Kılavuzlar

Bir Fotoğrafçı Gibi Görmenize Yardımcı Olabilecek Altı Yol

Belçika’nın OM SYSTEM Elçisi Chris Eyre-Walker, hevesli amatör fotoğrafçı olan ailesiyle birlikte seyahat ederek büyüdü. Eyre-Walker’ın 15 yaşına geldiğinde 20’den fazla ülkeyi ziyaret etmesine yol açan bu çocukluk fotoğrafçılık maceraları, başarılı bir fotoğrafçılık ve film yapımcılığı kariyerine dönüştü.

Eyre-Walker’ın bir yetişkin olarak yeniden ateşlenen fotoğrafçılığa olan sevgisi, 2011 yılında Belçika Ordusu’ndaki görevi sırasında başladı. Bu sırada ilk fotoğraf makinesini aldı ve hafta sonlarını manzara ve makro fotoğrafçılık yaparak geçirdi. Askerlik kariyeri boyunca, terhis olduktan sonra bir yıldan fazla bir süre boyunca dünyayı dolaşmaya yetecek kadar para biriktirmişti ve bu ona fotoğrafçılık alanında kariyer yapma konusunda ilham verdi.

Bir Fotoğrafçı Gibi Görmenize Yardımcı Olabilecek Altı Yol

Eyre-Walker, şunları söylüyor : “Çocukken çok seyahat etmiş olmama rağmen, o yıl, geçimimi sağlamak için seyahat edebilmek istediğimi fark etmemi sağladı.” “O yılı fotoğrafçılığımı geliştirmek için harcadığımdan, fotoğraf makinesinin seyahat etme hayalimi gerçeğe dönüştürecek bir araç olduğunu biliyordum.”

Eyre-Walker, 23 yaşındayken Avustralya’nın Sidney şehrine taşındı ve burada başarılı bir ürün fotoğrafçılığı işinde baş fotoğrafçı olurken seyahat, manzara, macera ve su altı fotoğrafçılığı konusunda deneyim kazanmaya devam etti. Sonunda, hızla gelişen portföyü Olympus tarafından keşfedildi ve bu da onun şu anki OM SYSTEM Elçisi rolüne yol açtı.

AJ 231106 285140 1

Eyre-Walker şöyle anlatıyor: “Bu süre zarfında Avustralya’da çok sayıda sörf fotoğrafı çekerken neredeyse tam zamanlı seyahat ediyordum.” “Daha hafif bir kuruluma ihtiyacım olduğu kısa sürede anlaşıldı ve işte o zaman Olympus’u keşfettim. Kamera kitim olağanüstü derecede hafiflemekle kalmadı, aynı zamanda özel su altı muhafazasına sahip tek marka oldu. Tüm bunları görüntü kalitesinden ödün vermeden elde ettim, dolayısıyla artık OM SYSTEM olan Olympus’a geçmek kolay bir karar oldu.”

OM SYSTEM yakın zamanda Eyre-Walker’a ulaştı ve ondan altı bölümlük ücretsiz bir fotoğrafçılık ipuçları serisi oluşturmasını istedi. “Yeni kamera donanımı eğlenceli ve heyecan verici olsa da, unutulmaz fotoğrafların aslında lense, sensöre veya ayarlara bağlı olmadığına, daha çok bunların ardındaki duygu ve niyete bağlı olduğuna inanıyorum” diye açıklıyor. “Neyse ki OM SYSTEM de aynı şeyi hissetti ve serinin insanlara ne arayacakları konusunda ilham vermeye ve onları eğitmeye odaklanmasını istediler.”

AJ 231108 286661

Film yapımcısı, ipuçlarına ek olarak, internetteki sürekli ‘ilham verici içerik’ bombardımanı arasında bazen ilham eksikliğine ve bazen ilhamı sadece keşfederek nasıl bulduğuna odaklanan bir kısa film yapmaya da karar verdi.

“Bu film kurgusaldır ancak kendi deneyimlerimin gerçekliğine dayanmaktadır. Çoğu zaman internetteki ve sosyal medyadaki içeriklerden ilham alabilirsiniz. Tüm bu içeriği tüketiyorsunuz ve ardından çalışmanızın internette gördüğünüz fotoğraflarla karşılaştırılamayacağından şüphe duyduğunuz için dışarı çıkıp kameranızla keşfetmek bile istemiyorsunuz. Ancak bir kez bu sıçramayı yaptığınızda, genellikle başladığınız macerayı seversiniz.”

OM SYSTEM Bir Fotoğrafçı Gibi Görmeyi Öğrenmek serisinin bu bölümünde, doğu Belçika’daki Venntrilogie yolunda dolaşan Eyre-Walker’a katılabilirsiniz . Okuyucular onun iç sesini dinleyecek, gözlerini neyin çektiğini öğrenecek ve bu süreçte fotoğrafları nasıl oluşturduğunu anlayacak. Eyre-Walker, seride paylaştığı derslerin bir kısmını PetaPixel ile paylaşıyor ancak bu genel bakış yalnızca sınırlı bilgileri kapsıyor. Serinin tamamı Eyre-Walker’ın ipuçları hakkında daha ayrıntılı bilgilerin yanı sıra süreci hakkında konuştuğu videoları da içeriyor. OM SYSTEM web sitesinde altı bölümlük ücretsiz seriye kaydolun .

Bölüm 1: Işık ve Karanlık

Eyre-Walker ders girişinde şöyle diyor: “Bu fotoğraf serisinde, patikadan notlarımı paylaşmak ve sizi fotoğraflamayı sevdiğim yerlere götürmek istiyorum.” “Kameramla yakaladığım an öncesi ve anı. Deneyimin duyguyu nasıl yönlendirdiğini, buna karşılık duygunun da anı yakalama şeklimi nasıl belirlediğini biraz paylaşmak istiyorum. Hepimizin fotoğrafları nasıl gördüğü ve algıladığı konusunda ortak noktalar olduğundan, bunlardan bazıları ‘fotoğraf kuralları’ şeklinde basitleştirilebilir. Ama benim sözlerimle, deneyimlerimle.”

AJ 231107 285804

Venntrilogie parkuru, Doğu Belçika’nın en güzel manzaralarından ve kasabalarından bazılarının arasından geçen 109 kilometrelik bir parkurdur. Serinin ilk dersinde Erye-Walker, Raeren köyündeki yaşlı bir meşe ağacının görüntüsünü yakalayarak okuyucuya düşünce sürecinde rehberlik ediyor.

AJ 231107 285812

Eyre-Walker, “Manzara fotoğraflarımda büyük, tek tek ağaçları fotoğraflamayı gerçekten seviyorum” diyor. “Bence muhteşemler ve onlara gerçekten hayran kaldım. Bir keresinde Birleşik Krallık’tan ödüllü bir fotoğrafçı olan Simon Baxter ile birkaç gün geçirmiştim. Ağaçları yakalamayı gerçekten çok seviyor ve bana her zaman aklımda kalan ve ağaçları takdir etmemi sağlayan bir şey anlattı. Ağaçları karakterler olarak düşünmeniz gerektiğini söyledi. Karakteri şekiller aracılığıyla görmeli ve karakterlerin birbirleriyle nasıl etkileşime girdiğini görmelisiniz.”

CEW 231107 BEL 007622
OM SYSTEM OM-5, M.ZUIKO 12MM F2.0 lens. 12 mm, 1/80, f/8, ISO 200

Eyre-Walker ağaca, haftalardır süren bulutlar ve yağmur Doğu Belçika’dan kalkmaya başladığında ulaştı. Serinin ilk dersinde o anı anlatıyor. “Bu fotoğrafın kalbimde özel bir yeri var. O olmasaydı, o an fark edilmeden geçip gidebilirdi. Sıcak ışık ve serin gölgelerin etkileşimiyle şafağın geçici güzelliği, güneş kalın bulutların arkasında kaybolmadan önce yakalandı. Bu aciliyetin ortasında, görkemli bir meşe tek başına dimdik duruyordu ve beni haftalarca süren yağmurdan sonra değerli güneş ışığını yakalamaya teşvik etti. Günün son altın ışıklarıyla, ağacın altındaki uzaktaki kiliseyi çerçeveledim, parlaklığını ağacın gölgeleriyle ve fırtınalı gökyüzüyle karşılaştırdım. O kısa anda, ışık ve gölgenin zengin etkileşimini, o gün boyunca kaybolmadan önce korudum.”

OM SYSTEM Chris Eyre Walker 1

Eyre-Walker bu gibi sahnelerde ilginç yan yana gelme unsurları aramanın önemini vurguluyor. “Doğa çoğu zaman bariz olanı muhteşem bir ışık ve gölge gösterisiyle ortaya çıkarır. Yürüyüş yaparken güneş ışığının parlaklığını görmezden gelmek imkansızdı, özellikle de kilise çanını aydınlatıp onu görüşümün odak noktası haline getirdiği için. Kasıtlı olarak kendimi hem etkileyici ağacı hem de kiliseyi kompozisyona dahil edecek şekilde konumlandırdım. En parlak unsur olan kilise kulesini en karanlık unsurlarla (karanlık gökyüzü ve derin gölgeler) yan yana getirerek kontrast yoğunlaştırıldı ve ilgi çekici bir görsel anlatı yaratıldı.”

Bölüm 2: Gürültüyü İptal Etme

Eyre-Walker’a göre bu derse Gürültüyü İptal Etmek adını vermenin aslında iki anlamı var. “Öncelikle doğada olduğumda, bu benim kendimi ve zihnimi günlük yaşamın dikkat dağıtıcı unsurlarından kurtarma fırsatıdır” diye açıklıyor. “Ancak birçok doğa sahnesinde fotoğraftaki gürültüyü nasıl iptal edeceğinizi de öğrenmeniz gerekir; bu, izleyicinin gözünü konuya, bu durumda karakterlerle dolu ağaca yönlendirmeye yardımcı olacaktır.”

AJ 231106 284856
CEW 231106 BEL 007592
OM SYSTEM OM-5, M.Zuiko Digital 8‑25mm F4.0 lens. 8 mm, 1/20, f/5,6, ISO 200

Bu dersi görmek için ücretsiz Fotoğrafçı Gibi Görmeyi Öğrenme serisine kaydolun.

Bölüm 3: Basitleştirme

Doğu Belçika’da yaşayan Eyre-Walker, güzel doğayla çevrili olduğu için kendisini şanslı görüyor. Ancak bu serinin tüm fotoğraflarını evinden bir saat içinde çekmek istediğini, bunun da Fotoğrafçı Gibi Görmeyi Öğrenmek serisinin üçüncü dersi olan Basitleştirme’nin eve götürülmesine yardımcı olduğunu belirtiyor.

Eyre-Walker, ” YouTube’umdaki filmin hikayesine dönecek olursak , çoğu zaman sosyal medyada gördüğümüz uzak yerlere o kadar dalıp gidiyoruz ki, kapımızın önünde güzel ve sakin bir doğanın olduğunu çoğu zaman unutuyoruz” dedi. açıklıyor. “Birçok insan korunan bir doğal konumdan bir veya iki saat uzakta yaşıyor. İster yerel bir park, ister milli bir park, ister sadece gelişmemiş kamu arazisi olsun, evinizin yakınında hâlâ pek çok doğal güzellik var.”

AJ 231107 286551
CEW 231107 BEL 007778
OM SYSTEM OM-5, M.Zuiko Digital ED 20mm F1.4 PRO lens. 20 mm, 1/80, f/2,8, ISO 400

Bu dersi görmek için ücretsiz OM SYSTEM Bir Fotoğrafçı Gibi Görmeyi Öğrenmek serisine kaydolun.

Bölüm 4: İzleyicinin Gözünü Yönlendirmek

Eyre-Walker, “Yönlendirici çizgilerin nasıl kullanılacağı fotoğrafçıların öğrendiği ilk şeylerden biridir” diyor ve şöyle devam ediyor: “Ancak, geçici ışığı yakalamaya çalışırken anın sıcağında bunlar genellikle göz ardı edilebilir. Bu tahta kaldırımlar o kadar fotojenik ki, izleyicinin gözünü sahneye yönlendirdikleri için içlerindeki güzelliği görmemek mümkün değil. Bu fotoğraf için sadelikle ilgili pek çok ipucunu alıyorum ve bunları ahşap kaldırımın güzel bir öncü çizgi olarak hareket ettiği bir sahneye yerleştiriyorum.”

AJ 231107 286421
CEW 231107 BEL 007723
OM SYSTEM OM-5, M.Zuiko Digital ED 20mm F1.4 PRO lens. 20 mm, 1/15, f/7, ISO 200

Bu dersi görmek için ücretsiz OM SYSTEM Bir Fotoğrafçı Gibi Görmeyi Öğrenmek serisine kaydolun.

Bölüm 5: Derinlik Yaratmak

Fotoğraflar derinlikle doludur ve iyi bir fotoğrafı iyi bir hikayeye dönüştüren şeylerden biri de derinlik yaratmak için sahnedeki katmanların nasıl kullanılacağıdır.

AJ 231107 286364

Eyre-Walker, “Derinlik, bir fotoğrafçının sahip olduğu en önemli yaratıcı araçlardan biridir” diye açıklıyor. “Görüntülerinize derinlik yaratma şeklinizin güzelliği, bunun öznel olmasıdır. Derinlik yaratmanın doğru ya da yanlış yolu yoktur, yalnızca sizin yolunuz vardır. Derinlik sayısız faktörün bir karışımıdır. Elbette, derinlik oluşturmak için kelimenin tam anlamıyla sığ alan derinliğini kullanabilirsiniz, ancak manzara fotoğraflarında, M.Zuiko Digital ED 20mm F1.4 PRO cihazımda açık bir diyafram açıklığı ve çerçevedeki öğeleri kullanmayı tercih ediyorum. bir görüntüye derinlik.”

CEW 231107 BEL 007664
OM SYSTEM OM-5, M.Zuiko Digital ED 20mm F1.4 PRO lens. 20 mm, 1/160, f/2,8, ISO 200

Bu dersi görmek için ücretsiz OM SYSTEM Bir Fotoğrafçı Gibi Görmeyi Öğrenmek serisine kaydolun.

Bölüm 6: Anılar Oluşturmak

Çoğu zaman Instagram’da paylaşmak üzere fotoğraf çekme arzusu, fotoğrafçıların yaşadıkları deneyimleri engellemesine yol açabilir. Hedef kitlenizle paylaşmaktan heyecan duyacağınız, portfolyoya layık bir görüntü yakalamaya aşırı derecede odaklanmak, bu süreçte edinilen deneyimlerin kaçırılmasına yol açabilir.

Trail2 Part6 main image o 85 1
OM SYSTEM OM-5, M.Zuiko Digital ED 20mm F1.4 PRO lens. 20 mm, 1/13, f/9, ISO 400

“Hafıza kartınızdaki her fotoğrafın Hero’nun çekimi olması gerekmediğini unutmamak önemlidir. Bazen biz fotoğrafçılar mükemmel ışığa olan özlemimizi o kadar kaybediyoruz ki, en başta evden neden çıktığımızı unutuyoruz. Beklentilerimizi o kadar yüksek tutuyoruz ki başlayamıyoruz bile. Hayal kırıklığından ve başarısızlıktan korkarız. Bu söz klişe ama gerçekten doğru: Ödül varılacak yerde değil, oraya ulaşmak için katlanmak zorunda kaldığınız macerada yatıyor. Destansı kahraman çekimleri gelecek. Bunlar birçok denemenin sonucudur. Ve sonuçta, o çekimin öyküsünü bu kadar değerli kılan şey, portföy çekimine doğru yapılan yolculuktur.”

AJ 231106 285607

Eyre-Walker, “Hero çekimleri arasındaki not defteri anılarını yakalamak için bilinçli bir çaba gösteriyorum” diyor. “Genellikle o hedefe ulaşmanıza yardımcı olan anları unutmak kolaydır. Bu hikayeler bana kendimi zorlamanın önemini hatırlatıyor.

Sözlerini şöyle bitiriyor: “Trails Project filmi hem ilham kaynağı hem de kişisel bir dürtme işlevi görüyor.” “Fotoğraflarımızın kalitesi ne olursa olsun, en iyi maceraların çıktığımız maceralar olduğunu hatırlatıyoruz. Maceralarımda yakaladığım destinasyonların ve aktivitelerin çeşitliliğine rağmen, hepsi ilk başta o itmeyi gerektiriyor: Sadece devam edin! Sonuçta, fotoğrafik sonuçlardan bağımsız olarak hayatımızı zenginleştiren anılar yaratmakla ilgilidir. Kokular, manzaralar, duygular, mücadeleler, eğlenceler hatırlattığı sürece sınırlarımızı zorladığımız değerli deneyimlerin hatırlatıcısı oluyorlar.”

AJ 231108 287052

Bir Fotoğrafçı Gibi Görmeyi Öğrenmek serisine kaydolun.

Chris Eyre-Walker’ın daha fazlasını web sitesinde , YouTube’da , Facebook’ta ve Instagram’da görebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.