Haberler

Ay Yüzeyinin 119 Megapiksel Panoramik Fotoğrafı Çekildi

Ay Yüzeyinin 119 Megapiksel Panoramik Fotoğrafı Çekildi. Çin’in Chang’e 5 sondası 1 Aralık 2020’de ayın yüzeyine indi. Bir günden kısa bir süre sonra, ay yüzeyinin son derece yüksek çözünürlüklü panoramik görüntüsüyle birlikte inişinin kısa bir videosunu geri gönderdi.

Çin Ulusal Uzay İdaresi, Ay’ın yüzeyine yaklaşıp inen Luna sondasından renkli video görüntüleri yayınladı. İniş videosunun yanı sıra CNSA, Ay yüzeyinin yüksek çözünürlüklü renkli panoramik dikişli bir görüntüsünü yayınladı, ancak geniş açıyla çekim yapan birçok fotoğrafçı gibi, sonda da kareye kendi ayağını dahil etti. Ortaya çıkan fotoğraf ise 15.000×7947 piksel boyutlarında.

Sonda Ay’a yaklaşırken potansiyel iniş alanını filme almak için 100m yükseklikte duraklıyor ve ardından iniş yaparken kayda devam ediyor. Ajans tarafından yayınlanan video, inişin çoğunlukla tek renkli görüntülerini gösteriyor, ancak matkabın yüzeyi kırmasının ve toplanan malzemelerin bir saklama kabına yerleştirilmesinin renk kayıtları mevcut.

Ay Yüzeyinin 119 Megapiksel Panoramik Fotoğrafı Çekildi

Araştırma, 24 Kasım’da Hainan eyaletindeki Çin’in Wenchang Uzay Fırlatma Merkezi’nden Long March 5 adlı bir ağır kaldırma roketinde fırlatıldı. Daha fazla bilgi için Çin Ulusal Uzay İdaresi web sitesine bakılabilir.

Ayın yüzeyinde çekilen ilk fotoğraf da Oceanus Procellarum bölgesinde olmuş ve 1966 yılının Şubat ayında Societ Luna 9 Lander’dan çekilmiş. Bu görüntü Chang’e 5 sondasındaki fotoğrafla karşılaştırıldığında teknolojinin ne kadar ilerlediğini güzel bir şekilde göstermektedir.

Ay Yüzeyinin 119 Megapiksel Panoramik Fotoğrafı Çekildi

2015 yılında, Apollo astronotlarının ay gezileri sırasında çektikleri 8.400’den fazla yüksek çözünürlüklü fotoğraf taraması Flickr’da yayınlandı, bunların birçoğu renkli. Bu görüntülerin konusu muhtemelen daha ilgi çekici görülse de, hiçbiri Çin sondasının bu kadar büyük boyutuna sahip değil.

Ay Yüzeyinin 119 Megapiksel Panoramik Fotoğrafının tam çözünürlükteki görsellere buradan ulaşılabilir.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.