İncelemeler

Google Pixel 8a İncelemesi

Google Pixel 8a, erişilebilir bir fiyat noktasında ilgi çekici, değerli fotoğrafçılık özellikleri sunuyor. Mükemmel bir akıllı telefon olduğu söylenemez ama cebinizden çıkarıp hızla kaybolmaya başladığınız anda pek çok şeyi doğru şekilde yapıyor.

499 dolardan başlamasına yardımcı oluyor ve herhangi birinin eline verildiğinde değerini kanıtlıyor. Her uygun fiyatlı veya orta sınıf telefon, değişen koşullar altında güvenilir bir bas-çek kamera hissi vermez, ancak Pixel 8a genellikle fazla çaba harcamadan güvenilir sonuçlar üretir. Bütçe bilincine sahip mobil fotoğrafçılar, fiyat ve sonuçların karışımına karşı koymayı zor bulabilirler.

Tasarım ve Yapı

Artık Google’ın tasarım dilinin tanınabilir olması gerekir. Arka kamera şeridi (veya isterseniz çubuk) Pixel telefonların estetik markası olacak kadar uzun süredir piyasada. Anekdot niteliğinde olsa da, insanların sırf bu yüzden onun bir Pixel cihazı olduğunu bilmesi genellikle iyi bir işarettir. 8a, modadan çok işlevle ilgili, ancak Google’ın tek elle kullanım için daha pratik hissettiren yuvarlatılmış köşelerle birlikte arka tarafta mat bir yüzey seçmesi hoşuma gidiyor. Arka kısmı cam yerine plastikten yapılmış olsa bile telefon ucuz hissetmiyor.

Google Pixel 8a back

Önceki Pixel 7a, 6,1 inç OLED için 90 Hz yenileme ve daha iyi bir parmak izi sensörü gibi belirli açılardan bir referans noktası oluşturdu. Yüz Tanıma Kilidi’nden bahsetmiyorum bile. Bu trend burada da devam ediyor, bu sefer 120Hz yenileme hızı ve daha pahalı olan Pixel 8 ile aynı 2.000 nit parlaklık ile. Ancak oldukça yansıtıcı bir panel olduğundan, parlak güneş ışığı altında bile çektiğinizi görmeyi biraz daha zorlaştırıyor. dahası, eğer bir açıdaysanız.

Google Pixel 8a phone screen

Her zaman olduğu gibi Google’ın bütçe telefonu, amiral gemilerinin özelliklerinden yararlanıyor. Buna şirketin bazı kamera ve yapay zeka yazılım özelliklerinin de dahil olması şaşırtıcı değil. Gemini bunlardan biri ve Google’ın yapay zeka destekli asistanı, uygulamayı indirip kaydolduğunuzda Google Asistan’ın yerini alıyor.

Her zaman pratik olmasa da güzel bir araçtır. Gemini’ye Pixel 8a ile nasıl daha iyi fotoğraflar çekebileceğini sorduğumda, telefonun kamera özelliklerinin madde madde bir listesini sundu. En azından bir miktar kullanılabilirlik sunan tek tavsiye, “sert tavan (yapay) ışıklardan kaçınmak ve bunun yerine daha yumuşak, dağınık aydınlatmayı tercih etmek”ti.

Google’ın Tensor G3 işlemcisi büyük ölçüde bu özellikleri destekliyor ve onu Pixel 8 ve 8 Pro ile aynı çizgiye getiriyor . Pixel 8a’da 8 GB RAM ve 128 GB depolama alanı bulunuyor. 256 GB istiyorsanız tek renk seçeneğiniz obsidiyen siyahıdır, ancak bu boyut Pixel 7a’da mevcut olmadığından bu zaten bir gelişmedir. Pil, 4.492 mAh’a kadar mütevazı bir kapasite artışına ve yalnızca 7,5 W’a kadar mütevazı bir artışla kablosuz şarja kavuşuyor.

Kamera ve Yazılım Özellikleri

Google, aynı kamera modülünü Pixel 7a’da tutmayı tercih etti, böylece Sony IMX787 1/1,73 inç sensör ve optik görüntü sabitleme kullanarak aynı 64 megapiksel (26 mm eşdeğeri) ana kameraya (f/1,9 diyafram açıklığı) sahip oluyorsunuz. 13 megapiksel ultra geniş (14 mm eşdeğeri) ile aynı hikaye. Sony IMX712 sensöre sahiptir, 120° görüş alanına ve f/2,2 diyafram açıklığına sahiptir. 13 megapiksel ön kamera (20mm eşdeğeri) de öncekiyle aynı.

Google Pixel 8a taking photo

Burada telefoto lens yok, dolayısıyla tek alternatif ana kameranın 2x Süper Çözünürlüklü Zoom kırpmasıdır. Daha önce olduğu gibi 8x’e kadar çıkıyor, ancak bu genellikle ortalamanın altında sonuçlar üreten bir dijital yakınlaştırmadır.

Buna rağmen, A serisi bir telefon her piyasaya sürüldüğünde, en son model ile mevcut Pixel amiral gemileri arasındaki fark kapanıyor gibi görünüyor. Pixel 8 Pro daha iyi hesaplama yaparak düşük ışıkta üstün sonuçlar sağlar, ancak renk üretimi dramatik farklılıklar göstermez.

Yapay zeka görüntüleme araçları, istediğiniz zaman da uygulanır. Magic Eraser en güçlü seçenektir; En İyi Çekim, Portre Işığı ve Bulanıklaştırmayı Giderme özellikleri de mevcuttur. Bu aynı zamanda Magic Editor erişimine sahip ilk A serisi telefondur; bu, görüntüden birini veya bir şeyi kaldırarak veya onu bir şekilde stilize ederek AI yardımını genişletir. Audio Magic Eraser, video için bile istenmeyen arka plan gürültülerini temizleyebilir.

Google Pixel 8a photo no edit

Fotoğraf çekmek için en yeni Pixel telefonları kullandıkça, Google’ın vurguları/gölgeleri ve renk sıcaklığı kaydırıcılarını alt köşedeki ayrı bir menüye koymamasını o kadar çok diliyorum. Eskiden değerli ekran gayrimenkullerini ele geçirdiklerini bilsem de, aralarında hızlı değişiklikler yapmak artık eskisi kadar kolay değil. 8 Pro’daki gibi manuel kontroller yok, ancak 8a’da aynı çekim modlarını alıyorsunuz; fotoğraf tarafında tek eksiklik Action Pan ve video tarafında Sinematik Bulanıklık.

Görüntü kalitesi

Ana kamera

64 megapiksellik bir sensördür ancak hiçbir şeyi tam çözünürlükte yakalayamazsınız. Piksel gruplama sizi JPEG veya RAW formatında 16 megapiksel görüntülerle sınırlar. Bu himaye altında Pixel 8a, iyi sonuçlar üretmek için Google’ın görüntü işlemesine daha fazla güveniyor. Bu telefon, güvenebilecekleri bir bas-çek özelliği isteyenler için çok uygun, ancak ayarlardaki mevcut ayarlamalar da kullanılmaya değer. 499 dolarlık bir telefonda bu kadar geniş bir dinamik aralık görülmesi beklenmiyor.

Google Pixel 8a photo 3 no edit

Google, Gece Görüşü’nde pozlama süresini ayarlamanıza olanak tanır; bu özellikle telefon sabitken iyidir. Ayrıca normal Fotoğraf modunda da açılacaktır ve sağ alt kısımdaki kaydırıcılara dokunursanız pozlama süresini manuel olarak yapılandırabilirsiniz. Ancak buna her zaman ihtiyacınız olacağından emin değilim, çünkü Pixel telefonların düşük ışıkta ve gece çekimleri yapma konusundaki itibarı hafife alınmamalıdır.

Google Pixel 8a Portrait low light

Google bunu nasıl doğru yapacağını öğreniyor ve geçmişte resimlere bazen uygulanan yoğun keskinleştirme ve dinamik aralıktan bu yana gördüğüm iyileştirmeleri sürdürüyor. Pixel 7a bunu düzeltmek için mükemmel bir adım attı ve 8a da aynı çizgide kalıyor.

Google Pixel 8a Magic Editor

Portre modu, telefoto lens eksikliğini telafi etmek için daha sığ bir alan derinliği oluşturmak için 2x kırpmanın kullanılmasına kadar 7a’daki modun yeniden çalıştırılması gibi hissettiriyor.

Google Pixel 8a Portrait mode

Ultra geniş

Önceki modelde bu sabit odaklı bir lens olduğu için burada da öyle kalıyor. Bu, herhangi bir makro fotoğrafçılığı geçersiz kılar, ancak aynı zamanda çıkarma yoluyla toplama da yapılabilir. Ultra geniş, ana lensin ürettiği ayrıntı türünü üretemez; bu, daha yakından bakmak için yakınlaştırma yaptığınızda daha da belirgindir. Düşük ışıkta çekimler kötü değildir ancak en iyi sonuçlar, konu makul derecede iyi aydınlatıldığında elde edilir. Yeterli ışık, dinamik aralığın canlı renklerle ortaya çıkmasına gerçekten yardımcı olur. Ancak nesne veya ışık kaynağı ne kadar uzakta olursa görüntü o kadar kötü görünür.

Google Pixel 8a ultra wide

Sonuç olarak, ek yapay zeka düzenleme araçları dışında önemli bir sürpriz bulunmuyor. İçinde insanların bulunduğu bir yapıyı veya turistik bir yeri çekiyorsanız, Google’ın Sihirli Silgisi ve Sihir Düzenleyicisi bunları zarar vermeden kaldırma konusunda oldukça iyidir. Best Take, lensi grup fotoğrafları çekmek için kullanıyorsanız ve başıboş bakışları veya kapalı gözleri değiştirmek istiyorsanız da işe yarar.

Video Özellikleri

Video kaydı büyük ölçüde Pixel 7a ile aynı yolu izliyor. Ana lensle 60 fps’de veya ultra geniş lensle 30 fps’de 4K kayıt yapabilirsiniz. Ayrıca her iki lensle de 60 fps veya 30 fps’de 1080p yapabilirsiniz. Düşük ışıkta video kaydı söz konusu olduğunda iki lens arasında gözle görülür bir kalite farkı olduğunu unutmayın. Ana kamera iyi bir iş çıkarırken, ultra geniş kamera yumuşak ve nispeten gürültülü görüntüler üretiyor.

Pixel 7a’da önerdiğim gibi, kullanılacak herhangi bir özel özellik olmadığından istediğiniz görünümü elde etmek için pozlamayla oynamanız gerekebilir. Hareketli bir sahneyi çekerken ek sabitleme istiyorsanız Sinematik Pan yanınızda; Konuşma Geliştirme ise ses netliğini artırmaya yardımcı olmak için telefonun tüm kameralarıyla birlikte çalışıyor.

Hala Sınıfının En İyisi

Pixel 8a, tasarım gereği her şeye sahip değil. Rakiplerinin fiyatını düşüren, ancak onları aşan sonuçlar sunan orta sınıf bir telefon. A serisi, basit fotoğrafçılığı çok iyi yaptığı için değer açısından ününü kazanıyor. Daha fazla manuel kontrolü tercih ederdim ama aynı zamanda bu telefonun bana uygun biri olmadığımı da biliyorum. Google, Pixel 8a’nın ailenin bir parçası gibi hissetmesini sağlamak için amiral gemilerindeki yazılım ve özelliklerden yeterince yararlanıyor.

Google Pixel 8a RAW Lightroom edit

Unutmayın, Kuzey Amerika’da aynı fiyat aralığındaki rekabetin çoğu Apple, Samsung, Motorola ve OnePlus gibi markalardan geliyor. Dolar karşılığında, her zaman aynı seviyede fotoğraf çeken markalardan telefon bulmak zor. Öte yandan Çinli markalar en uygun fiyatlı modellerinde bile özellikler konusunda cömert davranıyor.

Google Pixel 8a photo 2 no edit

Alternatifler Var mı?

Samsung Galaxy A55, Kuzey Amerika dışındaki pazarlarda satışa sunulurken, Galaxy A35’i bu kıyılarda bulmak daha kolay. İkincisi, Pixel 8a’dan 100 $ daha ucuza başlıyor ancak aynı zamanda size yalnızca 6 GB RAM ve 128 GB depolama alanı sağlıyor. Yine de 50 megapiksel ana sensörle tam çözünürlükte çekim yapabilirsiniz ve özel bir makro lens de mevcuttur.

Google Pixel 8a photo 2x zoom

OnePlus 12R, Pixel 8a ile aynı fiyata geliyor ve amiral gemisi kardeşinin Hasselblad işbirliğinden yoksun olsa da hâlâ yetkin bir nişancı. Aynı şey, varsayılan olarak daha fazla RAM ve depolama sunan Vivo V30 için de geçerli, ayrıca Zeiss denklemin bir parçası olmamasına rağmen kamera için daha geniş bir özellik seti sunuyor ( V30 Pro için ). Ayrıca arka kısmında portreler için kullanışlı olan Aura Işığı da bulunuyor.

Satın Almalı Mısınız?

Evet, özellikle mobil fotoğrafçılık özellikleri veya ayarları konusunda titiz değilseniz. Google bunların çoğunu sunmuyor, ancak AI düzenleme araçları mükemmel ve Pixel 8a için ödediğiniz fiyat da öyle.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.