Haberler

Xiaomi 12S Ultra Concept Phone adlı yeni konsept akıllı telefonunu duyurdu

Geçen yaz, amiral gemisi akıllı telefon Xiaomi 12S Ultra’yı tanıttı. Telefon, 50,3 MP Tip 1 (13.1 x 8.9 mm) Sony sensör ve 23 mm eşdeğeri F1.9 ana lens dahil olmak üzere birçok üst düzey özellik sunuyor.

Akıllı telefon ayrıca Leica markasını ve Leica görüntü ve renk işleme teknolojisini de içeriyor. 12S Ultra duyurulduğunda, farklı tasarımı anında dikkat çekti. Ultra geniş (13 mm) ve telefoto (120 mm) kameralar için daha küçük Sony sensörleri içeren kamera dizisi daireseldir ve pürüzsüz, kare bir yüzeye yerleştirilmiştir. Dairesel kamera dizisi biraz lens yuvasına benziyor. Bu tesadüf değil. Xiaomi, 12S Ultra ile birlikte dahili olarak geliştirdiği Xiaomi 12S Ultra Concept Phone adlı yeni konsept akıllı telefonunu duyurdu. Yeni konsept ürün, mevcut 12S Ultra’ya benziyor,

Xiaomi 12S Ultra'yı tanıttı
Leica Summilux 35mm lens ve adaptör ile birlikte Xiaomi 12S Ultra Concept akıllı telefon

Leica M lens yuvası tek değişiklik değil. 12S Ultra Konsept Telefon, ikinci bir 50,3 MP Tip A (13.1 x 8.9 mm) sensöre sahiptir. İkinci büyük görüntü sensörü, kamera dizisinin ortasına oturur ve normal ana kamerayı 12S Ultra’da 48MP telefoto kameranın oturduğu noktaya iter. İkinci görüntü sensörü, telefonu toz ve sudan uzak tutmak için koruyucu safir camın altına yerleştirilmiştir.

Xiaomi’nin gösterdiği gibi, lens doğrudan akıllı telefona takılmıyor. Bunun yerine, lens ve akıllı telefon arasında bir adaptör gerektirir. Ekstra donanım biraz toplu ekler. 12S Ultra Konsept kullanılmadığında temelde normal 12S Ultra gibidir, yeniden düzenlenmiş kamera dizisi dışında.

Daha yakından bakıldığında, kullanıcılar takılı bir Leica M lens ile ne bekleyebilir? 13,1 x 8,9 mm olan 50,3 MP sensörün boyutuna bağlı olarak, tam kareye göre kırpma faktörü 2,73’tür. Örneğin, aynı Leica Summilux 35mm F1.4 ASPH. Yukarıdaki Xiaomi videosunda gösterilen lens, Leica M11‘deki 95 mm lensinkine benzer bir görüş alanı sağlayacaktır.

12S Ultra Concept’in arkasındaki fikir yeni veya benzersiz değil. Moment, ShiftCam ve SmallRig gibi akıllı telefonlar için birçok eklenti aksesuar gördük. Bu aksesuarlar tipik olarak özel bir adaptör veya telefon kılıfı gerektirir ve bir akıllı telefonun yerleşik optikleriyle birlikte çalışır. 12S Ultra Concept’in yaklaşımı da dahil olmak üzere bu çözümlerin hiçbiri bazı ödünleşmelerden kaçınmıyor. Xiaomi’nin konsept telefonu söz konusu olduğunda pahalı lensler kullanmalı ve yanınızda adaptör ve lens taşımalısınız. Adaptör ve lens, basit bir döndürme ve tipik kilitleme mekanizmasıyla takılır, ancak yine de telefonunuzu cebinizden çekip bir fotoğraf çekmekten daha az kullanışlıdır.

xiaomi 12s ultra concept 2
Xiaomi 12S Ultra’yı tanıttı

Görüntü kalitesine gelince, 12S Ultra Concept, telefon sıfırdan Leica M lensleri kabul edecek şekilde tasarlandığı için eklenti lenslerden önemli ölçüde farklıdır. Sensörün önündeki koruyucu cam tabakasının yanı sıra, ışık doğrudan lens ve adaptörden büyük görüntü sensörüne geçer. Görüntü kalitesi, bir akıllı telefonla görülen en iyiler arasında olmalıdır. Xiaomi ürün pazarlama müdürü Abi Go‘nun aşağıdaki resimlerine bakıldığında , 12S Ultra Concept’in etkileyici fotoğraflar çekebileceği açık.

Xiaomi 12S Ultra, 10-bit ham çekim ve Leica’nın etkileyici renk bilimi dahil olmak üzere çok sayıda etkileyici fotoğrafçılık özelliği içerir. Takılı bir M yuvalı lens ile bu özelliklerin yanı sıra odak piki, zebra çizgileri, canlı bir histogram ve daha fazlasının avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Xiaomi ve Leica arasındaki güçlü ilişkiyi güçlendiren heyecan verici bir konsept. 12S Ultra Concept’in ticari olarak satılan bir ürüne dönüşüp dönüşmeyeceği henüz netlik kazanmadı. Engadget , Xiaomi’nin 12S Ultra Konsept Telefonun yaklaşık 10’unu ürettiğini ve Xiaomi’nin seri üretilip üretilmeyeceğini söylemediğini bildirdi. Bu arada, 10 birimin her birinin maliyeti 40.000 dolardan fazla. 9to5Google , 12S Ultra Concept’in piyasaya çıkmasının “çok düşük bir ihtimal” olduğunu belirtiyor. 12S Ultra Konsepti asla raflarda saklanmayabilir, ancak son derece havalı bir telefon ve Xiaomi ve Leica’dan gelen fikri son gördüğümüz şüpheli.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.