Kütüphane

Telemetre Kamera Nedir?

Fotoğrafik silahlanma yarışında, DSLR’leri tarih kitaplarına iten aynasız sistemler yükselişte. Ancak, film ölmediği gibi telemetreler de ölmedi. Bu görünüşte modası geçmiş tasarım, en kendine güvenen fotoğrafçılara bile uyacak kadar keskin, hızlı ve zorlayıcı olmaya devam ediyor.

Herkesin bir telemetreye ihtiyacı yoktur, ancak meraklı fotoğrafçılar eninde sonunda modern fotoğrafçılığın temelini oluşturan kamerayı denemelidir. Dijital seçenekler mevcuttur, ancak filmde daha da fazla telemetre vardır. Otomatik odaklama yok, yakınlaştırma lensleri yok, çan veya ıslık yok — yalnızca çekmesi bir zevk haline gelen basitleştirilmiş bir kamera, günümüzün en iyi fotoğraflarından bazılarını üretmeye devam eden sezgisel bir araç.Telemetre nedir?

Telemetre kameraları, son derece hassas manuel odaklama sağlayan çift pencereli bir sistem kullanır.

Telemetre Kamera nedir?
Telemetre penceresi fotoğrafçının sağındadır.
Odaklamayı kolaylaştırmak için kameranın içine daha büyük vizör penceresiyle bağlanır.
Fotoğraf s58y tarafından ve CC BY 2.0 altında lisanslanmıştır.

Bir telemetre kamerasında, fotoğrafçının çekimi oluşturmak için kullandığı filmin veya sensörün çerçevesini gösteren parlak çizgilere sahip bir vizör penceresi ve bunun birkaç inç yanında bir telemetre penceresi vardır. Telemetre penceresi, vizör görüntüsüne ayrı bir görüntü yansıtır ve bu iki görüntü sıralandığında, lens konuya mükemmel bir şekilde odaklanır.

rangefinder viewfinder
Olympus 35 RC 35mm telemetre kamerasının vizöründen bir bakış.
Çerçevenin ortasındaki daha küçük parlak dikdörtgen, odaklama yamasıdır.
Fotoğraf Peter Lindberg ve CC BY 2.0 ile lisanslanmıştır.

Bir telemetre kamerasıyla odaklanmak için, bir fotoğrafçı merceğin odağını odaklama yaması ana vizör sahnesiyle hizalanana kadar ayarlar.

rangefinder focusing
Odaklanmamış bir çekim (çerçevenin ortasındaki parlak odaklama yaması vizör görünümüyle aynı hizada değil) ile düzgün odaklanmış bir çekim (odaklama yaması ana sahneyle mükemmel bir şekilde hizalanıyor) arasındaki farka bir bakış.
Fotoğraflar Atorero’ya aittir ve CC BY 3.0 altında lisanslanmıştır.

Telemetreler, elektronik aksamın çalışmasına veya öznenin kim olduğuna karar vermesine gerek duymayan keskin netleme sunmanın yanı sıra, fotoğrafçılara alan derinliği konusunda da yardımcı olur . Tarihsel olarak haritacılar ve denizciler tarafından kullanılan telemetre, bir öznenin mesafesini veya menzilini ölçmek için nirengi kullanır.

Konunuza düzgün bir şekilde odaklandıktan sonra, odak mesafesini görmek için merceğinizin mesafe ölçeğine bakabilirsiniz. Öznenizin tam olarak ne kadar uzakta olduğunu bilmek, sığ veya geniş bir alan derinliği elde etmek için alan derinliği ölçeğini kullanarak diyaframı ayarlamanıza olanak tanır. Uzaklık ölçerler biraz çalışmanızı, biraz düşünmenizi sağlar, ancak zamanla süreç doğal hale gelir.

lenshyperfocaldistance
Konunuza odaklandıktan sonra, her diyafram için ortaya çıkan alan derinliğinin ne kadar sığ veya derin olacağını görmek için lens üzerindeki alan derinliği ölçeğini kullanabilirsiniz.
Bu örnekte, diyafram f/11 olarak ayarlanmıştır ve alan derinliği yaklaşık 5 fitten (~1,5m) sonsuza kadar her şeyin odakta olacağını gösterir.

Acemiler bir telemetre alıp çekim yapabilir, ancak kamera tipi özellikle deneyimli fotoğrafçılara fayda sağlar. Bir telemetrenin kalitesi yüksek kalır. Nedenini birkaç faktör açıklıyor.

Doğru odak bir yana, telemetreler, ihtiyaç duydukları ana lensler sayesinde mükemmel sonuçlar elde eder. Zum lensleri çalışmaz çünkü sürekli değişen bir odak uzaklığı telemetre ile eşleşemez. Bununla birlikte, prime lenslerin genellikle zoom lenslerden daha yüksek görüntü kalitesi üretmesiyle bilinir.

Telemetreler bir ayna kullanmadığından (objektiften vizöre görüntüyü yansıtmak için), objektif film düzlemine veya sensöre daha yakın durur ve bu da keskin, tanımlanmış bir görüntü oluşturur. Bir aynanın olmaması, telemetre sistemine aşağıda açıklandığı gibi başka faydalar sağlar.

Telemetre Kameralarının Kısa Tarihi

İlk bağlanmamış telemetre kameraları, fotoğrafçıların konularına doğru odaklama mesafesini belirlemelerine ve ardından bu hesaplamayı kamera merceğinin odak halkasına aktarmalarına olanak tanıyan ayrı bir telemetre sistemi kullandı.

Telemetre kamerası genellikle birleştirilmiş telemetreli kamera gövdelerini ifade eder ve bu, 1916’da Kodak 3A Autographic Special ile başladı.

Kodak 3A Autographic Special camera
Kodak No. 3A Autographic Kodak Special, ilk telemetre kamerası olarak kabul edilir.
Fotoğraf John Nuttall ve CC BY 2.0 ile lisanslanmıştır.

Ancak en büyük adımlarını Leica 35mm film kameraları olarak aldılar. İlk Leica kameraları, telemetre eklentilerinin kullanımını yaygınlaştırdı, ancak efsanevi M3, vizörü ve telemetreyi ilk kez 1954’te birleştirdi: M , vizör-telemetre için Almanca kelime olan messsucher anlamına gelir.

Leica M3, 1966’da sona eren 12 yıllık üretimi boyunca 220.000’den fazla satılarak büyük bir ticari başarı elde etti.

leica m3
Leica M3, oldukça popüler ve etkili bir telemetre kamerasıydı.
Fotoğraf Andrew Basterfield ve CC BY-SA 2.0 lisanslıdır.

Filmli uzaklık ölçerlerin altın çağında başarıya ulaşan diğer markalar arasında Nikon, Canon, Kodak, Zeiss, Contax ve Argus yer alıyor.

1959’da Nikon F gibi devrim niteliğindeki modellerle tek lensli refleks (SLR) fotoğraf makinesinin ve otomatik odaklı lenslerin yükselişi, telemetrenin fotoğrafçılıktaki hakimiyetini sona erdirdi, ancak bu yeni teknolojiler telemetreyi tamamen ortadan kaldırmadı.

Amatör telemetre modelleri 1960’larda hala başarıyı yakaladı ve Canon, Fujica, Olympus, Yashica, Ricoh, Minolta ve Mamiya gibi Japon markaları, otomatik odaklamalı kompakt 35 mm kameralar özelliklerini çalmadan önce bir süre hayatta kalan popüler sabit lensli 35 mm telemetre kameraları üretmeye devam etti. gök gürültüsü.

Elektronik vizörün her yerde bulunmasıyla, bazıları günümüzün telemetre sisteminin modası geçmiş olduğunu düşünebilir. Yine de Pixii gibi yeni gelen kamera şirketleri, son teknoloji telemetreler geliştiriyor ve Leica’nın yeni M11‘i , diğer tüm profesyonel tam çerçeve dijital fotoğraf makinesi gövdelerinden daha fazla satıyor.

EM50231 2
Leica M11, 2022’de duyuruldu ve telemetre kamerası canlı ve iyi durumda.

Telemetrenin faydaları, dezavantajlarından daha ağır basar ve sistemi icadından bir asır sonra geçerli tutar.

Telemetre Kameralarının Faydaları

Bir telemetrede sevilecek çok şey var. Odak, his, basitlik, deneyim: liste uzayıp gidiyor. Bu, bir SLR’nin veya aynasız bir dijital kameranın bir telemetre ile karşılaştırıldığında sönük kaldığı anlamına gelmez. Her kamera türü kendi avantajlarını sunar ve klasik veya mekanik bir fotoğrafçı için telemetre birçok nota vurur.

Doğru Odaklanma

Telemetrenin belki de en büyük özelliği, gözü kara bir şekilde hassas odaklanmasıdır. SLR’nin ilk günlerinde, otofokuslu lenslerden önce, vizör ekranının, lens konusuna odaklanana kadar genel olarak bulanık bir sahne gösterdiği belirtilmelidir. Bunu telemetrenin vizörün ortasındaki küçük dikdörtgeniyle karşılaştırın. Burada, bu dikdörtgende odak netleşir.

İnsan gözü, çift ve bölünmüş görüntüleri algılamada, mutlak ve neredeyse keskin bir görüntü arasında ayrım yapmaktan daha iyidir. Telemetreler odaklanmayı kolaylaştırır. Bir telefon direğine odaklanıyorsanız, direk vizörün dış alanından merkezi odaklama dikdörtgeninden aşağıya ve tekrar vizörün dış alanına doğru sürekli bir düz çizgi oluşturduğunda odakta olacaktır. Buna bölünmüş görüntü odaklama denir.

327904794 c8454dc23d o
Olympus XA 35mm telemetre kamerasının vizöründen bir bakış.
Bir telemetre kamerasını doğru bir şekilde odaklamak, bu fotoğraftaki evdeki anten gibi bir sahnedeki çizgileri hizalamak kadar kolay olabilir.
Fotoğraf Michele MF tarafından ve CC BY 2.0 altında lisanslanmıştır.

Bir kişinin kafası gibi bir özne için, odak dışı olduğunda vizör bulanık, düşük kontrastlı bir çift kafa gösterecektir. Odaklama dikdörtgeni birleştirilmiş, parlak bir görüntü gösterdiğinde, kafa odaktadır. Bu, çift görüntü odaklamadır.

Fotoğrafçılar, doğru odaklamadan ekstra emin olmak için bir konu için bölünmüş ve çift görüntü odaklamayı kontrol edebilir. Yatay çizgileri olan bir konuya odaklanmanın bir püf noktası, kamerayı odaklamak için dikey olarak döndürmek ve ardından fotoğrafı çekmek için yatay konuma getirmektir (manzara yönünün istendiği varsayılarak). Otomatik odaklama olmadığı için, siz hareket ettirmediğiniz sürece lens doğal olarak odağı koruyacaktır.

leica m8 focusing methods
Leica M8 talimat kılavuzunda görüldüğü gibi çift görüntü (üstte) ve bölünmüş görüntü (altta) odaklama yöntemleri.

Hızlı Odaklanma

Bu odaklama tekniklerini kullanan telemetreler, zayıf ışıkta iyi çalışır ve kötü görüşe uyum sağlar. Telefon direği gibi bir şey tüm vizör boyunca hizalanmadığında veya bir kişinin yanında solgun bir çift görüntü kaldığında, bu görüntü lens odak halkasını hareket ettirdiğinizde hareket ettiğinde zayıf odaklamayı tespit etmek nispeten kolaydır.

Bu nedenle telemetreler, nispeten hızlı odaklanmaya da izin verir. Kısa bir pratikle, telefon direğini veya şekli hizaya getirmek için lens odak halkasının sağa mı yoksa sola mı hareket etmesi gerektiğini söylemek kolaydır. Fotoğrafçılığın birçok yönü, bilgisayar veya makine yoldan çekildiğinde daha hızlı hale gelir.

Telemetreler, sokak ve uzun metrajlı fotoğrafçılık için popülerdir, ancak aynı zamanda çocukları, hayvanları ve sporları fotoğraflamak için de kullanışlıdır. Sebeplerden biri sabit odaklamadır. Telemetreler, bir noktaya kolayca odaklanmanıza, konunun önceden belirlenmiş bu yerden geçmesini beklemenize ve ardından hızla bir kare çekmenize olanak tanır.

Çerçevenin Ötesini Görmek

Bir telemetrenin vizörü, filme veya sensöre koyduğu kareden daha fazlasını gösterir. Vizördeki çerçeve çizgileri, ortaya çıkan fotoğrafta gerçekte neyin çekileceğini gösterir, ancak bağlam için sahnenin daha geniş bir görünümünü sağlayan ek alan da vardır.

leica m8 frame lines
Leica M8 dijital telemetre kamerasında 28 mm (daha büyük çerçeve) veya 90 mm (daha küçük çerçeve) lens kullanıldığında görülen çerçeve çizgileri.
Leica’nın illüstrasyonu.

Telemetrelerin bu özelliği, fotoğrafçının çerçeveye girmek üzere olan eylemi izlemesine ve doğru an geldiğinde deklanşörü bırakmasına olanak tanır. Öte yandan, bir SLR fotoğraf makinesinde, vizörden gördüğünüz şey, ortaya çıkan fotoğrafınızda elde edeceğiniz şeydir, bu nedenle, bir fotoğrafçının görmek için gözünü vizörden çekmesi veya vizör olmayan gözünü açması gerekir. fotoğraflanan daha geniş sahne.

Ayna yok

Doğru, bir aynanın olmaması, aynasız fotoğraf makinelerinden önce daha fazla etki yarattı, özellikle de DSLR artık bir kuyruk noktasındayken . Tek lensli bir refleks kamerayla karşılaştırıldığında, telemetre tıklandığında sakin bir his verir ve çok az ses çıkarır. Bu, daha yavaş deklanşör hızlarında çekim yapılmasına olanak tanır çünkü ayna olmaması, daha az kamera sarsıntısı anlamına gelir.

Sessiz panjurlar sizi sokakta, metroda veya herhangi bir yerde fark edilmeyecek şekilde, şüphelenmeyen konuların fotoğraflarını çekerken gizli tutar. Hiçbir ayna, merceğin kamera gövdesine daha fazla batmasına da izin vermeyerek arka elemanını sensöre veya film düzlemine yaklaştırır. Bu, genel olarak daha keskin bir görüntü sağlar.

Prime Lensler

Telemetrenin prime lenslere güvenmesi, prime lensin daha basit tasarımı ve konsantre hassasiyeti sayesinde üstün görüntü kalitesi sağlamaya da yardımcı olur. Ayrıca, sabit lensler küçüktür çünkü otomatik odaklama motorları ve bileşenlerinden yoksundurlar. Bu, telemetre kurulumunu özellikle seyahat için iyi hale getirir ve bir fotoğrafçının sokak ve hatta portre çalışması yaparken dikkatli olmasını sağlar.

Kompakt ve Güvenilir

Bir telemetreyi tek lensli bir refleksle karşılaştırmak, DSLR’ler piyasadan kayboldukça zorlaşıyor, ancak o günlerde bir telemetre, içinde hareketli bir ayna bulunan bir kameradan fark edilir derecede daha küçük ve daha hafifti. Günümüzde telemetreler birçok aynasız fotoğraf makinesinden daha hafif olmaya devam ediyor ve cebinize daha iyi sığıyor. En yeni aynasız kameralar, kullanıcıları memnun etmek için teknolojiye ve otomatik odaklamaya güveniyor, bu da daha fazla elektronik aksam sığdırmak için alana ihtiyaç duydukları anlamına geliyor.

M6
Fotoğraf pbkwee aittir ve CC BY 2.0 altında lisanslanmıştır

Dijital telemetrelerin hantal olması gerekmez. Aslında bu onların amacına aykırıdır. Telemetreler fotoğrafçılıkta sadeliğe ilham verir. Telemetreler için daha az hesaplama teknolojisi daha fazladır. Basit genellikle güvenilir anlamına gelir ve film telemetrelerinde bu, pile bile ihtiyaç duymayan tamamen mekanik bir kameraya kadar uzanabilir. Örneğin, yeniden piyasaya sürülen Leica M6 film kamerası, ışık ölçer için yalnızca bir pile ihtiyaç duyar, ancak onsuz da gayet iyi çalışabilir. Bu, aşırı soğuk koşullarda ve uzun, uzak yolculuklarda harika olabilir.

Farklı Çekim Deneyimi

Doğru odaklanma bir şeydir. Fotoğraf çekerken hissettiğiniz duygu bir başka — fotoğrafın en önemli yönü de bu değil mi? İçsel basitlikleri sayesinde telemetreler, fotoğrafçılığı özüne indirger.

Telemetreler sizi fotoğrafçılığın temellerine geri götürür. Fazla düşünmek zorunda kalmadan fotoğraf çekmeye konsantre olmanızı sağlarlar. Fazla düğmeleri ve bip seslerini unutun. Henri Cartier-Bresson, fotoğrafları şimdiye kadar başaramayacağımız kadar iyi yaptı ve bir telemetre kullandı, otomatik odaklama yapmadı.

Telemetre Kameralarının Dezavantajları

Ne yazık ki, hiçbir kamera türü mükemmel değildir (bu yüzden sahip olmak veya birçok kamerayla pratik yapmak eğlenceli ve akıllıcadır). Telemetreler kesinlikle herkes için değildir. Bir acı olabilirler. Herhangi bir araç gibi, sınırlamalarla gelirler. Telemetreler kesinlikle fotoğrafçılığınızı kısıtlayabilir. Nasıl?

Paralaks Hatası

Bir telemetredeki vizör penceresi merceğin üstünde ve yanında bulunur. Gördüğün şey, aldığın şey değil. Bu, konunuzun bazı kısımlarını istemeden kesebileceğiniz anlamına gelir.

leica parallax error
Çoğu durumda neredeyse aynı olsa da, bir telemetrenin vizöründen gördüğünüz şey, mercekten yakalananla tam olarak aynı değildir.
Bazı durumlarda, bu paralaks hatası istenmeyen sorunlara neden olabilir.
Fotoğraf Eva Rinaldi ve CC BY-SA 2.0 lisanslıdır.

Paralaks yakın mesafeden daha kötüdür. Leica modelleri gibi bazı telemetreler, odak yakından uzağa değiştikçe vizörün parlak çizgilerini (filmin veya sensörün çerçevesinin gerçek alanını belirleyen işaretçiler) kaydırarak bunu telafi eder, ancak tüm kameralar bu yardımı sunmaz.

Büyük mesafelerde paralaks önemsizdir. Ancak yakınlaşma önemli hale gelir ve hesaba katılması gerekir. Dijital dünyada paralaks, canlı görüntü veya anlık inceleme ile giderilebilir, ancak filmde fotoğrafçının kamerasını iyi tanıması ve kompozisyonda gerekli ayarlamaları yapması daha iyi olur.

Zor ve Zorlu

Telemetreler, fotoğraf işinin çoğunu yapmanızı sağlar. Acemi fotoğrafçılar bir telemetreden çok şey öğrenebilir, ancak öğrenme eğrisi diktir. Telemetreler, herhangi bir fotoğrafçının teknik bilgilerini geliştirecektir, ancak zaman yatırımı gerektirirler. Manuel odaklama, yakınlaştırma yok, film, basit bir ışık ölçer, paralaks: telemetreler sayısız engel sunar.

Bu zorlukların yanı sıra, telemetreler, özellikle film versiyonları, tek lensli bir refleks kamera kadar hızlı olmayan deklanşör hızları sunar: bazı telemetreler 1/1000 ve hatta 1/500’de zirveye ulaşır. Film ve sabit ISO’su ile bu, diyafram açıklığından ve dolayısıyla alan derinliğinden ciddi şekilde ödün verilmesine yol açabilir.

Telemetreler, daha kısa odak uzunluklu lenslerle en kolay şekilde odaklanır. Bununla birlikte, makro lensler bir telemetre ile iyi çalışmaz ve odaklama bir kabusa dönüştüğünde 135 mm’nin üzerinde hiçbir şey çalışmaz. Konunuz yakındayken veya hareket halindeyken 90 mm’lik bir lensin bile odaklanması zor olabilir. Yakınlaştırma seçeneklerinin olmaması, özellikle standart bir yakınlaştırmanın yerini alacak bir odak uzaklığı titremesi için bütçe ayırdığınızda sınırlayıcıdır.

Çok az sayıda dijital telemetre vardır ve giriş seviyesi (hatta birinci sınıf) DSLR’lerle ve aynasızlarla karşılaştırıldığında, bunlar pahalıdır. Aşağıda belirtildiği gibi, filmde çok sayıda uygun fiyatlı, hatta tamamen ucuz telemetre var. Ancak telemetrelerin düzgün çalışması için hassas hizalama gerekir ve daha ucuz seçenekler o kadar keskin odaklanmayabilir veya kolayca hizadan düşebilir.

Yukarıdaki nedenler, günümüzde çoğu profesyonel fotoğrafçının neden gelişmiş kamera sistemleriyle – otomatik odaklı yakınlaştırma lenslerini kabul eden ve yerleşik mini bilgisayarlarla birlikte gelen aynasız gövdelerle – çalıştığını gösteriyor. Ama fotoğrafçılık aynı zamanda bir sanattır ve sizi zekice alt etmeye ve manevra yapmaya çalışan, ne yapmaya çalıştığınızı bildiğini düşünen bir kamera ne kadar eğlenceli? Telemetrelerin fotoğrafçılığın son yüzyılında hayatta kalmasının bir nedeni de budur.

Dikkate Alınması Gereken Bazı Telemetreler

Film Telemetreleri

Olympus RC . Bu son derece kompakt fotoğraf makinesi sorun çıkarmaz. Otomatik ve manuel pozlama ayarları vardır ancak tamamen manuel olarak kalır. Işık ölçer için bir pil kullanılır ve dayanıklılık konusunda bir üne sahiptir. Olympus RC, 42 mm f/2.8 lense sahiptir.

olympusrc
Fotoğraf Shaun Battick aittir ve CC BY 2.0 ile lisanslanmıştır

Hasselblad XPan . Hasselblad, 35 mm fotoğraflar çekmek için normal 35 mm film kullanır, ancak aynı zamanda 24 x 65 mm’de fotoğraf çekmek için panoramik bir moda da sahiptir: iki 35 mm çerçeve birlikte bu harika panoramik çerçeveyi oluşturur. XPan sağlam bir şekilde titanyum ve alüminyumdan yapılmıştır ve değiştirilebilir lenslerle çalışır.

Fuji GW690iii . Boyutu ve ağırlığı nedeniyle Texas Leica olarak da bilinen bu orta format telemetre,
yine de 6 x 9 cm (orta format) boyutunda iyi fotoğraflar çeker. Bir EBC Fujinon 90mm, f/3.5 lense sahiptir. Işık ölçer ve pil olmaması, bu klasik film kamerası için saçmalık olmaması ve uzun bir ömür anlamına gelir.

Canon . Sessiz, küçük ve göze batmayan Canonet aynı zamanda çok uygun. Ancak 40 mm F1.7 lensi
keskin, kontrast açısından zengin fotoğraflar çekmek için mükemmel bir yeteneğe sahiptir. Vizör paralaks telafisi sunar, ancak ışık ölçerin cıva pilleri artık mevcut değildir. Yine de, birçok film nişancısının favorisi.

Dijital Telemetreler

Pixii . Bu az bilinen marka Fransa’dan geliyor. 26 megapiksel APS-C BSI CMOS sensöre sahiptir, Leica M montajlı lens sistemini kullanır ve farklı bir monokrom çekim modu sunar. Pixii, bir telemetre odaklama dikdörtgeni içeren ancak aynı zamanda pozlama hızı veya pozlama telafisi gibi önemli bilgileri de gösteren etkileşimli bir optik vizöre sahiptir.

Leica M11 . Telemetrelerin kralı Leica adını taşımaya devam ediyor. Doğrudan M3’ten geliştirilen yeni M11, piksel kaydırmalı, tam kare 60 megapiksel BSI CMOS sensör dahil olmak üzere bir dizi yüksek teknoloji özelliği içerir. Vizöründe bir odaklama dikdörtgeni ve çekiminizin fazla mı az mı yoksa “doğru” mu pozlandığını ve başka bir şey olmadığını gösteren oklar bulunur. Bu, aynasız lüks bir fiyata saf telemetre teknolojisidir.

Sonuç

Bir telemetre kamera kullanmak, bir fotoğrafçıya basitlik, zevk, sınırlamalar ve meydan okuma sağlar. Sadece aşk-nefret kamerası olabilirler. Muhalifler bir yana, telemetre diğer özelliklerinin yanı sıra fotoğrafçılığa klasik yaklaşımı ve mükemmel odaklama sistemiyle seviliyor.

Telemetre meraklıları, iyi fotoğrafçılığın doğrult ve çek kadar kolay olmaması gerektiğini savunacaktır. Bir dijital telemetre için giriş maliyeti çoğu bütçeyi aşabilirken, kaliteli bir film telemetre size birkaç yüz dolar kazandırabilir. Telemetre fotoğrafçılığının size göre olup olmadığını anlamanın tek yolu denemektir, bu da film çekmek için iyi bir bahane sağlar. Tıpkı filmde olduğu gibi, telemetre ile pratik yapmak sizi daha güçlü bir fotoğrafçı yapacaktır. Bu bir tane almak için yeterli bir sebep.


Resim kredileri: Başlık fotoğrafı Hannes Grobe tarafından ve CC BY 3.0 altında lisanslanmıştır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.