Ustalar

Melvin Sokolsky: The Bubble

Harper’s Bazaar İlkbahar 1963 sayısı için Melvin Sokolsky (New York City, 1938 doğumlu) Hieronyhos Bosch’un Dünya Lezzetleri Bahçesi’ni (yaklaşık 1500) gördükten sonra gördüğü bir rüyayı yeniden düzenledi.

Resimde, bir çift aşağıdaki dünyadan çıkan bir balonun içinde sıkışmış gibi görünüyor. Sokolsky’nin rüyasında, alışılmadık dünyalar üzerinde bir balonun içinde süzüldüğünü gördü.

“Çoğu zaman kendi kafamda yaşamaya eğilimli olduğumun bilinciyle ve ciddi özeleştirilere yöneldim ve Filmde zihnimin gözündeki yansımaları yansıtan görüntüler yaratıp yaratamayacağım konusunda şüphelerim olmaya başladı.”

Melvin Sokolsky: The Bubble
Melvin Sokolsky: The Bubble 21

Gerçekleşme, bir Pleksiglas topun içine yerleştirilmiş bir modelin Paris boyunca süzüldüğü bir dizi görüntü olan The Bubble oldu. Gerçekte, model Simone d’Aillencourt, bir vinçten tuturulmuş önemsiz şey içinde asılıydı. “Bu koreografide dansın bir Laurel ve Hardy komedisine dönüştüğü zamanlar vardı,” diye hatırladı 2004’te. “Seine’de çekim yaptığımız sabah, Kabarcık aşırı derecede suya indirildi, Simone’un ayak bileklerine kadar su bastı ve önemli bir çift tasarımcı ayakkabısını mahvetti.”

Bubols’u Paris üzerinden almak için işe başlamadan önce, Sokolsky bunun işe yarayacağını kanıtlamak zorunda kaldı. Bu yüzden bir Pleksiglas balon inşa etti, bir vinç kiraladı ve Weehawken, New Jersey uçurumlarının üzerine asmak için uçak sınıfı kablolar kullandı. Muhteşem görünüyordu. Sokolsky, “20 Ocak 1963’te, ekibim ve ben Paris’e uçtuk… İşe aldığımız teleskopik vinç, belirlenen [buluşma yeri] ‘ne kadar küçük bir minibüs takip etti. Arka kapıları beşiğinde bulunan balonu ortaya çıkarmak için açıldı. Vinç operatörü Guy daha sonra kabloyu indirdi… ve kabarcık yerden birkaç adım uzakta askıya alındı. Kolay giriş için üstte bir Fabergé yumurtası gibi menteşelenmişti. ” dedi.

Melvin Sokolsky: The Bubble

Melvin Sokolsky’yle fotoğraflarını ve nasıl yaptığını anlatan bu röportajı dinleyin.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu