Ustalar

August Sander : 20. Yüzyıl İnsanları

1920’lerin başında August Sander, 20. Yüzyıl İnsanları projesini başlattı, fotoğrafçılık tarihinin en iddialı girişimlerinden biri olan proje, 1920’lerin başından ölümüne kadar yaklaşık 40 yıl boyunca Sander’ı meşgul etti ve bu süre zarfında yüzlerce Alman vatandaşının portrelerini aldı ve daha sonra bunları sosyal tip ve mesleklere göre kategorize etti.

August Sander : 20. Yüzyılın İnsanları
‘Portre aynanızdır. Sensin’. – Ağustos Sander

1920’lerin başında Sander, fotoğraf tarihinin en iddialı girişimlerinden biri olan 20. Yüzyıl İnsanları’nı başlattı, proje 1920’lerin başından yüzlerce Alman portresini çektiği 40 yıl boyunca Sander’i meşgul etti daha sonra çiftlik işçilerinden sirk performansçılarına, müreffeh işadamlarına ve aristokratlara kadar sosyal tip ve mesleklere göre kategorize etti. New York Metropolitan Sanat Müzesi bunları şöyle tanımladı:

Onların kaçınılmaz gerçekçiliği ve karakter ve yaşam tarzının ustaca analizi ile dikkat çeken Sander’ın bireysel görüntüleri, yüksek fotoğrafik portre noktaları olarak öne çıkıyor ve toplu olarak arşiv fikrini sanat olarak öneriyor.

The Metropolitan Museum of Art

Ağustos Sander, 1876’da Köln’ün doğusundaki bir tarım ve maden topluluğunda doğdu. Babası bir maden marangozuydu ve Ağustos ayının fotoğrafla ilk bağlantısı, madene ait fotoğraf aparatlarının taşınmasına yardımcı olan yerel madendeydi. Amcasından para alarak bir kamera satın aldı ve kendi karanlık odasını kurdu. Daha sonra üç yıllık askerlik hizmetini 19. yüzyılın sonlarında fotoğrafçı asistanı olarak geçirdi. 1909’da 1909’da Köln’de kendi fotoğraf stüdyosunu kurdu, on yıl kadar sonra Köln Progresifleriyle bağlantılı bir grup sanatçı radikal işçi hareketiyle ile temasa geçti.

Naziler döneminde, işi ve kişisel hayatı sorunlar yaşamaya başladı. Sol kanat Sosyalist İşçi Partisi’nin (SAP) üyesi oğlu Erich, Hitler’in iktidara gelmesinden ve 10 yıl hapse mahkum edilmesinden kısa bir süre sonra tutuklandı. On yıl sonra serbest bırakılmadan önce öldü.

Sander’ın Kitabı Zamanımızın Yüzü (1929’da yayınlanan ve 20. Yüzyıl İnsanları serisinden 60 portrelik bir seçim içeren) 1936’da ele geçirildi ve fotoğraf plakaları yok edildi. 1942’de Köln’deki evini terk etti ve kırsal alanlara taşınarak negatiflerinin çoğunu kurtardı. Stüdyosu 1944’teki bir bombalama baskısında yok edildi, Sander’ın yaklaşık kırk bin negatifi savaştan sağ çıktı, ancak 1946’da Köln’de kazara çıkan bir yangında yok oldu. Sander II. Dünya Savaşı’ndan sonra fotoğrafçı olarak çalışmayı bıraktı. 1964 yılında Köln’de öldü.

August Sander : 20. Yüzyılın İnsanları

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.