Uluslararası Yarışmalarda Ödül Almış Fotoğraflar

Astronomy Photographer of the Year Awards 2022

Yılın Astronomi Fotoğrafçısı Ödülleri (Astronomy Photographer of the Year Awards) için 11 kategorinin her birinde kazananlar 15 Eylül’de canlı bir etkinlikle açıklandı. Greenwich Kraliyet Gözlemevi tarafından düzenlenen 14. yıllık yarışma, 67 ülkeden 3.000’den fazla başvuru aldı. Sanal Sergi, son zamanlarda kısa listeye alınan bazı görüntüleri ele aldı.

Gökbilimci Greg Leonard’ın Noel Günü’nde yakaladığı C/2021 A1 Kuyruklu Yıldızından ayrılan bir kuyruk görüntüsü Genel Kazanan ilan edildi. Kısa listeye giren ve kazanan görüntüler şu anda Ulusal Denizcilik Müzesi‘nde sergileniyor.

Genel Kazanan: Gerald Rhemann’dan ‘Bağlantıyı Kesme Etkinliği’

Astronomy Photographer of the Year Awards 2022
Astronomy Photographer of the Year Awards 2022

Bu Görüntü Hakkında: Olağanüstü görüntü, ilk olarak Ocak 2021’de astronom Greg Leonard tarafından keşfedilen, yaygın olarak Comet Leonard olarak bilinen Comet C/2021 A1’i göstermektedir. Birçok astrofotoğrafçı için bu kuyruklu yıldız, buzlu ziyaretçinin yer aldığı Gezegenler, Kuyruklu Yıldızlar ve Asteroitler kategorisine yapılan başvuruların neredeyse dörtte biri ile yılın en önemli olayıydı.

Ancak, jüriyi gerçekten şaşırtan, Gerald Rhemann’ın Noel Günü’nde çekilen fotoğrafı oldu.

Gerald’ın görüntüsü, bir kuyruklu yıldızın hayatındaki dramatik bir anı yakaladı: bir kopukluk olayı. Bu, yüksek hızlı güneş parçacıkları tarafından vurulduktan sonra kuyruklu yıldızın kuyruğunun bir parçası ayrıldığında olur.

Gerald, “Kuyruklu Yıldız Leonard’ın kuyruğunun bir parçası güneş rüzgarı tarafından koparıldı ve sürüklendi,” diye hatırlıyor. “Namibya’daki Tivoli Çiftliği’nde gözlemevinin çatısını açtığımda hava mükemmel olduğu için çok şanslıydım. Çektiğim ilk görüntüde kuyruklu yıldızın kuyruğunun dramatik göründüğünü fark ettim, bu yüzden görüş alanını geniş bir açıyla genişletmeye karar verdim. ikinci görüntü ve bağlantının koptuğu yer orası.”

Bu ödüllü fotoğraf sonuçtur.

Yarışma hakimi Imad Ahmed, “Astronomi, efsane ve sanat bu karede güzel bir şekilde bir araya geliyor” diyor. “Bir kopukluk olayını zarif bir şekilde yakaladığı için bilim adamları için büyük değer taşıyor. Yine de Noel Günü’nde çekilen bu fotoğraf başka bir dünyaya ait bir hikaye anlatıyor gibi görünüyor – bu, Bethlehem Yıldızı, bir melek veya içinden süzülen bir peri olabilir. gece gökyüzü.”


Skyscapes Birincisi: Zihui Hu’dan ‘Yıldızlara Saplama’

Skyskapes Winner

Bu Resim Hakkında: “Namcha Barwa, Çin’deki en güzel karla kaplı dağdır” diyor Zihui.

“Dağın Tibetçe’deki adı ‘gökyüzüne saplanan mızrak’ anlamına geliyor. Bu el değmemiş toprak, dolunay günlerinde bile yolları geniş bir ağ ören, yıldızlı gökyüzünün en saflarına da ev sahipliği yapıyor. Namcha Barwa, bir mızrak gibi. , bu ağı deler.”

Kullanılan Ekipman: Sony ILCE-7R3 kamera, Tamron 150–500 mm lens, 150 mm f5.6, 75 x 30 saniye pozlama


Güneş Kazananı: ‘Güneşte Bir Yıl’, Soumyadeep Mukherjee

A Year in the Sun by Soumyadeep Mukherjee Astronomy Photographer of the Year 2022 Our Sun

Bu Görüntü Hakkında: “Güneş’i 25 Aralık 2020 ile 31 Aralık 2021 arasında 365 gün boyunca görüntüledim, bu süre boyunca sadece altı gün eksikti. Proje, tek bir güneş lekesinin güneş diski üzerindeki yolculuğunu kaydetmek amacıyla başladı, ancak ben bir yıl boyunca devam etmeyi başardı” diyor Soumyadeep.

“Görüntüleri, Güneş Döngüsü 25’in yükselişini kaydeden tek bir çekim oluşturmak için harmanladım. Bu aşama sırasında Dünya’ya bakan güneş diskinde (AR 12794–AR 12921) toplam 127 aktif bölge belirdi ve görüntü bunların hepsini gösteriyor. Güneş lekeleri, ekvatorun yaklaşık 15-35 derece kuzey ve güneyinde güneş diski üzerinde iki bant oluşturur ve yavaş yavaş ona doğru sürüklenmeye başlar – Spörer yasası olarak bilinen bir fenomen.”

Kullanılan Ekipman: Nikon D5600 kamera, Sigma 150–600c lens, Thousand Oaks Filter (Beyaz Işık), 600 mm f/6,3, ISO 100, 365 ayrı pozlama (1/80-saniye ila 1/500-saniye)


Ay Kazananı: Martin Lewis tarafından ‘Platon’un Doğu Kıyısının Gölge Profili’

OM 19848 92 Shadow Profile of Plato s East Rim by Martin Lewis

Bu Görüntü Hakkında: “Güneş ayda bir kez dev Ay krateri Platon’un üzerine doğar ve doğu kenarından lavla dolu zemine devasa gölgeler bırakır” diyor Martin.

“Bazen bu olay iyi bir görüş gecesine denk gelir ve mercekten manzara muhteşemdir. 20 Nisan 2021 gecesi çok nadir bir geceydi – Ay yüksekte ve sabit gökyüzünde, karanlık, öngörülen kenar profili görülebiliyordu. Yaklaşık 45 mil boyunca uzanan parmak şeklindeki bir gölge görülebilir!

“Görüntü, görüntüleri daha da sabitlemek ve kaydedilen ayrıntı miktarını en üst düzeye çıkarmak için bir kızılötesi filtre kullanılarak mono kamerayla çekildi.”

Kullanılan Ekipman: Evde yapılmış 444 mm Dobsonian Newtonian reflektörlü teleskop, evde yapılmış Ekvator İzleme Platformu montajı, Astronomik 642nm IR filtre lensi, ZWO ASI174MM kamera, 12.8 mf/29, çoklu 29 milisaniye pozlama


Galaksiler Kazanan: Utkarsh Mishra, Michael Petrasko ve Muir Evenden’den ‘Majestic Sombrero Galaxy’

Majestic Sombrero Galaxy by Utkarsh Mishra Michael Petrasko and Muir Evenden

Bu Görüntü Hakkında: “Bu görüntü, daha küçük bir gökada ile çarpıştığında oluşan soluk yıldız akışlarını ve daha sonra kalıntıları Samanyolu’nun yörüngesinde dönmeye başladığını gösteriyor” diye açıklıyor fotoğrafçılar.

Resmin kompozisyonundan bahsederken, “Fotoğrafın üç versiyonunu yaptık: arka plan için sessiz bir versiyon, disk için normal bir versiyon ve yıldız akışları ve hale için süper gerilmiş yıldızsız bir versiyon. Daha sonra tek bir görüntüde birleştirildiler. “

Kullanılan Ekipman: ATEO 16″ f/3.7 Dreamscope Astrograph Newtonian teleskopu, Paramount ME II yuvası, Baader LRGB filtresi, FLI Proline 16803 CCD kamera, 1558 mm f/3.7, 56 x 300 saniye Lum. pozlama (10 saat toplam poz), 1×1 gruplama


İnsanlar ve Uzay Kazananı: Andrew McCarthy tarafından ‘Uluslararası Uzay İstasyonu Geçiş Huzur Üssü’

The International Space Station Transiting Tranquility Base by Andrew McCarthy Astronomy Photographer of the Year 2022 People and Space Winner

Bu Görüntü Hakkında: “Bu görüntü, Huzur Denizi’ndeki Apollo 11 Ay iniş alanının doğrudan üzerinde konumlanmış Uluslararası Uzay İstasyonunu (ISS) gösteriyor.” Andrew hatırlıyor.

“Bu an yalnızca birkaç milisaniye sürdü ve geçişi mükemmel zamanda yakalamak için kendimi tam olarak Dünya’da konumlandırmamı gerektirdi. Bu görüntü, istasyonu ve Ay çok net ayrıntılarla.”

Kullanılan Ekipman: Celestron C11 ve Explore Scientific AR127 teleskopları, iOptron CEM70 montajı, UV/IR Kesme filtresi, ZWO ASI174MM ve Sony A7 II kameralar, 2.800 mm f/10, 0.3 milisaniye pozlama


Aurorae Kazananı: Filip Hrebenda’dan ‘Yeşil Bir Hanımın Kucağında’

In the embrace of a green lady by Filip Hrebenda Astronomy Photographer of the Year 2022 Aurorae winner

Bu Resim Hakkında: “Bu fotoğrafı İzlanda’daki en sevdiğim yerlerden birinde ilkbaharın sonlarında çektim,” diye hatırlıyor Filip.

“Fotoğraf, Eystrahorn dağının yukarısındaki küçük donmuş bir göle yansıyan dans eden Aurora Borealis’i gösteriyor.”

Kullanılan Ekipman: Sony ILCE-7RM3A kamera, 16 mm f/2.8, ISO 2500; Gökyüzü: 5 saniyelik pozlama; Ön plan: 20 saniyelik pozlama


En İyi Yeni Oyuncu dalında Sir Patrick Moore Ödülü: Lun Deng tarafından ‘Büyük Karlı Dağlar boyunca Samanyolu Köprüsü’

The Milky Way Bridge across Big Snowy Mountains by Lun Deng Astronomy Photographer of the Year 2022 Best Newcomer winner

Bu Görüntü Hakkında: “Soğuk bir kış gecesinde, sabah saat üç veya dört civarında, bir dağın tepesinde bekliyordum ve umutsuzca iki doğal görsel şölen bir araya geleceğini umuyordum” diyor Lun.

“Sonunda Çin, Sichuan’daki en yüksek zirve olan Minya Konka Dağı, Samanyolu ile erken bir bahar randevusu aldı.”

Kullanılan Ekipman: Nikon D810 kamera, 35 mm f/1.6, ISO 2000, birden fazla 30 saniyelik pozlama


Görüntü Yeniliği için Annie Maunder Ödülü: Pauline Woolley tarafından ‘Güneş Ağacı’

Solar Tree by Pauline Wooley Astronomy Photographer of the Year 2022 Annie Maunder Prize for Image Innovation

Bu Resim Hakkında: “Bu çalışmanın yapımı, bazı ağaç halkası tarihleme veya dendrokronoloji çalışmalarında bulunan karbon-14 izlerine yönelik araştırmamdan türetilmiştir” diye açıklıyor Pauline.

“Güneş Döngüsünün 25’in ilk bölümünden Güneş’in yirmi altı görüntüsü, eşmerkezli halkalar oluşturmak için katmanlanmıştır. En eski ‘halka’ merkezde, en yenisi ise en uzağa oturur. Aydan aya, halkalar genişler veya ‘ hayali bir güneş ağacının halkalarını oluşturmak için büyür. Genel görüntü, güneş patlamalarının karanlık işaretlerinde görülen artan güneş aktivitesi seviyelerinin görsel kanıtlarını içeren zamanın geçişinin bir işaretidir.”

Kullanılan Ekipman: Solar Dynamics Observatory’nin (SDO) AIA 0131 Angstrom kanalından alınan orijinal görüntüler (1 Ocak 2020 – 1 Şubat 2022). Görüntüler ters çevrildi, ardından siyah beyaza dönüştürüldü ve kontrast arttı. Ağaç benzeri bir his vermek için uygulanan sıcak filtre


Yıldızlar ve Bulutsu Kazananı: Weitang Liang tarafından ‘Tanrı’nın Gözü’

The Eye of God by Weitang Liang Astronomy Photographer of the Year 2022 Stars Nebulae

Bu Görüntü Hakkında: “Helix Bulutsusu veya NGC 7293 olarak da bilinen ‘Tanrı’nın Gözü’nün bu ultra-derin pozlaması, çekirdeğin muhteşem renklerini ve nadiren görülen çevreleyen ayrıntıları ortaya koyuyor,” diye açıklıyor Weitang.

“Diğer görüntülerde hiç görülmeyen tüm soluk ama yüksek kontrastlı ayrıntıları geliştirmeyi çok merak ediyordum. Bu nedenle, gözlemlenebilir sezon boyunca hem H-alfa hem de OIII emisyonlarında 30 dakikalık alt pozlamalar kullandım. Sonunda, 22,5 saatlik mükemmel veri Resmi ‘Hubble benzeri’ yapmak için elimden geleni yaptım ve bu sonucu alabilecek kadar şanslıydım.

“Çekirdek mor ve camgöbeği renkte görünür, eterik ve rüya gibi bir his yaratır. Çarpıcı turuncu, kırmızı ve sarı dış bölge kozmosun gücünü gösterir – tüm madde hareket eder, çarpışır ve yuvarlanır.”

Kullanılan Ekipman: ASA N20 f/3.8 Newton teleskopu, ASA DDM85 montajı, FLI Proline 16803 kamera, 500 mm f/3.8, 22.5 saat toplam pozlama


Genç Yarışma Birincisi: Yang Hanwen ve Zhou Zezhen’den ‘Andromeda Galaksisi: Komşu’

Y 203929 11 Andromeda Galaxy INSERT COLON The Neighbour by Yang Hanwen and Zhou Zezhen

Bu Resim Hakkında: Yang ve Zhou, “Andromeda Gökadası veya Messier 31 (M31), Samanyolu’nun en yakın ve en büyük komşularından biridir” diyor.

“M31 aynı zamanda insan gözünün görebileceği en uzak nesnedir. Çıplak gözle baktığınızda sis gibidir, ancak teleskopla görkemini gösterir.”

Kullanılan Ekipman: SkyWatcher 150/750P teleskop, iOptron CEM70 montajı, Antlia LRGB, HYO H-alfa filtresi, ZWO ASI294MM Pro kamera, 750 mm f/5, 17 saat toplam pozlama

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu