün testlerinde yüksek ISO performansı 9/10 olarak değerlendirilen R6 Mark III, güncel full-frame rakipleriyle oldukça yakın gürültü seviyeleri sunuyor. Ancak asıl farkını otomatik netlemede gösteriyor. Dual Pixel CMOS AF II ve Register People Priority özellikleri, kalabalık ortamlarda belirli kişilere öncelik vererek hareketli konuları takip etmeyi kolaylaştırıyor.
Elektronik obtüratörle 40 fps seri çekim ve ön çekim desteği, dans ve konser gibi öngörülemeyen hareketlerde önemli esneklik sağlıyor. Bununla birlikte 40 fps’de tampon bellek yaklaşık üç saniyede dolabiliyor. Ayrıca elektronik obtüratörün 12-bit RAW kayda geçmesi dinamik aralığı azaltıyor; LED sahne ışıklarında bantlaşma riski de bulunuyor. Kritik çekimlerde mekanik obtüratör daha uygun olabilir.
Uyumlu objektiflerle 8,5 stopa kadar görüntü sabitleme, hareketsiz sahnelerde elde çekimi kolaylaştırıyor. Video tarafında 7K RAW, Open Gate ve tam genişlikte 4K 120p seçenekleri dikkat çekiyor. Ancak 4K 120p’nin ayrıntı seviyesi, yüksek kaliteli örneklemeli 4K modlarının gerisinde; uzun kayıtlarda sıcaklık sınırları da dikkate alınmalı.
Kimler için uygun? Konser, düğün, tiyatro ve kurumsal etkinliklerde çalışan; hızlı otomatik netlemeye, yüksek ISO kalitesine ve profesyonel video özelliklerine ihtiyaç duyan fotoğrafçılar için ideal. Önceliği hareketli konulardan çok gece manzaraları ve maksimum RAW dinamik aralık olanlar Sony A7 V veya Nikon Z5 II’yi de değerlendirmeli.
Sonuç: Canon EOS R6 Mark III’ü konser ve etkinlik kategorisinde öne çıkaran özellik, güçlü yüksek ISO kalitesini güvenilir otomatik netleme ve yüksek çekim hızıyla birleştirmesi. Özellikle öngörülemeyen hareketlerin yoğun olduğu loş ortamlarda son derece yetenekli bir seçenek.
Daha ayrıntılı bilgi: Kameranın görüntü kalitesi, otomatik netleme, video özellikleri, kullanım deneyimi ve rakipleriyle karşılaştırılması için Canon EOS R6 Mark III detaylı incelememizi okuyun.
Kaynaklar: Canon teknik özellikleri · DPReview · RTINGS
4. Sony A7S III — Düşük Işıkta Video İçin En İyi Seçim
12,1 MP full-frame sensörü, 4K 120p kayıt ve 10-bit 4:2:2 desteğiyle Sony A7S III, özellikle karanlık ortamlarda profesyonel video üretenler için güçlü bir seçenek. Yüksek fotoğraf çözünürlüğü yerine video kalitesine ve hızlı sensör okumasına öncelik veriyor.
Sony A7S III: Teknik Özellikler
| Sensör | 12,1 MP full-frame Exmor R BSI CMOS |
| İşlemci | BIONZ XR |
| ISO aralığı | 80–102.400 (40–409.600 genişletilmiş) |
| Otomatik netleme | 759 faz algılamalı AF noktası, EV -6’ya kadar hassasiyet |
| Görüntü sabitleme | 5 eksenli IBIS, 5,5 stopa kadar; video Aktif Mod |
| Video | 4K 60p tam genişlik, 4K 120p yaklaşık 1,1x kırpma |
| Kayıt seçenekleri | 10-bit 4:2:2, S-Log3, XAVC S / HS / S-I |
| Harici RAW | HDMI üzerinden 16-bit RAW çıkışı |
| Kart yuvası | 2× CFexpress Type A / UHS-II SD uyumlu |
| Objektif yuvası | Sony E-mount |
Alma Nedenleri
- Çok başarılı yüksek ISO video kalitesi
- 4K 60p’de kırpmasız, 4K 120p’de az kırpmalı kayıt
- Hızlı sensör okuması ve düşük rolling shutter
- 10-bit 4:2:2, S-Log3 ve çift kart yuvası
Almama Nedenleri
- 12,1 MP çözünürlük fotoğrafçılıkta kırpma esnekliğini sınırlıyor
- Dahili 6K veya 8K kayıt bulunmuyor
- Harici RAW iş akışı ek ekipman gerektiriyor
- 2020 çıkışlı gövdenin güncel alternatiflere karşı fiyat avantajı belirsiz
Genel Değerlendirme
Sony A7S III, düşük ışıkta fotoğraf çekmekten çok profesyonel video üretmek isteyenlere hitap ediyor. 12,1 MP arkadan aydınlatmalı full-frame sensörü, 4K video için hızlı veri okumasına odaklanıyor. Bu yaklaşım yüksek ISO performansı, düşük rolling shutter ve yüksek kare hızlı çekimlerde önemli avantajlar sağlıyor. Ancak düşük megapiksel sayısı, kameranın her koşulda daha temiz fotoğraflar ürettiği anlamına gelmiyor.
Kamera, sensörün tam genişliğinde 4K 60p, yaklaşık 1,1x kırpmayla 4K 120p video kaydedebiliyor. DPReview’ün ölçümlerinde 4K 60p’de yaklaşık 8,7 ms sensör okuma süresi elde edilmesi, hızlı kamera hareketlerinde geometrik bozulmaları azaltıyor. Özellikle konser, belgesel ve gece çekimlerinde bu hız, görüntü kalitesi kadar önemli.
Yüksek ISO performansı A7S III’ün güçlü taraflarından. S-Log3 profilinde ISO 640 ve 12.800 civarındaki iki kazanç aşaması, karanlık ortamlarda görüntü gürültüsünü kontrol etmeye yardımcı oluyor. Ancak ISO 12.800 her koşulda ideal değer değil; doğru pozlama ve parlak alanların korunması hâlâ belirleyici. 10-bit 4:2:2 kayıt ve S-Log3 ise renk düzenlemede önemli esneklik sağlıyor.
759 noktalı otomatik netleme ve 5,5 stopa kadar görüntü sabitleme, elde video çekimlerini kolaylaştırıyor. Aktif sabitleme modu ek kırpma uyguluyor. Çift kart yuvası ve uzun kayıt kapasitesi profesyonel kullanımda avantajlı olsa da kayıt süresi ortam sıcaklığına ve video ayarlarına bağlı.
Kimler için uygun? Konser videoları, düğün filmleri, gece belgeselleri ve müzik klipleri hazırlayan; özellikle 4K teslim formatıyla çalışan videograflar için güçlü bir tercih. Büyük baskılar veya yoğun kırpma gerektiren fotoğraf çekimlerinde ise Sony A7 V gibi daha yüksek çözünürlüklü modeller daha mantıklı.
Sonuç: Sony A7S III, yüksek ISO video kalitesini hızlı sensör okuması ve profesyonel kayıt seçenekleriyle birleştiriyor. Ancak 2026’da satın almadan önce Sony ZV-E1 ve aktif soğutmalı FX3 ile fiyat ve kullanım ihtiyaçları açısından karşılaştırılmalı.
Daha ayrıntılı bilgi: Kameranın sensör özellikleri, video performansı ve fotoğrafçılar açısından avantajları için Sony A7S III incelememizi okuyun.
Kaynaklar: Sony Türkiye · DPReview · Sony yazılım güncellemeleri
5. Sony a6700 — Düşük Işıkta En İyi APS-C Kamera
26 MP arkadan aydınlatmalı APS-C sensörü, yapay zekâ destekli konu takibi ve 5 eksenli görüntü sabitlemesiyle Sony a6700, full-frame sistemlerin boyutuna ve maliyetine ihtiyaç duymadan gece fotoğrafçılığı yapmak isteyenler için dengeli bir seçenek.
Sony a6700: Teknik Özellikler
| Sensör | 26 MP APS-C Exmor R BSI CMOS |
| İşlemci | BIONZ XR ve yapay zekâ işlem birimi |
| ISO aralığı | 100–32.000 (50–102.400 genişletilmiş) |
| Otomatik netleme | 759 faz algılamalı AF noktası, EV -3’e kadar hassasiyet |
| Görüntü sabitleme | 5 eksenli IBIS, 5 stopa kadar |
| Sürekli çekim | 11 fps’ye kadar |
| Video | 6K’dan örneklemeli 4K 60p, 1,58x ek kırpmalı 4K 120p |
| Video profilleri | 10-bit 4:2:2, S-Log3, S-Cinetone |
| Kart yuvası | Tek UHS-II SD |
| Objektif yuvası | Sony E-mount |
Alma Nedenleri
- Loş ortamlarda güçlü yüz, göz ve konu takibi
- Başarılı RAW kalitesi ve etkili görüntü sabitleme
- Kompakt gövde ve geniş hızlı objektif seçenekleri
- Ayrıntılı 4K 60p video ve 10-bit kayıt
Almama Nedenleri
- Yüksek ISO gürültüsünde bazı APS-C ve full-frame rakiplerinin gerisinde
- 4K 120p videoda belirgin görüntü kırpması
- Tek SD kart yuvası nedeniyle yedek kayıt yapılamaması
- Elektronik obtüratörle fotoğrafta rolling shutter ve bantlaşma riski
Genel Değerlendirme
Sony a6700, düşük ışıkta başarılı fotoğraflar çekmek için mutlaka full-frame bir sisteme ihtiyaç olmadığını gösteriyor. 26 MP arkadan aydınlatmalı APS-C sensörü, iyi RAW görüntü kalitesini kompakt bir gövdede sunuyor. Ancak kameranın asıl avantajı, özellikle hareketli konulardaki güvenilir otomatik netleme performansı.
DPReview’ün karşılaştırmalarında a6700, orta ve yüksek ISO değerlerinde Canon EOS R7 ile benzer gürültü seviyeleri gösterirken Fujifilm X-T5’in bir miktar gerisinde kalabiliyor. Bu nedenle onu APS-C sınıfının en temiz yüksek ISO kamerası olarak tanımlamak doğru değil. Buna karşılık 759 faz algılamalı AF noktası ve yapay zekâ destekli konu tanıma sistemi, loş ortamlarda hareketli insanları ve diğer konuları takip etmeyi kolaylaştırıyor.
Beş eksenli görüntü sabitleme, hareketsiz gece sahnelerinde elde çekim avantajı sağlıyor. Sony E-mount sistemindeki Sigma 16mm f/1.4, 30mm f/1.4 ve Sony 15mm f/1.4 G gibi hızlı objektifler ise yüksek ISO ihtiyacını azaltmaya yardımcı oluyor. Ancak benzer çekim koşullarında full-frame sensörlerin toplam ışık toplama avantajı devam ediyor.
Video tarafında 6K’dan örneklemeli 4K 60p, 10-bit 4:2:2 kayıt ve başarılı video AF sistemi dikkat çekiyor. Buna karşılık 4K 120p’deki 1,58x ek kırpma, özellikle geniş açılı gece çekimlerinde dezavantaj. Tek kart yuvası da profesyonel etkinlik fotoğrafçılığında önemli bir sınırlama.
Kimler için uygun? Gece sokak fotoğrafçılığı, seyahat, doğal ışıklı portre ve video üretimini hafif bir sistemde birleştirmek isteyenler için ideal. Özellikle hareketli konuları sık fotoğraflayan kullanıcılar Sony’nin otomatik netleme avantajından yararlanabilir. Maksimum yüksek ISO kalitesi veya çift kartla yedek kayıt arayanlar ise Nikon Z5 II gibi full-frame alternatifleri değerlendirmeli.
Sonuç: Sony a6700’ü en iyi APS-C seçimimiz yapan özellik, başarılı görüntü kalitesini güçlü otomatik netleme, etkili sabitleme ve geniş objektif seçenekleriyle birleştirmesi. Gece fotoğrafçılığı ve videoyu kompakt bir sistemde buluşturmak isteyenler için dengeli bir tercih.
Daha ayrıntılı bilgi: Kameranın görüntü kalitesi, otomatik netleme performansı, video özellikleri ve rakipleriyle karşılaştırılması için Sony a6700 incelememizi okuyun.
Kaynaklar: Sony Türkiye · DPReview · RTINGS
6. OM System OM-1 Mark II — Düşük Işıkta En İyi Micro Four Thirds Kamera
20,4 MP yığınlı Micro Four Thirds sensörü, 8,5 stopa kadar görüntü sabitlemesi ve gelişmiş hesaplamalı fotoğrafçılık özellikleriyle OM System OM-1 Mark II, özellikle elde gece manzaraları ve yıldız fotoğrafçılığı için güçlü bir seçenek.
OM System OM-1 Mark II: Teknik Özellikler
| Sensör | 20,4 MP Micro Four Thirds, yığınlı BSI Live MOS |
| İşlemci | TruePic X |
| ISO aralığı | 200–25.600 (80–102.400 genişletilmiş) |
| Otomatik netleme | 1053 çapraz tip faz algılamalı AF noktası, Starry Sky AF |
| Görüntü sabitleme | 5 eksenli IBIS, 8,5 stopa kadar |
| Sürekli çekim | AF/AE takibiyle 50 fps, kilitli AF/AE ile 120 fps’ye kadar |
| Gece çekimi | Live Composite, Live Bulb, Live Time |
| High Res Shot | Elde 50 MP, tripodla 80 MP |
| Video | 4K/C4K 60p, 10-bit, OM-Log400 |
| Gövde koruması | IP53, -10°C’ye kadar çalışma |
| Kart yuvası | Çift UHS-II SD |
| Objektif yuvası | Micro Four Thirds |
Alma Nedenleri
- Çok etkili gövde içi görüntü sabitleme
- Starry Sky AF ve Live Composite ile özel gece çekim araçları
- Elde yüksek çözünürlüklü çekim ve kompakt objektifler
- IP53 korumalı dayanıklı gövde ve çift kart yuvası
Almama Nedenleri
- Yüksek ISO RAW gürültüsünde full-frame rakiplerinin gerisinde
- 20,4 MP doğal çözünürlük sınırlı kırpma esnekliği sunuyor
- Uzun pozlama ve çoklu çekim özellikleri hareketli konularda sınırlı
- Video özellikleri gelişmiş hibrit rakipler kadar kapsamlı değil
Genel Değerlendirme
OM System OM-1 Mark II, düşük ışık fotoğrafçılığında büyük sensör yerine gelişmiş görüntü sabitleme ve hesaplamalı çekim özelliklerine odaklanıyor. 20,4 MP yığınlı Micro Four Thirds sensörü hızlı veri okuması sunarken, 8,5 stopa kadar titreşim telafisi özellikle hareketsiz gece sahnelerinde elde daha uzun pozlamalar yapılmasını kolaylaştırıyor.
Kameranın en önemli avantajlarından biri, gece fotoğrafçılığına yönelik özel araçları. Starry Sky AF yıldızlara netlemeyi kolaylaştırırken Live Composite, yıldız ve araç ışık izlerini parlak bölgeleri gereksiz yere aşırı pozlamadan kaydetmeye yardımcı oluyor. Live Bulb ve Live Time modları ise uzun pozlamanın gelişimini çekim sırasında izleme olanağı sağlıyor.
High Res Shot sistemi, uygun koşullarda elde 50 MP veya tripodla 80 MP görüntüler oluşturabiliyor. Çoklu kare birleştirme, ayrıntı düzeyini artırırken görüntü gürültüsünü azaltmaya da yardımcı olabilir. Ancak hareketli konularda birleştirme hataları oluşabileceğinden bu özellikler her çekim için uygun değil.
Micro Four Thirds sensörün dezavantajı yüksek ISO’da belirginleşiyor. RTINGS’in testlerinde 9,8 stop temel ISO dinamik aralığı ölçülürken RAW gürültü performansı 6,8/10 olarak değerlendirilmiş. Konser veya hareketli gece sahnelerinde kısa enstantane gerektiğinde full-frame modeller genellikle daha temiz görüntüler sunabiliyor. Buna karşılık OM-1 Mark II, hareketsiz sahnelerde güçlü sabitleme sayesinde daha düşük ISO kullanma avantajına sahip.
IP53 korumalı gövde ve kompakt Micro Four Thirds objektifler, zorlu doğa koşullarında çalışan fotoğrafçılar için diğer önemli avantajlar. Özellikle uzun yürüyüşlerde büyük full-frame ekipman taşımak istemeyenler açısından sistemin toplam boyutu anlamlı bir fark yaratabilir.
Kimler için uygun? Gece manzaraları, astrofotoğrafçılık, yıldız izleri ve mimari fotoğrafçılık yapan; hafif, dayanıklı ve elde çekime uygun bir sistem arayanlar için güçlü bir seçenek. Hareketli konser ve etkinliklerde en düşük yüksek ISO gürültüsünü isteyenler ise Nikon Z5 II veya Canon EOS R6 Mark III gibi full-frame alternatifleri değerlendirmeli.
Sonuç: OM-1 Mark II’nin gücü, full-frame kameralarla aynı sensör performansını sunmasında değil; güçlü görüntü sabitleme, Starry Sky AF ve Live Composite gibi özellikleri bir araya getirmesinde. Özellikle yaratıcı gece fotoğrafçılığında kendine özgü avantajları bulunuyor.
Kaynaklar: OM System teknik özellikleri · RTINGS · DPReview · Amateur Photographer
7. Fujifilm X100VI — Gece Sokak Fotoğrafçılığı İçin En İyi Kompakt Kamera
40,2 MP APS-C sensörü, 23mm f/2 sabit objektifi, hibrit vizörü ve 6 stopa kadar görüntü sabitlemesiyle Fujifilm X100VI, gece sokak fotoğrafçılığında taşınabilirliği yüksek görüntü kalitesiyle birleştiriyor.
Fujifilm X100VI: Teknik Özellikler
| Sensör | 40,2 MP APS-C X-Trans CMOS 5 HR |
| İşlemci | X-Processor 5 |
| Objektif | 23mm f/2 FUJINON (35mm eşdeğeri) |
| ISO aralığı | 125–12.800 (64–51.200 genişletilmiş) |
| Otomatik netleme | Hibrit faz/kontrast AF, konu tanıma |
| Görüntü sabitleme | 5 eksenli IBIS, 6 stopa kadar |
| Vizör | Hibrit OVF/EVF, 3,69 milyon noktalı OLED |
| Film Simülasyonları | 20 mod, REALA ACE dahil |
| Video | 6.2K 30p, 4K 60p, 10-bit kayıt |
| Kart yuvası | Tek UHS-I SD |
| Ağırlık | Yaklaşık 521 g (pil ve kart dahil) |
Alma Nedenleri
- 40,2 MP sensörle yüksek ayrıntı ve güçlü RAW kalitesi
- 35mm eşdeğeri f/2 objektif ve etkili görüntü sabitleme
- Hibrit vizör ve doğrudan fiziksel kontroller
- Kompakt gövde ve başarılı Film Simülasyonları
Almama Nedenleri
- Sabit objektif nedeniyle odak uzaklığı esnekliği sınırlı
- Hareketli konularda sürekli otomatik netleme zayıf
- Çok karanlık sahnelerde f/1.4 objektifli sistemler avantajlı
- Yüksek fiyat ve tek UHS-I kart yuvası
Genel Değerlendirme
Fujifilm X100VI, gece sokak fotoğrafçılığında taşınabilirliği ve çekim deneyimini ön planda tutan özel bir kamera. 40,2 MP APS-C sensörü, yüksek ayrıntı ve başarılı RAW görüntü kalitesi sağlıyor. Sabit 23mm f/2 objektifi ise 35mm eşdeğeri görüş açısıyla sokakları, aydınlatılmış vitrinleri ve şehir yaşamını doğal bir perspektifle fotoğraflamaya uygun.
DPReview’ün testlerinde yüksek ISO performansı 8,5/10 olarak değerlendiriliyor. Ancak 40 MP çözünürlük, düşük ışıkta otomatik olarak daha temiz görüntüler anlamına gelmiyor. Kameranın asıl avantajlarından biri, 6 stopa kadar gövde içi görüntü sabitlemesi. Bu sistem, hareketsiz gece sahnelerinde daha uzun enstantanelerle elde çekim yapmayı kolaylaştırıyor. Hareketli insanları dondurmak içinse hızlı enstantane hâlâ gerekli.
Hibrit optik/elektronik vizör ve fiziksel kontrol kadranları, X100VI’yı diğer kompaktlardan ayırıyor. Classic Chrome, Acros ve REALA ACE gibi Film Simülasyonları da özellikle gece ışıklarında karakterli JPEG görüntüler oluşturmayı sağlıyor. Buna karşılık sürekli otomatik netleme, hızlı hareket eden konularda yeterince güvenilir değil. Sabit f/2 objektif de farklı odak uzaklıklarına veya daha açık diyaframlara geçişi sınırlıyor.
2026’da Ricoh GR IV önemli bir alternatif. Ricoh daha küçük gövdesi ve 28mm eşdeğeri görüş açısıyla öne çıkarken X100VI, daha açık objektifi, hibrit vizörü ve yüksek çözünürlüğüyle farklılaşıyor. Seçim, görüntü kalitesinden çok tercih edilen görüş açısına ve kullanım deneyimine bağlı.
Kimler için uygun? Gece sokakları, şehir gezileri, kafeler ve günlük yaşam sahnelerini fotoğraflayan; 35mm görüş açısını seven ve objektif değiştirmeden çalışmak isteyenler için ideal. Konser, spor veya hızlı etkinlik çekimleri yapanlar ise Sony a6700 gibi değiştirilebilir objektifli sistemlere yönelmeli.
Sonuç: Fujifilm X100VI, en temiz yüksek ISO görüntüsünü sunduğu için değil; güçlü sensörü, f/2 objektifi, görüntü sabitlemesi ve kendine özgü çekim deneyimiyle gece sokak fotoğrafçılığı için en iyi kompakt seçimimiz.
Daha ayrıntılı bilgi: Kameranın sensörü, sabit objektifi, hibrit vizörü ve kullanım özellikleri için Fujifilm X100VI ilk incelememizi okuyun.
Kaynaklar: Fujifilm teknik özellikleri · DPReview · RTINGS
8. Nikon Z6 III — Düşük Işıkta En İyi Hızlı Hibrit Kamera
24,5 MP kısmen yığınlı full-frame sensörü, 20 fps RAW seri çekimi ve dahili 6K 60p RAW video kaydıyla Nikon Z6 III, özellikle hareketli düşük ışık sahnelerinde fotoğraf ve videoyu birleştirmek isteyenler için güçlü bir seçenek.
Nikon Z6 III: Teknik Özellikler
| Sensör | 24,5 MP full-frame, kısmen yığınlı CMOS |
| İşlemci | EXPEED 7 |
| ISO aralığı | 100–64.000 (50–204.800 genişletilmiş) |
| Otomatik netleme | 3D Tracking, 9 konu türü, EV -10’a kadar hassasiyet |
| Görüntü sabitleme | 5 eksenli IBIS, 8 stopa kadar; Focus Point VR |
| Sürekli çekim | 14 fps mekanik, 20 fps elektronik RAW; 60 fps JPEG |
| Video | 6K 60p N-RAW, 6K 30p ProRes RAW, 4K 120p |
| Elektronik vizör | 5,76 milyon noktalı OLED |
| Kart yuvası | 1× CFexpress Type B/XQD + 1× UHS-II SD |
| Objektif yuvası | Nikon Z-mount |
Alma Nedenleri
- Hızlı sensör okuması ve düşük rolling shutter
- Loş ortamlarda güçlü otomatik netleme ve 3D Tracking
- 20 fps RAW seri çekim ve etkili görüntü sabitleme
- Dahili 6K RAW video ve gelişmiş kayıt seçenekleri
Almama Nedenleri
- Temel ISO dinamik aralığı bazı daha ekonomik rakiplerinden düşük
- Yüksek ISO RAW gürültüsünde sınıfının tartışmasız lideri değil
- 4K 120p videoda DX kırpma uygulanıyor
- Gövde, hızlı hafıza kartları ve RAW video iş akışının maliyeti
Genel Değerlendirme
Nikon Z6 III, düşük ışıkta görüntü kalitesini yüksek hız ve profesyonel video yetenekleriyle birleştiriyor. 24,5 MP kısmen yığınlı full-frame sensörü, önceki Z6 nesillerine göre çok daha hızlı veri okuyabiliyor. Bu avantaj; konser, düğün ve sahne performansları gibi hareketli konuların bulunduğu ortamlarda seri çekim, otomatik netleme ve rolling shutter kontrolüne doğrudan yansıyor.
Ancak hızın bir karşılığı var. DPReview ve RTINGS testleri, Z6 III’ün özellikle temel ISO değerlerinde Nikon Z5 II gibi daha ekonomik rakiplerinden daha sınırlı RAW dinamik aralık sunabildiğini gösteriyor. Karanlık bölgeleri düzenleme sırasında aşırı aydınlatmak, gürültüyü daha görünür hale getirebiliyor. Buna rağmen düzgün pozlanmış yüksek ISO fotoğraflarında Z6 III, diğer 24 MP full-frame modellerle rekabetçi görüntü kalitesi sağlıyor.
EXPEED 7 işlemcisi, gelişmiş konu tanıma ve 3D Tracking sistemi, loş ortamlarda hareketli insanları takip etmeyi kolaylaştırıyor. Elektronik obtüratörle 20 fps RAW seri çekim, hızlı sensör okumasıyla birleşerek öngörülemeyen anları yakalamada önemli avantaj sunuyor. Bununla birlikte LED sahne ışıklarında bantlaşma riski tamamen ortadan kalkmıyor. Sekiz stopa kadar görüntü sabitleme ise özellikle hareketsiz gece manzaralarında elde çekime yardımcı oluyor.
Video tarafında dahili 6K 60p N-RAW ve 6K 30p ProRes RAW kayıt, Z6 III’ü güçlü bir profesyonel hibrit kameraya dönüştürüyor. Hızlı sensör okuması hareketli çekimlerde avantaj sağlarken, 4K 120p modundaki DX kırpma düşük ışıkta ve geniş açılı kadrajlarda sınırlama oluşturuyor. RAW video formatlarının yazılım uyumluluğu da satın almadan önce değerlendirilmeli.
Kimler için uygun? Konser, düğün, etkinlik ve belgesel çekimlerinde hem fotoğraf hem video üreten; hızlı otomatik netlemeye, seri çekime ve profesyonel kayıt seçeneklerine ihtiyaç duyan kullanıcılar için ideal. Önceliği hareketsiz gece manzaraları, maksimum RAW dinamik aralığı ve bütçe verimliliği olanlar ise Nikon Z5 II’yi değerlendirmeli.
Sonuç: Nikon Z6 III’ü hızlı hibrit kategorisinde öne çıkaran özellik, en temiz yüksek ISO görüntüsünü üretmesi değil; başarılı fotoğraf kalitesini yüksek çekim hızı, güvenilir otomatik netleme ve gelişmiş video yetenekleriyle birleştirmesi.
Daha ayrıntılı bilgi: Kameranın sensörü, otomatik netleme sistemi, fotoğraf ve video performansı için Nikon Z6 III ilk incelememizi okuyun. Sensörün hız avantajıyla gelen görüntü kalitesi ödünlerini anlamak için Nikon Z6 III’ün dinamik aralık değerlendirmesine de göz atabilirsiniz.
Kaynaklar: Nikon teknik özellikleri · DPReview · RTINGS
Düşük Işıkta En İyi Fotoğraf Makinesi Nasıl Seçilir?
Düşük ışıkta başarılı fotoğraflar çekmek için yalnızca yüksek ISO değerlerine sahip bir kamera satın almak yeterli değil. Sensör boyutu, objektifin diyafram açıklığı, otomatik netleme, görüntü sabitleme ve çektiğiniz konunun hareketli olup olmadığı sonucu doğrudan etkiliyor. Doğru kamerayı seçmenin ilk adımı, en sık hangi koşullarda fotoğraf veya video çekeceğinizi belirlemek.
1. Sensör boyutu ne kadar önemli?
Full-frame sensörler, benzer nesil teknoloji ve eşdeğer çekim koşullarında APS-C ve Micro Four Thirds sensörlere göre daha fazla toplam ışık toplayabildiğinden genellikle yüksek ISO gürültüsü açısından avantaj sağlar. Ancak sensör boyutu tek başına görüntü kalitesini belirlemez. Sensör teknolojisi, kullanılan objektif ve pozlama koşulları da önemlidir.
Gece konserleri ve hareketli etkinlikler için full-frame güçlü bir tercih olabilir. Buna karşılık Sony a6700 gibi APS-C veya OM System OM-1 Mark II gibi Micro Four Thirds kameralar, daha küçük ve hafif sistem arayanlara avantaj sağlar. Özellikle hareketsiz sahnelerde etkili görüntü sabitleme, küçük sensörlerin bazı dezavantajlarını telafi edebilir.
2. Yüksek ISO performansını nasıl değerlendirmelisiniz?
Bir kameranın ISO 204.800 değerine ulaşabilmesi, o değerde kaliteli fotoğraflar ürettiği anlamına gelmez. ISO ayarı sensöre ulaşan ışığı artırmaz; görüntü sinyalinin nasıl yükseltildiğini ve işlendiğini etkiler. Yüksek ISO performansını karşılaştırırken RAW dosyalardaki gürültü, ince ayrıntıların korunması ve gölgeleri düzenleme esnekliği dikkate alınmalı.
Özellikle ISO 3200, 6400 ve 12.800 gibi değerlerde bağımsız testleri incelemek, üreticinin açıkladığı maksimum ISO rakamından daha faydalıdır. Kameraları aynı çıktı boyutunda karşılaştırmak da farklı megapiksel değerlerinin yanıltıcı etkisini azaltır.
3. Objektifin diyafram açıklığı neden önemli?
Düşük ışık performansında objektif en az kamera gövdesi kadar önemli olabilir. f/1.8 objektif, aynı enstantane hızında f/2.8 objektife göre yaklaşık 1,3 stop daha fazla ışık geçirir. Bu avantaj, daha düşük ISO kullanmayı veya hareketli konuları dondurmak için daha hızlı enstantane seçmeyi mümkün kılar.
Örneğin gece sokak fotoğrafçılığı için 35mm f/1.8, doğal ışıklı portreler için 50mm f/1.8, konserler için ise kullanım mesafesine bağlı olarak 85mm f/1.8 veya 70-200mm f/2.8 gibi objektifler değerlendirilebilir. Daha ekonomik bir gövdeyle kaliteli ve hızlı bir objektif satın almak, bazı durumlarda daha pahalı bir gövdeyi yavaş kit objektifle kullanmaktan daha iyi sonuç verir.
4. Görüntü sabitleme (IBIS) ne zaman işe yarar?
Gövde içi görüntü sabitleme, fotoğraf makinesinin elde tutulmasından kaynaklanan titreşimleri azaltarak daha uzun enstantane süreleri kullanılmasına yardımcı olur. Gece mimarisi, şehir manzaraları ve hareketsiz konular için oldukça değerlidir.
Ancak önemli bir ayrım var: IBIS, hareket eden konuları dondurmaz. Loş bir salonda dans eden bir kişiyi fotoğraflarken sabitleme sistemi güçlü olsa bile yeterince hızlı enstantane kullanmanız gerekir. Üreticilerin açıkladığı 6, 7 veya 8 stop değerleri de belirli test koşullarında ölçülür; gerçek sonuçlar objektife ve çekim tekniğine göre değişir.
5. Düşük ışıkta otomatik netleme nasıl karşılaştırılır?
Kameraların otomatik netleme hassasiyeti genellikle EV değerleriyle açıklanır. Daha düşük EV değerleri, uygun koşullarda daha karanlık sahnelerde netleme yapılabileceğini gösterir. Ancak üreticiler bu ölçümleri farklı objektif açıklıkları ve AF ayarlarıyla gerçekleştirebildiğinden rakamları doğrudan karşılaştırmak yanıltıcı olabilir.
Konser, düğün ve etkinlik fotoğrafçılığında asıl önemli olan, kameranın düşük ışıkta hareketli bir insanı ne kadar güvenilir takip ettiğidir. Bu nedenle yalnızca EV hassasiyetine değil, bağımsız testlerdeki yüz/göz algılama ve sürekli AF sonuçlarına bakın.
6. Gece fotoğrafçılığı ile düşük ışık videosu aynı şey mi?
Hayır. Gece manzarası çekerken tripod kullanarak birkaç saniyelik pozlamalar yapılabilir. Video çekiminde ise kare hızı, kullanılabilecek enstantane süresini sınırlar. Örneğin doğal hareket bulanıklığı için 25p videoda yaklaşık 1/50 saniye, 50p videoda ise yaklaşık 1/100 saniye tercih edilir. Daha yüksek kare hızları genellikle daha fazla ışık gerektirir.
Bu nedenle düşük ışık videosu için yüksek ISO görüntü kalitesinin yanında sensör okuma hızı, rolling shutter, 10-bit kayıt, otomatik netleme ve uzun kayıt performansı da değerlendirilmelidir. Fotoğraf ağırlıklı bir kullanıcıyla profesyonel videografın aynı kamerayı seçmesi gerekmiyor.
7. Bütçenizi yalnızca kamera gövdesine ayırmayın
Satın alma kararında gövdenin yanında objektifleri, hafıza kartlarını, yedek pili ve gerekiyorsa tripodu hesaba katın. Özellikle düşük ışıkta çekim yapacaksanız hızlı bir sabit odaklı objektif, gövde yükseltmesinden daha fazla fayda sağlayabilir.
Son önerimiz: Önce en sık çektiğiniz sahneyi belirleyin. Hareketsiz gece manzaralarında dinamik aralık ve sabitlemeye; konser ve etkinliklerde yüksek ISO, hızlı objektif ve otomatik netlemeye; video üretiminde ise sensör okuma hızı ve kayıt özelliklerine öncelik verin. En pahalı kamera değil, çekim koşullarınıza en uygun sistem en doğru yatırımdır.
Düşük Işıkta Fotoğrafçılık Hakkında Sıkça Sorulan Sorular
Düşük ışıkta en iyi fotoğraf makinesi hangisi?
Genel kullanım için Sony A7 V, yüksek çözünürlük, güçlü dinamik aralık, otomatik netleme ve video özelliklerini dengeli biçimde sunuyor. Ancak konser ve etkinliklerde Canon EOS R6 Mark III, bütçe odaklı fotoğrafçılıkta Nikon Z5 II, profesyonel düşük ışık videosunda ise Sony A7S III daha uygun seçenekler olabilir. En iyi kamera, çektiğiniz konunun hareketine ve kullanım amacınıza bağlıdır.
Gece fotoğrafçılığı için full-frame kamera şart mı?
Hayır. Full-frame sensörler benzer koşullarda genellikle yüksek ISO ve gürültü performansı açısından avantajlıdır. Ancak Sony a6700 gibi APS-C veya OM System OM-1 Mark II gibi Micro Four Thirds kameralarla da başarılı gece fotoğrafları çekilebilir. Hızlı bir objektif, doğru pozlama ve etkili görüntü sabitleme çoğu zaman sensör boyutu kadar önemlidir.
Gece fotoğrafçılığı için hangi ISO değeri kullanılmalı?
Tek bir ideal ISO değeri yoktur. Tripodla hareketsiz gece manzaraları çekerken ISO 100–400 tercih edilebilir. Elde sokak fotoğrafçılığında ISO 1600–6400, hareketli konser sahnelerinde ise daha yüksek değerler gerekebilir. Öncelik doğru pozlama ve konuya uygun enstantane olmalı; kullanılabilir ISO seviyesi kameranın sensörüne ve istenen görüntü kalitesine göre değişir.
Düşük ışıkta 24 MP mi, 40 MP mi daha iyi?
Megapiksel sayısı tek başına düşük ışık performansını belirlemez. 24 MP sensörler çoğu kullanım için yeterli çözünürlük sunarken 40 MP, daha fazla ayrıntı ve kırpma esnekliği sağlar. Daha yüksek çözünürlüklü fotoğraflarda piksel düzeyindeki gürültü daha belirgin görünebilir; bu nedenle farklı kameraların görüntüleri aynı çıktı boyutunda karşılaştırılmalıdır.
Görüntü sabitleme gece fotoğrafçılığında ne kadar önemli?
Gövde içi görüntü sabitleme (IBIS), elde çekimden kaynaklanan titreşimi azaltarak hareketsiz konularda daha uzun enstantane süreleri kullanılmasını sağlar. Bu sayede ISO değerini düşürmek mümkün olabilir. Ancak IBIS hareket eden insanları veya araçları dondurmaz. Konser ve etkinliklerde hızlı enstantane ve ışık geçirgenliği yüksek objektifler daha önemlidir.
Gece çekimleri için f/1.8 mi, f/2.8 mi daha iyi?
Aynı enstantanede f/1.8 objektif, f/2.8 objektife göre yaklaşık 2,4 kat daha fazla ışık geçirir. Bu, daha düşük ISO kullanmayı veya daha hızlı enstantane seçmeyi kolaylaştırır. Ancak f/1.8 daha sığ alan derinliği oluşturabilir. Konserlerde f/2.8 zoom objektifin esnekliği, gece portrelerinde ise f/1.8 sabit odaklı objektifin ışık avantajı daha değerli olabilir.
Gece fotoğrafçılığı için tripod gerekli mi?
Her zaman değil. Güçlü görüntü sabitleme ve hızlı objektiflerle birçok gece sahnesi elde çekilebilir. Ancak yıldız fotoğrafçılığı, ışık izleri, uzun pozlamalı manzaralar ve mümkün olan en düşük ISO ile çekim yapmak için tripod önemli avantaj sağlar. Hareketli insanları fotoğraflarken ise tripod kullanmak konu hareketinden kaynaklanan bulanıklığı önlemez.
Düşük ışıkta video çekmek için hangi kamera daha iyi?
Sony A7S III, yüksek ISO video kalitesi, hızlı sensör okuması ve 4K 120p kayıt özellikleriyle öne çıkıyor. Nikon Z6 III ve Canon EOS R6 Mark III ise fotoğraf ve profesyonel videoyu birleştirmek isteyenler için güçlü alternatifler. Video kamerası seçerken yüksek ISO performansının yanında rolling shutter, otomatik netleme, kayıt formatları ve uzun kayıt koşulları da değerlendirilmelidir.

