İncelemeler

OM System OM-5 ilk incelemesi

OM System OM-5, esas olarak fotoğraflar için, ancak aynı zamanda iyi bir video özellikleri setine sahip, orta sınıf bir 20MP Micro Four Thirds aynasız kameradır. Dışı eski OM-D E-M5 Mark III’ün bir tekrarı olsa da, daha önce daha pahalı kameralar için ayrılmış olan hesaplamalı fotoğrafçılık özelliklerinin kilidini açmak için işlemesi artırıldı.

Anahtar özellikler

 • 20MP Four Thirds sensör
 • 121 noktalı hibrit otomatik odaklama sistemi
 • 50 MP elde taşınabilir yüksek çözünürlüklü çekim modu
 • AF-C ile 10 fps seri çekim, elektronik obtüratör ile 30 fps
 • Zaman sınırlaması olmadan sinema (DCI) ve UHD 4K video
 • Desteklenen lenslerle 7,5 EV’ye kadar görüntü sabitleme (CIPA derecelendirmesi)
 • 60 fps yenileme hızına sahip 2,36M noktalı OLED vizör
 • Kapsamlı doğrudan kontroller ve eklemli dokunmatik ekran
 • IP53 dereceli hava koşullarına dayanıklı gövde
 • Fotoğraf makinesinde USB şarjı (mikro USB)
 • 1/8000 sn mekanik deklanşör hızı
 • Web kamerası olarak kullanım için UVC/UAC USB standardı video

E-M5 Mark III’ün dış tasarımı neredeyse hiç değişmediği için, daha büyük lenslerin kullanımını 169,99 $’a kolaylaştıran ECG-5 tutma yeri dahil olmak üzere tüm eski aksesuarlarla uyumluluk korunur. OM-5, yalnızca gövde için 1,199,99 ABD Doları ve 12-45 mm f/4 PRO lens ile kit olarak 1599,99 ABD Doları karşılığında satışa sunulacak.


Atla:

Neler Yeni | Nasıl karşılaştırır | Gövde ve Kullanım | İlk izlenimler | Özellikler | Basın Bülteni


Neler Yeni

Yeni bir isimle tanıdık bir yüz

OM System OM-5 ilk incelemesi
İsimde ne var?
OM System’in göze çarpan ilk markalı kamerası, 2019’un Olympus OM-D E-M5 Mark III’ü için ölü bir zil sesi.

Olympus’un eski kamera bölümü olan OM Digital Solutions, kameralarını ‘OM System’ olarak yeniden markalandırmanın ortasında. 2022’de daha önce bir amiral gemisi piyasaya sürmesine rağmen, o kamera hala sahte pentaprizma üzerinde ‘Olympus’ diyor. O halde OM-5, yeni adı tamamen benimseyen ve onu öne çıkan bir yere koyan ilk aynasız kamera.

Bu büyük değişiklik, OM Sistemindeki gelecekteki kameralar için bir umut olsa da, bu model devrim niteliğinde yeni bir tasarım değil. Aslında, OM-5’in yerini aldığı Olympus OM-D E-M5 Mark III modeline oldukça yakın görünüyor . 2019’da gözden geçirdiğimizde E-M5 Mark III’ü gerçekten beğendik ve bu kameranın sonuncusu için bir yedek olması korkunç bir şey değil.

Yeni silikon yeni potansiyeli ortaya çıkarıyor

om 5 sensor
Yükseltilmiş işleme, daha eski bir 20 megapiksel sensöre yeni bir yaşam süresi sağlar.

OM-5’in teknik özelliklerine bakıldığında , eski Olympus kompakt profesyonel fotoğraf makinesi olan Olympus E-M1 Mark III‘ü hatırlatıyor . Bu nedenle, o modelin hesaplamalı fotoğrafçılık özelliklerini de burada bulacaksınız. OM-5’in kalbindeki daha hızlı TruePic IX işlemci, LiveND filtre simülasyon modu, yüz algılama AF iyileştirmeleri ve ilk kez orta seviye bir OM dijital model olan Starry Sky AF gibi özelliklerden muhtemelen sorumludur.

Starry Sky AF, OM System’in bu kameranın, görüntülerinde harika dış mekanları yakalamak isteyen insanlar için tasarlandığına dair iddialarını destekliyor. Bu benzersiz özellik, AEL/AFL düğmesine bastığınızda birkaç saniye içinde çok güvenilir bir şekilde yıldızlara kilitlenir – manuel odaklama ile gözlerinizi kamaştırmak gerekmez.

Ne yazık ki ekstra işlem gücü Olympus OM-D E-M1X‘in konu tanıma modlarını OM-5’e getirmedi. Bu, acemiler için vahşi yaşamı (ister ev kedisi ister uçan kuş olsun) çekmeyi çok daha basit hale getirebilirdi. Şimdilik bu gelişmiş AF seçenekleri OM-1’e özel. LiveND’nin daha önce olduğu gibi hala 4 EV ile sınırlı olduğunu da belirtmekte fayda var.

Elde taşınan yüksek çözünürlüklü mod

OM System OM 5 ilk incelemesi 001

Daha eski Olympus modellerinde tripod tabanlı yüksek çözünürlüklü çekim varken, yalnızca birkaç seçkin kişi yüksek çözünürlüklü çekim yaparken el titremesini telafi edebildi. Bu özellik, daha uygun fiyatlı OM-5’e indirgendi ve elde tutulurken 50MP ve tripod kullanılarak 80MP çekimler elde edildi. Birden fazla görüntüyü tek bir görüntüde birleştirmek yaklaşık 16 saniye sürse de, bu epik manzaralar için harikadır (rüzgarın ağaçları çok fazla savurmadığı varsayılırsa – kamera titreyen ellerle başa çıkabilse de, hareketli nesnelerde çok az düzeltme vardır) .

Aynı eski Olympus menüleri

OM-1 ile OM System, menü sistemiyle büyük bir adım attı. Yeni yazılımın gerçekten kullanışlı bazı özellikleri var, hatta kullanıcılara belirli seçeneklerin neden grileştiğini ve erişilemediğini bile söylüyor. Ne yazık ki, OM System önceki nesil menü sistemini OM-5’te tuttu.

Yazılımın görünümü, daha hızlı işlemciler veya pahalı Yığılmış CMOS sensörleri gerektiren bir özellik değil. Bu, OM’nin OM-5’i en yeni ve en iyi arayüze sahip daha yeni bir kamera gibi hissettirebileceği bir alandır.

Bunun yerine, uzun süredir var olan yaşlanan, labirent gibi bir sisteme sıkışıp kaldık. Elbette, OM-5, kullanıcıların hızlı bir menü için çok kullanılan seçenekleri seçmesine olanak tanıyan kullanışlı MySet seçeneğine sahiptir. Deneyimli kullanıcılar yollarını bilecekler, ancak OM-1’in masaya getirdiği yaşam kalitesi özelliklerini kaçıracaklar.

menu redux
OM-1’de kapsamlı bir yenilenmeye rağmen, OM-5 eski menü sistemini kullanıyor.

UHS-II SD ve USB-C yok

om 5 card slot

OM-5, hızlı kart değişiklikleri için uygun bir şekilde yerleştirilmiş, yana monteli bir UHS-II SD kart yuvasına sahiptir. Bunu kameranın yanına koyarak, kullanıcıların sadece kartları değiştirmek için kulpları, donanımları, tripodları veya diğer aksesuarları sökmeleri gerekmeyecek.

om 5 portss
Premium fiyatına rağmen, OM-5 hala USB-C yerine bir retro microUSB bağlantı noktasına sahip.

Bir değişiklik görmeyi umduğumuz alanlardan biri de bu kameranın şarj şekliydi. Son teknoloji ürünü Olympus ve OM System fotoğraf makinelerinde USB-C PD şarjı bulunuyor, bu harika bir şey çünkü diğer birçok cihaz artık bu yüksek hızlı şarj standardını destekliyor. Ne yazık ki, OM System, OM-5’i, bir USB güç kaynağından veya güç bankasından şarj damlatabilen eski, tek yönlü bir microUSB bağlantı noktasıyla bağladı.

Küçük video iyileştirmeleri

Açık havayı seven vlogger’lar, video yetenekleri için OM-5’i düşünmek isteyebilir. Kulaklık soketi olmasa da OM System, önceki kameraların 29 dakikalık kapağını kaldırarak daha uzun çekimleri mümkün kılıyor.

OM System OM-5 ayrıca, yalnızca kameranın yönünü çevirerek seçtiğiniz çözünürlükte doğal olarak dikey video çeker. Dikey video modundayken (bazıları için rahatsız edici olabilir) yeniden karıştırılmış bir ekran arayüzü görmeyeceksiniz, ancak bu dosyaların bir bilgisayara aktarıldığında dikey olarak okunduğunu onaylayabiliriz. Özellikle doğrudan kameradan paylaşım yapılıyorsa, bu, sosyal medyada paylaşım yaparken kullanıcılara bir adım kazandırabilir.

Son olarak, OM-5’te OM-Log400 renk profili mevcuttur. Bu Günlük profili daha önce yalnızca üst düzey kameralarda mevcuttu, ancak kendi videolarına renk derecelendirmesi yapmak isteyenler için düz profile başka bir seçenek olarak katılıyor. Gönderildikten sonra bu kamera için kullanıma sunulan bir LUT olmasını bekliyoruz.

Yerel USB web kamerası desteği

OM-5’in getirdiği yeni ve şık bir özellik, yerel USB web kamerası uyumluluğudur. Bir microUSB kablosu takın, USB komut isteminde Webcam’i seçin, mod kadranını videoya çevirin ve bu kamerada evrensel olarak uyumlu bir UVC/UAC web kamerasına sahip olursunuz. Bunu gerçekleştirmek için ek uygulama veya garip sürücüler gerekmez. Bu kadar basit!

Dizine geri dön


Nasıl karşılaştırır

Bu günlerde orta sınıf aynasız kameralar için alışveriş yaparken, aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda etkileyici seçeneğiniz var. Yüksek hızlı Canon R10 daha büyük bir sensöre sahiptir ve spor ve vahşi yaşam çekimleri için muhtemelen daha çeviktir ve Fujifilm X-S10 video ve fotoğraflar için çok yönlü daha iyidir.

Bu rakip modellerin her ikisi de daha büyük APS-C sensörlerine, muhtemelen daha iyi yüksek ISO performansına ve daha modern yazılımlara (OM System’in sunduğu bazı hesaplama özellikleri olmasa da) sahiptir.

Para için, OM-5’in üstün olduğu nokta, küçük boyutunun yanı sıra IP53 dereceli hava sızdırmazlığı da hesaba katıldığındadır. Diğer üreticilerin neme karşı belirli bir derecede direnç iddiasında bulunduğu durumlarda, bunun gibi bir sertifika genellikle biraz fazladan ücretlendirilir.

OM Sistemi OM-5Fujifilm X-S10Canon R10
MSRP (kit yakınlaştırma ile)1.599$ (12-45mm F4 lens ile)1.399$ (18-55mm F2.8-4 lens ile)1.379$ (18-150mm lens ile)
Sensör boyutuFour ThirdsAPS-CAPS-C
Görüntü Sabitleme (CIPA derecesi)Lense bağlı olarak 6,5 – 7,5 durakLense bağlı olarak 5 – 6 durakYalnızca lens / dijital, CIPA derecesi yok
Hava Yalıtımı (Giriş Koruması)Evet, IP53Sızdırmazlık yokSızdırmazlık yok
patlama hızı10 FPS mekanik, 30 FPS elektronik8 FPS mekanik, 20 FPS elektronik15 FPS mekanik, 24 FPS elektronik
Vizör2.36M-nokta2.36M-nokta2.36M-nokta
Arka ekran1.04M-nokta, eklemli1.04M-nokta, eklemli1.04M-nokta, eklemli
Vücut ağırlığı (pil dahil)414 gr (14,6 oz)465 gr (16,4 oz)426 gr (15.03 oz)
UVC/UAC web kamerasıEvetYokYok

Dizine geri dön


Gövde ve kullanım

om 5 right dials

OM-5’in gövdesi, Olympus OM-D E-M5 Mark III ile hemen hemen aynıdır, bu da onu Olympus atıcılarına anında aşina kılar. Seri, 2012’de piyasaya sürülen ilk modelden bu yana çift kontrol kadranına sahipti ve bu gelenek burada da devam ediyor.

OM System’in özelleştirilebilirliği derindir ve kullanıcıların butonları kalplerinin zevkine göre yeniden atamasını sağlar. Genellikle sol taraftaki güç anahtarı bile, sağ elinizle kolayca erişebileceğiniz vizörün sağındaki 2 modlu geçişe kaydırılabilir.

om 5 touchscreen

Vizör ve arka mafsal, E-M5 III’ten alınmıştır ve kullanımı güzeldir. Eklemli ekran şimdi Olympus markasını ortadan kaldırarak biraz daha gizli hale getiriyor ve aynı 3 inç 1.04M noktalı LCD dokunmatik panele sahip. OLED vizör kontrastlıdır ve nispeten hızlı bir şekilde yenilenir, 2,36M nokta (1024 x 768 piksel) çözünürlüğe sahiptir.

om 5 power switch

OM serisinde orta kademe seçeneği olan bu kamera, iyi bir tutuş sunarken incelik arasında ince bir çizgide ilerliyor. Arka parlama ve ön çıkıntı, bu kolu ilk bakışta beklediğinizden daha iyi hale getirir.

Halihazırda, OM-5 en büyük lensleri kolaylıkla barındıramayabilirken, daha küçük zumlar ve Micro Four Thirds kompakt prime lens ailesi bu gövde üzerinde iyi bir denge kuruyor. OM System, bunun F4 Pro lensleri (kit lens olarak mevcut olan 12-45mm F4 dahil) için ideal bir eşleşme olarak reklamını yapıyor ve biz de aynı fikirde olmaya meyilliyiz.

Pil

om 5 battery

OM-5’i kompakt ve taşınabilir tutmak için küçük 8.46Wh BLS-50 pile ihtiyaç duyar. Tek bir şarjla, bu, CIPA standartlaştırılmış test yöntemi kullanılarak yaklaşık 310 çekim olarak derecelendirilir. Bu eski pil daha küçük olsa da, en azından bol miktarda mevcut, bu nedenle yedek parça almak çocuk oyuncağı.

Dizine geri dön


İlk İzlenimler

om 5 3qtr view

OM Digital Solutions’ın bu yılın başlarında piyasaya sürdüğü ilk kamera olan OM-1 , şu anda bağımsız olan firmanın en iyi ayağını öne çıkaran bazı gerçekten mükemmel yeni eklemeler ile yoğun bir şekilde elden geçirilmiş bir amiral gemisiydi. Ne yazık ki, OM-5 bir mini-OM-1’den daha az ve daha çok bir E-M5 Mark III redux’dur. OM System adını sergileyen ilk kamera olarak, bu onu biraz hayal kırıklığına uğratıyor. İlk bakışta bile, burada gerçekten çok farklı değil.

om 5 video mic

OM System serisinin ortasında yer aldığından OM-5, yüksek performanslı OM-1 ve benzer bir 20MP sensöre sahip değer odaklı E-M10 IV‘ün sıkışmasını hissediyor. Etli OM-1’lerine daha küçük bir arkadaş arayanlar için, tamamen farklı iki menü sistemi arasında geçiş yapmak son derece elverişsiz görünüyor. Daha yeni bir şeye yükseltmek isteyen E-M10 III veya IV sahipleri için, burada maliyeti haklı çıkarmak için yeterli değil gibi görünüyor.

Bu, OM-5’i kötü bir kamera yapar mı? Numara! Son zamanlardaki herhangi bir Olympus kadar yetenekli ve eklenen özellikler kesinlikle takdir ediliyor. USB web kamerası işlevi oldukça iyi çalışıyor ve yüz tanıma kullanan izleme otofokusunun önceki orta seviye Olympus modellerine göre biraz daha yapışkan olduğunu fark ettik.

Ancak, birkaç düşük asılı eklemenin bile çok daha iyi bir ilk izlenim bırakabileceği hissi var – USB-C PD şarjı ve yeni OM-1 menü sistemine geçiş, bunu çok farklı bir kamera gibi hissettirebilirdi. Olduğu gibi, çok yetenekli olmasına rağmen, 1000 $ ‘lık bir kameranın olması gerekenden daha yaşlı ve daha gıcırtılı hissediyor.

Olduğu gibi ele alındığında, OM-5 kullanımı iyi hissettiriyor, çok fazla özelleştirilebilirliğe sahip ve daha küçük Micro Four Thirds lenslerle çok iyi çalışıyor. OM-5, Micro Four Thirds sistemi hakkında sevdiğimiz birçok özelliği bünyesinde barındırıyor. Premium olsa da bu fiyata kompakt, hava koşullarına dayanıklı, IP53 dereceli bir kamera bulmak neredeyse imkansız. Aynı derecede taşınabilir M. Zuiko lenslerin geniş arka kataloğu ile eşleştirilen OM-5 hala göze çarpıyor.

Dizine geri dön


1 2 3Sonraki sayfa

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.