Kütüphane

Alan Derinliği Açıklaması

Kameranızı odakladığınızda, odak mesafesinin etrafındaki alan da odakta olacaktır. Ancak bu, hızlı veya yavaş bir şekilde bulanıklaşarak düşebilir. Odaklandığınız şeyin etrafındaki kabul edilebilir odak alanı miktarına alan derinliği denir.

Alan derinliği, anlaşılması kolay bir kavram olabilir, ancak bunu uygulamak her zaman kolay değildir. Hangi diyaframı seçtiğiniz, hangi lensi kullandığınız, hangi kamerayla çekim yaptığınız ve hatta bir şeyin lensinize ne kadar yakın olduğu bile alan derinliğini kontrol etmede büyük rol oynar. Bu gönderi boyunca, Paris, Londra ve Venedik’teki Aperture Photo Tours ekibi, alan derinliğini oluşturan tüm unsurları ve kameranızın kontrolünü nasıl ele alacağınızı keşfedecekler.

Terminoloji

Öncelikle alan derinliği ile ilgili tüm kelimeleri anlayabilmemiz için bazı terminolojiden bahsedelim. Bazıları kulağa benzer geliyor, ancak çok farklı anlamları var, hepimizin aynı sayfada olduğundan emin olmak istiyoruz.

 • Alan Derinliği : Bir görüntüdeki ‘kabul edilebilir odak’ içinde olan en yakın ve en uzak noktalar arasındaki mesafe.
 • Dar (veya sığ veya küçük) Alan Derinliği : Daha kısa bir alan derinliğine sahip olmak için. Görüntünün küçük bir miktarının odakta olması için.
 • Geniş (veya derin veya büyük) Alan Derinliği : Daha büyük bir alan derinliğine sahip olmak için. Görüntünün büyük bir kısmının odakta olması.
 • Bokeh : Alan derinliğinin dışında kalan bir nesnenin neden olduğu bulanıklık estetiği.
 • Odak uzaklığı : Objektifinizin ne kadar geniş veya telefoto olduğu. Örneğin. 24 mm, 50 mm veya 200 mm.
 • Odak uzaklığı : Lensinizde seçtiğiniz mesafe. Örneğin. 50cm, 1m, 5m.
 • Infinity ∞ : Lensinizdeki maksimum odak mesafesi.
 • Hiperfokal : Bu noktadan sonsuza kadar her şeyin odakta olacağı en yakın mesafe.
 • Maksimum diyafram : Merceğinizdeki en büyük diyafram (en küçük sayı). Örneğin. f/1.4, f/2.8, f4, lensinize bağlı olarak.
 • Minimum diyafram : Objektifinizin en küçük diyafram açıklığı (en büyük sayı). Örneğin. lensinize bağlı olarak f/22 veya f/29.
 • Prime lens : Sabit odak uzaklığına sahip bir lens. Yakınlaştırma yapmayan bir lens. Örneğin. Nikon 50mm f/1.4 AF-S ED G lens.
Alan Derinliği Açıklaması
Nikon D200 ve NIKKOR 24mm f/2.8 @ f/22, 1/30sn ve ISO 100.

Alan Derinliği Neden Önemlidir?

Çekim yaparken alan derinliği, görüntünüzün nasıl oluşturulacağı konusunda büyük bir etken olabilir ve görüntünün anlamını ve amacını değiştirebilir. Dar bir alan derinliğine sahip olarak bir nesneyi arka planından seçici olarak ayırmayı seçebilir veya alternatif olarak ön plandan sonsuza kadar her şeyin odakta olmasını sağlayarak görüntünüz boyunca keskin bir görüntü elde etmenizi sağlayabilirsiniz.

Bu ayarları ne zaman ve neden seçmeye karar vereceğiniz size kalmış, ancak bazı örnekler şunlar olabilir:

 • Özneyi arka planından ayırmak için portrede dar bir alan derinliği kullanmak.
 • Arka plandaki dağınıklığı gidermek ve görüntünün ön planına odaklanmak için dar bir alan derinliği kullanmak.
 • Her şeyin odakta olduğundan emin olmak için manzara çekimlerinde geniş bir alan derinliği kullanmak.
 • Hem çerçevenin hem de konunun odakta olmasını sağlamak için bir çerçeve içinden çekim yaparken geniş bir alan derinliği kullanmak.
shallow depth of field
f/1.4 – Sonsuzluk odakta, ağaçlar ve çiçekler odak dışında.
wide depth of field
f/16 – Ön plan, orta ve sonsuzluk hepsi odakta.
wide depth of field 1
f/22 – Dağınık, ön plan ve arka plan ayrımı yok.
narrow depth of field
f/2.8 – Düzensiz, ön plan ve arka planın ayrılması.

Diyafram ve Alan Derinliği

Alan derinliğini kontrol etmenin en belirgin faktörlerinden biri diyaframdır. Daha küçük bir diyafram açıklığına (daha büyük sayı) sahip olduğunuzda, geniş bir alan derinliğine sahip olursunuz. Bu anda, bir görüntüdeki en yakın ve en uzak noktalar arasında daha büyük bir mesafeye sahip olacaksınız.

Daha büyük bir diyafram açıklığına (daha küçük sayı) sahip olduğunuzda, daha dar bir alan derinliğine sahip olursunuz. Odaklanmayan bulanık kısımlara Bokeh denir ve birçok insan ışığın nasıl yansıtılacağının hayranıdır.

depth of field 1
f/1,4 – 1/640sn, ISO 100
depth of field 5
f/5.6 – 1/30sn, ISO 100
depth of field 16
f/16 – 1/4sn, ISO 100

Odak Uzaklığı ve Mesafe Sıkıştırma

Gerçek anlamda alan derinliğiniz 24mm’de 80mm’de ve yine 200mm’de nispeten aynı olsa da, yakınlaştırıldığında görüntü daha fazla odak dışı gibi görünecektir. Bunun nedeni ‘mesafe sıkıştırma’; Geriye dönüp yakınlaştırdıkça, öznemizi çerçeve içinde aynı boyutta tutarak, arka plan yakınlaştırıldı.

Aşağıdaki örneğe bakın; sandalye, her fotoğrafta nispeten aynı miktarda bulanıklığa sahip, ancak arka planı sıkıştırıp görüntüye yaklaştırdığımızda, odak dışı alanı nesnemize kıyasla büyüterek daha fazla odak dışı olduğu izlenimi veriyor. .

Örneğin, konunuz ve arka planınız 24 mm görüntüde odakta olsaydı, 200 mm görüntüde de odakta olacaklardı. Efekti ancak odak dışında olduğunda büyütebilirsiniz.

lens comparison
Nikon D7000 ve Nikkor 24-70mm f/2.8 & 70-200mm f/2.8 @ f/4, 1/800 ve ISO 100 ile çekilmiş fotoğraf.
Sol: 200mm f/4 | Orta: 70 mm f/4 | Sağ: 24 mm f/4.

Lensiniz ne kadar genişse, alan derinliğiniz o kadar geniş olur. Örneğin, 8mm f/3.5 lensimde f/5.6’ya oturabiliyorum ve hiperfokal mesafem yaklaşık 50cm, yani yarım metreden sonsuza kadar her şey tamamen odakta olacak. Bu nedenle, daha geniş bir lens üzerinde sığ bir alan derinliğine sahip olmak daha zor olabilir.

super wide depth of field
8mm Samyang lensimde f/22’de alan derinliği 10cm’den sonsuza kadar uzanıyor.

Odak Mesafesi ve Alan Derinliği

Lensinizdeki odak namlusu katlanarak artar. Her lens farklıdır, ancak aşağıdaki 50 mm lens örneğini alın. Alan derinliğini bu üstel ölçekte sabit bir genişlik olarak hayal edersek, sonsuza doğru uzaklaştıkça, lensinizin açıklığını veya odak uzunluğunu değiştirmeden alan derinliğinin artacağını görebiliriz.

Grafikten de görebileceğiniz gibi, f/22’de odak 6m’ye ayarlandığında alan derinliği 3m’den sonsuza kadardır. Ancak odak 1m olarak ayarlandığında, hala f/22’de, alan derinliği artık yalnızca 85cm’den 1.2m’ye çıkıyor. Odağı 0,6m’ye getirdiğinizde alan derinliği artık yalnızca 55cm’den 68cm’ye çıkıyor.

distance

Ancak diyaframı f/2.8’e ayarladığınızda, iki nokta arasındaki mesafe büyük ölçüde azalır. Fotoğraf makinesinden 60 cm uzaktaki bir nesneyi çekerken, f/22’de çekim yaparken 1,3 m’ye kıyasla alan derinliği yalnızca 4 cm’dir.

Dar bir alan derinliğine sahip olmak istiyorsanız, nesnenizi kameraya yaklaştırın.

Derin bir alan derinliğine sahip olmak istiyorsanız, nesnenizi kameradan uzaklaştırın.

Hiperfokal Mesafe

Alan derinliği, üstel bir odak düzleminde sabit bir genişlik olduğundan, doğası gereği, odaktaki odak noktasının önündeki mesafenin yaklaşık ⅓’sini ve odaktaki odak noktasının arkasındaki mesafenin ⅔’sini alırsınız. Önünüzde ve arkanızda ne kadar mesafe olduğunu tam olarak biliyorsanız, bir görüntüdeki alan derinliğini artırmak veya azaltmak için odak noktasının biraz önüne veya biraz arkasına odaklanabilirsiniz.

Örneğin, alan derinliğinizi sonsuzluğu içerecek şekilde en üst düzeye çıkarmak istiyorsanız, sonsuzu alan derinliğinizin ortasına değil sonuna dahil etmek için sonsuzluğa odaklanabilir ve hiperfokal mesafenizi yaklaştırabilirsiniz. Önceki 50mm örneğimizle, kameranızı 30m’ye f/2.8’e ayarlayabilir ve 15m’den sonsuza kadar her şeyi odakta alabilirsiniz. f/8’de odağı 10m’ye ayarlarsanız, 5,1m’den sonsuza kadar olan her şey odakta olacaktır. f/22’de kameranızın odağını 6m’ye ayarlarsanız, 3m’den sonsuza kadar her şey odakta olur.

distance2

Bu nedenle, 50 mm’lik bir lens üzerinde 15 m’den daha uzak bir şey çekiyorsanız, diyafram açıklığınız alan derinliğini tam anlamıyla etkilemez. 15 m’nin ötesindeki her şey, tüm diyafram duraklarında hiper odak noktasına ulaşır ve her şey odakta olacaktır.

PhotoPills web sitesinde, diğer tüm alan derinliği hesaplamalarının yanı sıra hiperfokal mesafeleri belirleyecek gerçekten kullanışlı bir Alan Derinliği Hesaplayıcısı bulunmaktadır.

20160417 0060
Fotoğraf William Lounsbury – Nikon D800 ve NIKKOR 24-70mm f/2.8 @ 36MM, f/8, 1/500sn ve ISO 200.

Bir Lensin Hızı

Sıklıkla bir merceğin “hızından” veya “hızlı” bir merceğe sahip olmaktan bahsederiz. Bundan bahsederken, açıklığın ne kadar büyük açılabileceğinden bahsediyoruz. Birçok çok yönlü zum lensi, gerçek dar bir alan derinliği elde etmeyi zorlaştıracak olan f4 veya f/5,6 maksimum diyafram açıklığına sahip olacaktır.

Yüksek kaliteli bir yakınlaştırma lensi ve bazı sabit lensler “daha hızlı” olacak ve maksimum f/2.8 diyafram açıklığına sahip olacaktır. Onlara daha hızlı lensler diyoruz çünkü daha büyük bir diyafram açıklığında çekim yaptığınızda, aynı miktarda ışıkla deklanşör hızını artırabilirsiniz.

35 mm, 50 mm veya 85 mm gibi yüksek kaliteli bir ana lens, f/2 ve hatta f/1,4’e kadar inerek size oldukça ince bir alan derinliği sağlar. 50mm f/1.4 ile bir portre çekimi için gözlere odaklanabilir ve burun ucu ile kulakların zaten bulanık olmasını sağlayabilirsiniz.

F/1,4’ten daha hızlı, f/1 ve hatta f/0.8 kadar hızlı giden bazı istisnai lensler var, ancak bu lensler çok nadir ve özel lenslerdir.

margot
Fotoğraf Margot Simonney – Nikon D700 ve NIKKOR 35mm f/1.4 @ f/1.4, 1/200sn ve ISO 200.

Değişken Diyaframlı Zoom Lensler

af/3.5 ila f/5.6 lensim var. Ne anlama geliyor?

Bazı yakınlaştırma lenslerinin değişken bir maksimum diyafram açıklığı vardır. Genellikle maksimum diyafram, daha geniş odak uzunluğunda daha büyük ve en telefoto uzunluğunda daha küçüktür. Dolayısıyla, lensiniz 24-105mm f/3.5-f/5.6 ise, bu 24mm’de f/3.5’e kadar inebileceğiniz, ancak 105mm’ye zoom yaptığınızda, sahip olabileceğiniz en büyük diyaframın f/ olacağı anlamına gelir. 5.6.

Anna Volpi’nin fotoğrafı – Nikon D700 ve NIKKOR 70-210mm f/4-5.6 @ 78mm, f/4, 1/2500sec ve ISO 320.

Sığ Alan Derinliği için Uygun Fiyatlı Lensler

Sığ alan derinliğini ve bokeh’i gerçekten seviyorum ama milyoner değilim, önerebileceğiniz iyi bir lens var mı?

Hem Nikon hem de Canon, 200 doların altında çok yüksek kaliteli 35mm ve 50mm f/1.8’e sahiptir. Standart odak uzaklığı, yakın çekim yapma ve dar bir alan derinliği elde etme olanağına sahip olacağınız anlamına gelir. Çoğu lens f/1.8 kadar hızlı gitmez ve sadece birkaç yüz dolara her fotoğrafçının setinin standart bir parçası olmalıdır.

D Nikon AF Nikkor 50mm f/1.8D’nin yalnızca aşağıdaki kameralar için manuel odaklama olduğunu unutmayın. D5500, D5300, D5200, D5100, D5000, D3300, D3200, D3100, D3000, D60, D40, D40x. Otomatik odaklama için 220 dolarlık Nikon AF-S Nikkor 50mm f/1.8G satın almanız gerekecek

Sensör Boyutu Alan Derinliğini Değiştirir mi?

Bu biraz zor bir durum. Evet ve hayır. Tam çerçeve bir kameradan alınan iki özdeş fotoğraf ile kırpılmış bir kamera arasındaki alan derinliği aynı görünür. Bulanık çizginin olduğu yer, tam çerçeve bir kameranın çekimde daha fazla sahneye sahip olmasıdır. Bu yüzden telafi etmek için aynı oranı elde etmek için nesneleri yakınlaştırmanız gerekecek.

Daha önce öğrendiklerimizden, görüntüleri kameraya yaklaştırmanın daha dar bir alan derinliği vereceğini ve tam çerçeve bir kameranın daha dar bir alan derinliği üretebileceği izlenimini vereceğini not ettik.

nikon af nikkor 50mm f18d
Nikon D700 ve NIKKOR 85mm f/1.8 @ f/1.8, 1/1250sn ve ISO 100.
Anna Volpi’nin fotoğrafı – Nikon D300S ve NIKKOR 50mm f/1.4 @ f/1.4, 1/5000sec ve ISO 200.

Kolay Alan Derinliği İpuçları

Alan derinliğinizi artırmak için (daha büyük bir alan derinliği yapın, görüntünüzün daha fazlasını odakta yapın):

 • Daha küçük bir diyafram kullanın (daha yüksek sayı) örn. f/16 veya f/22
 • Geniş açılı bir lens kullanın. Örneğin. 14 mm veya 24 mm
 • Konunuzu kameranızdan uzak tutun.

Dar (veya küçük) bir alan derinliğine sahip olmak için:

 • Geniş bir diyafram kullanın. Örneğin. F/1.4 veya f/2.8
 • Lensinizi yakınlaştırın. Ör. 80 mm veya 200 mm
 • Konunuzu merceğe daha yakın tutun.

Umarım nasıl harika bir bokeh elde edeceğinizi veya her şeyi keskin tutmayı anlamışsınızdır. Her şeyi kafanıza oturtmak için bu makaleyi tekrar okumanız gerekirse cesaretiniz kırılmasın. Zaman alacak ve en önemlisi pratik yapacak.


Yazar hakkında : Alexander JE Bradley, Aperture Tours‘un (resmi adıyla Paris Photography Tours) kurucusudur ve Paris’teki turları yönetmektedir. On yılı aşkın süredir profesyonel bir fotoğrafçı olan Alexander, kavramsal görüntülerinde rüya gibi nitelikleri bir araya getirerek gerçeküstü olanı çekmeyi seviyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.