Kütüphane

Manzara Fotoğrafçılığı Hataları ve Önleme Yolları

Manzara fotoğrafçısı Mark Denney, birkaç yıl öncesine ait “favori” görüntülerle dolu eski bir klasöre rastladı.

İlk başta, yıllar boyunca yaptığı ilerlemeyi görmekten zevk alıyordu, ama sonra bir şey fark etti: “Bu görüntüleri incelerken, tekrar tekrar aynı üç kompozisyon hatasını farkettim.”

Bu videoda Denney bulduğu şeyi paylaşıyor, çünkü gördüğü gibi, manzara fotoğrafçılığı kompozisyonundaki en yaygın üç hata vardı. Onlar:

Yüksek ve Geniş Çekim:

Her şeyi göz seviyesinde ve dikey yönde çekerek, ön plana çıkmanızı ve herhangi bir derinlik oluşturmanızı önler.

Meşgul Kenarlar:

Sahnenizdeki öğelerin kenara çok yakın yerleştirilmesi veya çerçevenin kenarı ile öğelerin kesilmesi çok rahatsız edici olabilir ve gerçekten de izleyicinin gözünü çerçeveden çıkarabilir.

Özensiz Ufuklar:

Ufkunuza dikkat etmemek, ya kötü yerleştirerek ya da çok hafif eğri bir ufku yakalayarak fotoğrafı tamamen mahvedebilirsiniz.

Denney’in bu hataların her birini bu “sık kullanılanlar” klasöründen birçok örnekle gösterdiğini izlemek için videoyu izleyin. Ancak bunu yapmasanız bile kesinlikle son tavsiyesini uygulamanızı öneririz:

Denney, videonun açıklamasında “Fotoğraflarınızı şimdiki fotoğraflarınızla karşılaştırmak amacıyla geçmişten gelen fotoğrafları incelemek için zaman ayırmalısınız” der. “Bu, fotoğrafçılıktaki ilerleyişini kendi fotoğrafçılığın tarzında görmenin inanılmaz bir yoludur.”

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.