Uluslararası Yarışmalarda Ödül Almış Fotoğraflar

2023 Sony Dünya Fotoğraf Ödüllerini Kazanan Fotoğraflar

Dünya Fotoğraf Organizasyonu, prestijli Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023 yarışmasının genel kazananlarını açıkladı.

“Genel kazananlar” duyurusu, 55 fotoğrafçının Ulusal Ödülleri kazanmasından iki aydan kısa bir süre sonra ve Profesyonel Kategori finalistlerinin açıklanmasından bir ay sonra geldi.

Edgar Martins, Rahmetli Arkadaşı Foto Muhabiri Anton Hammerl’a Saygıyla “Yılın Fotoğrafçısı” ödülünü kazandı

Ünlü fotoğrafçı Portekizli Edgar Martins, büyük yarışmanın on altıncısı olan Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023’te Yılın Fotoğrafçısı seçildi .

Martins, 2011’de Libya İç Savaşı sırasında hükümet milisleri tarafından trajik bir şekilde öldürülen Martins’in arkadaşı ve foto muhabiri merhum Anton Hammerl’a saygı duruşunda bulunan Our War adlı fotoğraf serisiyle en büyük onuru kazandı.

Merhum arkadaşının kalıntılarını belirleyememekten bıkan Martins, Libya’ya gitti. Bir kaçakçının yardımıyla gizlice ülkeye girdi. Oraya vardığında Martins, arkadaşının başına gelenlerle ilgili kapsamlı bir soruşturma yürütmenin imkansız olduğunu fark etti ve bunun yerine şu soruyu düşündü: “Tanık, tanıklık, kanıt yokken insan nasıl bir hikaye anlatır? konu yok?”

Bizim Savaşımızda Martins, Hammerl’ın bağlantı kurduğu ve savaşa katılanların (özgürlük savaşçıları veya onların soyundan gelenler, eski milisler, yerel sakinler, Kaddafi’ye sadık olanlar veya benzerleri, ve benzeri). Ya ona benzedikleri, benzer fikir ve inançlara sahip oldukları ya da arkadaşlıklarının farklı aşamalarında Martins’e onu hatırlattıkları için seçildiler. Proje, yokluk, belgeleme, yas tutma ve bir özneyi onurlandırma fikrini keşfetmenin yanı sıra bir çatışma bölgesinde fotoğrafın rolü üzerine düşünmeyi araştırıyor. Martins’in yaklaşımı, bu sorularla kafa kafaya yüzleşmek: parçalılık fikrini ve savaşa özgü birçok çelişki ve belirsizliği kucaklamak,” diye açıklıyor Dünya Fotoğraf Örgütü.

Martins, 25.000 $ nakit para ödülü, bir Sony dijital görüntüleme ekipmanı koleksiyonu ve gelecek yılki Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri sergisinin bir parçası olarak çalışmasının solo bir sunumunu kazandı.

“Tanınmak büyük bir onur ve ödüller ve birinin seçiminin sübjektif doğası konusunda felsefi olmama rağmen, buna 180.000’den fazla başvuru olduğunu biliyorum. Yılın Profesyonel rekabeti çok alçakgönüllü” diyor Martins. “Bu durumda, aynı zamanda oldukça duygusal bir deneyim çünkü arkadaşımı dünya sahnesinde onurlandırıyor ve kalıntılarını bulmak için ailesinin içinde bulunduğu kötü duruma dikkat çekiyorum. Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri’nin erişebileceği bir ödül yok.”

“Fotoğraf genellikle hafıza ve onun doğasıyla ilgilidir. 2023 Profesyonel yarışmasının başkanı Mike Trow, “Uzun süreli bellek, ister doğrudan deneyim yoluyla isterse de kullandığımız sayısız medya aracılığıyla meditasyon yaparak geçmiş olayların bilinçli olarak hatırlanması ve onlara ilişkin bilgimizle ilgilidir” diyor. Edgar Martins’in Yolumuz , arkadaşı foto muhabiri Anton Hammerl’ın son günlerini açıklamaya çalışan güçlü, kişisel bir dizi portre vermek için hafızayı ve buluşu kullandı. Çalışmaları, fotoğrafçıların bir hikaye anlatmak ve anlam yaratmak için ne kadar ileri gidebileceklerini vurguluyor; Anton’un hayatının nasıl sona erdiği konusunda hiçbir zaman açık olmadan çıktığı yolculuk hakkında bir fikir veren her görüntü. Jürinin tamamı, çalışmayı ve onun anlatım gücünü takdir etmekle doluydu.”

Profesyonel kategorisi 10 kategori içerir. Martins, Portrede birincilik ödülünü kazandı. Diğer dokuz Profesyonel kategorinin kazananları aşağıda yer almaktadır.

Mimarlık ve Tasarım, Profesyonel Yarışma

Çinli fotoğrafçı Fan Li, Cement Factory fotoğraf serisiyle “Mimarlık ve Tasarım” kategorisinde birincilik ödülü aldı .

Yaratıcı, Profesyonel Rekabet

Lee-Ann Olwage’nin The Right to Play serisi , Güney Afrikalı fotoğrafçıya “Yaratıcı” kategorisinde birincilik ödülü kazandırdı.

Belgesel, Profesyonel Yarışma

İngiliz fotoğrafçı Hugh Kinsella Cunningham, Kongo’daki Kadın Barış Hareketi adlı dizisiyle “Belgesel” kategorisini kazandı.

Çevre, Mesleki Rekabet

“Çevre” kategorisinde iki fotoğrafçı birinci oldu. Fotoğrafçılar Marisol Mendez (Bolivya) ve Federico Kaplan (Arjantin), kazanan dizi Miruku üzerinde işbirliği yaptı.

Manzara, Profesyonel Yarışma

Polonyalı fotoğrafçı Kacper Kowalski, Event Horizon için popüler “Manzara” kategorisinin zirvesine yükseldi.

Portföy, Profesyonel Yarışma

İngiliz fotoğrafçı James Deavin’in etkileyici portföyü, “Portföy” kategorisini kazandı.

Spor, Profesyonel Yarışma

Amerikalı Al Bello’nun Kadın Pro Beyzbol Oyuncusu Tüm Erkekler Pro Liginde Başarılı dizisi Spor bölümünde birinci oldu.

Natürmort, Profesyonel Yarışma

Çinli Kechun Zhang, “Still Life” dizisi The Sky Garden ile birinci oldu.

Yaban Hayatı ve Doğa, Profesyonel Yarışma

Profesyonel kategorileri tamamlayan Amerikalı fotoğrafçı Corey Arnold. Cities Gone Wild dizisiyle “Vahşi Yaşam ve Doğa” kategorisinde birincilik ödülünü kazandı.

Diğer Profesyonel Kazananlar, Profesyonel Yarışma

Her Profesyonel kategori ayrıca ikinci ve üçüncü sıradaki kazananları içerir. Kazanan tüm görüntüler, Sony World Photography Awards Profesyonel yarışma kazananları web sitesinde mevcuttur.

Yılın Açık Fotoğrafçısı

Açık yarışma, bir fotoğraf serisi yerine tek bir görüntünün gücünü kutluyor. 10 Açık kategori kazananı arasından seçilen fotoğrafçı Dinorah Graue Obscura (Meksika), güney Teksas’ta bir çift tepeli caracara kuşunu gösteren fotoğrafı Mighty Pair ile Yılın Açık Fotoğrafçısı unvanını kazandı .

“2023 Yılının Açık Fotoğrafçısı ödülünü almak mutlak bir onur. Bu takdirin, doğada gördüğüm güzellikleri insanlara aktarmayı ve göstermeyi amaçlayan bir vahşi yaşam fotoğrafçısı olarak çalışmalarımın yaygınlaşmasına katkı sağlayacağından eminim. Fotoğrafın, doğal dünyamızın kırılganlığı konusunda farkındalık yaratmak için kullanılabilecek çok güçlü bir araç olduğuna inanıyorum,” diyor Graue Obscura zaferinden.

Graue Obscura’nın Doğal Dünya ve Yaban Hayatı kategorisinde kazanan imajının ötesinde, Açık kategoride sekiz kazanan daha var.

Mimari, Açık Yarışma

Manzara, Açık Yarışma

Yaşam Tarzı, Açık Yarışma

Hareket, Açık Yarışma

Nesne, Açık Yarışma

Portre, Açık Yarışma

Sokak, Açık Yarışma

Seyahat, Açık Yarışma

Yılın Öğrenci Fotoğrafçısı

Yunnan Sanat Üniversitesi’nden Çinli öğrenci Long Jing, Keep the Yunnan Opera adlı fotoğraf serisiyle Yılın Öğrenci Fotoğrafçısı unvanını kazandı . Dizi, Yunnan’daki geleneksel operanın azalan oyuncu ve seyirci sayısını belgeliyor.

Jing’in zaferi, çalışmaları için ona 30.000 $ değerinde Sony dijital görüntüleme ekipmanı kazandırdı. Kazanan fotoğrafları ayrıca Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri kitabında ve sergisinde yer alacak.

Yılın Gençlik Fotoğrafçısı

Bir başka Çinli fotoğrafçı olan 17 yaşındaki Hai Wang, Yılın Genç Fotoğrafçısı ödülünü aldı.

Wang’ın kazanan fotoğrafı, COVID-19 salgını nedeniyle iptal edilen boş bir okul törenini gösteriyor.

Wang, çabaları için bir Sony dijital görüntüleme kiti ve dünya çapında teşhir aldı.

Sürdürülebilirlik Ödülü

İtalyan fotoğrafçı Alessandro Cinque , Atrapanieblas (Sis Ağları) serisiyle yeni Sürdürülebilirlik Ödülü’nün ilk kazananı oldu.

Seri, Peru, Lima’daki su kıtlığına yönelik yenilikçi bir çözümü belgeliyor. Cinque’nin serisi, “sis ağlarını” ve bunların havadaki nemi nasıl yakalayıp konut sakinleri için nasıl kullanılabilir hale getirdiğini gösteriyor. Sis ağları günde 200 litreye (53 galon) kadar su toplayabilir.

Cinque, 5.000 $ nakit ödül ve projesinin bir sunumunu aldı.

Sürdürülebilirlik Ödülü, Birleşmiş Milletler Vakfı ve Sony Pictures’ın “Bunu Resimle” girişimi ile işbirliği içinde oluşturuldu. Program, barış ve refahı teşvik eden hikayeleri vurgulamak ve güçlendirmek için tasarlanmıştır.

Latin Amerika Profesyonel Ödülü

Peru’dan Angela Ponce , Guardians of the Glaciers serisiyle Latin Amerika Profesyonel Ödülü’nün sahibi oldu. Dizi, dünyanın en büyük tropikal buzulu olan Quelccaya Ice Cap yakınında yaşayan Quechua topluluğunu belgeliyor.

Ponce’nin portreleri, yerel halkın buz örtüsünün durgunluğundan nasıl etkilendiğini gösteriyor. Yılda yaklaşık 60 metre (yaklaşık 200 fit) geriliyor.

Daha Fazla Kazanan Fotoğrafı Nerede Görüntüleyebilirsiniz?

Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023, 200’den fazla ülkedeki fotoğrafçılardan 415.000’den fazla fotoğraf aldı. Bu 415.000 fotoğraftan 180.000’den fazlası Profesyonel yarışmaya katıldı.

Seçilen Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri finalistleri ve kazananları, 1 Mayıs 2023’e kadar Londra’daki Somerset House’da sergileniyor.

Her Profesyonel kategori kazananının görüntülenebilecek ek görselleri vardır. 2023 Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri’nde kazanan ve kısa listeye kalan tüm fotoğraflar, Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri web sitesinde mevcuttur . Kullanıcılar ayrıca web sitesinde yarışmanın 2012 baskısına kadar uzanan kazanan resimlere göz atabilirler.


Görüntü kredileri: Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri | Tüm bireysel fotoğrafçılar, resim altyazılarında kredilendirilir

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.