İncelemeler

Nikon Z9 İncelemesi

Nikon Z9, 45,7 MP tam çerçeve profesyonel bir spor aynasız fotoğraf makinesidir: endüstrinin en büyük oyuncularından birinden yüksek hızlı, 8K çekim kapasitesi sözü…

Nikon, hızlı okunan, yığılmış bir CMOS sensör etrafında profesyonel düzeyde aynasız bir fotoğraf makinesi inşa eden üçüncü marka oldu ve pazar aynasıza geçerken, bunun aynı zamanda yarışmak gibi bir niyeti olmadığını göstermeye kararlı görünüyor.

Z9, bu sınıftaki mekanik deklanşörü tamamen terk eden ilk fotoğraf makinesi ve özellikle video açısından, Nikon’un açık ara en iddialı kamerası.

Temel Özellikler

 • 45,7 MP Yığılmış CMOS sensör
 • 30 fps JPEG çekimi
 • 20 fps Raw çekim (1000’den fazla sıkıştırılmış Raw için)
 • 11 MP çözünürlükte 120 fps JPEG çekim
 • ProRes 422 HQ seçeneğiyle 8K/30p çekim ve 8K’dan 4K/60p
 • 4.1K ProRes RAW seçeneğiyle 12 bit N-Raw’da 8K/60p
 • Dahili 10-bit N-Log ve HLG yakalama
 • Azaltılmış gecikme ve daha fazla parlaklık ile 3.69M nokta OLED EVF
 • Çok yönlü eğimli 2,1M noktalı arka LCD
 • İkiz CFexpress Tip B kart yuvaları
 • Tam zamanlı elektronik deklanşör kamerası
 • Sensörü korumak için sensör kalkanı

Nikon Z9’un yalnızca gövde için önerilen 5500 dolarlık bir fiyatı var.


Temel Özellikler | Ne var ne yok | Gövde ve kontroller | Nasıl karşılaştırır | Sanal Sergi Analizi | Görüntü kalitesi | Otomatik Odaklama | Video Performansı | Sonuç | Teknik Özellikler


Ne var ne yok

Yığılmış CMOS sensörü

Nikon Z9 İncelemesi

Nikon bir süre önce Z9’un seri çekim hızı, okuma hızı, AF güncellemeleri ve video performansı için getirdiği tüm hız avantajlarıyla birlikte Yığılmış CMOS sensör etrafında oluşturulacağını söylemişti. Ancak bu ilk açıklama, bir sensörün ne kadar iddialı olacağını netleştirmedi.

Sensör, düşünebildiğimiz tüm tam çerçeve kameralar arasında en hızlı okuma hızını sağlayarak 1/200 saniyelik bir flaş senkronizasyonuyla sonuçlanır (birçok mekanik deklanşörün yönetebileceği kadar hızlı). Ancak, heyecan verici bir şekilde, Z7 fotoğraf makinelerinde kullanılan sensörle tam olarak aynı piksel sayısına ve 64’lük aynı temel ISO’ya sahiptir. Bu, fotodiyotların tasarımının kendilerinin çok benzer, ancak daha sofistike olmasını mümkün kılar. okuma devresi İlk izlenimlerimiz, dinamik aralığın Z7 II‘nin hemen arkasında durduğunu gösteriyor.

Otomatik Odaklama

Nasıl ‘Yığınlanmış CMOS’, en yeni nesil profesyonel aynasız kameraların temelini oluşturan temel donanım değişikliği haline geldiyse, makine öğrenimi tarafından eğitilen konu tanıma algoritmaları, tanımlayıcı yazılım ilerlemesi olduğunu kanıtlıyor.

Z9, insanlar, hayvanlar ve araçların tümüne kamera tarafından öncelik verilebilen Canon EOS R3‘ünkine benzer bir dizi nesneyi tanımak üzere eğitilmiştir. Canon gibi Nikon da gözleri, yüzleri ve gövdeleri tanımak üzere eğitildi, böylece aynı kişiye odaklanmayı sürdürebilir ve en alakalı ayrıntıya odaklanabilir. Hayvanlar açısından, algoritma kedileri, köpekleri ve kuşları tanıyabilirken, araç ayarı uçaklarda, trenlerde, bisikletlerde ve motosikletlerde nasıl eve girileceğini bilir.

Nikon, Yığılmış CMOS sensörünün ve Z montajının daha hızlı veri çıkışının birleşiminin, kameranın saniyede 120 AF hesaplamasını işlemesine ve iletmesine olanak tanıdığını söylüyor.

Nikon Z9 İncelemesi

Olympus, Canon ve Sony’nin karşılaştırılabilir çoklu konu sistemlerinden farklı olarak, Nikon sistemi, hangi tür nesneyi çektiğinizi belirtmenizi gerektirmez. Tanıyabileceği herhangi bir konu türü için sahneyi değerlendirecek bir ‘Otomatik’ konu modu sağlar. Kameranın yanlış nesneyi seçmemesini istiyorsanız, ayrı Kişiler, Hayvanlar ve Araçlar ayarları vardır, ancak çoğu zaman, nereye doğrultursanız onu izlemeye hazırdır. Ayrıca kameranın konu tanıma sistemini devre dışı bırakmak için bir ‘Kapalı’ seçeneği de bulunmaktadır.

3D Tracking Eye detected
3D İzleme, konu tanıma sistemiyle birlikte çalışır ve AF noktanızın yakınında tanınan konuların etrafına gri bir kutu çizer.
En yeni algoritmalar, sahnede henüz test ettiğimiz tüm kameralardan daha küçük olan gözleri ve yüzleri algılayabilir.

Z9’a yapılan diğer önemli ekleme, Nikon’un Z serisini ilk piyasaya sürdüğünden beri istediğimiz bir şeydi: aynasız bir Nikon’da ‘3D İzleme’nin gelişi. Z9’un uygulaması tam olarak şirketin DSLR’lerinde olduğu gibi görünüyor ve davranıyor: C-AF’yi başlattığınızda altındaki her şeyi inatla takip edecek küçük bir kare kutu sunuyor. Muhtemelen deneyimleyeceğiniz tek fark, AF noktasının artık merkezi bir AF dizisinin sınırları içinde olmak yerine tüm sahneyi kapsayabilmesi ve daha güvenilir olmasıdır, artık konu tanıma seçiminiz tarafından desteklenmektedir. Konu tanımayı devre dışı bıraktıysanız, sistem mesafe ve renk bilgilerini kullanarak seçtiğiniz konuyu izlemeye devam edecektir.

Senkro VR

Önceki Z serisi gövdelerden farklı olarak Z9, gövde içi stabilizasyonunu VR lenslerindeki stabilizasyonla birleştirme becerisi kazanır. Daha önce kamera eğim ve sapma hareketinin sorumluluğunu merceğe veriyordu, ancak Z9 her iki sistemi de senkronize bir şekilde kullanabiliyor (Panasonic, Olympus, Canon ve Fujifilm tarafından yapıldığı gibi).

Başlangıçta, bu ‘Sychro VR’ modu yalnızca Z MC 105mm F2.8 VR ve yeni duyurulan Z 100-400mm F4.5-5.6 VR S ile Nikkor Z 70-200mm F2.8 VR S kullanıldığında kullanılabilecektir. Bekleyen bir FW güncellemesinden sonra gelen destek.

Seri çekim ve ön tamponlama

Z9 Firmware PreBurst Menu
30 fps ve (11 MP) 120 fps modları, deklanşöre yarım bastığınızda görüntüleri ara belleğe almaya başlama seçeneğine sahiptir.
Deklanşöre tam bastığınızda bu görüntülerin bir saniyeye kadar değeri korunur.

Nikon Z9, saniyede 30 kareye kadar JPEG patlamaları çekebiliyor ve bu da onu Sony’nin a1 ve (düşük çözünürlüklü) Canon EOS R3’ün beğenileriyle aynı seviyeye getiriyor. Veya saniyede 120 kare hızında 11MP görüntüler çekebilirsiniz. Bu modların her ikisi de deklanşöre tam basılmadan önce görüntülerin bir saniyeye kadar ön ara belleğe alınmasına izin verir.

Ancak, Raw çekmek istiyorsanız, maksimum kare hızı saniyede 20 kareye kadar düşer ve ön arabellek seçeneğini kaybedersiniz. Bir Yığılmış CMOS kameradan beklediğiniz gibi, kamera fotoğraf çekerken karartma olmaz, bunun yerine çekim yaptığınızda size haber vermek için kullanabileceğiniz çeşitli ekran ve ses göstergeleri vardır.

JPEG çekiyorsanız veya yeni HE Raw sıkıştırma seçeneğini kullanıyorsanız, kameranın arabelleği, kameranın 1000 karenin üzerinde bu hızda çekim yapmasına izin verecek kadar derindir. Hangi konuda…

Ham sıkıştırma seçenekleri

Nikon, Z9’un kolayca üreteceği çok sayıda büyük dosyayla başa çıkmak için iki yeni Raw sıkıştırma seçeneği ekledi. Varsayılan seçenek kayıpsız bir sıkıştırma modudur, ancak bunun yanında iki ‘Yüksek Verimli’ sıkıştırma seçeneği vardır. ‘HE*’ modu, dosyaları sıkıştırılmamış verilerin yaklaşık 1/2 boyutunda sunar ve daha sıkıştırılmış ‘HE’ dosyaları genellikle boyutun yaklaşık 1/3’ü kadardır.

Bu sıkıştırmanın görüntü kalitesi üzerindeki etkisi son derece ince görünüyor. En derin gölgelerde gürültüde ölçülebilir bir artış var, ancak bunu yalnızca kameranın tam dinamik aralığından yararlanmaya çalıştığınız çekimleri doğrudan karşılaştırarak görebilirsiniz.

Video

Nikon Z9 incelemesi 030

Hızlı okuma sensörünün her zaman Z9’un video performansına yardımcı olması muhtemeldi, ancak Nikon , teknik özellikler sayfasında iyi görünmek yerine kullanılabilir modlar sunduğundan emin olmak için açıkça çok çaba sarf etti . Örneğin, Log çekimlerini veya Raw çekimlerini dahili olarak yakalayabilen ve tam boyutlu bir HDMI bağlantı noktasına sahip ilk Nikon fotoğraf makinesi olur.

Z9, 8K/30p’ye kadar, yüksek örneklemeli 4K (8K çekimden) 60p’ye kadar veya daha az ayrıntılı 4K’da sensörün tam genişliğinden alınan 120p’ye kadar çekim yapabilir (gruplanmış veya satır atlamalı). Ayrıca kameranın tescilli N-Raw formatında 8K/60p seçeneği de var.

Gama kodlu, kullanıma hazır seçenekler olarak 8 veya 10 bit, H.264, H.265 veya ProRes 422 HQ çıkışı seçenekleriyle çok çeşitli yakalama biçimleri mevcuttur. Z9 ayrıca APS-C/Super 35/DX kırpma bölgesi ve daha da küçük bir 2.3x kırpma için daha fazla seçenek ile N-Raw’da 4,1K/60p ProRes Raw veya 8,3K/60p’ye kadar çekim yapabilir.

Nikon Z9 incelemesi tablo 002

Sarmal deklanşör performansı, fotoğraf çekerken olduğu kadar etkileyici değil, ancak tam çözünürlükte bile Z9, gördüğümüz en iyi okuma hızlarından bazılarını sunuyor. Doğrudan rakibi Sony a1 ve Canon EOS R3’ten 8K ve aşırı örneklenmiş 4K video kaydederken bile biraz daha hızlı. Daha hızlı bir tarama hızı için ayrıntılardan fedakarlık etmeye istekliyseniz, alt örneklenmiş 4K/60p/120p kaydedebilirsiniz ve çekiminizde flaş olmadığı sürece sarmal deklanşör sorunları algılanamaz.

Nikon, kameranın aşırı örneklenmiş 4K/30’unu 2 saatten fazla (‘normal’ sıcaklıklarda) çekebileceğini söylüyor. Ayrıca, HDMI üzerindeki gecikmenin, Z6 II ve önceki Nikon fotoğraf makineleriyle karşılaştırıldığında yarıya indirildiğini söylüyor, bu da fotoğraf makinesinin çıkışını izlemenin çok daha pratik olduğu anlamına geliyor.

Z9 ayrıca, pozlamayı değerlendirmek için videoya özel bir ayarlar görüntüleme paneli ve bir dalga biçimi monitörüne sahiptir.

Dizine dön


Gövde ve kontroller

Nikon Z9 incelemesi 024

Z9, diğer Z fotoğraf makineleriyle uyumlu, ancak şirketin DSLR kullanıcılarına tanıdık gelecek bazı ayrıntılara sahip köşeli bir tasarıma sahip. Nikon, üst düzey fotoğraf makinelerinde Canon’un sevdiği aynı düzeyde ergonomik tutarlılığı korumamıştı, ancak bu deneyim mevcut D5 ve D6 atıcılara tamamen yabancı olmayacak.

Mevcut bir Nikon kullanıcısı olarak en çok fark edeceğiniz tasarım değişikliği, oynatma düğmesinin kamera gövdesinin sol üstünden sağ alt kısmına yeniden konumlandırılmasıdır. Uyum sağlayamadığınızı fark ederseniz, bir süre yanlışlıkla yanlış düğmeye bastıktan sonra, sol üstteki ‘Koru’ düğmesini oynatmak için özelleştirebilirsiniz.

Nikon Z9 incelemesi 003

Z9’un mevcut üst düzey Nikon DSLR’lerle ortak özelliği, düğmelerinin çoğunun arkadan aydınlatmalı olması, bu nedenle kamerayı karanlık koşullarda çalıştırmaya çalıştığınızda ve elinizin konumunu hızlı bir şekilde kontrol etmeniz gerektiğinde aydınlatılabilmesidir. vücut üzerinde.

AF Düğmesi

Nikon Z9 incelemesi 010
Nikon DSLR’nizdekiyle aynı görünmeyebilir, ancak Z9’u elinize alır almaz AF modu düğmesinin tam olarak beklediğiniz yerde olduğunu göreceksiniz.

Z9’da hoş bir dönüş yapmak, kameranın ön kısmının sol alt tarafında bulunan özel bir AF modu düğmesidir. Etrafında AF-C/AF-S/MF anahtarı yoktur, ancak AF düğmesi ve iki kontrol kadranının birleşimi, AF sürücü modunu ve AF alanı modunu, Nikon’un DSLR atıcılarının kullanılacağı şekilde hızlı bir şekilde değiştirmenin mümkün olduğu anlamına gelir. ile.

Nikon’un DSLR’lerinde olduğu gibi, hızlı değişen koşullarda hızlı erişim sağlamak için fotoğraf makinesinin Fn düğmelerine AF alanı modları (AF-On etkinleştirilmiş olsun veya olmasın) atama seçeneğiniz vardır. Ancak bu kombinasyonlara farklı konu tanıma modları atayamazsınız.

Eşleşen CFexpress yuvaları

Z9’un yüksek hızlı özellikleri, bir çift CFexpress B Tipi yuvanın varlığıyla desteklenir. Bunlar, kullanıcının sahip olabileceği herhangi bir eski XQD kartıyla geriye dönük olarak uyumludur, ancak en uzun seri çekimleri elde etmek ve kameranın çıkaracağı en yüksek veri hızlarını korumak için daha yeni, daha hızlı kartlar önerilir.

Vizör

Nikon Z9 incelemesi 008
Z9’un vizörü, önceki OLED bulucuların çoğundan iki kat daha parlak çalışabilir ve tamamen beyaz bir ekran için yaklaşık 760 nit elde edebilir.
Bununla birlikte, bundan yararlanmak için daha gerçekçi bir HDR vizör modu yok.

Vizör özellikleri, Z9’un en açık şekilde rakiplerinin gerisinde kaldığı alandır. Yakın rakiplerine kıyasla nispeten düşük çözünürlüklü 3.69M nokta paneli. Ancak, Nikon’un oynatma sırasında yalnızca tam ayrıntı düzeyini kullanmak yerine sürekli odaklama yaparken bile bu çözünürlüğü kameranın canlı görüntüsü için tam olarak kullandığı görülüyor. Bu , çıplak özelliklerin ima ettiğinden çok daha iyi ve daha tutarlı bir deneyim sağladığı anlamına gelir.

Z9’un son derece düşük vizör gecikmesi vardır, bu da onu hızlı hareket eden aksiyonları takip etmek için çok etkili kılar. Firmware 2.0, daha hızlı pil yakma pahasına 120 fps bulucu yenileme hızı seçeneği sunar.

Çok yönlü arka LCD

Nikon Z9 incelemesi 020

Nikon, Z9 ile tamamen eklemli bir ekrana sığdırma dürtüsüne direndi ve bunun yerine bazı fotoğrafçılar için daha uygun olacak bir şey seçti. Temelde yukarı/aşağı yatırılabilen geleneksel bir beşiktir, ancak daha sonra yatay olarak eğilmesine izin veren başka bir menteşeye yerleştirilmiştir.

Sonuç, birkaç Fujifilm ve Panasonic modelinde çok sevdiğimiz dikey/yatay eğimli ekranlar ile Pentax K-1’in oldukça ayrıntılı teleskopik çalışma tezgahı tasarımı arasında bir yerde.

Önemli olan, ister yatay ister dikey yönde çekim yapıyor olun, ekranı size bakacak şekilde yukarı eğmenize izin vermesi ve bunu ekranı optik eksen üzerinde ortalayarak, çekimlerinizi çerçevelemeyi kolaylaştırarak yapmasıdır.

Sensör kalkanı

Nikon Z9 incelemesi 005
Z9’un elektronik deklanşörü o kadar hızlı ki mekanik bir deklanşöre gerek yok.
Bu da kameranın bunun yerine özel bir sensör koruyucusuna sahip olabileceği anlamına geliyor.
Z9 kapatıldığında koruyucu perdeler iner.

Nikon, kapatıldığında sensörünü kapatan ve lens değişimi sırasında sensörün korunmasına ve sensörün tozdan korunmasına yardımcı olan ilk fotoğraf makinesi değil, ancak kapağın yalnızca bu amaç için tasarlandığı ilk fotoğraf makinesi. Bu nedenle, mekanizma kapalı bir deklanşör gibi görünse de, süper hafif (düşük atalet), potansiyel olarak kırılgan deklanşör bıçakları kullanılarak yapılması gerekmez.

Pil

Nikon Z9 incelemesi 013

Z9, önceki profesyonel Nikon’lar tarafından kullanılan büyük pilin en son çeşidi olan EN-EL18d’yi kullanır. Önceki tüm EN-EL18 pillerle çalışacak ancak USB üzerinden fotoğraf makinesinde yalnızca b, c ve d sürümlerini şarj edebilir ve EN-EL18d ile daha fazla çekim sağlar. Z9 ile birlikte verilen şarj cihazı da yalnızca daha yeni olan üç modeli destekler.

Z9, arka LCD’yi kullanırsanız şarj başına 740 ve vizörü kullanırsanız 700 çekim yapacak şekilde derecelendirilmiştir. Enerji tasarrufu modunu kullanırsanız, bu rakamlar sırasıyla 770 ve 740’a atlar. Her zaman olduğu gibi, bu sayılar, kısmen CIPA standart testinin çoğu fotoğrafçının yaptığından daha fazla oynatma kullanımını gerektirdiğinden, kaç çekim yapabileceğinizi doğrudan temsil etmez.
Pil ömrü açısından Z9 kullanıcıları için herhangi bir endişeye neden olabilecek tek şey, fotoğraf ve videonun birlikte yoğun şekilde çekilmesidir.

Bu tutarsızlık özellikle, kamerayı kullanmanın zıt ucunu temsil eden ve görüntü başına görüntü inceleme süresinin sıfıra yakın olduğu seri çekimler sırasında keskindir. Bunu göstermek için Nikon, Z9’un seri çekimlerde şarj başına 5310 çekim için iyi olduğunu iddia ediyor. Nikon test yöntemini belirtmese de bu rakam, Z9 ile hızlı aksiyon çekme konusundaki ilk deneyimlerimize çok daha yakın. Dolayısıyla, bu sayıyı tam anlamıyla almasak da, CIPA sayılarının gerçekçi olamayacak kadar düşük görünebileceğinin altını çiziyor.

Standart test sayıları, kameralar arasında genel olarak karşılaştırılabilir olma eğilimindedir, ancak şarj başına 700 çekim olarak derecelendirilmiş bir kamera, tipik olarak 350 olarak derecelendirilmiş bir kameradan iki kat daha fazla çekim sağlar. Derecelendirilmiş bir kamerayı tüketecek bir çekim senaryosu hayal etmeyi zor buluyoruz. şarj başına 700’den fazla çekimle, bu nedenle Z9 kullanıcıları için endişeye neden olabilecek tek şey, fotoğraf ve videonun birlikte yoğun şekilde çekilmesidir.

Dizine dön


Nasıl karşılaştırır

Z9, Sony a1‘in hem hız hem de yüksek çözünürlük sağlama hilesine uyuyor, bu yüzden en acil referans noktası bu. Bununla birlikte, Z9’un aynasız bir dünyaya geçişi haklı gösterip göstermediğini görünce, izleyicilerinin adil bir kısmının mevcut D5 ve D6 sahipleri olması muhtemeldir.

Pek çok kişinin doğrudan Canon’un 24MP R3’ü ile Z9’un 45MP’si arasında seçim yapması pek olası değil, ancak en büyük markaların mevcut serilerinin en iyilerini nasıl karşılaştırdığını göstermek için buraya ekledik. Z9’un ilgili olarak nereye uyduğunu göstermek için daha küçük, daha ucuz Z7 II’yi de dahil ettik.

Nikon Z9Sony a1Canon EOS R3Nikon D6Nikon Z7 II
lansman sırasında MSRP$55006500 dolar6000$6500 dolar3000 $
Sensör tipiYığılmış CMOSYığılmış CMOSYığılmış CMOSFSI CMOS’uBSI CMOS’u
piksel sayısı45,7 MP50,1 MP24MP21 MP45,7 MP
Maksimum kare hızı
(Tam çözünürlük)
30 fps (JPEG)
20 fps
(Raw + JPEG)
30 fps (kayıplı Raw)
20 fps (kayıpsız Raw)
30 fps (e-deklanşör)
12 fps (mekanik)
14 fps (vizör)10 kare/saniye
E-deklanşör hızı1/270 sn1/260 sn1/200 snYok~1/16 sn
Görüntü sabitlemeGövde
içinde (lens IS eğimi/yalpalamayı devralır) 1
Gövde
içinde (lens IS eğimi/yalpalamayı devralır)
Gövde içinde (lens IS eğim/yalpalama için birleşir )Sadece lensteGövde
içinde (lens IS eğimi/yalpalamayı devralır)
AF duyarlılığı 2-5.0EV (Yıldız Işığı AF modunda -7.0)-4 EV-4.5 EV-4.5 EV (ortada)-3.0EV
HDR görüntü formatı10-bit HLG HEIF10-bit PQ HEIF
Vizör3,68M-nokta
0,80x
9,4M nokta
0,90x
5,76M nokta
0,76x
Optik
0,72x
3,68M-nokta
0,80x
Vizör yenileme hızı120 fps’ye kadar240 fps’ye kadar 3120 fps’ye kadarYok60 kare/sn
Video8K/30p
4K/120p
(8K/60p Ham)
8K/30p
4K/120p (1,12x kırpma)
DCI 4K/120p
(6K/60p Ham)
4K/30p4K/60p
(1,08x kırpma)
Bit derinliği10-bit dahili
(12-bit Raw dahili)
HDMI üzerinden 10-bit dahili
16-bit Raw
10-bit dahili
(12-bit dahili Raw)
8 bit dahili
HDMI üzerinden 8 bit dahili 10 bit
Arka ekran3,2″ 2,1M noktalı çift eğimli dokunmatik ekran3,0″ 1,44M nokta eğilebilen dokunmatik ekran3,2″ 4,2M noktalı tam eklemli dokunmatik ekran3,2″ 2,36M noktalı sabit dokunmatik ekran3,0″ 2,1M noktalı eğilebilir dokunmatik ekran
Medya biçimleri2x CFe Tip B / XQD2x Çift CFE Tip A / UHS-II SD1x CFe Tip B
1x UHS-II SD
2x CFe Tip B / XQD1x CFE Tip B / XQD
1x UHS-II SD
Wifi2.4GHz ve 5GHz2.4GHz ve MIMO 5GHz2.4GHz 42.4GHz ve 5GHz2.4GHz ve 5GHz
GPS/ GlonasEvetNumaraEvetNumaraNumara
EthernetEvet 1000Base-TEvet 1000 Base-TEvet 1000 Base-TEvet 1000 Base-TNumara
Pil ömrü (CIPA) LCD/VF 5740 / 700530 / 430760 / 440– / 3850420 / 360
Ağırlık1340g737g1015g1450g675g
Boyutlar149x150x91mm129x97x81mm150x142x87mm160x163x92mm129x96x76mm

1 Objektif ve gövde içi IS’yi birleştiren ‘Synchro VR’, ilk olarak Z 105mm F2.8 S ve yeni Z 100-400mm F4.5-5.6 ile birlikte sunulurken, FW’nin ardından Z 70-200mm F2.8 S ile birlikte gelir.
2 Aşama algılamalı AF’nin F2.0 lens ile çalıştığı en düşük ışık seviyesi. Canon ve Nikon, F1.2 lensler için rakamlar veriyor, bu nedenle karşılaştırma kolaylığı için +1.5EV olarak ayarladık.
3 Vizör çözünürlüğü ve büyütme 240 fps’de azaltıldı
4 5GHz ve MIMO Wi-Fi, WFT-E9 aksesuarı kullanılarak kullanılabilir
5 OVF ve EVF pil rakamları doğrudan karşılaştırılamaz

Nikon Z9’un özellikleri, piyasadaki en yetenekli aynasız fotoğraf makineleriyle karşılaştırıldığında bile çok güçlü görünüyor. Yalnızca Sony a1 ve Canon EOS R3’ü en yüksek hızlarında eşleştirirken JPEG çekebilir, ancak bu, geride kaldığı birkaç alandan biridir. 3.69M noktalı vizör kağıt üzerinde hayal kırıklığı yaratabilir (gerçek dünyada çok daha az), ancak HDR fotoğraf özelliği güzel olsa da, Z9’un video yetenekleri emsallerinin çok ötesinde.

Dizine dön


Sanal Sergi Analizi

Nikon hakkındaki ‘gökyüzü düşüyor’ teorilerine tam olarak katılmamış olsanız bile, Z9’un şirket için önemli bir fotoğraf makinesi olduğunu söylemek yanlış olmaz. Z6 ve Z7 modelleri çok iyiydi ve Z5, Z sistemine çok uygun fiyatlı bir yol sağlıyor, ancak eksik olan gerçek bir ‘halo’ ürünü. Z9 açıkça bu rolü oynuyor: hem profesyonel atıcıları Z mount’ta kendileri için bir gelecek olduğuna ikna etmek hem de serinin geri kalanında parlayabilecek küçük bir ışıltı sağlamak.

Nikon Z9 incelemesi 004
Z9’un ekranı, portre veya yatay yönelimli çekim için de iyi çalışır, ancak tam eklemli bir ekranın tuhaf eksen dışı menteşesi olmadan, kompozisyonu zorlaştırabilir.

Z9’u oldukça zorlu koşullarda kullanmış olması, her iki açıdan da çok iyi bir izlenim bırakıyor. Profesyonel kalitede bir spor kamerası olarak, kağıt üzerinde olduğu kadar kenarlarda da iyi performans gösteriyor. Yalnızca daha önce Sony’nin a1 modeli tarafından sunulan bir çözünürlük ve hız kombinasyonu sunar. Z9, bu fotoğraf makinesinin sensörünü ödünç almak yerine, tasarımının özelliklerini Nikon D850 ile paylaşan ve mükemmel görüntü kalitesi sunan bir çip kullanıyor. hız.

Fotoğraf makinesinin saniyede 20 karelik Raw çekim hızı, a1 veya düşük çözünürlüklü EOS R3’ten daha yavaş, ancak yine de iki öğleden sonra çekim yapmak için 3100 Raw/JPEG çifti (170 Gb) ile çalışmam için yeterliydi. Ayrıca, çektiğiniz aksiyon 30 fps gerektiriyorsa, JPEG’ler ihtiyaçlarınız için yeterliyse Sony ve Canon’un en yüksek hızını eşleştirebilirsiniz (bu, bazı durumlarda çekim yapmanın tek pratik yolu olabilir). 11 MP JPEG’leri dert etmiyorsanız, Z9 120 fps’ye kadar çekim bile yapabilir .

Nikon Z9 incelemesi 007
Videoya, özel bir anahtar kullanılarak kolayca erişilebilir; bu noktada Z9, yalnızca Nikon’un en iyi video çekimi değil, aynı zamanda muhtemelen piyasadaki en iyi donanımlı tam çerçeve aynasız fotoğraf/video kamerası olarak kendini gösterir.

Z9’un son derece rekabetçi göründüğü bir başka alan da, Nikon ile her zaman ilişkilendirdiğimiz bir şey olmayan video. Nikon’un ILC’ler için video özelliklerinde piyasayı en son yönettiği zaman, bir APS-C sensöründen HD video sunan D90’dı ve sadece birkaç hafta sonra Canon’un tam çerçeve Full HD çekim yapan EOS 5D II’si tarafından geride bırakılacaktı. . O zamandan beri hem destek araçlarını hem de temel video özelliklerini geliştirmeye devam etti, ancak Z9 düzeyinde hiçbir şey olmadı. Z9, Canon ve Sony’nin sinema kamera serilerini, 8K/60p Raw video çekebilen ilk aynasız kameralardan biri olmaya zorluyor.

DSC 2177
Nikkor Z 24-70mm F2.8 S | ISO 64 | 1/640 sn | F5.0
Fotoğraf: Dale Baskin

Z9 sadece bir homurtudan ibaret değil : Dahili ProRes HQ yakalama ve dahili Log yakalama gibi seçenekler, Nikon’un yalnızca etkileyici görünen teknik özellikler sunmak yerine kameramanların ihtiyaçlarını dinlediğini gösteriyor. 8K ve 4K/60p çekim yapabilen bir kamera vaat etmek bir şeydir: Bunu iki saatten fazla yapabilen bir kamera sunmak, bu özelliğin kullanılabilir olmasını istediğinizi gösterir. Kablolu bir uzaktan kumandanın duyurusu, şirketin Z9’un güvenilir bir video yarışmacısı olmasını istediğini gösteriyor.

DSC 3797
Z9’un AF izleme sistemi, önceki Nikon aynasız fotoğraf makinelerine göre çok daha hızlı ve kullanımı daha basit, ayrıca daha sağlam ve daha güvenilir.

Nikkor Z 70-200mm F2.8 S | ISO 1400 | 1/2000 sn | F5.0
Fotoğraf: Richard Butler

Ham teknik özellikler bir yana, Z9 hakkında hepimizi şaşırtan şey, DSLR’ye ne kadar benzediğiydi. Vizör en yüksek çözünürlüğe sahip olmayabilir, ancak son derece duyarlı ve tutarlı bir his veriyor. Bu DSLR benzeri deneyim, Nikon’un 3D AF Takibinin geri dönüşüyle ​​büyük ölçüde yardımcı oldu: tartışmasız modern AF izleme sistemlerinin öncüsü. AF noktanızı önceden yerleştirmek ve kameranın nesnenizi sahnede takip edeceğinden emin olmak, giderek daha fazla kanıksadığımız bir şey, ancak bunu ilk iyi yapanlar Nikon’un DSLR’leri oldu. Z9’un sistemi artık makine öğrenimi tarafından eğitilmiş algoritmalar tarafından destekleniyor, ancak kamerayı kullanırken bunu gerçekten düşünmenize gerek yok: sadece bir D6 veya D850 gibi çalışır, yalnızca daha tutarlı ve güvenilir bir şekilde çalışır.


Nikon Z9 incelemesi
Nikon Z9, mekanik deklanşöre sahip olmayan ilk fotoğraf makinesi değil, hatta bunu deneyen ilk tam çerçeve aynasız fotoğraf makinesi bile değil, ancak yokluğunu nadiren fark edeceğiniz ilk fotoğraf makinesi.
Ancak, deklanşör hızının hızlı titreyen panellerle çakıştığı anlar için Canon’un Yüksek Frekanslı Titreme Önleyici modunun eşdeğeri yoktur.

Z9, mekanik deklanşörü ortadan kaldıran ilk aynasız fotoğraf makinesi değil, ancak ondan kurtulan ilk fotoğraf makinesi. ~1/270 saniyelik sarmal deklanşör, bazı mekanik deklanşörlerden daha hızlıdır ve bu da Nikon’u aynayı kaldırmaktan bir aşama daha ileri gitmeye sevk etmiştir. Yine de, AF modu düğmesinin geri dönüşü gibi küçük ayrıntılarla Z9, Nikon DSLR fotoğraf makinelerine hemen tanıdık gelecek.

Bu da bizi bu kameranın izleyicisine getiriyor. Kamera fiyatlarının sürekli arttığına dair genel bir algı var (bu algı her zaman gerçeklerle doğrulanmıyor), ancak Z9’un fiyatı, yerini aldığı D6’dan daha düşük. Sony a1’in lansman fiyatından 1000 $ daha düşük (form faktörüne uyacak şekilde pil tutuşunu eklerseniz daha fazla) ve Canon’un mevcut aynasız amiral gemisinin 500 $ altında. Bu hala onu D850’den çok daha pahalı hale getiriyor, ancak çekiciliğini profesyonel spor pazarının ötesine taşımaya yardımcı olmalı. Sonuçta, görüntü sabitleme, çok daha iyi otomatik odaklama ve daha iyi lenslere erişim ile D850’ye yakın görüntü kalitesini yalnızca çok daha hızlı sunar: bazı fotoğrafçıların bunun için bir prim ödemeye istekli olacağını varsaymak adil görünüyor.

Dizine dön


Görüntü kalitesi

Z9’da gösterilen ayrıntı seviyeleri, belki büyütülmüş canlı görüntünün biraz daha iyi odaklanmaya izin vermesi nedeniyle, ancak muhtemelen herhangi bir deklanşör şokunun (veya bunun için mekanik deklanşörün) olmamasının bir sonucu olarak, Z7 II’ninkinden biraz daha fazladır. Önemli olmak). AA filtresi olmadığını düşündürecek kadar hareli mevcut, ancak bu aynı zamanda 85mm F1.8’in sensörün doğru şekilde yakalayabileceğinden daha yüksek frekansları kolayca çözdüğünü de gösterebilir.

Hem Z7 II hem de en yakın rakipleriyle karşılaştırıldığında, daha yüksek ISO’larda gürültü performansı açısından ödenmesi gereken (küçük) bir bedel var gibi görünüyor , ancak çok yüksek ISO ayarlarında bile yalnızca yan yana karşılaştırmalarda gerçekten görülebilir. .

Sıcak beyaz ten tonları, macentadan çok turuncuya yakın eğimli pembeler ve düz (fazla yeşil olmayan) sarılar ile JPEG rengi iyi görünüyor. Keskinleştirme , Sony’den daha az incelikli, yani a1 biraz daha ayrıntılı görünüyor. Ve aynı şekilde, yüksek ISO’larda kumlanma azaltma da Sony kadar detayı koruyamıyor. Genel olarak, Z9, Z7 II’nin çok gerisinde kalmıyor ve Sony a1’in performansından çok da uzak değil.

Dinamik Aralık

Gördüğümüz biraz daha yüksek gürültü seviyesi, Z7 II’ye (dolayısıyla a1’e) kıyasla dinamik aralıkta hafif bir azalmaya neden oluyor. Düşük pozlamayı, vurguları korumak için yaparsanız ve ardından görüntünün karanlık bölgelerini yukarı çekerseniz, kameranın dinamik aralık sınırlarını gerçekten zorlarsanız biraz daha fazla parazitle karşılaşırsınız . Özellikle a1’in temel ISO değeri olan 100 yerine kameranın ISO 64 ayarını kullanabiliyorsanız, gürültüde büyük bir fark olmaz.

ISO’yu yükseltmek, temel ISO’da gördüğümüze göre gürültü performansında iyi bir gelişme sağlar . Özellikle çift kazanç sensörü , ISO 400’ün üzerinde olan daha yüksek dönüşüm kazanç moduna geçtiğinde . ISO 500’den yukarıya, düşük ışıkta pozlama kullanma seçeneği sunan ancak aksi takdirde kırpma için güçlendirilebilecek parlak noktaları korumak için ISO’nuzu 500’de sabitleme seçeneği sunan ISO’yu yükseltmenin çok az faydası vardır.


Raw Sıkıştırma

Görüntü kalitesi üzerinde herhangi bir etki olup olmadığını görmek için kameranın üç Raw sıkıştırma modunda en aşırı zorlamayı çektik. HE veya HE* sıkıştırma modlarını etkinleştirirseniz, en derin gölgelerde bir miktar veri kaybı var gibi görünüyor, ancak bu yalnızca gürültü tabanında son derece hafif bir artış olarak görünüyor ve çoğu fotoğraf üzerinde herhangi bir etkisi olması muhtemel değil.


Otomatik Odaklama

Konu tanıma (ve izleme), Z9’un otomatik odaklama sistemine eklenen en büyük yeniliktir ve yüz ve göz algılamaya ve aynasız fotoğraf makinelerine DSLR’lere göre doğal bir avantaj sağlayan ince taneli, yaygın AF dizisine ek olarak gelir. Ancak bu, profesyonel bir kullanıcı için Z9’un en büyük gücünü gözden kaçırmayı kolaylaştırıyor: D6’nın otomatik odaklama modlarını da neredeyse mükemmel bir şekilde kopyalıyor.

Z9 AF modes

Nikon’un profesyonel spor DSLR’lerinde olduğu gibi, ayarlanması gereken yalnızca iki AF parametresi vardır: ‘ Engellenen çekim AF yanıtı ‘ süresi (kameranın orijinal nesnenizin görünümü engellenmişse yeniden odaklamadan önce ne kadar beklemesi gerekir: değişen bir şey) , spordan spora) ve öznenizin kameranın tahmin edebileceği tutarlı bir hızla mı yoksa kameranın yanıt vermesi gereken düzensiz hız değişiklikleriyle mi yaklaşacağını belirleyen ‘ Konu hareketi ‘.

Konu izleme modlarını kullanımımızdan ve gördüğümüz görüntülerden ve vahşi yaşam fotoğrafçılarından duyduğumuz deneyimlerden etkilendik ve onları elimizden gelenden daha fazla zorladık. Ancak, ragbi çekmeye gittiğimizde bulduğumuz gibi : bazen en iyi yollar eski yöntemlerdir ve Z9 orada da üstündür.

Z9’un dinamik alan AF modları, benzerlerinin DSLR’lerde yaptığı gibi çalışır, ancak çerçeve boyunca herhangi bir yere yerleştirilebilmeleri ve daha tutarlı sonuçlar verme avantajıyla (D6’nın vizöründen %40 ila %115 arasında daha hızlıdır) çekim, 20 fps veya 30 fps modunu kullanmanıza bağlı olarak). Alternatif olarak, sahnenizde aksiyonun gerçekleşmesini beklediğiniz yere uygun özel bir Geniş AF Alanı boyutu oluşturabilirsiniz.

Konu tanıma modları iyi çalışıyor ve birçok durumda mükemmel 3D İzleme sistemi ihtiyacınız olan tek mod olacak (Nikon’un gelecekte daha tüketici dostu modellerde benzer bir şey sunabileceğini umuyoruz), ancak hatta en zorlu koşullarda, Z9 işini minimum kurulum ihtiyacı ile yapacaktır.

Düğün ve etkinlik fotoğrafçıları ve foto muhabirleri, 3D İzleme ile fotoğraf makinesinin Yüz/Algılama özelliklerinin ne kadar iyi entegre edildiğini takdir edeceklerdir (AF izleme ve yüz algılama, önceki Z serisi fotoğraf makinelerinde ayrı özelliklerdi). Kamerayı bazı insanlara doğrulttuğunuzda, seçtiğiniz 3D İzleme AF hedefinize en yakın yüze odaklanarak kompozisyonunuzu önceden ayarlamanıza olanak tanır. Odaklamayı başlattığınızda, kameradan uzağa bakıp bakmadıklarına bakılmaksızın seçilen yüzü takip etmeye devam edecek ve çekiminizdeki diğer yüzler tarafından dikkati dağılmayacaktır.

Dizine dön


Video Performansı

Z9, kayda değer video yetenekleri ekler ve bunları fotoğraf modundan ayırma konusunda iyi bir iş çıkarır: fotoğraf makinesinin mod anahtarını fotoğraftan videoya çevirin ve video çekimi için farklı bir pozlama modu ve pozlama ayarları seçebilirsiniz. Ayrıca, fotoğraf modundan hangi ayarların (WB, Resim Stili, vb.) taşınacağı ve hangilerinin farklı olacağı konusunda oldukça hassas bir kontrol vardır.

Nikon Z9 incelemesi 031
Z9 yalnızca Nikon’un şimdiye kadarki en yetenekli video kamerası değil, aynı zamanda şimdiye kadar piyasaya sürülen en iyi fotoğraf/video melezlerinden biridir.

Z9, çeşitli iş akışları için video seçenekleri sunar. Standart profilleri kullanıyorsanız ve çekimleri yoğun bir şekilde derecelendirmeyi planlamıyorsanız, MP4 veya MOV sarmalayıcılarında 8 bit çekim iyi bir seçimdir. N-Log yakalama (derecelendirme esnekliğini korumak için) 10-bit H.265 veya ProRes 422HQ seçeneklerinde mevcuttur. H.265 küçük dosyalar oluşturur, ancak çoğu bilgisayar için düzenlemek nispeten zahmetlidir, oysa ProRes 422 HQ korkunç dosyalar üretir ancak modern donanımda düzenlemek için görünüşte zahmetsizdir. H.265 modu ayrıca HDR TV’lerde oynatmak için HLG çekimi yapmanızı sağlar.

10-bit Log görüntülerini dahili olarak yakalama yeteneği, artık harici bir kayıt cihazına ihtiyacınız olmadığı anlamına gelir. Log çekerken düzeltilmiş bir önizleme görüntüleyebilirsiniz, ancak hedeflenen derecelendirmenizin yaklaşık bir değerini görmek istiyorsanız kendi LUT’lerinizi yükleyemezsiniz.

Z9 Firmware Large Waveform
Bir dalga biçimi ekranı (iki boyut seçeneğiyle), sahnenizde tonların nasıl dağıldığını anlamanıza ve özellikle Günlük ve Ham çekim için pozlamanın ayarlanmasına yardımcı olur.

Tüm bu seçenekler sizin için yeterli değilse, dahili ham video çekimi iki ek seçenekte mevcuttur. Tescilli N-Raw formatı, 60p’ye kadar tam çözünürlüklü 8.3K ham videoyu kaydetmenin tek yoludur. Şu anda DaVinci Resolve ve Edius tarafından desteklenmektedir. Final Cut Pro, Premiere ve Avid kullanıcıları için 4.1K’da 120p’ye kadar ProRes RAW video kaydetme seçeneği de vardır.

Z9 Firmware N Raw menu
Nikon Z9 incelemesi tablo 003

Video Otofokus

Z9, Nikon’un video AF’deki en büyük ileri sıçramasını işaret ediyor. Video modundaki otomatik odaklama arayüzü, büyük ölçüde fotoğraflarla aynıdır, bu nedenle iki farklı otomatik odaklama sistemini öğrenmeye gerek yoktur. 3D İzleme sistemi ile takip edilecek bir konuyu seçmek için dokunmatik ekranı kullanabilir veya AF kutusunu seçtiğiniz hedefe yerleştirip AF açık düğmesine basabilirsiniz. Bu, takibi başlatmak için dokunmatik ekranın kullanılmasını gerektiren birçok rakip sistemin aksine EVF’yi kullanarak çekim yapabileceğiniz anlamına gelir.

Z9’u hızlı aksiyondan konuşan kafalara kadar çeşitli konularda test ettik ve sonuçlardan sürekli olarak etkilendik. Otomatik odaklama hatasız değildir ve bazen ragbi çekerken, aynı renkleri üst üste yığılmış bir grup oyuncuyla karıştırıldı. Ancak bu, beklediğimizin ötesinde bir işe yaradı ve insanları, hayvanları ve kuşları çekerken doğruluk mükemmeldi. Sürekli AF, tüm yüksek kare hızlı kayıt modlarında da kullanılabilir durumda kalır. Sony a1 ve Canon EOS R3 ayrıca son teknoloji video AF’ye sahip olsa da, Z9’un arayüzü ve tutarlılığı onu şu anda mevcut olan favori video otomatik odaklama sistemimiz yapıyor.

Video kalitesi

8K yakalama, Z9’un en önemli özelliklerinden biridir ve laboratuvar sonuçları bizi hayal kırıklığına uğratmadı. Z9 8K çok ayrıntılıdır ve Nikon’un daha agresif keskinleştirmesi, sonuçların Sony a1’in 8K Çekiminden çok daha net görünmesi anlamına gelir . Z9’un 4K aşırı örneklemeli modlarını (4K’dan 60p’ye kadar) çekerken , Sony’nin sunduklarının gerçekten önüne geçiyor . 8K’nın gerektirdiği dosya boyutlarını veya bilgi işlem gücünü istemiyorsanız, Z9 ile aşırı örneklenmiş 4K çekim yapabilir ve yine de 8K sensöründen muazzam avantajlar elde edebilirsiniz. Ancak, 4K/120p veya alt örneklenmiş 4K/60p çekerseniz, Z9 ve a1’in benzer ayrıntı düzeylerini yakalamasıyla bu avantaj ortadan kalkar .

DX veya Super35 sinema lensleri kullanıyorsanız, Z9’un 1.5x kırpma modunda mükemmel görüntü kalitesi sunduğunu bilmek sizi mutlu edecektir. Yine, Nikon, Sony a1’in karşılaştırılabilir modundan daha fazla keskinleştirmeye sahiptir, ancak çözülen ayrıntı benzerdir . Aşırı örneklenmiş tam çerçeve çekimden çok daha az ayrıntılıdır ve daha küçük bir sensör bölgesi kullanmanın da bir gürültü maliyeti olacaktır.

Stabilizasyon

Z9’un gövde içi görüntü sabitleme özelliği, video çekenler için büyük bir avantaj. Standart modda, daha uzun odak uzunluklarında bile elde tutulurken statik çekimlerin kararlılığından çok etkilendik. Harekete hoş bir “yüzer” görünüm ve çok az titreme var. Ancak, kamerayla birlikte yürürken veya ani kaydırma veya eğmeler yaparken, bir “tut ve bırak” sarsıntısı sergileyebilir. Neyse ki Nikon’un kaydırmayı bekleyen ve düzeltmeye çalışmayan bir ‘Spor’ modu da var. Spor modunun, bir nesneyi yeniden çerçevelerken veya kamerayla yürürken görüntünün atlamasını önemli ölçüde azalttığını gördük, bu nedenle çoğu durumda bunu öneriyoruz. Bir gimbal ile karşılaştırılabilir bir pürüzsüzlük olmasa da, elde taşınan videolarda sıklıkla görülen dikkat dağıtıcı titreşimleri ortadan kaldırmada etkilidir.

Daha da fazla kararlılık için elektronik VR etkinleştirilebilir. Bu, küçük bir kırpma ve buna karşılık gelen görüntü kalitesi kaybı uygular. Hareket bulanıklığının daha az endişe kaynağı olduğu daha yüksek kare hızlarında, elektronik VR, kamerayla yürürken bile çok sabit görüntüler oluşturabilir.

Dizine dön


Sonuç

BeğendiklerimizBeğenmediklerimiz
Raw ve JPEG’de etkileyici görüntü kalitesi
Tam AF ile 20 fps çekim
Yetenekli ve yapılandırması kolay AF sistemi
Sıfıra yakın gecikmeli ve karartma olmayan duyarlı vizör
D-serisi DSLR gibi davranır ve hisseder
Kullanışlı video modları yelpazesi
10-bit ve Raw video seçenekleri
Video pozlamayı ayarlamak için dalga formu ekranı
Videoda güvenilir ve tutarlı AF
En zorlu video modlarında >2 saat çekim yapabilir
USB şarjı yararlıdır
Kademeli e-deklanşör, hızlı titreşen ekranlarla şeritler oluşturur
Otomatik ISO minimum deklanşör hızını ayarlamanın hızlı bir yolu yok
Eşler 30 fps eşleştirirken yalnızca JPEG
Doğrudan rakiplerinden daha büyük ve daha ağır
Özelleştirme seçenekleri kapsamlıdır ancak her özelliğe erişim sağlamaz
10-bit / HDR fotoğraf özelliği yok

Z9, Nikon’un ilk profesyonel düzeyde aynasız kamerasıdır; bu, yerini alması muhtemel D5s ve D6s kadar kullanışlı ve güvenilir olması gerektiği anlamına gelir. Sonuç, şimdiye kadar kullandığımız en DSLR benzeri aynasız fotoğraf makinesi.

Menü sistemi gibi kameranın şekli ve düzeni de D6 kullanıcılarına hemen tanıdık gelecek, ancak en etkileyici olanı Z9’un ne kadar DSLR gibi hissettirdiği. AF sistemi çalışır ve D6’lara çok benzer. Yapay deklanşör sesi, bunun sadece bir ses efekti olduğunu unutacak kadar ikna edici. Ancak bu deneyime en çok katkıda bulunan şey Z9’un vizörüdür: 120 fps modu eklenmeden önce bile Z9’un vizörü inanılmaz derecede duyarlıydı, yani hiçbir gecikme fark etmez ve kendinizi hemen sadece çekime odaklanmış halde bulursunuz. D-serisi fotoğrafçılar, kazanılan savaşın yarısı demek olan Z9’u hiçbir vuruşu kaçırmadan kullanabilecekler.

DSC 4831 1
Z9’un etkileyici hızını ödemek için derin gölgelerde yalnızca küçük bir gürültü maliyeti var, bu nedenle görüntüleri esasen Z7 II / D850’ninkilerle eşleşiyor ve bu da onları test ettiğimiz en iyiler arasında yapıyor.

Nikkor Z 24-70mm F2.8 S @ 70mm | F8.0 | 1/60 sn | ISO 64
Fotoğraf: Richard Butler

Z9 daha sonra aynasız bir tasarımın getirebileceği avantajlarla bunu geliştirir. Ayna olmaması ve Yığılmış CMOS sensörü, Z9’un bir ayna mekanizmasının sağlayabileceğinden daha hızlı çekim yapabileceği anlamına gelir. AF kapsamı, çerçevenin daha büyük bir kısmına ve daha ince artışlarla genişleyerek, hassas göz algılama ve özel AF alanı şekilleri sağlarken, AF için ana görüntü verilerinin kullanılması, bir DSLR’nin sunamayacağı düzeyde bir konu tanıma düzeyine olanak tanır. Ayrıca Z9, daha sinema odaklı kameralara rakip olacak video yetenekleri sunar.

D850 veya Sony a1 ile karşılaştırıldığında, dinamik aralıktaki küçük girinti ile görüntü kalitesi mükemmeldir, gerçek dünyada kayda değer bir fark yaratmaz. Saniyede yirmi 45MP görüntü yakalarken oldukça değerli olan yeni Raw sıkıştırma seçeneklerinin de birkaç dezavantajı var gibi görünüyor. Otomatik odaklama da açıkçası olağanüstü: Nikon’un yapılandırması kolay kullanılabilirliğini, şimdiye kadar gördüğümüz en iyi şekilde eşleştirmek için hız ve performansla birleştirmek.

dsc 4220.acr
45MP, kırpmak için bolca alan ve 20 fps, aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda an sağlar.

Nikkor Z 100-400mm F4.5-6.3 S @ 350mm | F5.6 | 1/1000 sn | ISO 1400
Fotoğraf: Richard Butler

Raw yakalamadaki bu 20 fps sınırı, Z9’un tam performans açısından Sony’nin a1’ine bir şeyden vazgeçtiği anlamına gelir (isterseniz ön tamponlama seçeneğiyle birlikte yalnızca JPEG 30 fps modu olsa da), ancak bu tek özellik noktasıyla ilgilidir. Z9’un mükemmel olmadığı.

Elektronik deklanşöre güvenmek, yüksek frekanslı ekranlarla garip etkileşimler olabileceği anlamına gelir ve bu da görüntü şeritlenmesine neden olur. Bu, ne kameranın donanım yazılımında ne de görüntülerde düzeltilebilecek bir şey değil ve bu nedenle profesyonel spor atıcıları ve müşterileri için muhtemelen en büyük endişe kaynağı olacak.

Diğer her açıdan Z9 bir zaferdir. Sony a1’in küçük gövdesini (ve isteğe bağlı tutuşunu) savunan bazı insanlar olacak, ancak Z9, onlardan gelen kullanıcılar için tanıdık kalırken, yerini aldığı kameralardan daha küçük ve daha hafif bir kamera. Sonuç olarak, Z9’un birincil görevi, Nikon sistemine bağlı profesyoneller için daha yetenekli bir kamera sağlamaktır ve bu rolü tamamen başarır. Belki de şimdiye kadar kullandığımız en eksiksiz kamera.

1 2Sonraki sayfa

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.