Kılavuzlar

Bokeh : Bir Fotoğrafçının Kılavuzu

Fotoğrafçılar olarak, “bokeh” kelimesini duyduğumuzda, muhtemelen anlamı hakkında zihnimizde bir görsel vardır. Bokeh biraz soyut ve öznel olabileceğinden, onu açıklamak zor olabilir. 


Bokeh nedir?

Bokeh, sığ bir alan derinliğiyle çekim yaparken bir fotoğraftaki arka plan bulanıklığının düzgünlüğünü ve kalitesini tanımlamaya çalışan bir kelimedir. Bokeh göze hoş geliyor ve bir fotoğrafta olumlu bir estetik kaliteye sahip. Genellikle, bir fotoğrafın konusu odakta çekilirken, arka plan pürüzsüz bir şekilde bulanıklaştırılarak, herhangi bir ışık noktası yumuşak, hoş şekillere dönüştürülür.

Bokeh, bakmak hoş ve güzel olsa da, aynı zamanda sığ bir alan derinliği kullanmanın bir yan ürünüdür ve bu da fotoğrafınızın öznesini arka plandan ayırmaya yardımcı olabilir. Bu, konuyu dikkat dağıtıcı bir arka plandan ayırmanın tercih edildiği portre ve doğa fotoğrafçılığında yaygın bir tekniktir.

Bokeh: Bir Fotoğrafçının Kılavuzu

Bokeh Kelimesinin Kökeni

Kelimenin kökenleri, kabaca İngilizce “bulanıklık” veya “pus” kelimesine çevrilen Japonca “boke” (暈け/ボケ) kelimesinden gelir.

İngilizce “bokeh” kelimesi 1997 yılında, Photo Techniques dergisi editörü ve şu anda The Online Photographer‘ı yayınlayan Mike Johnston’ın konuyla ilgili bir dizi makale ısmarlamasından sonra popüler hale geldi.

“’bo-ke’ veya boke’yi ilk kez 1995 yılında, sekiz yüksek lisans derecesi, üç doktora derecesi ve bir MD sahibi olan ortak arkadaşımız oracular ve aşırı Oren Grad’dan öğrenen Carl Weese’den öğrendim. Johnston, The Luminous Landscape’de 2004 yılındaki bir sütunda açıkladığı gibi, Japon fotoğraf dergilerini okuyabilmek için kendine Japonca öğretti . “(Belki bu gerçekleri abartıyorum, ama sadece biraz.)

“Daha sonra editör olduğum dönemde Photo Techniques’in Mart/Nisan 1997 sayısında bu konuyla ilgili üç makaleyi görevlendirdim ve yayınladım […] Bu derginin tükenen birkaç sayısından biri.”

Johnston, kişisel katkısının İngilizce’deki yanlış telaffuzları önlemek için Japonca kelimeye “h” harfini eklemek olduğunu söylüyor.

“İnsanların ‘boke’ kelimesini çok kolay yanlış telaffuz ettiğine karar verdim, bu yüzden makalelerimizdeki kelimeye ‘h’ ekledim ve işte, ‘bokeh’ doğdu” diye yazdı.

Bokeh nasıl telaffuz edilir

Peki “bokeh” nasıl telaffuz edilir ? Johnston, 2004 yılında orijinal kelimenin Japonca telaffuzu olması gerektiğini açıkladı.

“Aslında, daha kesin olmak gerekirse, insanların bu kelimeyi yaygın olarak yazıldığı gibi yanlış telaffuz etmeleri değil, aynı zamanda onunla alay etme, sanki ‘duman’ ya da ‘ toke’ veya ‘şaka’,” diye yazdı. “Aslında, bokke yazıldığında bile, kemikte olduğu gibi bo ve Kenneth’te olduğu gibi ke ile, her iki hecede de eşit vurgu ile düzgün bir şekilde telaffuz edilir.”

Johnston’ın orijinal amaçlanan telaffuzunun doğru, resmi telaffuz olarak kabul edilmesi gerekiyorsa, o zaman bu günlerde yaygın yanlış telaffuzlar, boke’den (“şaka” ile kafiyeli olan), bo-kay’a (“tamam” ile kafiyeli olan, ikinciye vurgu yapan) her şeyi içerir. hece) bo-kuh’a (“hayır duh” ile kafiyeli).

Bir Fotoğrafta Bokeh Göründüğünde

Hem teknikler hem de donanım seçenekleri dahil olmak üzere, bir fotoğrafta bokeh oluşturmaya katkıda bulunan birkaç şey vardır. Bokeh efekti yaratmanın anahtarı, sığ bir alan derinliği kullanmaktır .

Alan derinliği, bir görüntünün odak aralığı veya bir görüntünün ne kadarının odakta olduğuna karşı ne kadarının odak dışı veya bulanık olduğudur. Alan derinliği, diyafram ayarı, özneden arka plana olan mesafe ve hatta merceğin kendisi dahil olmak üzere çeşitli faktörler tarafından belirlenir.

Diyafram, fotoğrafçının merceğe ne kadar ışık girmesine izin vermek istediğine bağlı olarak genişleyen veya daralan bıçaklardan oluşur. Diyafram bıçaklarını daha küçük bir açıklığa daraltmak, daha az ışık girmesine izin verir ve görüntüdeki alan derinliğini artırır; bu, sahnede daha geniş bir mesafe aralığının odakta olduğu gibi oluşturulacağı anlamına gelir. Diyafram bıçaklarını daha büyük bir açıklığa açmak, daha fazla ışığa izin verecek ve daha sığ bir alan derinliği sağlayacak, yani odak noktasının önündeki ve arkasındaki sahnenin daha büyük bir kısmı odak dışında kalacak.

Bokeh Bir Fotografcinin Kilavuzu 002
Diyafram alan derinliğini nasıl etkiler?
Orijinal çizim MikeRun’a aittir ve CC BY-SA 4.0 altında lisanslanmıştır.

Bir deklanşöre basıldığında ve diyafram açıldığında, ışık, diyafram boyutuna bağlı olarak kamera merceğine girer. Diyafram genişse ve sığ bir alan derinliğine neden oluyorsa, görüntünün çoğu pürüzsüz ve bulanık olacaktır (ön plandaki bir özneye odaklanılıyorsa genellikle arka plan) ve arka plandaki ışık noktaları hoş bir şekilde bulanıklaşacaktır.

Bokeh Bir Fotografcinin Kilavuzu 003
Açıklık ile alan derinliğinin nasıl değiştiğini gösteren bir animasyon.
Tiyr tarafından hazırlanan GIF ve CC BY-SA 3.0 altında lisanslanmıştır.

Diyafram bıçağının şekli bu noktaların temel şekillerini belirler. Yuvarlak bıçaklar daha fazla yuvarlak bokeh üretirken, açılı bıçaklar farklı bir görünüm verecektir.

Bokeh Bir Fotografcinin Kilavuzu 004
Diyafram bıçaklarının şekli, üretilen bokeh’in şeklini belirler.

Daha fazla diyafram bıçağına sahip olmak, genellikle bir merceğe daha az kanatlı bir merceğe göre daha yuvarlak bir diyafram ve daha yumuşak bokeh verir. Lensler genellikle bıçak sayısı ve bazen “pürüzsüz” ve “kremsi” olarak tanımlanan güzel bokeh’e sahip olma kalitesiyle pazarlanır.

Bu makalenin ilerleyen bölümlerinde tartışılacak olan özel şekillerle bokeh oluşturmak da mümkündür.

Bokeh Oluşturmak İçin Adım Adım Kılavuz

Kendi fotoğraflarınızda bokeh elde etmek ister misiniz? İşte adım adım başlangıç ​​kılavuzu:

1. Optimum bir lens seçin , bu genellikle f/2.8 veya daha büyük diyafram açıklığına sahip hızlı bir lens anlamına gelir. Bu, daha fazla miktarda arka plan bulanıklığı ile daha kolay çekim yapmanızı sağlar. Bu, fotoğrafçıların bulanık arka planlar elde etmek için kullandıkları tipik yoldur.

Not : Burada açıklanan, geniş bir diyafram kullanmayı içeren yönteme ek olarak, odak uzaklığınızı artırarak (yani daha fazla telefoto lensle çekim yaparak) veya öznenize olan mesafenizi azaltarak alan derinliğinizi yarıya düşürebilirsiniz. Bu , öznenizi uzaktaki bir arka planın önünde konumlandırarak f/11 gibi güzel bir bokeh ve diyafram açıklığı oluşturabileceğiniz anlamına gelir .

2. Mümkün olduğu kadar geniş bir diyafram açıklığı kullanarak çekim yapın . Çekim yaparken, koşulların diyaframınızı f/2.8, f/1.8 ve hatta f/1,4 gibi geniş bir “geniş açık” ayara ayarlamanıza izin verdiğinden emin olun. Bunu yapmak daha sığ bir alan derinliğini zorlar, yani özneye odaklanacak olan görüntü düzlemi çok incedir ve bu düzlemin dışındaki her şey potansiyel olarak odak dışında ve bulanık görünecek ve böylece bokeh üretecektir.

Bokeh Bir Fotografcinin Kilavuzu 005
F/2.8 ve altındaki açıklıklar, en yumuşak bokeh efektini oluşturmaya yardımcı olur.

f/1,4 veya daha düşük bir diyafram açıklığına kadar açılabilen çok hızlı bir lens size bokeh yakalama konusunda çok daha iyi bir şans verirken, son derece sığ alan derinliği, tüm nesnenizi keskin odakta yakalamanın daha zor olabileceği anlamına gelir – derinlik ultra hızlı lenslerin alanı o kadar sığ olabilir ki, bir kişinin gözüne odaklanmak, burnun odak dışında olduğu anlamına gelebilir.

3. Yakalayabileceğiniz bokeh miktarını ve kalitesini büyük ölçüde etkileyeceğinden, sahne derinliğinin doğru ayarlandığından emin olun . İdeal olarak, odaklandığınız nesneye yakın olmak isteyeceksiniz. O zaman arka planın konudan çok daha uzakta olduğundan emin olmak isteyeceksiniz. Mesafedeki bu artış, uygun diyafram açıklığı kullanıldığında daha fazla arka plan bulanıklığı üretecektir.

Bokeh Bir Fotografcinin Kilavuzu 006
Arka planda ışıkların olduğu, diyaframın f/8’de olduğu bir sahne.
Daha derin alan derinliği nedeniyle, ışıklar daha keskin hale getirilir.
Işıklar, özne arasında ayrım yaratacak şekilde arka plana yerleştirilir.
Bokeh Bir Fotografcinin Kilavuzu 007
Objektifin diyafram açıklığı 2.8’e ayarlıyken aynı sahne;
sığ alan derinliği nedeniyle, ışık noktaları pürüzsüz bokeh olarak işlenir.

Portre için, bir nesneyi duvar, çit veya diğer arka planlar gibi bir yüzeyin yakınına yerleştirmek cazip gelebilir, ancak bu, herhangi bir bokeh elde etmeyi neredeyse imkansız hale getirecektir.

4. Daha uzun bir odak uzaklığı kullanın , çünkü merceğin odak uzaklığı da bokeh oluşturmada rol oynayabilir. Genel olarak, daha uzun odak uzunlukları daha fazla bokeh efekti üretebilir. Yani teorik olarak 85 mm’lik bir lens, 50 mm’lik bir lensten daha fazla bokeh üretebilir. Elbette, oluşturmak istediğiniz görüntüyü oluşturan lensi kullanmak isteyeceksiniz, ancak daha uzun odak uzunluklarının görüntüdeki bokeh etkisini artırabileceğini unutmayın.

5. Arka plana ilginç ışık noktaları ekleyin . Herhangi bir arka plan bulanıklaştırılabilir ve bokeh üretebilirken, denemeler yapın ve soğukkanlılığınızı dikkatli bir şekilde sahneleyin. Işık noktaları, en çekici bokeh biçimleri haline gelecektir, bu nedenle konunuz için canlı ama ayrı bir arka plan oluşturmak için güneş ışığını veya başka bir ışık türünü kullanın.

Bokeh Bir Fotografcinin Kilavuzu 008

Bir çekim yapıyorsanız, Noel ışıkları veya peri ışıkları gibi küçük ışık noktası kaynaklarıyla denemeler yapın. Nesnenizin arkasındaki mesafeyi ve miktarı ayarlamayı deneyin ve elde ettiğiniz sonuçları görün.

Bokeh Oluştururken Nelerden Kaçınmalı?

1. Çok fazla bokeh kullanmak. Elbette, her zaman çok fazla iyi bir şey olabilir. Bokeh, fotoğrafınızın öznesini arka plandan ayırmanın bir yan ürünüdür, bu yüzden bırakın işini görsele güzellik katarken yapsın. Soyut bir çekim yapmadığınız sürece, çok fazla bokeh ve bulanıklık, dağınık bir görüntüye neden olabilir.

2. Kirli bir lens veya sensör kullanma . Kir, toz veya diğer parçacıklar lensinizde veya sensörünüzde birikebilir ve özellikle pürüzsüz bir arka plan ve bokeh oluşturmaya çalışırken sorunlara neden olabilir. Büyük pürüzsüz öğeler görüntünün bir bölümünü oluşturduğunda parçacıklar kendilerini daha kolay ortaya çıkarabilir. Ve birçok kamera sistemi, genellikle kamera kapatıldığında etkinleşen titreşimli sensör temizleme sistemlerine sahip olsa da, her şeyi kaldıramayabilirler.

Bokeh Bir Fotografcinin Kilavuzu 009

Ampul hava üfleyiciler, temizleme sıvıları ve mikrofiber bezler gibi standart temizleme araçlarını kullanarak, yüzeyde partikül birikmemesini sağlamak için lenslerinizi sık sık temizleyin.

Sensörlerin temizlenmesi biraz daha zor ve hasar görmemesi için daha fazla özen gösterilmesi gerekiyor. Kir veya tozu dikkatli bir şekilde çıkarmak için üfleyiciler ve fırçalar kullanabilirsiniz, ancak bunun ötesindeki her şey profesyonel temizlik için bir kamera mağazasına bırakılabilir.

3. Görüntünüzde dijital gürültü bırakmak . Kir veya toz gibi, bir görüntüdeki dijital gürültü, fotoğrafın pürüzsüz bokeh’inde daha kolay görülebilir. Düşük ışıkta fotoğraflar çekerken daha yüksek bir ISO ayarı kullanıldığında parazit oluşabilir. Tüm modern fotoğraf yazılımları, bu gürültüyü ortadan kaldıran ve herhangi bir kaba yamaları düzelten bir tür özellik içerir. İşlem sonrası iş akışınızı tamamlamadan önce bu gürültüyü kontrol ettiğinizden emin olun.

Yazılımla Oluşturulan Sahte Bokeh

Optik ve fizikle güzel bokeh yaratmanın yanı sıra, bu günlerde aynı görünümü hesaplamalı fotoğrafçılık ve yazılımlarla da elde edebilirsiniz.

Çoğumuz, cep telefonlarımızda uygulanmasından kaynaklanan yazılım destekli arka plan bulanıklığının zaten farkındayız. Hem Apple hem de Android cihazlar, kamera uygulamalarında kendi “portre modu” sürümlerine sahiptir; bu, yazılım, geniş açık bir lensten bokeh simülasyonu yapmak için arka planı yumuşak bir şekilde bulanıklaştıran bir algoritma kullanırken kullanıcının bir konuyu tanımlamasına olanak tanır. Bu portre modlarının gerçek sonuçları kalite açısından büyük farklılıklar gösterir.

Bokeh Bir Fotografcinin Kilavuzu 010
Apple iPhone gibi akıllı telefonlar, sayısal fotoğrafçılıkla simüle edilmiş sığ alan portreleri yaratan Portre Modlarına sahiptir.
Fotoğrafçılar, bulanıklığın yoğunluğunu ayarlamak için çekimden sonra diyafram ayarını bile ayarlayabilir.
Apple’dan görüntüler.

Birçok modern fotoğraf yazılımı paketi, lens bulanıklığını simüle eden ve genellikle cep telefonu kamera uygulamalarından çok daha fazla kontrol sunan özellikler sunar. En popüler görüntü düzenleyicilerden biri olan Adobe Photoshop, bir lens bulanıklaştırma aracına sahiptir ve Adobe Lightroom, bir fotoğrafın belirli alanlarına özel bulanıklaştırma uygulamak için radyal ve doğrusal gradyan araçlarını kullanır.

Özel Şekillerle Bokeh Oluşturma

Daha önce tartıştığımız gibi, bir merceğin diyafram bıçaklarının şekli, bir fotoğraftaki bokeh ışık noktalarının şeklini belirler ve elbette, bir fotoğraf çekildikten sonra bunu değiştirmenin kolay bir yolu yoktur. Ancak, oldukça basit bir numara kullanarak bokeh’i değiştirebiliriz; ilk etapta ışığı merceğe girmeden önce filtrelemek .

Bokeh Bir Fotografcinin Kilavuzu 011

Bu, merceğin önüne gidecek özel bir filtre kullanılarak veya oluşturularak gerçekleştirilebilir. Çeşitli satıcılardan önceden hazırlanmış filtrelerle gelen filtre kitleri vardır, ancak genellikle kendin yap filtresi oluşturmak daha iyidir.

Esasen, siyah kartondan veya diğer sağlam kağıtlardan lensinize uyan dairesel bir parça oluşturacaksınız ve ardından bu parçadan istediğiniz deseni keseceksiniz. Ardından filtreyi lensinizin ucuna bantlayın.

Bokeh Bir Fotografcinin Kilavuzu 012
Özelleştirilmiş bokeh şekilleri için yıldız şeklinde bir oyuğa sahip özel bir parasoley.
Fotoğraf Ricardo Samaniego’ya aittir ve CC BY-SA 2.0 altında lisanslanmıştır.
Bokeh Bir Fotografcinin Kilavuzu 013
Yıldız şekilli bokeh, yıldız şeklinde bir oyuk ile bir parasoley kullanılarak oluşturulmuştur.
Fotoğraf Ricardo Samaniego’ya aittir ve CC BY-SA 2.0 altında lisanslanmıştır.

okeh, sanatsal olarak birçok yönden kullanılabilecek harika bir araçtır. Güzel, kremsi bokeh oluşturmak için kullanılabilecek ışık kaynaklarının çeşitliliği sonsuzdur. Dışarı çıkıp deney yaptığınızdan emin olun – sonunda ne yaratacağınızı kim bilebilir!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.