Kütüphane

II. Dünya Savaşı Sırasında Havadan Fotoğraflar için Kullanılan Kamera

II. Dünya Savaşı sırasında hava fotoğrafçılığı yapmak için kullanılan bu mutlak kamera ünitesine bir göz atın.

Kameranın ön tarafına devasa bir 60cm uzunluğunda 610 mm f/6 lens monte edilmiştir.

Bu viral fotoğraf, son yıllarda internette dolaştı ve kamera büyük ölçüde bir Kodak K-24 olarak yanlış tanımlandı .

Bu Kamera II. Dünya Savaşı Sırasında Havadan Fotoğraflar için Kullanıldı

Bu Kamera II. Dünya Savaşı Sırasında Havadan Fotoğraflar için Kullanıldı

Aslında Fairchild Camera and Instrument tarafından tasarlanan ve 1940’ların başında Rochester, New York’ta (Kodak’ın memleketi) Folmer Graflex tarafından ABD Hava Kuvvetleri için lisans altında üretilen bir Fairchild K-17.

Fairchild K-17, 9 1/2 inç genişliğinde roll filme 9×9 inç (22.86 x 22.86cm) fotoğraflar çeker.

k14

Kamera için sırasıyla f / 6,3, f / 5 ve f / 6 açıklıklı 150mm, 300mm ve 600mm lensler mevcuttu.

Bu kamerayı elde çekmek kolay bir iş değildi :

Bu kameralar normalde yuvalara tutturulmuş olsa da, elde kullanım için K-17 ve K-18’lere bir çift tutacak ve bir vizör takılabilir. Bu kameralar hafif olmadıklarından, “elde tutulan” ne anlama geldiği yoruma tabidir. 6 metrelik bir film rulosu ile, K-17 ile kullanılan A-5 film dergisi 14kg ağırlığındaydı. 12 ″ lens konili eksiksiz bir K-17 ve dolu bir şarjör yaklaşık 25kg ağırlığındaydı. 12 ″ yerine 24 ″ lens ile ağırlık 35kg’a çıktı. [ Kaynak ]

Böylece, yukarıda havacı tarafından tutulduğunu gördüğünüz kamera 35 kg ağırlığında – “el tipi” kamerayla poz vermeye zorlanıyor gibi görünmesine şaşmamalı. Neyse ki, bugünlerde kameralar (özellikle hava fotoğrafçılığı olanlar) genellikle çok daha küçük ve daha hafif.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.