Ustalar

Sezgi Olmadan Sanat Olmaz: Edward Hartwig

Fotoğrafçılığı grafik sanatıyla başarılı bir şekilde birleştiren Edward Hartwig, manzaraların (özellikle Polonya manzarası), insanın, tiyatronun ve mimarlığın özleriyle ilgilendi.

Eserlerinin dinamizmini, ifadesini ve yapısal etkisini arttırmak için; ışık ve gölgenin karşıtlığını en iyi derecede kullanarak, gerçek unsurları soyut yapıyla birleştirdi.

edward hartwig dc4c3944 3dd1 4f4c aa37 3e60ba57394 resize 750

İlk olarak 20’li yıllarda, Jan Bulhak’tan esinlenen Edward Hartwig, çoğunlukla manzaraları gizemli ve romantik bir şekilde fotoğrafladı. Resme olan ilgisi, onu Misonne’nin romantik izlenimciliğine yöneltti.  Atölyesinde, karanlık odada pek çok deneyler gerçekleştirdi:  çift pozlama, optik ve ışıkla manipülasyonlar, aynaların kullanılması vs. Çalışmalarının daha ileri aşamaları,  renk ve soyut fotoğrafçılıkla ilgili deneylerin yapılmasını içeriyordu. Lublin bölgesinden izlenimci manzara biçimlerini, sabah sislerini, ustaca yansıttı. Ayrıca, Polonya resminin geleneğine atıfta bulunan, tür sahneleri çekmede de başarılı oldu.

tumblr lmqbxlzpgV1qhqfw3o1 1280

Hartwig, baskı tonlama (soylu bromür baskılar) gibi sözde asil teknikleri de başarıyla kullandı. Özellikle hayran olduğu bir kasaba olan Kazimierz Dolny’in fotoğraflarını çekti. Soyutlamanın ve gerçeküstücülüğün etkisiyle, anlamı en aza indirmeyi hedefledi. Elli ve altmışlı yıllarda, sosyalist gerçekçilik eğiliminin en önde gelen yaratıcılarından biri oldu. İlginç resmi deneyler ( İşçi ve Makineler ) yürüten birkaç fotoğrafçıdan biriydi.

edward hartwig01

Edward Hartwig fotojenik özelliklerden ziyade, görüntüleri tek tek ve karakteristik olarak estetize etmeyi amaçlar. Hartwig’in estetik ifadesi ‘sanatsal biçimcilik’in temsili bir örneğidir. Gerçeküstü ya da rüya gibi nitelikler ile karakterize ettiği doğa desenine ve onun parçalarına olan ilgisi, sanatsal yaratıcılığının çeşitliliğini simgeler.

tumblr m1u5cveja11qb8vpuo1 500

“Fotoğraf, geleneksel yöntemler kullanılarak gerçekleştirilebilen görsel sanattır, ancak hayal gücü ve fantezilerden ilham almak da iyidir. Benim uygulamalarımda genellikle sezgilerim hâkimdir. Sezgi olmadan sanat olmazdı.”

Yazı: Sevil Ateş

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.