Kütüphane

Mimari Fotoğrafçılık için 9 İpucu

Binalar ve yapılar, doğal ortamlar kadar fotoğraf fırsatları açısından da zengin olabilir. Hayatınızın en iyi mimari fotoğrafını çekmenize yardımcı olacak dokuz profesyonel ipucu.

1. Ayrıntıları görmezden gelme

Mimarlar, yüzlerce saat harcayarak planları inceleyerek ve binaları sanata dönüştürebilen karmaşık son dokunuşlar harcıyorlar. Geniş açılı bir mercekle, özel detayları tam olarak anlamak zor olabilir, ancak bir telezoom’a geçip bu ayrıntılara odaklanarak konunun tüm hikayesini anlatmanıza yardımcı olabilirsiniz.

mimari fotografcilik telezoom
Mimari Fotoğrafçılık için 9 İpucu 9

Kameranın güvenliğini sağlamak için daha uzun odak uzunlukları kullanırken sallamak fazla sorunlu fotoğraflara neden olabilir veya tripodunuz yoksa, dirseklerinizi bir duvar veya elektrik direğine sokarak kamerayı destekleyin. Kameranızı tutmakta el sıkışmışsanız, görüntü sabitleme teknolojisinin (lenste veya gelen gövdede olsun) yararlı olabileceği yer burasıdır.

Çoğu IS sistemi, keskin bir atış ve bulanık bir karışıklık arasındaki farkı yaratabilen yaklaşık dört duraklama telafisi sunar.

2. Simetri ara

Mimari fotoğrafçılıkta, güçlü kompozisyonlar bir konunun etkisini artırabilir ve en başarılı yaklaşımlardan biri simetrik sahneleri araştırmaktır. Simetri, bir yere hoş bir denge hissi verir ve kompozisyonlarınızı mükemmel bir şekilde hazırlamak için kullanabileceğiniz bazı püf noktaları vardır.

mimari fotografcilik simetri2
Mimari Fotoğrafçılık için 9 İpucu 10

Başlangıç ​​olarak, kameranızın LCD ve Vizöründeki kılavuz çizgileri açın ve hassas bir yaklaşım için kamerayı üçayak üzerinde kullanın, böylece kamerayı kolayca ayarlanmış bir konumda tutabilirsiniz (özellikle uzun pozlama kullanıyorsanız). Son olarak, günümüzde çoğu kamera aynı zamanda elektronik ufuklara sahiptir, bu da kameranın ne zaman düz olduğunu size söyler ve bu teknikleri kullanmak işlem sonrası görüntüdeki düzeltmelerde size zaman kazandırır.

Hayatımızın çoğunu şaşırtıcı mimariyle çevrili geçirmemize rağmen, birçok amatör fotoğrafçının iyi yapmak için uğraştığı bir fotoğrafçılık türüdür. Durum böyle olmamalı. Mimari sahneler tipik olarak ilginç odak noktaları, dokular, tonlar ve şekiller ile doludur – ne yaptıklarını bilen fotoğrafçılar için mükemmel görsel yemler içerirler.

3. Doğal kenarlıklı çerçeve

Ek kompozisyon teknikleri kullanmak, mimari görüntünüze fazladan bir ilgi katmanı eklemenize yardımcı olabilir. Kullanabileceğiniz en iyi tekniklerden biri konunuza doğal bir kenarlık eklemektir. Neden, çünkü her zaman mavi gökyüzü olan bir binanın etrafını çevreleyen çerçeveler biraz rahatsız görünümlü olabilir. Bunun yerine, pencereler, kapılar ve kemerler gibi bir şey kullanarak mesafedeki bir konuyu çerçeveleyerek test yapın. Bu sadece çerçevenin kenarına ilgi çekmekle kalmayacak, aynı zamanda izleyicinin gözünü ana konuya çekmeye yardımcı olacaktır.

4. Hareketle Deneme

Mimari yerler, doğası gereği statik konulardır ancak çok ihtiyaç duyulan enerjiyi eklemek için harekete geçmenin yolları vardır. Maruz kalma süresini yapay olarak uzatarak, bir binanın üzerindeki bulutlarda veya insanlarda ve altından geçen trafikte hareket yakalayabilirsiniz. Bu, özellikle önlerinde akan su ile mimari konumlarla iyi çalışır. Bunu başarmak için bir ND filtresi kullanarak mercekten geçen ışık miktarını azaltmanız gerekecektir.

mimari fotografcilik hareket
Mimari Fotoğrafçılık için 9 İpucu 11

Bu filtreler iki şekilde gelir; kare ve dairesel. Dairesel modellerin merceklerinizin filtre dişleriyle eşleşmesi gerekirken, kare modellerde merceklerinizin ön kısmına vidalanan özel bir tutucu gerekir. ND filtrelerin farklı güçleri vardır, böylece birkaç saniye süren hafif bir uzun pozlama veya dakikalarca süren uzun bir pozlama için gidebilirsiniz.

5. Çekim zamanı

Bahsettiğimiz gibi, ışık bir mimari görüntünün başarısında büyük rol oynar. Doğru ışık geldiğinde hazır olmanızı sağlamak için yapabileceğiniz çok şey vardır. Manzara fotoğrafçılığı gibi, sadece ışığın yönünü değil, aynı zamanda gün doğumu ve gün batımının tam zamanını görmek için de Photo Pills gibi bir uygulamayı kullanmanız gerçekten yeterli olabilir.

mimari fotografcilik cekim zamani
Mimari Fotoğrafçılık için 9 İpucu 12

Bu faktörler özellikle şehir içinde çekim yaparken önemlidir, çünkü diğer yüksek binalar günün belirli saatlerinde yakalamak istediğiniz yere düşen ışığı kısmen veya tamamen engelleyebilir. Dahası, mimari görüntünüzle belirli bir “görünüm” yapmak isteyebilirsiniz – örneğin, çerçeveye şık bir parlama eklemek için sahneyi arkadan aydınlatmak isteyebilirsiniz ve bir uygulamanın kullanılması, fotoğrafın elde edilmesi için gereken planlamaya yardımcı olabilir.

6. Yakınsak dikeyleri yasakla

Bir binanın geniş açılı görüntüsünü çekmenin kombinasyonu, özellikle fotoğraf makinesini yatırdıysanız, binanın tepesinin yaslandığı göründüğü bir fenomen olan yakınsama dikeylerine neden olabilir.

Profesyonel mimar fotoğrafçılar, bu sorunları düzelten ’tilt / shift’ adı verilen özel lensler kullanır, ancak bu optikler genellikle çok pahalıdır. Bununla birlikte, alabileceğiniz bazı daha uygun önlemler de vardır. Başlamak ve eğer başarabilirseniz, binadan veya çektiğiniz konudan biraz yedekleyin.

Ardından, merceklerinizin sunduğu en geniş odak uzaklığına gitmeyin; örneğin, 18-35 mm mercek kullanıyorsanız, yakınsama yakınlaştırma riskini azaltmaya yardımcı olacağından yakınlaştırmayı deneyin.

Görüntüyü Adobe Camera RAW veya Lightroom gibi bir yazılımda işlediğinizde, görüntüyü almak için kullandığınız lensi seçmek için Profil sekmesi seçeneklerini kullanın; bu, herhangi bir lens düzeltmesini etkinleştirmenize yardımcı olacaktır.

Son olarak, zaten yakınsamaların düşmesinden muzdarip bir mimari görüntünüz varsa, görüntüyü kurtarmak için bir Photoshop numarası kullanabilirsiniz. Görüntüyü Photoshop’ta açın ve ardından görüntünün tamamını seçmek için Control & A (Mac’te Apple & A) seçeneğini tıklayın. Ardından yakınsak dikeylerin etkisini düzeltmek için üst köşe tutamaçlarını dışarı doğru sürüklemeden önce Düzenle> Dönüştür> Eğrilt’i tıklayın.

7. Tonlarla deneme

Binaların ve yapıların benzersiz şekilleri sayesinde mimari fotoğrafçılık, siyah beyaz fotoğrafçılığın kaynaşması için harika bir tür. Resmin renginin kaldırılması, izleyicilerin binanın formuna ve şekline, yapılan dokularla (tuğla, çelik vb.) daha fazla odaklanmalarına yardımcı olur.

mimari fotografcilik siyah beyaz
Mimari Fotoğrafçılık için 9 İpucu 13

Genellikle, en iyi siyah beyaz görüntüler sahnede gölgeleri ve açık tonları süslemeye yardımcı olacağından yüksek kontrastlı aydınlatma olduğunda ortaya çıkar. Bu koşullarla karşılaştığınızda, RAW dosya biçiminde çekim yaparak görüntüdeki pozlamayı kontrol altında tutma şansını kendinize verin. RAW dosyaları bellek kartınızda JPEG’lerden daha fazla yer kaplasa da, Adobe Camera RAW veya Lightroom gibi yazılımlarda düzenleme yaparken çok daha fazla tolerans sunar.

Siyah beyaz için sahne çekerken, karenin mono olarak nasıl göründüğünü görselleştirmek zor olabilir, bu nedenle bu konuda yardımcı olacak bir püf noktası kameranızın siyah beyaz Resim Stili veya Resim Filtresi modunu kullanarak çekim yapmaktır. Bu, kameranızın LCD’sinde monitörü mono olarak izlemenizi sağlarken, renkli bir RAW dosyası hafıza kartına kaydedilecektir.

8. Malzemeleri karıştır

Mimari, manzara fotoğrafçılığı ile birçok paralellik çizer ve çerçevede dokuları karıştırmayı denemek her zaman akıllıca olur. Ancak, mimari fotoğrafçılık durumunda tuğla, cam ve çelik gibi çeşitli malzemeler için kum ve suyu değiştiriyoruz ve farklı bir malzemeyi yan yana getiren sahneyi aramak harika bir yaklaşım.

mimari fotografcilik renkler nesneler
Mimari Fotoğrafçılık için 9 İpucu 14

Örneğin, daha modern cam ve alüminyum malzemelerin yanında tuğla veya çelik perçinli bir çerçevenin dahil edilmesi, tamamen farklı dönemlerden işçilik gösterecektir. Bu teknik, belki daha eski bir kentsel mekanda yeni olarak öne çıkan, tekil bir binanın hikayesini anlatmaya çalışıyorsanız inanılmaz derecede başarılı olabilir.

9. Ölçek için konu ekle

Mimari fotoğrafçılığın bir kısmı, konunun hikayesini anlatmaktır ve şehirler daha büyük yapılar inşa ettikçe, binanın büyüklüğünü göstermek zor olabilir. Bu zorluğun bir çözümü, kolayca tanımlanabilen ikincil konular içererek izleyicinin binanın ölçeğini gerçekten anlamasını ve takdir etmesini sağlamaktır.

mimari fotografcilik insan2
Mimari Fotoğrafçılık için 9 İpucu 15

Bunu yapmanın kolay bir yolu, bir insanın ne kadar büyük olduğunu bildiğimiz gibi insanları çerçeveye dahil etmektir ve ayrıca çerçeveye bir insan öğesi de eklemektir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.