Ustalar

Andre Kertesz : Tek Lisanım Fotoğraf

Macar asıllı ABD’li fotoğrafçı Andre Kertesz 1894 yılında Budapeşte’de doğdu. 1912 yılında Budapeşte Ticaret Akademisi’nden mezun oldu ve serbest fotoğrafçılığa başladı.

I. Dünya Savaşı başlayınca Avusturya-Macaristan ordusuyla birlikte savaşa katıldı. Savaş ve cephedeki askerlerin yaşamlarıyla ilgili fotoğraflar çekti. Andre Kertesz, 1924 yılına kadar Macaristan’da fotoğrafla uğraştı. 1925 yılında Paris’e yerleşti ve gerçeküstücülük döneminin sanatçılarıyla tanışarak etkileşim kurdu. 1925-28 yılları arasında çeşitli yayın organları için serbest muhabirlik yaptı. Kertesz; Picasso, Calder, Mondrian gibi sanatçılardan etkilenerek 1933 yılında bükümlü aynalar kullanarak elde ettiği bozulmuş insan vücutlarını içeren ünlü nü çalışması “Biçimi Bozulmuş Çıplaklar”ı hazırladı.

Modern fotoğrafçılığın yapı taşlarından birisi olarak kabul gören sanatçıyı Henri Cartier-Bresson da dahil olmak üzere bir çok usta fotoğrafçı örnek aldığını belirtmiş olsa da Kertesz kendisini amatör olarak tanımladı. Fotoğraflarında teknikten çok konuya ve duygusuna önem verdi. 1936 yılında New York’a giden Kertesz, 1944 yılında ABD uyruğuna geçti. Amerika’da çeşitli dergiler için fotoğrafçılık yaptı. 1962 yılında tekrar bağımsız fotoğrafçılığa geri döndü. 1985 yılnda New York’taki evinde fotoğraf dolu yaşamına veda etti.

Andre Kertesz : Tek Lisanım Fotoğraf
Andre Kertesz : Tek Lisanım Fotoğraf 23
Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.