İncelemeler

Olympus OM-D E-M10 Mark IV İncelemesi

Olympus OM-D E-M10 Mark IV, hakkında tüm merak edilenleri bu inceleme yazısında topladık. işte tüm detaylar bu yazıda…

Olympus OM-D E-M10 Mark IV, şirketin DSLR tarzı Micro Four Thirds kamera serisindeki giriş seviyesi modelidir (E-PL10 gibi PEN modelleri telemetre stilindedir). Başlangıç ​​odaklı E-PL serisinden bir adım ötede, daha fazla kontrol, daha iyi yapım kalitesi ve daha geniş bir özellik seti sunuyor. 20MP Four Thirds sensör, vücut içi görüntü sabitleme, basit arayüzlü aşağı açılır dokunmatik ekran ve 4K video çekimi içerir.

Olympus OM-D E-M10 Mark IV

İleri Atla:

Yenilikler | Nasıl karşılaştırılır | Gövde ve kullanım | Görüntü Kalitesi | Otomatik odaklama |
Video | Sonuç | Teknik Özellikler


Anahtar özellikler

 • 20 Megapiksel Canlı MOS sensörü (Four Thirds)
 • TruePic VIII işlemci
 • 5 eksenli gövde içi görüntü sabitleme (4,5 durağa kadar)
 • 121 noktalı kontrast algılamalı AF sistemi
 • Aşağı açılır dokunmatik ekran
 • Elektronik vizör
 • AF ile 4,5 fps seri çekim
 • USB ile şarj
 • Wi-Fi + Bluetooth
 • Şarj başına 360 çekim (LCD ile)

Olympus OM-D E-M10 Mark IV şimdi gümüş veya siyah seçiminize göre iki set halinde mevcuttur: yalnızca 699 USD’lik MSRP’li gövde ve 799 USD’lik MSRP için çok kompakt 14-42mm F3.5-5.6 EZ lens. Yine de, etrafta alışveriş yaparsanız daha iyi fırsatlar bulabilirsiniz.


Neler Yeni

1519815217
Olympus OM-D E-M10 Mark IV incelemesi

Olympus OM-D E-M10 Mark IV, muhtemelen E-M5 Mark III ile aynı 20MP Four Thirds sensörü ve TruePic VIII işlemcisini miras almıştır. Bu sensör, önceki nesillerde bulunan eski 16 Megapiksel çipe kıyasla yüksek ISO değerlerinde belirgin şekilde daha az parazite sahiptir.

Geliştirilmiş sürekli AF

Fotoğraf makinesinin sürekli AF’si, E-M1X algoritmaları kullanılarak yeniden işlendi. Bunlar, odak ince ayarını yapmadan önce kameranın doğru nesneye sahip olup olmadığını kontrol etmek için biraz daha uzun zaman harcadığını görüyor. Bu, kameranın arka plana odaklamayı kilitleme ve amaçladığınız konuyu görmezden gelme örneklerini azaltır – ancak ortadan kaldırmaz.

Olympus OM-D E-M10 Mark IV’ün hala bir kontrast algılamalı AF sistemi kullandığını unutmayın, bu nedenle bazı durumlarda netlemeye ince ayar yapmaya çalışırken gözle görülür bir ‘avlanma’ olabilir. 4K video çekiminde bile bunu çok rahatsız edici bulmadık.

Açılır LCD ve özçekimler

2343547548
Olympus OM-D E-M10 Mark IV incelemesi

Olympus, E-M10 III’ün eğimli ekranını, özçekimler için 180 ° aşağı dönen ekranla değiştirdi. Ne yazık ki, aşağı doğru eğimli tasarım, ekranın hem tripodlar hem de selfie çubukları tarafından engellendiği veya potansiyel olarak kirlendiği anlamına gelir, bu nedenle elde çerçeveleme tek seçeneğinizdir.

3 “, 1,04 milyon noktalı ekran aşağı çevrildiğinde kamera, ekrana sanal deklanşör bırakma, film çekimi ve” parlaklık “(pozlama telafisi) düğmelerini koyan bir selfie moduna geçer. Ayrıca dönen bir düğme vardır. Arka arkaya üç fotoğraf çeken iki saniyelik otomatik zamanlayıcıda ve Otomatik modda, yapay olarak pürüzsüz, plastik görünümlü bir cilt sağlayan yeni Tek Dokunuşlu e-Portre düğmesi.


Diğer tasarım ince ayarları

Olympus OM-D E-M10 Mark IV ile selefi arasındaki farkları görmek için keskin bir göze ihtiyacınız var, ancak bunlar var. Ön tutuş, orta parmağınız için daha belirgin bir konuma sahip, bu da kamerayı daha ağır lenslerle tutarken bize biraz daha fazla güven verdi.

Bir çok ince bir değişiklik LCD ve düğmeler arasında, arkada bulunabilir. Selfie çekerken kamerayı kol mesafesinde tuttuğunuzda tutmanız için küçük bir şey veren küçük bir lastik şerit.

USB ile şarj

Olympus EM10 IV ports
Olympus OM-D E-M10 Mark IV incelemesi

Kullanışlı bir ilave, düşük kaliteli Olympus fotoğraf makinelerinde çok uzun süredir eksik olan bir şey olan USB şarjıdır. Pili tamamen şarj etmek saatler alır, ancak yolda şarj edebilmek bu günlerde olmazsa olmazdır. Olympus’un hala 60 dolarlık bir seçenek olan harici bir şarj cihazını içermesini diliyoruz.

Fotoğraf makinesi USB PD standardıyla uyumlu değildir, bu nedenle yüksek güçlü şarj cihazlarıyla şarj edemezsiniz.

Düşük ışıkta daha iyi bir vizör

Olympus ayrıca, düşük ışık koşullarında hem odaklamayı hem de çerçevelemeyi çok daha kolay hale getirebilen yeni bir Canlı Görüntü Güçlendirme modu ekledi. E-M10 III’ün Canlı Görüntü Güçlendirme işlevi yalnızca vizör kazanımını artırdı, ancak E-M10 IV’te isteğe bağlı olarak kare hızını da önemli ölçüde azaltabilir. Bu, biraz sarsıntı pahasına önemli ölçüde daha parlak bir vizör görüntüsü sağlar.

Olympus Image Share uygulaması güncellendi

Olympus OM-D E-M10 Mark IV, Wi-Fi ve Bluetooth’u destekler ve fotoğraf çekmek ve aktarmak için Olympus Image Share uygulamasını kullanırsınız. Daha önce olduğu gibi, kamerayı tam canlı görüntü ile kontrol edebilir ve ayarlara erişebilir veya akıllı telefonunuzu uzaktan deklanşör olarak kullanabilirsiniz. Uygulamadaki yenilikler , nasıl yapılır videoları ( MyOlympus Akademi sitesindeki E-M10 III için olanlara çok benzer ) ve bir gece (kırmızı) görüntüleme modu.

Nasıl yapılır videoları çevrimdışı görüntüleme için indirilebilir, ancak ayrıntılar konusunda çok hafiftir ve yeni başlayanların onları çok yararlı bulacağından emin değiliz.

Gece görüntüleme modu özellikle daha kullanışlıdır, ancak yalnızca varsayılan olarak arayüzden gizlenen Uzaktan Deklanşör ekranı için geçerlidir. Etkinleştirildiğinde, kırmızı şema yıldızları ve diğer gök cisimlerini çekerken gece görüşünüzü korumaya yardımcı olur ve ayrıca telefonunuzun arka ışığının ekrandaki dikey bir kaydırma ile hızlı bir şekilde ayarlanmasını ve gerçekten çok düşük bir seviyeye indirilmesini sağlar.


Nasıl karşılaştırır

4984626749
Canon EOS M50, Olympus E-M10 IV ve Fujifilm X-T200

Olympus OM-D E-M10 Mark IV’ün en belirgin rakipleri Canon EOS M50 MK II, Fujifilm X-T200 ve Sony a6100’dür. Üç kamera da kompakttır ve elektronik vizörler, selfie dostu LCD’ler sunar ve kullanımı nispeten kolaydır. Hepsi bir kit lensi ile 800 dolar civarında fiyatlandırılıyor. Özellikler açısından karşılaştırmaları şu şekildedir:

om d e m10 MArk IV compare

Çoğu bakımdan Olympus OM-D E-M10 Mark IV kalabalıktan sıyrılmıyor. Asıl vurgu, taktığınız herhangi bir Micro Four Thirds lensin titremesini azaltan vücut içi görüntü sabitlemedir ve aralarından seçim yapabileceğiniz çok şey vardır . Pil ömrü de ortalamanın üzerinde.

Dizine dön


Gövde ve kullanım

Olympus OM-D E-M10 IV, tıpkı öncekiler gibi kompakt ve çekici bir fotoğraf makinesi. SLR tarzı gövdesi ve çok sayıda kadranı bazı yeni başlayanlar için etkileyici görünebilir, ancak Olympus bu kontrollerden kaçınmak isteyenler için kullanımı kolaylaştırmak için çaba gösterdi.

8657176327
Olympus OM-D E-M10 Mark IV incelemesi

14-42 mm kit lensi takın ve Olympus OM-D E-M10 Mark IV hafiftir ve neredeyse cebe sığabilir. Ön ve üst plaka (ve kadranlar) metal olsa da, bu kamerada fiyatı göz önüne alındığında beklenen makul miktarda plastik var. Hala iyi inşa edilmiş gibi görünüyor, ancak bu kamerada hiçbir hava sızdırmazlığı iddiasının olmadığını unutmayın (fiyatı göz önüne alındığında da bekleniyor).

Ön tutuşta yapılan değişiklikler ince olabilir, ancak daha güvenlidir ve ek denge için elinizi kameranın daha yukarısında tutar. Başparmak tutacağı önemlidir ve yanlışlıkla düğmelere basmanızı önlemek için konumlandırılmıştır.

Kameranın arkası geleneksel bir kontrol düzenine sahipken, üst plaka yüklenmiştir: belki de fazla yüklü. İki kontrol kadranı (meraklılar için iyi haber), bir mod kadranı ve ikisi özelleştirilebilen üç küçük düğme var (bundan sonra daha fazlası).

Olympus EM10 IV side
Olympus OM-D E-M10 Mark IV incelemesi

Sol üstteki düğme, Canlı Kontrol veya Süper Kontrol Panelini açan (daha sonra daha fazlası için) bir kısayol düğmesidir, kırmızı olan video kaydı içindir ve büyüteçli düğme 2X ‘dijital teleobjektif dönüştürücüyü açar.

Dijital teleobjektif dönüştürücü, çerçevenin merkezinde beş megapiksellik bir görüntü yakalar ve ardından bunu 20 megapiksele kadar büyütür. Tahmin edebileceğiniz gibi, bu etkinleştirildiğinde görüntü kalitesi darbe alır ve yanlışlıkla düğmeye basmak son derece kolaydır. Neyse ki işlevini değiştirebilirsiniz.

LCD ve EVF

E-M10 IV’ün LCD ekranı 3 “boyutundadır ve 1,04 milyon noktaya sahiptir: oldukça standart bir özellik. 180 ° aşağı dönebileceğini zaten biliyoruz, ancak aynı zamanda 90 ° yukarı ve 45 ° aşağı kilitlenebilir Kameranın çok düşük ışıkta çekim yapmak için iki “Canlı Görüntü Güçlendirme” modu vardır Doğal olarak, artırma modları gerçek pozlamayı yansıtmaz.

Olympus EM10 IV EVF
Olympus OM-D E-M10 Mark IV incelemesi

Elektronik vizörün özellikleri de bu sınıf için tipiktir. 2,36 milyon noktalı ve 0,62X büyütmeli bir OLED paneldir. Bir göz sensörü, EVF ve LCD arasında otomatik olarak geçiş yapar veya bunu bir düğmeye basarak yapabilirsiniz. LCD’yi kameradan uzaklaştırdığınızda sensörün devre dışı kalması, böylece bel seviyesinden çekim sırasında yanlışlıkla tetiklememeniz çok takdir edilen bir şeydir.

Hafıza Kartı ve Pil

Olympus EM10 IV battery 1
Olympus OM-D E-M10 Mark IV incelemesi

Kameranın altındaki plastik bir kapının altında E-M10 IV’ün pil ve hafıza kartı bölmesini bulacaksınız. Bellek kartı yuvası, yüksek hızlı UHS-II kartları destekler – bu fiyat aralığındaki bir fotoğraf makinesi için hoş bir sürpriz – ve arabelleğini ne kadar hızlı temizlediğini anlayabilirsiniz.

Olympus OM-D E-M10 Mark IV, saygıdeğer BLS-50 lityum iyon pili kullanır. Pil ömrü için CIPA tahmini, LCD kullanılarak yapılan şarj başına 360 çekimdir (vizörlü sayılar yayınlanmamaktadır) ve bu ortalamanın üzerindedir. Çoğu durumda, reklamı yapılandan daha fazla fotoğraf çekebilirsiniz, ancak sık Wi-Fi kullanımı bunun tam tersine neden olabilir.

Menüler

Yıllar boyunca Olympus fotoğraf makinelerinde pek değişmeyen bir şey de arayüzleridir. Esasen bir kısayol menüsü olan Canlı Kontrol ve biraz ezici Süper Kontrol Paneli (parmağınızla gezinebilirsiniz: gerçek bir zaman kazandırıcı). Varsayılan olarak kamera, Tamam’a bastığınızda Canlı Kontrolü kullanır, ancak bunun yerine Süper Kontrol Paneline gitmesini sağlayabilirsiniz. Otomatik, Sanat Filtresi, Sahne ve P / A / S / M modları için hangi arayüzün kullanılacağını ayrı ayrı seçebilirsiniz.

Daha az geleneksel olan üçüncü bir menü var – Canlı Kılavuz – bunu birazdan ele alacağız.

Otomatik Modlar

Olympus OM-D E-M10 Mark IV, daha deneyimli atıcılar için iyi bir özellik yelpazesine sahiptir, ancak hedef kitlesi ne olacak: fotoğrafçılıkta yeni insanlar?

Otomatik modda, fotoğraf makinesi sizin için genellikle LCD’nin sol alt köşesinde görüntülenen bir sahne modu seçer. Örneğin, yakın bir şeye odaklanırsanız, bir makro çiçek simgesi gösterilecektir. Otomatik modda Canlı Kılavuz olarak bilinen ve ekranın sağ tarafında ‘dışa kayan’ üçüncü bir menü (bir çeşit) kullanılır.

live guide screen
Canlı Kılavuz menüsü, farkında bile olmadan beyaz dengesi ve diyafram açıklığı gibi ayarları yapmak için kaydırıcıları kullanmanıza izin verir.

Yukarıda görebileceğiniz gibi, parlaklık, arka plan bulanıklığı ve ‘renkli görüntü’ gibi şeyleri değiştirmek için kaydırıcıları hareket ettirebilirsiniz. Yakın zamanda test ettiğimiz E-PL10’da olduğu gibi, kamera size gerçekte neyi ayarladığınızı söylemiyor – bu durumda pozlama telafisi, diyafram açıklığı ve beyaz dengesi – bu da deneyim kazanmayı daha zor hale getiriyor.

pets 450
Fotoğraf ipuçlarına Canlı Kılavuz menüsünden erişilebilir

Canlı Kılavuz menüsünde bulacağınız başka bir şey, size çeşitli türlerde fotoğraflar çekmek için ipuçları veren fotoğraf ipuçlarıdır. Bu çoğunlukla kompozisyon ve önerilen ayarlar hakkında yararlı bir tavsiye, ancak aslında herhangi bir ayarı değiştirmez veya sizi ayarlamak için doğru noktaya yönlendirmez.

Olympus OM-D E-M10 Mark IV’de tekne dolusu sahne modu var: tam olarak 28. Kamera, yararlı olan her seçeneğin bir örneğini gösterir.

Pop Art, Dramatik Ton ve yeni Anında Film seçeneği gibi özel efektleri bulabileceğiniz çok sayıda Sanat Filtresi de vardır. Ekrandaki kaydırıcılar kullanılarak filtreler ince ayarlanabilir ve özel efektler eklenebilir. Temel dokunmatik ekran özelliklerinin hepsi de burada: Odaklanmak veya çekmek için dokun ve oynatma modunda yakınlaştırmak için sıkıştır.


Özelleştirme

Düğmelerin işlevini manuel olarak seçmeyi ve kendi menülerinizi oluşturmayı seven biriyseniz, E-M10 IV sizin için bir kamera değildir (E-M5 III olabilir). Uygulayabileceğiniz tek özelleştirmeler AE / AF Kilidi, video kaydı ve dijital tele dönüştürücü düğmeler içindir ve o zaman bile, pek çok seçenek yoktur.

Sonra tekrar, bu giriş seviyesi bir kamera. Ve dijital telekonvertör düğmesi dışında, E-M10 IV’ün kontrollerinin çoğunun iyi konumlandırılmış ve iyi seçilmiş olduğunu gördük. Dijital teleobjektif dönüştürücü düğmesi çok kolay bir şekilde çarpılıyor ve en iyi LCD dokunmatik panel için bir kilit düğmesi olarak yapılandırıldığını gördük, bu da yanlışlıkla fırçalanırsa ayar değişikliklerine neden olabilir.

Olympus EM10 IV side
Olympus OM-D E-M10 Mark IV incelemesi

Otomatik ISO

Olympus OM-D E-M10 Mark IV, temel bir Otomatik ISO uygulamasına sahiptir, ancak farklı çekim modlarında nasıl çalıştığı hakkında bilinmesi gereken bazı önemli şeyler vardır. Ayarlayabileceğiniz yalnızca iki ayar vardır: temel ve maksimum ISO. ISO’yu yükseltmeden önce kameranın kullanacağı minimum deklanşör hızı üzerinde biraz kontrol sahibi olmak mümkün. Fotoğraf makinesi hangisinin daha hızlı olduğunu kullanır: 1 / eşdeğer odak uzaklığı veya menülerde ayarlanan ‘Minimum flaş hızı’ değeri. Fotoğraf makinesi sarsıntısından ziyade konu hareketinden kaynaklanan bulanıklık konusunda endişeleriniz varsa, bu ayarı daha hızlı bir deklanşör hızına ayarlayabilirsiniz.

6125117120
ISO 640 | 1/80 saniye | F5.6 | Olympus 14-42mm F3.5-5.6 EZ @ 82mm eşdeğeri
Fotoğrafı çeken Jeff Keller

Otomatik ISO, Otomatik modda P / A / S / M modlarında olduğundan farklı davranır. Otomatik modda, kamera hareket bulanıklığını azaltmaya yönelir. Bu nedenle, daha yüksek ISO’lar gerektiren daha hızlı deklanşör hızları kullanır. P / A / S / M modlarında, ISO’yu düşük tutmak önceliktir, bu nedenle konu hareketinden dolayı bulanıklık riskiyle çok daha yavaş deklanşör hızları elde edersiniz.

Götürmek? Otomatik modda çekilen fotoğraflar daha gürültülü olma eğilimindedir ve kullanılan daha yüksek hassasiyetler nedeniyle P / A / S / M modunda çekilenlerden daha az ayrıntı içerir. Sosyal medya çekimi için büyük bir sorun değil, ancak dikkat etmeye değer.

Dizine dön


Görüntü kalitesi

Olympus OM-D E-M10 Mark IV’teki güncellenmiş 20MP sensör, E-M5 Mark III’teki üniteye çok benziyor ve kameranın işlemcisi de öyle; bu nedenle, hem JPEG hem de Raw’daki görüntü kalitesinin daha pahalı kuzeninden tamamen ayırt edilemez olmasını bekleyebilirsiniz.

Her durumda, görüntü kalitesi söz konusu olduğunda, çekim yapmayı seçtiğiniz lens, sensör ve işlemci kadar önemlidir. Bu incelemede, E-M10 IV gövdesini üç lensle kullandım: E-M10 IV kit versiyonunda bulunan M.Zuiko Digital ED 14-42mm F3.5-5.6 EZ zoom, artı ayrı olarak- mevcut 17mm F1.8 ve 45mm F1.8 asal.

P3060033
ISO 200 | 1/640 saniye | F5.6 | Olympus 14-42mm F3.5-5.6 EZ @ 40mm eşdeğeri
Fotoğrafı çeken Mike Tomkins

Kit yakınlaştırma, özellikle yakınlaştırma aralığının her iki ucuna doğru oldukça keskin, hatta tamamen açık. Asal lenslerin ikisi de çok keskin lensler, özellikle 45mm F1.8. Micro Four Thirds lenslerin seçimi geniştir, bu nedenle görüntü kalitesi, parlaklık, boyut ve ağırlık ya da uygun fiyattan hangisini tercih ederseniz edin, ortak odak uzunluklarında seçim yapabileceğiniz çok sayıda lens olmalıdır.

Olympus OM-D E-M10 Mark IV, yükseltilmiş 20 megapiksel görüntü sensörü sayesinde, önceki model olan 16 megapiksel Mark III’ten biraz daha fazla ayrıntıyı çözüyor. Mark IV, yatay veya dikey eksenlerde yalnızca yaklaşık% 12,5 daha fazla piksele sahip olduğundan, hiçbir şekilde gece ve gündüz farkı değildir, ancak 1: 1 görüntülendiğinde fark edilmek için kesinlikle yeterlidir.

P3240338
ISO 160 | 1/4000 saniye | F1.8 | Olympus 45mm F1.8 @ 90mm eşdeğeri
Fotoğrafı çeken Mike Tomkins

Kamera içi JPEG’den Raw’a geçerek, biraz daha fazla ayrıntı çıkarabileceğimi hissettim. Fark, daha sıradan kullanıcılar için ve sosyal medyada paylaşım için yeterli olmayabilir. Beyaz dengesi ve renk de kutudan çıkar çıkmaz oldukça iyidir, E-M10 IV hem içeride hem dışarıda hem gündüz hem de gece oldukça hoş sonuçlar verir.

Bu durumda, Olympus OM-D E-M10 Mark IV’ün Raw dosya formatını tercih etmenin en büyük nedeni, karşıt sahnelerde gölge alanları çekmenize izin vermektir. Düzeltme için çok fazla alan buldum, bu nedenle geniş dinamik aralığa sahip bir sahneyle karşı karşıya kalırsanız – örneğin bir gün batımı – Raw’a geçmenin faydasını göreceksiniz.

P3230261
ISO 1600 | 1/4000 saniye | F1.8 | Olympus 45mm F1.8
Fotoğraf, Mike Tomkins

Tabii ki, çoğu giriş seviyesi atıcı JPEG’e bağlı kalmayı tercih edecektir. Ancak hızlı UHS-II SD kart yuvası sayesinde, gereken ekstra depolama ve işlem süresinin ötesinde Raw çekmenin çok az cezası var.

Sensör çözünürlüğündeki artışa rağmen, gürültü seviyeleri de E-M10 III’e göre biraz iyileşti. Gürültü ilk olarak ISO 1600 civarında fark edilmeye başlar ve ISO 3200’de biraz yumuşama fark edilirken, yine de oldukça kullanışlı buldum. ISO 6400 ve 12800, çok küçük baskı boyutları için kullanılabilir, ancak gürültü azaltmada oldukça fazla ince ayrıntı kaybolur. ISO 25600’den çok küçük baskılar dışındaki tüm baskılarda kaçınılması en iyisidir.

P3240668 1
ISO 6400 | 1/60 saniye | F4.5 | Olympus 14-42mm F3.5-5.6 EZ @ 46mm eşdeğeri.
Fotoğrafı çeken Mike Tomkins

Elbette Olympus OM-D E-M10 Mark IV’ün Four Thirds sensörü, rakiplerinin çoğunda APS-C sensörlerinden çok daha küçük. Özellikle hassasiyet arttıkça bu rakipler bir avantaj gösterecekler, ancak bu Olympus’un dengeleyicisi tarafından biraz dengeleniyor; Hareketli konuları çekmiyorsanız, deklanşör hızınızı önemli ölçüde yavaşlatabilir (bu, ISO değerinizi daha düşük tutmanıza olanak tanır) ve genel olarak daha temiz görüntüler elde edebilirsiniz.

Dizine dön


Otomatik Odaklama

Olympus’un E-M10 IV duyurusunda vurguladığı ana değişikliklerden biri, otomatik netleme ve özellikle sürekli AF takibi için yaptığı iyileştirmelerdi. Şirket ayrıca, özellikle aşırı açılardan yüzler algılandığında yüz ve göz algılama algoritmalarını geliştirdi.

P3240436
ISO 200 | 1/400 saniye | F2.2 | Olympus 45mm F1.8 (90mm eşdeğeri)
Fotoğraf Mike Tomkins

Yukarıdakilerin hepsini test ettiğimden emin oldum ve yüz tanıma ile ilgili ince ayarların etkili olduğunu doğrulayabilirim. Olympus OM-D E-M10 Mark IV, bir yan profilden yüzleri kolayca algılayabildi veya konu kameraya yukarı bakmazken çok yukarıdan görüldüğünde bile. (Ve sadece gerçek insanlar için değil, heykellerdeki yüzler ve benzerleri için bile.) Otomatik odaklama tam da bu durumlarda olmasını istediğim yere ayarlandı.

P3260908 1
ISO 200 | 1/1000 saniye | F3.5 | Olympus 45mm F1.8 (90mm eşdeğeri)
Fotoğraf Mike Tomkins

Sürekli otomatik netleme takibine gelince, Olympus OM-D E-M10 Mark IV hala benim için biraz zorlandı. İyi bir ışıkta ve nispeten temiz bir arka plana sahip olarak, konu oldukça yakın olana kadar doğrudan kameraya doğru koşan bir nesneyi izleme göreviydi. Ancak, gün batımından önceki saatlerde gölgeli bir park gibi daha düşük ışıkta veya daha karmaşık bir arka plana sahip, izleme noktası düzenli olarak konudan ve bunun yerine arka plana atladı. Ve bu, öznemin yüzü açıkça görüldüğünde ve renkleri arka planda hiçbir yerde görünmeyen parlak renkli bir gömlek giyerken bile yaptı.

İyi haber şu ki, bu gerçekleştiğinde, deklanşör düğmesini serbest bırakmak ve ardından tekrar basmak, genellikle odaklamanın oldukça hızlı bir şekilde yeniden kazanılmasına neden olur ve izleme, belki de yalnızca birkaç karenin kaçırılmasıyla bir kez daha devam edebilir. Ancak, E-M10 IV’ün sürekli AF izlemesinin, rakipler tarafından kullanılan hibrit aşama algılama sistemleri için hala bir rakip olmadığına dair çok az soru var.

Dizine dön


Video

Gövde içi sabitleyici ile E-M10 Mark IV, kolayca yakalanan, yüksek kaliteli 4K video görüntüleri arayanlar için sağlam bir seçenektir. Özellik seti en sağlam değil (olmasını da beklemiyoruz), ancak ‘Doğal’ profili kullanan kamera dışı görüntüler genellikle gerçekten güzel. Ne yazık ki yok oldukları için mikrofon ve kulaklık jaklarını görmeyi çok isteriz.

Olympus OM-D E-M10 Mark IV incelemesi

Çoğunlukla, video çekerken sürekli otomatik netleme sağlamdır. Odak noktası etrafında biraz avlanma göze çarpsa da, oldukça azdır ve onu aramıyorsanız, görmezden gelmek veya farkına bile varmamak kolaydır. Ve yalnızca kontrast algılamaya dayalı bir kameradan beklenmelidir, bu yüzden umduğunuz kadar iyidir.

Olympus OM-D E-M10 Mark IV incelemesi

Bununla birlikte, sistemin ara sıra kafası karıştı ve odak ayarlaması başlamadan önce normalden çok daha uzun sürdü. Yani yine, rakiplerin hibrit sistemleri kadar sağlam değil, ama kesinlikle çoğu zaman işi yapabilir.

Olympus OM-D E-M10 Mark IV incelemesi

Video görüntü kalitesine gelince, E-M10 IV, saniyede 30 kare hızında 4K modunda oldukça iyi bir performans sergiliyor. Kaydedilen çok sayıda ince ayrıntı var, renk iyi ve mevcutken hem dönen deklanşör hem de yanlış renk artefaktları oldukça az.

Olympus OM-D E-M10 Mark IV incelemesi

Ayrıca 60 fps Full HD modunu da denedim ve çözünürlüğü 4K’dan önemli ölçüde daha düşük olsa da, kayda değer ölçüde daha yumuşak hareketle birlikte hala oldukça fazla ayrıntı var, bu özellikle kaydırma sırasında dikkat çekiyor.

Olympus OM-D E-M10 Mark IV incelemesi

Son olarak, 720p çözünürlükte ses olmadan kayıt yapan 4x ağır çekim film modu var. Bu mod 120 fps’de kayıt yapar ve 30 fps’de oynatır ve yavaş çekim yapsa da, hem oldukça yumuşaktır hem de örneğimdeki su dalgalanmalarında özellikle fark edilebilen yanlış renk kusurlarına oldukça yatkındır.

Dizine dön


Olympus OM-D E-M10 Mark IV incelemesi Sonuç

Neleri Beğendik

 • Hem JPEG hem de Raw olarak güncellenmiş sensörden iyi görüntü kalitesi ve çözünürlük
 • Çekici form faktörü, mükemmel kullanım ve kontroller
 • Dahili görüntü sabitleyici, video ve düşük ışıkta çekim için idealdir Kullanışlı başlangıç ​​dostu modlar
 • Mükemmel 4K video kalitesi

Neleri Beğenmedik

 • Otomatik odaklama performansı, hızlı aksiyon çekimine kadar değil
 • Yavaş tarafta patlama hızları
 • Sınırlı özelleştirme seçenekleri
 • Görüntü kalitesi, daha büyük sensörlere sahip benzer fiyatlara sahip rakiplerde geride kalıyor
 • Menüler biraz kıvrımlı ve karmaşık
 • Aşağı açılır ekran, selfie çubukları veya tripodlarla çalışmaz

Olympus E-M10 IV’ün pek çok şeyi var: Uygun fiyatlı, çok kompakt ve hafif ve benzer şekilde kompakt ve hafif 14-42 mm kit lensiyle güzel bir şekilde eşleşiyor. Ve genel olarak oldukça iyi bir görüntü kalitesi sunmanın yanı sıra, hem ayrıntı toplama yetenekleri hem de yüksek ISO gürültü seviyeleri açısından selefinden önemli bir adım atıyor.

Bununla birlikte, bazı daha deneyimli fotoğrafçılar, hem özelleştirilebilirlik eksikliğinden hem de poz parantezleme gibi bazı özelliklerin yarı kılavuzlu AP (Gelişmiş Fotoğraf) modunda ayrıştırılma biçiminden dolayı biraz sınırlayıcı bulacaklardır. öncelikli mod pozlama gibi AP dışı mod özellikleriyle birleştirilebilir. Ancak hedef müşterisi için, hem iyi bir yetenek yelpazesi hem de büyümesi için bolca alan sağlarken, nispeten karmaşık özellikleri bile yaklaşılabilir hale getirmek için yeterli el tutma olanağı sunar.

P3240669
ISO 3200 | 1/60 saniye | F3.5 | Olympus 14-42mm F3.5-5.6 EZ @ 28mm eşdeğeri
Fotoğrafı çeken Mike Tomkins

E-M10 IV’ün otofokus takibinin hala zayıf bir nokta olduğunu bulduğumuz için, sık sık spor atıcıları Olympus’un serisine veya rakip bir markaya daha fazla bakmak isteyeceklerdir. Ancak bununla birlikte, otomatik odaklama özelliği, muhtemelen Olympus’un hedeflediği aile belgeselcileri için daha tipik olan okul sporları ve aile etkinliklerini çekme görevine bağlı.

Ayrıca OM-D E-M10 IV’ün gövdesinin kontrollerle biraz dağınık olduğunu ve menü sisteminin aşırı karmaşık olduğunu gördük – her ikisi de başlangıçta biraz korkutucu olabilirdi. Ancak, harici kontrollerin bolluğu sizi bu menülerden uzak tutmanıza yardımcı olur ve dokunmatik ekran arayüzü, gerektiğinde daha hızlı gezinmelerini sağlar. Ve gerçekten kompakt bir kamera gövdesi için kesinlikle söylenecek bir şey var, çünkü en çok ihtiyaç duyduğunuzda evde bırakılma olasılığı çok daha düşük.

P3220089
ISO 200 | 1/200 saniye | F6.3 | Olympus 14-42mm F3.5-5.6 EZ @ 28mm eşdeğeri
Fotoğraf : Mike Tomkins

Otomatik netlemenin önemli olduğu çok sayıda spor veya diğer konuları çekmeyi planlıyorsanız, bunun yerine Sony A6100‘ü düşünmenizi öneririz . Sınıfının en iyisi otomatik odaklama sistemine, mükemmel görüntü kalitesine ve gerçekten uzun ömürlü bir pile sahiptir. Ve özellikle düşük ışıkta mümkün olan en iyi görüntü kalitesine ihtiyacınız varsa , düşük gürültü seviyeleri ve iyi ayrıntı yakalama özelliği sunduğu için bunun yerine Fujifilm X-T200’e bir göz atmanızı öneririz (ancak Olympus’un konunuza bağlı olarak bunu biraz azaltın).

Ancak, olabildiğince kompakt ve hafif, çok yönlü bir ürün istiyorsanız, geniş bir lens yelpazesine erişim ve vücut içi sabitleme sayesinde, hepsinin önyükleme için elde tutulabilir olduğundan emin olabilirsiniz … Olympus E-M10 IV kesinlikle daha yakından bakmaya değer.

P3240298
ISO 200 | 1/500 saniye | F5.5 | Olympus 14-42mm F3.5-5.6 EZ @ 74mm eşdeğeri.
Fotoğraf : Mike Tomkins

Dizine dön


Olympus OM-D E-M10 Mark IV puanlaması

om d e m10 MArk IV puan
Olympus OM-D E-M10 Mark IV

Dizine Dön

1 2Sonraki sayfa

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.