Makaleler

Fotoğraf En Boy Oranı: Nedir ve Neden Önemlidir?

Fotoğrafçılıkta en boy oranları nelerdir? En boy oranı fotoğraflarınızı nasıl etkiler? Ve bir fotoğraf çektikten sonra en boy oranını nasıl değiştirebilirsin?

Bu makalede, size fotoğrafçılık en boy oranlarına hızlı bir giriş yapacağım – böylece, bitirdiğiniz zaman, ne olduklarını ve bunları kendi resimlerinizi geliştirmek için nasıl kullanabileceğinizi anlayacaksınız .

Başlayalım.

Fotoğraf En Boy Oranı: Nedir ve Neden Önemlidir?

Fotoğraf en boy oranı nedir?

En boy oranı, bir görüntünün oran biçiminde ifade edilen boyutlarıdır . En boy oranını, bir görüntünün genişliğini ve yüksekliğini karşılaştırıp ardından bunu genişlik: yükseklik oranı (3: 2 veya 4: 5 gibi) olarak yazarak belirlersiniz .

Görüntülerinizin en boy oranı, başlangıçta kameranızın sensörünün boyutlarına göre belirlenir. Sensör boyutları sabit olduğundan, resimlerinizin en boy oranını hafife almak kolaydır.

Ama olan fotoğraf çekerken boy oranına düşünmeniz önemlidir. Kameranızın en boy oranının bileşimsel etkileri vardır – ve kameranızla dışarıdayken bunu göz önünde bulundurmanızı şiddetle tavsiye ederim.

Ayrıca, hızlı bir not: Kameranızın en boy oranı teknik olarak sabitlenirken, birçok yeni dijital kamera, kamera menüsünde en boy oranını değiştirmenize izin verir. Ayrıca, bir görüntünün en boy oranını işlem sonrası ayarlama seçeneğiniz de vardır, bu nedenle düşündüğünüzden daha esnektir!

En boy oranı neden önemlidir?

Farklı en-boy oranları, farklı tipte kompozisyonlar üretecektir.

Örneğin, kare, 1: 1 en boy oranı, çok dengeli, genellikle sınırlı görüntüler üretme eğilimindedir .

4: 5 veya 3: 2 en boy oranı, çerçeve içinde biraz daha fazla alan sunar.

Ve 16: 9 en boy oranı , görüntü kenarları boyunca genişleme için çok fazla alan sağlar.

Elbette, en boy oranının etkisi bir şekilde fotoğrafını çektiğiniz sahnenin türüne bağlıdır ve bazı sahneler doğal olarak belirli en boy oranlarına uygundur. Bu nedenle, deklanşöre basmadan önce en-boy oranını dikkatlice düşünmek çok önemlidir; farklı en boy oranı seçenekleri kompozisyonu önemli ölçüde etkileyebilir.

Ortak kamera en boy oranları

Hemen hemen her kamera sensörü iki en boy oranından birini sunar:

3: 2 en boy oranı

3: 2 en boy oranı, 35 mm kırpma sensörü ve tam çerçeve DSLR’ler, bazı Leica orta formatlı kameralar, çoğu aynasız kameralar , yüksek kaliteli kompakt kameralar ve çoğu 35 mm film kameraları tarafından kullanılır. Bu en boy oranı, Leica 20. yüzyılın başlarında ilk 35 mm film kameralarını ürettiğinden beri bizimle.

Fotoğraf En Boy Oranı: Nedir ve Neden Önemlidir?

Şimdi, tam çerçeve 35 mm’lik bir sensör 36 mm x 24 mm boyutlarındadır. Bu rakamı oran olarak ifade edebilirsiniz: 36:24. Matematikçiler her zaman oranları basitleştirmeyi severler, böylece iki sayı arasındaki ilişkiyi görselleştirmek kolaydır ve bu durumda her iki boyutu da on ikiye bölebilirsiniz.

Bu size 3: 2 verir.

Muhtemelen fark ettiğiniz gibi, mahsul sensörü kameralarının daha küçük sensörleri vardır ve yaklaşık 22,5 mm x 15 mm ölçülerindedir (kesin ölçümler markaya ve modele bağlı olarak değişir). Farklı sensör boyutlarına rağmen, genişlik ve yükseklik arasındaki oran aynı kalır ve 3: 2 en boy oranına uygundur.

4: 3 en boy oranı

4: 3 en boy oranı Micro Four Thirds kameralar, birçok kompakt kamera, bazı orta format dijital kameralar ve 6 cm x 4,5 cm formatını kullanan orta format film kameraları tarafından kullanılır.

Fotograf En Boy Orani Nedir ve Neden Onemlidir 003

3: 2 – 4: 3 en boy oranı

Şimdi iki yaygın kamera en boy oranını karşılaştıralım. Aşağıdaki şemada, 4: 2 en boy oranını (solda) ve ayrıca 3: 2 sensörün içerdiği ek alanı görebilirsiniz:

Fotograf En Boy Orani Nedir ve Neden Onemlidir 004

Açıkçası, çoğu DSLR ve aynasız kamera tarafından kullanılan 3: 2 en boy oranı, Micro Four Thirds kameralar tarafından kullanılan 4: 3 en boy oranından biraz daha uzundur. Aradaki fark çok fazla görünmeyebilir, ancak kompozisyon üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Nedenini görmek için aşağıdaki resimlere bir göz atın.

İşte 3: 2 en boy oranıyla çekilmiş orijinal çekim:

Fotograf En Boy Orani Nedir ve Neden Onemlidir 005

Ve işte aynı görüntü, ancak 4: 3 en boy oranına kırpılmış, sanki bir Micro Four Thirds kamerayla çekilmiş gibi:

Fotograf En Boy Orani Nedir ve Neden Onemlidir 006

Farkı görüyor musun? İnce, ama orada. 35 mm çerçeve daha uzundur.

Kompozisyon söz konusu olduğunda bu zor olabilir çünkü bu uzunluğu etkili bir şekilde doldurmanın bir yolunu bulmalısınız .

Özellikle manzara fotoğrafçılığı genellikle sıkıştırılmış bir çerçeveden yararlanır ve manzara filmi fotoğrafçıları arasında 7: 6 orta format kameraların ve 5: 4 görüş kameralarının popülerliğinin nedenlerinden biri de budur.

İşte aynı manzara bu biçimlere kırpılmış gibi görünecektir:

Fotograf En Boy Orani Nedir ve Neden Onemlidir 007
Fotograf En Boy Orani Nedir ve Neden Onemlidir 008

Benim için 7: 6 en boy oranı çok kısa, ancak 5: 4 çalışmak için çok hoş bir en boy oranı.

En boy oranı örnekleri

Şimdi, yukarıdaki fotoğrafları gördükten sonra, en boy oranları arasındaki farkın önemli olmadığını düşünüyor olabilirsiniz. Ve genellikle, manzara formatında çekim yaparken (yani, kamera çerçeve yatay olacak şekilde konumlandırıldığında), fark minimumdur. Yukarıda sunduğum en boy oranlarından herhangi biriyle çalışmak o kadar da zor değil.

Ama portre formatına geçerseniz (yani, dikey çerçeve ile), bu farklı bir hikaye. 3: 2 bir çerçevenin etkili bir şekilde doldurulması aniden çok daha zor hale gelir ve kompozisyon genellikle kırpmadan daha kısa bir dikdörtgene kadar fayda sağlar. İşte size ne demek istediğimi gösterecek bazı örnekler:

Fotograf En Boy Orani Nedir ve Neden Onemlidir 009
Fotograf En Boy Orani Nedir ve Neden Onemlidir 010
Fotograf En Boy Orani Nedir ve Neden Onemlidir 011

Yukarıdaki manzara ile yaşadığım zorluk, orijinal görüntüde çok fazla boş gökyüzü olmasıydı. Üst kısmı kırparak sorunu çözdüm ve son 4: 5 en-boy oranı iyi çalışıyor gibi görünüyor.

Elbette, tüm görüntüler bu tür bir üründen yararlanmayacaktır. Ancak kendinizi kareyi doldurmakta zorlanırsanız, özellikle 3: 2 çerçeveli 35 mm’lik bir kameranız varsa, farklı bir en boy oranı denemek isteyebilirsiniz.

Bu arada, işte birkaç daha yaygın en boy oranına kırpılan ilk resim.

Panoramik format (16: 9):

Fotograf En Boy Orani Nedir ve Neden Onemlidir 012

Ve kare biçimi (1: 1):

Fotograf En Boy Orani Nedir ve Neden Onemlidir 013

Fotoğraf makinesindeki en boy oranını ayarlama

Yukarıda bahsettiğim gibi, birçok dijital kamera kamera menüsünde en boy oranını ayarlamanıza izin veriyor. Elektronik vizörlü bir kameranız varsa , kırpılmış görüntüyü vizörün kendisinde görebilirsiniz.

Kameranızın elektronik vizörü yoksa, en boy oranı işlevinden yararlanmak için Canlı Görünümü kullanmanız gerekir. Kamera, kırpılan görüntüyü arka LCD ekranda gösterecektir.

Ancak büyük bir uyarı var:

JPEG formatında çekim yaparken yerel olmayan bir en boy oranı kullanırsanız , fotoğrafınızı çektiğinizde kameranız görüntüyü kırpar ve çerçevenin kenarlarını yeniden düzeltmenin bir yolu yoktur. Dolayısıyla, daha sonra 1: 1 en boy oranı yerine 3: 2 en boy oranı istediğinize karar verirseniz, şansınız kalmaz.

Ancak, RAW formatında çekim yaparken yerel olmayan bir en boy oranı kullanırsanız, kamera tüm görüntüyü orijinal en boy oranında kaydeder ve son işlemde kırpma konusunda fikrinizi değiştirebilirsiniz.

İşlem sonrası kırpma

Tarlada olduğundan daha sonraki işlemlerde kırpmak genellikle daha kolaydır. Ayrıca, kameranızın en boy oranı işlevi yoksa, en boy oranını ayarlamanın tek yolu düzenleme sırasında kırpmaktır.

Hemen hemen her özel düzenleme programında kırpma kolaydır.

Örneğin, Lightroom‘da Kırp simgesini tıklamanız ve ardından En Boy menüsünden bir en boy oranı seçmeniz yeterlidir :

Fotograf En Boy Orani Nedir ve Neden Onemlidir 014

Fotoğrafçılık en boy oranı: sonuç

Artık bildiğiniz gibi, en boy oranı çok önemli. Çekim sırasında en boy oranlarını düşünmek her zaman iyi bir fikirdir ve ardından gerekirse işlem sonrası en boy oranını ayarlayın.

Şimdi size göre:

Hangi en boy oranı en iyisidir?

En iyi en boy oranı yoktur – hepsi aradığınız görünüme bağlıdır! Bazı sahneler kare (1: 1) en boy oranlarından yararlanırken, diğerleri 4: 3 veya 5: 4 en boy oranıyla harika görünür. Adobe Lightroom gibi bir programda oynamanızı tavsiye ederim.

Profesyonel fotoğrafçılar hangi en boy oranını kullanıyor?

Bu fotoğrafa bağlı. Makalede tartışıldığı gibi, manzara fotoğrafçıları 4: 5 gibi daha kare en boy oranlarını tercih etme eğilimindedir, ancak bir panorama fotoğrafçısıysanız, 16: 9 kare (veya daha geniş!) Tercih edilebilir. Portre fotoğrafçıları dar en boy oranlarından kaçınma eğilimindedir, ancak bir portrenin 9:16 kompozisyon kadar iyi göründüğü zamanlar vardır.

8 × 10 fotoğrafların en boy oranı nedir?

8 × 10 fotoğraflar 4: 5 en boy oranına sahiptir.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu