Uygulamalı Tur: Sigma fp L

Fotoğraf makinesi pazarının geri planda kalan isimlerinden Sigma, nadir şekilde gündeme yeni tanıttığı Sigma fp L ile geldi.

Uygulamalı Tur: Sigma fp L
Sigma fp L

Sigma, 2019’da piyasaya sürülen orijinal fp’nin yüksek çözünürlüklü kardeş modeli olan fp L’yi duyurdu. 61 MP tam kare sensörle, tasarımını ve kontrol felsefesini paylaştığı orijinal kameradan daha fotoğraf odaklı olması amaçlanıyor. Bu, her iki kamerayı da ‘en küçük tam kare değiştirilebilir lensli kamera’ unvanı için birbirine bağladı. En azından, EVF-11 olarak adlandırılan yeni isteğe bağlı elektronik vizör takılı olmadan.

Dolayısıyla, fp’ye aşina iseniz, burada pek yeni bir şey yok, ancak daha sonra elektronik vizöre daha derinlemesine bakacağız. Fp L, yalnızca gövde veya EVF-11 dahil olarak satılacak (sırasıyla 2499 ABD Doları ve 2999 ABD Doları) ve orijinal fp kullanıcıları, istedikleri takdirde yeni vizörü kullanmalarına izin verecek bir ürün yazılımı güncellemesi alacaklar ve 699 USD karşılığında ayrıca satın alabilecekler.

Sigma fp L

Bu yeni 61 MP sensör

61MP sensörü olan fp L’nin kalbi ile başlayalım. Kökenlerini resmi olarak bilmesek de, kendine ait 61 MP sensöre sahip Sony’nin a7R IV‘ü ile bazı doğal karşılaştırmalar yapılacak.

Fp L’de sensör, sensör üzerinde faz algılamalı otomatik odak pikselleriyle birlikte gelir ve bu da bu yaklaşımı kullanan ilk L montajlı kamera olmasını sağlar. Henüz nihai üretim modellerini test edemedik, ancak ilk izlenimlerimiz, beklediğimiz gibi, AF sisteminin orijinal fp’den biraz daha hızlı ve emin olduğudur.

Bu resimde göremeyeceğiniz bir şey, herhangi bir tür mekanik deklanşördür, çünkü, pekala, hiç yoktur. Orijinali gibi, fp L yalnızca sessiz bir elektronik obtüratörle yetiniyor. Bu, kamerayı olabildiğince küçük tutsa da (ve çalışırken dikkat çekmez), sensörün tarama hızının yavaş tarafta olduğunu gördük, bu nedenle hareketli nesnelerin veya kaydırmanın çekilmesi önerilmez. İyice test etmek için nihai bir üretim modeli aldığımızda bu konuya daha fazla gireceğiz.

Sigma fp L

Üst plaka kontrolleri

Böylesine küçük bir kamera için Sigma, fp L’yi şaşırtıcı bir şekilde iyi miktarda kontrol noktasıyla kullanılabilir hale getirdi. Üst plakadan başlayarak, öne çıkan gücü ve ‘Cine | Yine de anahtarlar, deklanşör düğmesi, özel kayıt düğmesi ve harika bir şekilde tıklamalı bir kontrol kadranı. Ayrıca burada ısı dağıtma kanatçıklarının güzel bir görüntüsünü elde edebilir ve bunların fp L’nin iddia ettiği hava sızdırmazlığını hiçbir şekilde tehlikeye atmadığını unutmayın.

Arka kontroller

Kameranın arkasına hakim olan, 2,1M noktalarda harika çözünürlüğe sahip geniş 3,2 “dokunmatik ekran. Yine de sabit bir birimdir, bu nedenle tripod çalışması biraz acı verici olabilir, çünkü onu alçakta veya yüksekte çalışacak şekilde eğemezsiniz açılar (eğimli vizör buna bir şekilde yardımcı olsa da).

Ayrıca burada ikinci bir kontrol kadranı var, bu maalesef üsttekinden biraz daha kolay. Ayrıca, dört yollu bir kontrolör olarak çift görev yapar, menülerde gezinmenize, AF noktanızı yerleştirmenize veya QS düğmesine basarak eriştiğiniz özelleştirilebilir Hızlı Ayarlar ekranında gezinmenize olanak tanır. Maalesef, dokunmatik ekranı kullanarak Hızlı Ayarlara gidemezsiniz, ancak isterseniz AF noktanızı hareket ettirmek için dokunmatik ekranı kullanabilirsiniz.

Kameranın altını yuvarlayan, oynatma ve görüntüleme düğmelerinin yanı sıra özel Ton ve Renk düğmeleridir. Ton düğmesi temel olarak canlı görüntü ekranını dondurur ve ton eğrisini konunuza uyacak şekilde gerçek zamanlı olarak ayarlamanıza izin verirken, Renk düğmesi 15 farklı renk moduna erişmenizi sağlar. Son olarak, Mod düğmesi standart PASM ve ek çekim modları arasında seçim yapmanızı sağlar.

Bağlantı Noktaları

Fp L, orijinal fp tarafından sunulan aynı bağlantı noktası dizisine sahiptir, bu nedenle güç dağıtımını destekleyen bir USB-C 3.2 Gen 1 bağlantı noktası (diğer adıyla USB 3.0) ve sabit görüntüleri veya 12 adede kadar kaydetmek için bir SSD’nin takılmasını sağlarsınız -bit CinemaDNG video. Raw veya gama kodlu videoyu harici bir kayıt cihazına göndermenizi sağlayan bir mikro HDMI bağlantı noktası vardır ve ayrıca uzaktan kumanda ve zaman kodu senkronizasyonunu destekleyen 3,5 mm mikrofon girişi vardır.

Bu arada, burası da bağladığınız yer …

EVF-11 elektronik vizör

… bu, yeni EVF-11 elektronik vizör. Gördüğünüz gibi, kameranın mikro-HDMI ve USB-C bağlantı noktalarına takılır ve kameradaki 1/4 “dişli montaj kullanılarak sabitlenir. Gördüğümüz en küçük veya zarif çözüm olmayabilir. takmak için biraz uğraşmak gerekiyor.

EVF-11 elektronik vizör

Bu görünümde, vizörün ek bir 1/4 “dişli yuva (bu resimde birlikte verilen boyun askısı çıkıntılarından biri tarafından işgal edilmiştir) ve ayrıca bir USB-C geçişiyle birlikte geldiğini görebilirsiniz. Bu, SSD’lerin eklenmesine depolama sağlamak için izin verirken, ancak kamerayı şarj etmenize izin vermiyor; hareket halindeyken fp L’yi doldurmak için EVF’yi çıkarmanız gerekecek, bu bir serseri .

Vizör panelinin kendisi 3,69M nokta olup, bu fiyat için iyi bir performansı temsil eder ve etkileyici bir 0,83x büyütme oranına sahiptir. Geniş kauçuklu vizör lastiği, rahat bir görüntüleme sağlar ve görebileceğiniz gibi, 90 dereceye kadar yukarı eğilebilir.

EVF-11 elektronik vizör

EVF ile ilgili bir slayt daha affederseniz, iki önemli ekleme daha var; ilk olarak, burada USB-C jakının solunda görülen sesi izlemek için bir kulaklık jakı elde edersiniz (ve neyse ki, EVF, kameradaki mikrofon jakını engellemez).

Son olarak, kameranın arkasındaki LCD’de görüntüleme ile EVF arasında gidip gelmek için önemli anahtarı hiç şüphesiz fark etmişsinizdir. Bu anahtarı sizin için yapacak otomatik bir sensör olmadığı için bunu çok kullanacaksınız. Bize güvenin, bu küçük sensörleri çok geçmeden hafife aldığınızı görebilirsiniz.

Pil ve Depolama

Sigma fp L turumuzu tamamlayarak, bir BP-51 pil (orijinal fp’de kullanılanla aynı) ve bir UHS-II SD bellek kartı yuvası bulacağınız kameranın altına geçiyoruz. İlki, size kısa tarafta bulduğumuz 240 çekimlik bir nominal pil ömrü veriyor; Size tek bir günlük özel fotoğrafçılığın üstesinden gelmek için yedek bir parça getirmenizi tavsiye ederiz. Bununla birlikte, kamerayı gövdedeki USB soketi üzerinden çalıştırabilirsiniz, ancak daha önce de belirtildiği gibi, bunu yapmak için vizörü çıkarmanız gerekecek.

Yararlı bir şekilde, 8 bit CinemaDNG’ye kadar tüm 4K video modlarını SD kart yuvasına kaydedebilirsiniz; USB-C bağlantı noktasına bir SSD taktığınızda 10 veya 12 bit CinemaDNG elde edersiniz.

Sigma fp L ile uygulamalı tur

Ve bu, yeni Sigma fp L turumuzu tamamlıyor. Hafif seyahat etmek isteyen sırt çantalı gezginler ve manzara avcıları için, yüksek çözünürlüklü bir sensörün çekiciliğini olabildiğince küçük bir pakette kesinlikle görebiliriz. Ayrıca, başlangıç olarak, etkileyici şekilde ayrıntılı videolar çıkardığını da bulduk. Fotoğraf tarzınıza fayda sağlayacak beklediğiniz kamera bu mu? Yorumlarda bize bildirin.

Exit mobile version