Teknoloji

Canon PowerShot SX70

Bu ayın başında ilk tam kare sensörlü aynasız fotoğraf makinesi EOS R’yi tanıtan Canon, şimdi de PowerShot SX70’i görücüye çıkardı. Makine bünyesinde barındırdığı 21-1365 mm’lik lens sayesinde 65 kat optik yakınlaştırma yapabiliyor.

Canon PowerShot SX70 102
20,3 megapiksel CMOS sensörlü makine, kompakt bir pakette güçlü optik performans isteyen herkes için ideal bir seçenek. DIGIC 8 görüntü işlemcisinin tercih edildiği makinede iki yönlü görüntü sabitleme sistemi kullanılıyor. Fotoğraflarda ve videolarda oluşabilecek titreşimi minimuma indiren PowerShot SX70’nin gövdesinde metal ve kompozit malzemeler yer alıyor. ISO hassasiyeti maksimumda 3.200’e kadar artırılabilen makinenin arkasında 922 bin noktalı 3 inç ekran mevcut. Ekranda dokunmatik özelliği yer almıyor. Yüzde 100 kapsama alanlı elektronik vizörün kullanıldığı makinenin minimum enstantane hızı 15 saniye, maksimum deklanşör hızı 1/2.000 saniye. Saniyede 30 kare 4K video kaydedebilen makinenin bağlantı noktaları arasında USB, HDMI ve Wi-Fi bulunuyor. Wi-Fi bağlantı noktası sayesinde çekilen fotoğrafları mobil cihazlara kablosuz aktarmak da mümkün.
 
Canon PowerShot SX70 106

SX70’in Özellikleri:

  • Sensör: 20.3Megapiksel  1/2.3-inç BSI CMOS.
  • Lens: 65X Optik 260x Dijital Zoom 21-1365mm f/3.4-6.5.
  • LCD Ekran : 3″ Harerektli LCD  922k dots.
  • Hızlı Çekim Modu: Saniyede 10 kare fotoğraf
  • Contrast-detect AF Otomatik Odaklama
  • 4K Video 30/25p
  • Mikrofon Girişi
  • Bluetooth ve Wi-Fi üzerinden bağlantı Kurabilme
  • Süper Makro Modu

65X Optik Zoom

Bu fotoğraf makinesi modelinin özellikle zoomseverlere yönelik bir model olduğunu unutmamakta fayda var. Ancak makinenin sahip olduğu 21mm geniş açısı gerçekten bu tür makineler için oldukça sıradışı bir özellik olmuş. Maksimum zoom ise 65X optik olabiliyor (1365mm). 4x dijital zoom ve 130x ise akıllı zoom özellikleri mevcut. Ben kişisel olarak dijital zoom’un optik görüntüyü biraz da olsa bozduğunu düşündüğüm için 65x optik zoom oranı üzerine çıkılmasını tavsiye etmiyorum ancak yine de SX70 HS dijital zoomda da DIGIC 8 işlemcisi sayesinde oldukça başarılı sonuç verdiğini söylemem gerekiyor. En geniş açıda (21mm) f3.4 diyafram değerine sahip olan SX70, tam optik zoomda f6.5 diyafram değerine yükseliyor. Bundan dolayı özellikle aşırı karanlık ortamlarda kötü sonuç almanıza neden olabiliyor. Ama gündüz dış çekimde oldukça başarılı olduğunu söyleyebilirim. Gelişmiş bir IS (Image Stabilizator) sahip olan makine, elden kaynaklanan titreşimi minimuma indirmeye çalışıyor. Özellikle 65X tam zoomda meydana gelen yoğun titreşimler hep optik hem de yazılımsal marifetle büyük oradan gideriliyor ve harika görseller yakalanabiliyor. Üstteki fotoğrafta SX70’i tripot üzerinde en az titreşim olacak şekilde ayarlayıp 2 saniyelik zamanlı çekim modunda Belgrad Ormanında aldığım bir görüntü. Dijital vizör sayesinde vizörden gördüğünüz görüntüyü yakalanması sağlanmış. Dönebilen ekran büyük kullanım kolaylığı sağlıyor. Şarjının uzun gitmesini istediğim için ben genellikle ekranı kapalı tuttum, sadece OLED vizörü kullandım.

PowerShot SX70 transfer
Canon PowerShot SX70 10

Bluetooth ve WIFI bağlantısının olması en büyük artı yönlerinden biri. Dilediğiniz gibi Canon Camera Connect yazılımı sayesinde cep telefonunuz üzerinden fotoğraf makinesini kontrol edebilir, çekim yapabilir ve çekilen görüntüleri doğrudan telefonunuza aktarabilirsiniz.

Canon PowerShot SX 70 ile çekilmiş fotoğraflar

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.