Haberler

Nik 25. Yılını 25 Yeni Ön Ayarla Kutladı

Adobe Photoshop ve Lightroom için eklenti geliştiren DxO PhotoLab, Nik Software 25. yıldönümünü kutlarken, Color Efex Pro ve Silver Efex Pro için 25 yeni ön ayar içeren Sürüm 3.3’ü duyurdu.

Nik Collection 3’e dahil edilen yeni ön ayarlar, beş fotoğraf türüne odaklanıyor: renkli portre, siyah beyaz portre, manzara fotoğrafçılığı, vahşi yaşam fotoğrafçılığı ve sokak fotoğrafçılığı. Nik bu türleri hem uzman hem de amatör fotoğrafçılar arasında en popüler oldukları için seçti.

Nik 25. Yılını 25 Yeni Ön Ayarla Kutladı

İlk on ön ayar, hem Color Efex Pro hem de Silver Efex Pro için “Klasik Portre Rengi” altında kategorize edilmiştir. Ön ayar örnekleri arasında Nik’in renkli portrelerde beyazları ve parlaklığı ortaya çıkardığını söylediği “High Key Bright” sayılabilir. Bir başka örnek ise, Nik’in “renk tonunun eklenmesiyle her şeye rağmen yumuşak kalan daha dramatik bir görünüm yarattığını” iddia ettiği “Renk ipucu”.

Nik, siyah-beyaz fotoğrafçılığa gelince, “Hollywood Cazibesi” yüksek kontrastlı ancak daha koyu tonlarda kontrol edilen görüntüler üretirken, “Sağlam” daha ince grenli bir görünümle daha nostaljik, filme benzer bir görünüm sağladığını söylüyor.

nik collection 3 3 color efex pro light bright 800x450 1

Nik, Color Efex Pro için tasarlanan “Light & Bright” serisinin manzara fotoğrafçılığına renkli bir bakış atmayı tercih ettiğini söylüyor. Örneğin, şirket “Cafe Mocha” nın koyu bej bir ton kullandığını, “Pembe Limonata” nın ise pembe bir tonla adını takip ettiğini söylüyor. Yeşil ve mavi tonlarıyla “Fade Away” ve “Heavenly Blue”, Nik’in “zamansız bir görünüm” olarak tanımladığı manzaraları sunuyor. Son olarak Nik, “Gün Işığı Sabahı” nın daha yumuşak ve daha dengeli tonlar yarattığını söylüyor.

nik collection 3 3 color efex pro wild 800x450 1

Color Efex Pro için “Vahşi Yaşam” serisi, Nik’in çeşitli aydınlatma efektlerini ve vurgu ayrıntılarını sergilediğini söylediği ön ayarlar içerir. “Soğuk Akşam”, mavi tonlu ve hafif bulanık bir alacakaranlık görünümü getirecek, “Güneşli Gün” ise düz aydınlatmanın yan etkisi olmadan parlak, öğlen güneşinin aydınlatma efektlerini taklit etmek için yapıldı. Nik, “Kürk Ayrıntıları” nın mikro kontrastı artırdığını ve yaban hayatı görüntülerini daha gerçekçi göstereceğini söylediği dokuları geliştirdiğini söylüyor.

nik collection 3 3 silver efex pro street 800x450 1

Silver Efex Pro için “Sokak” serisi kontrast, gren ve renk tonlarına odaklanır. Nik, “Yüksek Kontrast” ın klasik sokak fotoğrafçılığında yaygın olan yoğun siyahlar ve keskin beyazlar oluşturduğunu söylüyor ve “Street Gritty” nin üst kısmına şirketin Leica’yı çektiğiniz görünüme benzediğini söylediği hafif bir gren ekliyor. “Sokak Dramatiği” ön ayarı ile fotoğrafın arka planı karartılır ve alan derinliği kısaltılır.

Minnetle, Nik Collection 3.3, macOS Big Sur ve Adobe Lightroom Classic, Photoshop ve Photoshop Elements’in en son sürümleriyle tam uyumlu olacak şekilde optimize edildi. Özellikle belirtilmese de, Adobe ürünlerinin Apple Silicon sürümleri için destek büyük olasılıkla gelecek yıl piyasaya sürüldükten sonra gelecek.

Nik Collection 3’ü Haziran 2020’den sonra satın aldıysanız, yazılımınızı ücretsiz olarak yükseltebilirsiniz. Nik Collection 3.3 by DxO (Windows ve macOS) artık DxO web sitesinde tam sürüm için 149 dolara ve yükseltme için 79 dolara indirilebilir . Ayrıca yazılımın bir aylık ücretsiz deneme sürümünü buradan edinebilirsiniz .

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.