Ustalar

Alex Majoli, Sahne: Yaşamın Teatralliği

Alex Majoli’nin yeni şovu ve beraberindeki kitap Scene, tiyatro ile gerçeklik, sanat ve röportaj arasındaki sınır bölgelerini araştırıyor.

Sekiz yıldır ve birkaç kıtada, Alex Majoli olayları fotoğraflıyor. Siyasi gösteriler, insani durumlar ve gündelik hayatın sessiz anları.

Bütün bu görüntüleri bir arada tutan şey bir tiyatro duygusu. Hepimizin oyuncu olduğumuz, tarihin ve şartların bizden talep ettiği kısımları oynadığı duygusu. Majoli’nin fotoğrafları kendi performansından kaynaklanıyor. Bir duruma girerken, o ve asistanları yavaşça bir kamera ve ışıklar kurmaya giderler. Bu etkinlik, sonunda fotoğraflanacak olanların gözlemlediği bir tür gösteri. Majoli çekmeye başlar, kameradan önce insanlara yön vermez. Bu yirmi dakikadan fazla olabilir. Bir saat kadar olabilir.

Belki de insanlar gelecek görüntünün beklentisiyle eylemlerini düzenlerler. Belki de kendi bilinçlerinde hareketlerini geliştiriyorlar. Belki yapmazlar. Dramanın temsili ve temsil drama biri haline gelir. Kamera flaşı anlık ve gün ışığından çok daha güçlü. Fakat tüm bu ışık dünyayı geceye ya da ay ışığına sürüklüyor. Dünya ışıklı bir sahne olarak ortaya çıkıyor. Her şey günün sonunda oluyor gibi görünüyor. Tam dünyanın uyması gerektiği zaman, kendi başına daha yüksek bir performans sunuyor.

Asla insanları veya yerleri görmeyiz: yansıttıkları ışığı görürüz. Ve bu ışığın kalitesi onları nasıl anladığımızı etkiler.

David Campany

Alex Majoli, Sahne: Yaşamın Teatralliği 2
Sahne # 6913 BREZİLYA. Sao Paulo. Itaquera. 2014. MTST (kelimenin tam anlamıyla çevrilmiş: çatısı olmayan çalışanların hareketi), dünya kupasının 6 maçına ev sahipliği yapacak Korintliler stadyumunun yakınındaki araziyi işgal ediyor. Wiki’den: http: //en.wikipedia.org/wiki/Homeless_Workers’_Movement. MTST MTST aktivistleri belediye tescili için ipucunu alıyor.
Alex Majoli, Sahne: Yaşamın Teatralliği 3
Sahne # 8040 BREZİLYA. Sao Paulo. 2014. Polis, şehir merkezinde bir protestocu kitlesine karşı duruyordu.
Alex Majoli, Sahne: Yaşamın Teatralliği 4
Sahne # 9813. BREZİLYA. Sao Paulo. 2014. Black Bloc göstericileri, Marjinal Do Pinheiros otoyolunu işgal etti.
Alex Majoli, Sahne: Yaşamın Teatralliği 5
BREZİLYA. Sao Paulo. 22 Haziran 2014
Alex Majoli, Sahne: Yaşamın Teatralliği 6
BREZİLYA. Sao Paulo. 20 Haziran 2014. Toplamda yaklaşık 150 MSTS, orada ikamet etmek amacıyla geceleri şehir merkezinde bir binaya girme faaliyetini sürdürmektedir.
Alex Majoli, Sahne: Yaşamın Teatralliği 7
Sahne # 2285 BREZİLYA. Sao Paulo. 2014. Avenida Paulista’da yürüyen adam.
Alex Majoli, Sahne: Yaşamın Teatralliği 8
Sahne # 2259 BREZİLYA. Sao Paulo. 2014. Avenida Paulista’daki Kızlar.
Alex Majoli, Sahne: Yaşamın Teatralliği 9
Sahne # 4351 BREZİLYA. Sao Paulo. 2014. Evangelist televizyon muhabiri bir suçluyla röportaj yapıyor.
Alex Majoli, Sahne: Yaşamın Teatralliği 10
Sahne # 3959 BREZİLYA. Sao Paulo. 2014. Başkan Dilma Rousseff’in kentin kuzeydoğu bölgesi için yeni bir kalkınma planı hakkında sunum yaptığı belediye tiyatrosu dışında toplandı.
Alex Majoli, Sahne: Yaşamın Teatralliği 11
Sahne # 9230 BREZİLYA. Sao Paulo. 2014. Ricardo, 27. 4 yıldan beri sokakta yaşıyor. Ona ne yapmayı sevdiğini ya da daha önce ne tür bir İş yaptığını sorduğumda : “Modayı seviyorum”.
Alex Majoli, Sahne: Yaşamın Teatralliği 12
YUNANİSTAN. Lesbos. 2015. Suriye’den, Afganistan’dan, Pakistan’dan ve Somali’den mülteciler ve göçmenler, Türkiye kıyılarında yaptıkları yolculuktan sonra Midilli adasının kuzey kıyılarına varıyor.
Alex Majoli, Sahne: Yaşamın Teatralliği 13
Sahne # 0471. YUNANİSTAN. Lesbos. 2015. Suriye’den, Afganistan’dan, Pakistan’dan ve Somali’den mülteciler ve göçmenler, Türk sahilinden yaptıkları yolculuktan sonra Midilli Adası’nın kuzey kıyılarına varıyor.
Alex Majoli, Sahne: Yaşamın Teatralliği 14
Sahne # 0562 YUNANİSTAN. Lesbos. 2015. Midilli’ye gelen mülteciler ve göçmenler, devam etmeden önce yetkililere kaydoldukları Moria mülteci kampına transfer edildi.
Alex Majoli, Sahne: Yaşamın Teatralliği 15
Sahne # 0802. YUNANİSTAN. Lesbos. Midilli. 2015. Mülteciler ve göçmenler, onları Yunan anakarasına götürecek gemiye binişlerini bekliyorlar.
Alex Majoli, Sahne: Yaşamın Teatralliği 16
Sahne # 0032. YUNANİSTAN. Lesbos. Midilli. 2015. Midilli’ye gelen mülteciler ve göçmenler, devam etmeden önce yetkililere kaydoldukları Moria mülteci kampına transfer edildi.
Alex Majoli, Sahne: Yaşamın Teatralliği 17
YUNANİSTAN. Lesbos. 2015. Midilli adasına gelen mülteciler ve göçmenler, devam etmeden önce yetkililerden kayıt için Moria mülteci kampına transfer edildi.
Alex Majoli, Sahne: Yaşamın Teatralliği 18
YUNANİSTAN. Lesbos. 2015. Midilli adasına gelen mülteciler ve göçmenler, devam etmeden önce yetkililerden kayıt için Moria mülteci kampına transfer edildi.
Alex Majoli, Sahne: Yaşamın Teatralliği 19
Sahne # 0410. YUNANİSTAN. Lesbos. Midilli. 2015. Midilli’ye gelen mülteciler ve göçmenler, devam etmeden önce yetkililere kaydoldukları Moria mülteci kampına transfer edildi.
Alex Majoli, Sahne: Yaşamın Teatralliği 20
FRANSA. Paris. 14 Kasım 2015. Terör saldırılarından sonraki gün. Kurşun delikleri.
Alex Majoli, Sahne: Yaşamın Teatralliği 21
Sahne # 3304 ÇİN. Yi Xian. 2016. İnsanlar yılbaşı pazarından önce son dakikada alışveriş yapmak için yerel pazarı su basarlar. Bahar Şenliği seyahat sezonu olarak da adlandırılan Chunyun, Çin Yeni Yılı döneminde aşırı trafik yükü olan Çin’de bir seyahat dönemidir. Bu süre genellikle Ay Yeni Yılından 15 gün önce başlar ve yaklaşık 40 gün sürer. Chunyun döneminde yolcu yolculuk sayısının 2016 yılında 2,9 milyardan fazla olacağı tahmin edilmektedir.
Alex Majoli, Sahne: Yaşamın Teatralliği 22
Sahne # 3047. ÇİN. Guangzhou. 2016. Chunyun.
Alex Majoli, Sahne: Yaşamın Teatralliği 23
Sahne # 2789. ÇİN. Guangzhou. 2016. Bölgesel bir trende eve giden yolcular. Bahar Şenliği seyahat sezonu olarak da adlandırılan Chunyun, Çin Yeni Yılı döneminde aşırı trafik yükü olan Çin’de bir seyahat dönemidir. Bu süre genellikle Ay Yeni Yılından 15 gün önce başlar ve yaklaşık 40 gün sürer. Chunyun döneminde yolcu yolculuk sayısının 2016 yılında 2,9 milyardan fazla olacağı tahmin edilmektedir.
Alex Majoli, Sahne: Yaşamın Teatralliği 24
Sahne # 2774 ÇİN. Guangzhou. 2016. Bölgesel bir trende eve giden yolcular. Bahar Şenliği seyahat sezonu olarak da adlandırılan Chunyun, Çin Yeni Yılı döneminde aşırı trafik yükü olan Çin’de bir seyahat dönemidir. Bu süre genellikle Ay Yeni Yılından 15 gün önce başlar ve yaklaşık 40 gün sürer. Chunyun döneminde yolcu yolculuk sayısının 2016 yılında 2,9 milyardan fazla olacağı tahmin edilmektedir.
Alex Majoli, Sahne: Yaşamın Teatralliği 25
Sahne # 2627 ÇİN. Guangzhou. 2016. Guangzhou tren istasyonunda sıraya giren insanlar. Kötü hava koşulları nedeniyle iki gün boyunca 100.000 seyahatçinin orada mahsur kaldı. Bahar Şenliği seyahat sezonu olarak da adlandırılan Chunyun, Çin Yeni Yılı döneminde aşırı trafik yükü olan Çin’de bir seyahat dönemidir. Bu süre genellikle Ay Yeni Yılından 15 gün önce başlar ve yaklaşık 40 gün sürer. Chunyun döneminde yolcu yolculuk sayısının 2016 yılında 2,9 milyardan fazla olacağı tahmin edilmektedir.
Alex Majoli, Sahne: Yaşamın Teatralliği 26
Sahne # 2734 ÇİN. Guangzhou. 2016. Bölgesel bir trende eve giden yolcular. Bahar Şenliği seyahat sezonu olarak da adlandırılan Chunyun, Çin Yeni Yılı döneminde aşırı trafik yükü olan Çin’de bir seyahat dönemidir. Bu süre genellikle Ay Yeni Yılından 15 gün önce başlar ve yaklaşık 40 gün sürer. Chunyun döneminde yolcu yolculuk sayısının 2016 yılında 2,9 milyardan fazla olacağı tahmin edilmektedir.
Alex Majoli, Sahne: Yaşamın Teatralliği 27
Sahne # 2593 ÇİN. Guangzhou. 2016. Chunyun.
Alex Majoli, Sahne: Yaşamın Teatralliği 28
Sahne # 5568 MISIR. Kahire. 2012. Mohamed Morsi’nin kampanya merkezi.
Alex Majoli, Sahne: Yaşamın Teatralliği 29
Sahne # 4117 BREZİLYA. Salvador de Bahia. 2014. Pelourinho’da sokak sahnesi.
Alex Majoli, Sahne: Yaşamın Teatralliği 30
Sahne # 0302 YUNANİSTAN. Lesbos. 2015. Suriye’den, Afganistan’dan, Pakistan’dan ve Somali’den mülteciler ve göçmenler, Türk sahilinden yaptıkları yolculuktan sonra Midilli Adası’nın kuzey kıyılarına varıyor.
Alex Majoli, Sahne: Yaşamın Teatralliği 31
Sahne # 0745 YUNANİSTAN. 2015. Suriyeli bir mülteci kadın umutsuzca Midilli’den Pireus’a giderken kaybettiği iki yaşındaki çocuğunu aradı. Limana gelen mültecilerin fotoğrafını çekerken, çaresizce kaybedilen çocuğunu arayan ve onu bulamadan iznini gördüğüme şaşırmış olan bu kadını gördüm. Zor bir kararla karşı karşıya kaldı: bir çocuğu geride bırakmayı ve diğer çocukların hatırı için yolculuğunu sürdürmeyi ya da yolculuğunu bir sonraki kontrol noktasına götürecek otobüsü kaybetmeyi seçerek.
Alex Majoli, Sahne: Yaşamın Teatralliği 32
Sahne # 2691. YUNANİSTAN. Idomeni. 2016. Yunanistan-Makedonya sınırındaki Idomeni’deki mülteci kampından bir sahne. Yunanistan’a gelen mültecilerin akması nedeniyle, kamp basit bir geçiş noktasından 14.000 civarında mültecinin yaşadığı tamamen şişirilmiş bir kampa dönüşmüştür. AB’nin Türkiye ile yaptığı anlaşmadan sonra, Yunan halkı kampın sakinlerini tahliye etmeye ve onları Selanik’teki sığınaklara yerleştirmeye başladı. Tahliye çalışmaları devam etmektedir.
Alex Majoli, Sahne: Yaşamın Teatralliği 33
Sahne # 1985. YUNANİSTAN. Idomeni. 2016. Yunanistan-Makedonya sınırındaki Idomeni’deki mülteci kampından bir sahne. Yunanistan’a gelen mültecilerin akması nedeniyle, kamp basit bir geçiş noktasından 14.000 civarında mültecinin yaşadığı tamamen şişirilmiş bir kampa dönüşmüştür. AB’nin Türkiye ile yaptığı anlaşmadan sonra, Yunan halkı kampın sakinlerini tahliye etmeye ve onları Selanik’teki sığınaklara yerleştirmeye başladı. Tahliye çalışmaları devam etmektedir.
Alex Majoli, Sahne: Yaşamın Teatralliği 34
Sahne # 0957. FRANSA. Calais. 2016. “Calais Jungle” mülteci kampındaki yapı yangını kontrol etmek için gönüllü çalışıyor.
Alex Majoli, Sahne: Yaşamın Teatralliği 35
Sahne # 0100 YUNANİSTAN. Idomeni. 2015. Yunan-makedonya sınırını geçmeyi bekleyen mülteciler. Bu sınır geçişi, göçmen dalgaları sınırı geçmek için toplandıkça çok sorunlu hale geliyor. Kısıtlamalar ve Makedonya’daki kampların nüfusunun fazla olması nedeniyle, mültecilerin, soğuk havalarda izin verilmeden önce uzun süre beklemeleri gerekiyor ve bu da polis ve mülteciler arasında artan gerilimlere yol açıyor.
Alex Majoli, Sahne: Yaşamın Teatralliği 36
Sahne # 0175 YUNANİSTAN. Atina. 2015. Milliyetçi duygular, hem Avrupa hem de Yunanistan’ı etkileyen ekonomik krizin ardından Yunanistan’da son birkaç yılda artan bir trend olmuştur. Altın Şafak bu trendin en vokal destekçilerinden biri oldu ve 2015 yılında seçim oylarının% 7’sini kazandı. Altın Şafak’ın yükselen desteği, Avrupa’daki diğer ülkelerinkine benzer. İtalya’da Lega Nord, Fransa’da Front national ve İngiltere’de ilk olarak İngiltere gibi benzer ideolojilere sahip birçok siyasi hareket, genel nüfusun desteğini de artırdı. Altın şafak parlamentosu parti üyeleri, ilgi alanlarını tartışıyor.
Alex Majoli, Sahne: Yaşamın Teatralliği 37
ALMANYA. Dresden, Saksonya. 2015. PEGIDA protestocu Dresden sokaklarında yürüyor. Yurtseverlerin İslâmlaşmasına Karşı Yurtsever Avrupalılar (Almanca: Patriotische Europäer gegen PEGIDA veya Pegida’yı kısalttı), Ekim 2014’te Dresden’de kurulan bir Alman İslam karşıtı siyasi hareket. Batı dünyasının İslamlaştırılmasını düşünerek, daha fazla kısıtlayıcı göç kurallarını, özellikle de entegrasyonu reddeden Müslümanları çağırıyor. Hareket, 2014’ün başında sadece bir avuç protestocudan büyüdü ve yıl sonuna kadar yaklaşık 10.000 katılımcıya ulaştı. Almanya’da büyüyen milliyetçi duygunun sonucu.
Alex Majoli, Sahne: Yaşamın Teatralliği 38
Sahne # 2381 YUNANİSTAN. Idomeni. 2016. Yunanistan-Makedonya sınırındaki Idomeni’deki mülteci kampından bir sahne. Yunanistan’a gelen mültecilerin akması nedeniyle, kamp basit bir geçiş noktasından 14.000 civarında mültecinin yaşadığı tamamen şişirilmiş bir kampa dönüşmüştür. AB’nin Türkiye ile yaptığı anlaşmadan sonra, Yunan halkı kampın sakinlerini tahliye etmeye ve onları Selanik’teki sığınaklara yerleştirmeye başladı. Tahliye çalışmaları devam etmektedir.
Alex Majoli, Sahne: Yaşamın Teatralliği 39
Sahne # 4582 FRANSA. Paris. 2017. La Courneuve’de bir bar.
Alex Majoli, Sahne: Yaşamın Teatralliği 40
Sahne # 2105 MACARİSTAN. Martfu. 2016. “Macar Ulusal Muhafızları” sağ kanat hareketi için işe alım sınavı.
Alex Majoli, Sahne: Yaşamın Teatralliği 41
Sahne # 0462. YUNANİSTAN. Atina. 2016. Altın Şafak.
Alex Majoli, Sahne: Yaşamın Teatralliği 42
Sahne 1350. ÇİN. Shenzhen. 2017. Bir güzellik salonunun çalışanları çalışmaya başlamadan önce yurtsever bir toplantıya katıldı.
Alex Majoli, Sahne: Yaşamın Teatralliği 43
Sahne # 1888 FRANSA. Orleans 2017. Jean d’Arc. Şimdi 600 yıldan fazla bir süredir kutlanan bu yıllık festival, “Yüz Yıl Savaşı” sırasında, Orleans şehrinin Joan of Arc tarafından kurtuluşunun bir kutlaması. Ordusunun başına geçtiğinde, şehrin İngiliz kuşatmasını rahatlattı ve daha sonra Patay savaşında, Lord Talbot’un İngiliz ordusunu tamamen yendi. 24 Mayıs’ta, 1430 Joan, Burgunyalılar tarafından yakalandı ve daha sonra İngilizceye “satıldı”. Tacını kurtarmak için savaştığı Fransa’dan Charles VII, sırtını döndü ve Mayıs 1431’de bir gösteri denemesinden sonra, Joan of Arc, 19 yaşındayken tehlikede canlı yakıldı. 1920’de kanonlandı.
Alex Majoli, Sahne: Yaşamın Teatralliği 44
BULGARİSTAN. Sofya. 2017. Lenin’in bir resmi. Sahne # 9047
Alex Majoli, Sahne: Yaşamın Teatralliği 45
Sahne # 8585 FRANSA. Lille. 2017. Marine Le Pen kongresinin dışındaki otobüsü bekleyen bir kız.
Alex Majoli, Sahne: Yaşamın Teatralliği 46
Sahne # 8667. Birleşik Krallık. Londra. 2017. Jamaika Şaraphanesinde Brexit’in ilk günü.
Alex Majoli, Sahne: Yaşamın Teatralliği 47
Sahne # 1871 İTALYA. Riccione. 2017. Sarı Fabrika kulübü.
Alex Majoli, Sahne: Yaşamın Teatralliği 48
Sahne # 2922 MACARİSTAN. Debrecen. 2016. Milliyetçi bir rock grubu olan Romantikus Eroszak konseri.
Alex Majoli, Sahne: Yaşamın Teatralliği 49
Sahne # 0319 YUNANİSTAN. Atina. 2016. İsyanlar sırasında bir adam tutuklandı.
Alex Majoli, Sahne: Yaşamın Teatralliği 50
Sahne # 0265 YUNANİSTAN. Atina. 2016. Protestocular tarafından polisi dışarıda tutmak için yapılmış bir engel.
Alex Majoli, Sahne: Yaşamın Teatralliği 51
Sahne # 3058. KORE. Seul. 2007. Metrodan çıkan adam.
Alex Majoli, Sahne: Yaşamın Teatralliği 52
ALMANYA. 2015. Dresden, Saksonya. PEGIDA protestocusu Dresden sokaklarında yürüyor. Yurtseverlerin İslâmlaşmasına Karşı Yurtsever Avrupalılar (Almanca: Patriotische Europäer gegen PEGIDA veya Pegida’yı kısalttı), Ekim 2014’te Dresden’de kurulan bir Alman İslam karşıtı siyasi hareket. Batı dünyasının İslamlaştırılmasını düşünerek, daha fazla kısıtlayıcı göç kurallarını, özellikle de entegrasyonu reddeden Müslümanları çağırıyor. Hareket, 2014’ün başında sadece bir avuç protestocudan büyüdü ve yıl sonuna kadar yaklaşık 10.000 katılımcıya ulaştı. Almanya’da büyüyen milliyetçi duygunun sonucu
Alex Majoli, Sahne: Yaşamın Teatralliği 53
Sahne # 0406 ÇİN. Makao. 2006. Şehrin rıhtım çevresindeki sokak sahnesi.
Alex Majoli, Sahne: Yaşamın Teatralliği 54
MISIR. Kahire. 10 Şubat 2011. Tahrir meydanındaki protestocular Mübarek’in konuşmasının ardından ağlayarak, çığlık atarak.
Alex Majoli, Sahne: Yaşamın Teatralliği 55
Sahne # 4746 MISIR. Kahire. 2011. Tahrir Meydanı’ndaki protestocular, Ağlayan, ilahi ve çığlık atan, Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’teki konuşmayı dinledikten sonra iktidardan vazgeçmeyeceğini söyledi.
Alex Majoli, Sahne: Yaşamın Teatralliği 56
Sahne # 9546 KONGO CUMHURİYETİ. 2013.
Alex Majoli, Sahne: Yaşamın Teatralliği 57
Sahne # 9928. KONGO CUMHURİYETİ. 2013. Stadyum.
Alex Majoli, Sahne: Yaşamın Teatralliği 58
Sahne # 9992 KONGO CUMHURİYETİ. 2013. Stadyumda kalabalık.
Alex Majoli, Sahne: Yaşamın Teatralliği 59
Sahne # 0435 KONGO CUMHURİYETİ. 2013.
Alex Majoli, Sahne: Yaşamın Teatralliği 60
KONGO CUMHURİYETİ. 2013.
Alex Majoli, Sahne: Yaşamın Teatralliği 61
Sahne # 1095 KONGO CUMHURİYETİ. 2013. Pointe Noire pazarı.
Alex Majoli, Sahne: Yaşamın Teatralliği 62
Sahne # 5370 KONGO CUMHURİYETİ. 2013.
Alex Majoli, Sahne: Yaşamın Teatralliği 63
Sahne # 6946 KONGO CUMHURİYETİ. 2013.
Alex Majoli, Sahne: Yaşamın Teatralliği 64
Sahne # 7113 KONGO CUMHURİYETİ. 2013.
Alex Majoli, Sahne: Yaşamın Teatralliği 65
Sahne # 8041. KONGO CUMHURİYETİ. 2013. Evangelist.
Alex Majoli, Sahne: Yaşamın Teatralliği 66
Sahne # 8684 KONGO CUMHURİYETİ. 2013.
Alex Majoli, Sahne: Yaşamın Teatralliği 67
Sahne # 8964 KONGO CUMHURİYETİ. 2013.
Alex Majoli, Sahne: Yaşamın Teatralliği 68
Sahne # 2593 KONGO CUMHURİYETİ. 2013.
Alex Majoli, Sahne: Yaşamın Teatralliği 69
Sahne # 2502 KONGO CUMHURİYETİ. 2013. Pigme.
Alex Majoli, Sahne: Yaşamın Teatralliği 70
Sahne # 2763 KONGO CUMHURİYETİ. 2013. Santeria mahkemesi.
Alex Majoli, Sahne: Yaşamın Teatralliği 71
Sahne # 2233 HİNDİSTAN. Tulas Köyü. 2015. Pirinç Çiftçisi.
Alex Majoli, Sahne: Yaşamın Teatralliği 72
Sahne # 2846 HİNDİSTAN. Maharashtra. Tulas Köyü. 2015. 500 km güney Bombay. Öğle tatilinden sonra çiftçiler.
Alex Majoli, Sahne: Yaşamın Teatralliği 73
HİNDİSTAN 2015. Tulas köyü, Sindhudurg bölgesi. 500 km güney Bombay. Pirinç evin içinde kurutulur.
Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Bize destek olmak için lütfen reklam engelleme yazılımınızı iptal edin.