Kütüphane

Optik ve Elektronik Vizörler: Sizin İçin En İyisi Hangisi?

Bu makalede, optik ve elektronik vizörlere bir göz atacağız, böylece her birinin farklılıklarını, güçlü ve zayıf yönlerini daha iyi anlayabilirsiniz.

Cola ve Pepsi, Star Wars ve Star Trek, vs vs. Dünya büyük rekabetlerle dolu ve fotoğrafçılık da bir istisna değil. Basit marka sadakati ve lens tercihinin yanı sıra, fotoğrafçıların tartışabileceği düzinelerce, belki de yüzlerce başka araç, özellik ve seçenek var. En yeni ancak en belirgin olanlardan biri, dünyayı lensinizin önünde nasıl gördüğünüzle ilgilidir.

Bazı kameralarda optik vizörler bulunurken, diğerleri elektronik vizör adı verilen teknolojik açıdan daha gelişmiş versiyonlara sahiptir. Diğer kameralarda, her iki dünyanın en iyisini birleştirmeye çalışan hibrit seçenekler bile vardır. Peki hangisi daha iyi? Çoğu rekabette olduğu gibi, bu soruya cevap vermek imkansızdır, ancak hangisinin sizin için doğru olabileceğini bilmenize yardımcı olmak için bazı bireysel güçlü ve zayıf yönlerini keşfetmeye değer.

Optik ve Elektronik Vizörler: Sizin İçin En İyisi Hangisi?

Optik ve Elektronik Vizorler Sizin Icin En Iyisi Hangisi 001
Optik ve Elektronik Vizörler: Sizin İçin En İyisi Hangisi?

Sahneyi görmek

Vizör, herhangi bir kameranın en temel öğelerinden biridir; fotoğrafını çekeceğiniz şeye bakmak için kullandığınız şey budur. İster DSLR ister aynasız çekim yapın, kameranızı gözünüze doğru tuttuğunuzda, baktığınız küçük küçük delik vizör olarak bilinir. Çekimlerinizi oluşturmak için kullandığınız şey budur.

Bazı kameralar vizörden tamamen vazgeçer ve sadece arkasında dev bir LCD ekrana sahiptir, tüm cep telefonları bu şekilde çalışır. Ancak birçok kameranın arka ekranla birlikte bir vizör içermesi alışılmadık bir durum değil.

Bu sadece geçen günlerden kalma değil ve günümüzün hızlı tempolu teknoloji merkezli dünyasında bile, birçok fotoğrafçının çekimlerini arka LCD ekran yerine vizörle oluşturmayı tercih etmelerinin sayısız nedeni var.

  • Sahne, gözünüze doğru tutulduğunda çok daha büyük görünür, bu da size resminizin nasıl görüneceğine dair daha iyi bir fikir verir.
  • Kameranızı yüzünüze doğru tutmak, işleri daha stabil hale getirmenin oldukça pratik faydasına da sahiptir.
  • DSLR (ve daha aynasız) kameralardaki vizörlerde genellikle altta diyafram açıklığınız, deklanşör hızı, ölçüm modu, kalan çekimler ve daha fazlası gibi şeyleri gösteren bir dizi sayı ve gösterge bulunur.
Optik ve Elektronik Vizorler Sizin Icin En Iyisi Hangisi 002
Optik vizörlerde, fotoğraf çekerken size yardımcı olmak için alt kısımda bir dizi poz ve fotoğraf bilgisi bulunur.

Optik Vizör

Onlarca yıllık bir teknoloji olmasına rağmen, optik vizörlerin bugün hala fotoğrafçılıkta birçok sadık destekçisi var, bunun iyi bir nedeni var. En önemli faydaları ve birçok fotoğrafçının onları tercih etmesinin nedeni, çekiminizi oluştururken önünüzdeki sahnenin filtrelenmemiş ve değiştirilmemiş bir görüntüsünü sunmalarıdır.

Optik vizörden veya OVF’den bakmak, pencereden bakmaktan farksızdır: hiçbir şekilde, şekilde veya biçimde hiçbir şey değişmez. Bu, çekiminizin tam olarak nasıl görüneceğini görmenizi sağlar ve görünüm, işlev görmesi için herhangi bir fantezi teknolojisine bağlı değildir.

Optik vizörler, dürbün, teleskop veya kağıt havlu rulosunun pil gerektirmediği gibi, kameranız kapalı olsa bile çalışır. OVF’lerin doğru renk sunumu veya ekran yenileme hızlarıyla ilgili herhangi bir sorunu yoktur ve düşük ışıkta olduğu gibi parlak ışıkta da aynı şekilde çalışırlar.

Optik ve Elektronik Vizorler Sizin Icin En Iyisi Hangisi 003
Optik ve Elektronik Vizörler: Sizin İçin En İyisi Hangisi?

Çoğu optik vizörde ayrıca netleme noktaları ve çerçeveleme kılavuzları gibi şeyleri gösteren göstergeler bulunur. Kameranızı odaklamak için deklanşöre yarım bastığınızda, odak noktasının nerede olacağını size bildirmek için kameranızın OVF’sinde küçük bir nokta veya kare görünecektir ve değiştirmek için kameranızdaki bir kadranı veya düğmeyi kullanabilirsiniz. isterseniz bu.

OVF’lerin sınırlamaları

Ancak, optik vizörlerin diyarında her şey güneş ışığı ve gül değildir. Çektiğiniz fotoğrafların türüne bağlı olarak bir faktör olabilecek bazı önemli sınırlamaları vardır.

En önemlilerinden biri, fotoğraf çekerken görüntünüzü görememenizdir – vizör kararması olarak bilinen bir fenomen. Deklanşör düğmesine bastığınızda, bir DSLR fotoğraf makinesindeki ayna, ışığın görüntü sensörüne geçmesine izin vermek için yukarı ve yoldan çekilir, bu da OVF’nin tamamen karardığı anlamına gelir.

Optik ve Elektronik Vizorler Sizin Icin En Iyisi Hangisi 004
Optik ve Elektronik Vizörler: Sizin İçin En İyisi Hangisi?

Hızlı deklanşör hızları kullanılırken bu pek fark edilmez, ancak saniyenin 1 / 30’unda veya daha yavaş çekim yapıyorsanız, her fotoğraf çektiğinizde kısa bir an için büyük bir boş kutu göreceksiniz. Çoğu durumda, bu kararma dönemi fotoğrafı çekmez veya bozmaz, ancak hızlı hareket eden nesneleri çekiyorsanız sorunlara neden olabilir. Bu durumlarda, OVF’nin boş olduğu kısa süre, fotoğrafını çektiğiniz nesnenin biraz hareket etmesi için yeterlidir ve bu tür çekime alışmak biraz pratik gerektirebilir.

Dezavantaj

Optik vizörlerin bir başka dezavantajı da size etrafınızdaki dünyayı dijital fotoğrafınızda görüneceği gibi değil, gerçekte olduğu gibi göstermeleridir. OVF, gözlerinizin gördüklerini görür; bu, kameranızın görüntü sensörünün gördüğü ile aynı olmak zorunda değildir .

Ölçüm modları ve bunların pozlamanızı nasıl etkilediği konusunda sağlam bir kavrayışa sahip değilseniz, özellikle sahnenin kendisinde çok fazla ışık ve gölge varsa, çok parlak veya çok karanlık resimlerle karşılaşabilirsiniz. OVF’ye baktığınızda, resimlerinizin ancak daha sonra yetersiz veya aşırı pozlanmış olduğunu fark etmek için yeterli olacağını düşünebilirsiniz. RAW formatta çekim yapmadığınız sürece bu konuda yapabileceğiniz pek bir şey olmayabilir.

Optik ve Elektronik Vizorler Sizin Icin En Iyisi Hangisi 005
Optik ve Elektronik Vizörler: Sizin İçin En İyisi Hangisi?

Elektronik Vizörler

Birkaç yıl önce, optik ve elektronik vizörlerle ilgili bu tartışma, çok fazla pratik değeri olmayan akademik bir alıştırma olurdu çünkü EVF’ler pratik açıdan analog meslektaşlarıyla rekabet edemezlerdi. Dezavantajları listesi 70-200 mm’lik bir lens kadar uzundu ve birkaç önemli avantajın yanı sıra, bir OVF’ye kıyasla bir EVF kullanmak için fazla bir neden yoktu.

Bununla birlikte, zaman geçtikçe ve teknoloji gittikçe daha iyi hale geldikçe, elektronik vizörler artık optik vizörler ile neredeyse eşitliğe ulaştı. Bunlar sadece geçerli bir seçenek değil, bazı durumlarda bazı fotoğrafçılar için daha üstündür.

Asıl fark

Elektronik vizörlerle en bariz fark, tıpkı kameranızın arkasındaki LCD ekrana bakmak gibi, gözünüzün gördüğü gerçek dünya yerine kameranızın önünde dünyanın dijital bir temsilini görmenizdir. EVF, gözünüzden bir inçten daha az uzakta tuttuğunuz küçük, yüksek çözünürlüklü bir ekrandır. Tamamen dijital olduğu için, size optik vizörle elde edemeyeceğiniz çok sayıda bilgi ve veri gösterebilir.

Optik ve Elektronik Vizorler Sizin Icin En Iyisi Hangisi 006
Optik ve Elektronik Vizörler: Sizin İçin En İyisi Hangisi?

EVF’lerin faydaları ve bonusları

Optik vizörlerde çerçeveleme kılavuzları ve görüş alanınız boyunca yayılmış netleme noktaları olan statik kaplamalar bulunurken, elektronik vizörlerde fotoğraf çekerken oldukça yararlı olan her türlü bilgiyi gösterebilir. Pozlama ve ölçüm bilgilerinin olağan koleksiyonuyla birlikte canlı bir histogram ve dijital seviye gibi şeyleri görebilirsiniz. Ancak, herhangi bir OVF’nin en iyi yönü, size fotoğrafınızın tam olarak nasıl görüneceğini gösterme yeteneğidir, lensin önündeki dünyanın nasıl göründüğünü değil.

Elektronik vizörler, çekiminizin doğru şekilde pozlanıp pozlanmadığını anında gerçek zamanlı olarak görmenizi sağlar. Bu, bir ışık ölçere (kesinlikle yapabilirsiniz) değil, son görüntüye ve nasıl görünmesini istediğinize göre hızlı bir şekilde ayarlamalar yapmanızı sağlar.

OVF’nin sağlayamayacağı şeyler

Siyah beyaz modda çekim yapıyorsanız, fotoğrafınızı oluşturmak için EVF’ye baktığınızda göreceğiniz şey tam olarak budur. Ayrıca, alan derinliğinin tam olarak son görüntü göründüğü gibi yansıtıldığını göreceksiniz ve odak noktanızı veya diyafram açıklığınızı ayarlarken gerçek zamanlı olarak değişmesini izleyebilirsiniz.

Basitçe söylemek gerekirse, EVF’ler OVF’lere özgü tahminlerin çoğunu ortadan kaldırır. Çoğu durumda bu, özellikle yeni fotoğrafçılar için fotoğraf çekme eylemini çok daha kolay hale getirir.

Optik ve Elektronik Vizorler Sizin Icin En Iyisi Hangisi 007
Optik ve Elektronik Vizörler: Sizin İçin En İyisi Hangisi?

Elektronik yapıları nedeniyle, EVF’ler size bir OVF’nin yapamayacağı seçenekler sunar. EVF’li birçok kamera, görüntünüzün bir bölümünü ekranı dolduracak şekilde büyüterek odağı kontrol etmenize olanak tanır ve ayrıca EVF’de odak zirvesi gibi görsel yardımlar da alabilirsiniz. Menüler arasında dolaşmak, resimleri incelemek ve hatta kameranızla çektiğiniz film çekimlerini kaydetmek ve incelemek için bir EVF kullanabilirsiniz – bir OVF ile imkansız olan her şey.

Optik ve Elektronik Vizorler Sizin Icin En Iyisi Hangisi 008
Optik ve Elektronik Vizörler: Sizin İçin En İyisi Hangisi?

EVF’lerin dezavantajları

Tahmin edebileceğiniz gibi, EVF’lerin en önemlisi güç tüketimi olan bazı önemli dezavantajları var. Optik vizörler pilsiz çalışır, elektronik vizörlerin çalışması için sürekli güç gerekir. Elektronik vizöre güvenen fotoğraf makinelerinin, optik meslektaşlarına göre çok daha kısa pil ömürlerine sahip olması alışılmadık bir durum değildir ve bu kameraları kullanan birçok fotoğrafçı, bir günlük çekim için yedek pil taşıma alışkanlığı içindedir.

Elektronik vizörler ayrıca ekran yenileme hızı sorunlarından da muzdariptir, bu da çok hızlı hareket eden durumlarda kullanımlarının zor olabileceği anlamına gelir. Bazı EVF’lerin çok fazla gecikmesi vardır, bu da gördüğünüz görüntünün gerçekte olanın biraz gerisinde olduğu anlamına gelir. Son yıllarda kesinlikle çok daha iyi hale gelseler de, bu konuda hala optik vizörlerle tam olarak eşit değiller (bence).

Son olarak, elektronik vizörler size son görüntünüzün nasıl görüneceğinin iyi bir temsilini gösterse de, fotoğraflarınızda göreceğinizle tam olarak aynı renk aralığına ve çözünürlüğe sahip değiller. En iyi EVF’ler bile 3 megapikselde zirveye çıkıyor ve çoğu 1-2 civarında geziniyor, bu da resimlerinizde göreceğinizin çok daha düşük çözünürlüklü bir versiyonuna baktığınız anlamına geliyor.

Optik ve Elektronik Vizorler Sizin Icin En Iyisi Hangisi 009
Optik ve Elektronik Vizörler: Sizin İçin En İyisi Hangisi?

Peki hangisi daha iyi?

Fotoğrafçılığın pek çok yönü gibi, bu mesele optik vizörün elektronik vizörün daha iyi olup olmadığı değil, hangisinin size ve fotoğrafçı olarak ihtiyaçlarınıza uygun olacağı ile ilgili. Bazı insanlar optik vizörün analog hassasiyetini tercih ederken, diğerleri elektronik vizörlerin sunduğu yüksek teknoloji özelliklerini sever. Günün sonunda, asıl önemli olan iş için doğru araca sahip olmanızdır. Öyleyse, bunlardan birini diğerine tercih etme eğilimindeyseniz, elbette, devam edin ve kullanın.

Tüm bunlara bir uyarı eklemek istiyorum, yani birkaç yıl içinde bir EVF kullanmadıysanız, denemek isteyebilirsiniz. EVF’lerin eksiklikleri bugün birçok kamera üreticisi tarafından hızla ele alınmaktadır ve geçmiş günlerden beri EVF’ler, modern meslektaşları tarafından defalarca gölgede bırakılmıştır. Yerel kamera mağazanıza gidip yerleşik bir EVF’ye sahip yeni modellerden birini kontrol etmek ve ne düşündüğünüzü görmek, sırf bir sonraki kameranızı seçerken bilinçli bir karar vermek için zaman ayırmaya değer olabilir .

Optik ve Elektronik Vizörler: Sizin İçin En İyisi Hangisi?
Optik ve Elektronik Vizörler: Sizin İçin En İyisi Hangisi?

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu