İncelemeler

Samsung Galaxy S22 Ultra incelemesi

Samsung Galaxy S22 Ultra, bu dünyanın dışında bir zum ile bir kamera şampiyonu…

Kararımız

Hiçbir telefon Galaxy S22 Ultra’dan daha fazlasını yapamaz. Kamerası daha fazla yakınlaştırır, ekranı daha parlak parlar, S Pen’i daha duyarlıdır ve Ultra, kablosuz şarj gibi temel özellikleri hiçbir zaman kaçırmaz. Ancak pahalıdır, özellik seti fiyatını yansıtır ve görüntüleme açısından dört kamerası, bugüne kadar bir akıllı telefonda en eksiksiz fotoğrafçılık deneyimi olmasını sağlar.

Artıları

  • Çarpıcı tasarım ve ekran
  • Sınıfında lider telefoto kamera
  • Etkileyici fotoğraflar ve videolar
  • Mükemmel S Pen entegrasyonu
  • 40 megapiksel özçekim kamerası

Eksileri

  • Pil iyi, harika değil
  • Birçokları için çok büyük olacak
  • Ultra geniş kamerada AF yok
  • Masraflı

Samsung Galaxy S22 Ultra, şimdiye kadar 2022’nin en iyi kameralı telefonu – hadi bunu aradan çıkaralım. Ultra geniş, geniş, telefoto ve süper zoom olmak üzere dört odak uzaklığı kapsanan kamera sistemi güzel bir şekilde tamamlandı. Yeni ISP’si aynı zamanda işleme söz konusu olduğunda Galaxy S21 Ultra’yı bir adım öteye taşımasına yardımcı oluyor ve selfie kamerası bile amiral gemisi bir akıllı telefonda gördüğümüz en iyi portre özelliklerinden bazılarıyla öne çıkıyor.

Şimdi kamera kararını aradan çıkardık, telefonun geri kalanının da heyecan verici olduğunu belirtmekte fayda var. S22 Ultra ayrıca Samsung Galaxy Note 20 Ultra hakkında sevdiğimiz özelliklerin çoğunu ileriye taşıyan ve onu S serisine getiren yeni bir tasarıma da sahip. Ayrıca telefona yeni, daha güçlü bir dahili donanım seti, geliştirilmiş ekran performansı ve Samsung’un ticari marka One UI arayüzü ile yükleniyor. Belki de hepsinden daha heyecan verici olan S22 Ultra, Samsung’un sevilen S Pen’ini entegre ediyor ve nihayetinde onu yükselterek Note ailesinin isim dışında en yeni üyesi yapıyor.

Piyasadaki diğer ana akım akıllı telefonlardan daha pahalı – bu karışımdaki Sony Xperia Pro-I’yi saymazsak, soru şudur: özellik seti yüksek fiyatı haklı çıkarabilir mi yoksa 23.999 ₺ tamamen abartı mı?

Tasarım ve ekran

Samsung Galaxy S22 Ultra, bu dünyanın dışında bir zum ile bir kamera şampiyonu...

Önden bir Galaxy Note 20 Ultra gördüyseniz, S22 Ultra’yı da görmüşsünüzdür. Her ikisinde de neredeyse uçtan uca kavisli ekranlar, QHD+ çözünürlük, düz üst ve düz alt kısımlar ve çarpıcı bir bronz renk çeşidi bulunur. 

Telefonun arkasına gelince, Note 20 Ultra’dan farklı olarak, S22 Ultra, her biri gümüş bir çerçeveyle çerçevelenmiş, her bir lensin dışarı çıkması lehine bağımsız bir kamera çevresini keser. 

S22 Ultra’nın ekranı ve arka paneli, Corning’in camının Samsung’a özel bir versiyonu olan Gorilla Glass Victus Plus’a yükseltildi. Bu arada, çerçeve Samsung’un Armor Aluminium’undan yapılmıştır. 

Note 20 Ultra ve S21 Ultra gibi, S22 Ultra da ciddi anlamda büyük bir telefon. Köşeli kenarları boyutunu birleştiriyor ve bu daha köşeli ekran S Pen açıklama eklemek için harika olsa da, avuç içi veya cepte çok dikkat çekici hale getiriyor. 

S22 Ultra’nın sağ alt tarafında Samsung’un çok sevilen S Pen’inin yuvası var. Tabanda bir USB-C bağlantı noktası ve SIM yuvası bulunurken, telefonun üst kısmında kesintisiz bir düz üst kısım bulunur. 

S22 Ultra’nın ağırlığı, büyük ölçüde 6.8 inç ekranı sayesinde. Üç S22 telefonun en büyüğü olan ayak izi, telefonun dikkat çekmesine ve özellikle Samsung’un Dynamic AMOLED 2X teknolojisiyle harika bir şekilde sürükleyici hissetmesine gerçekten yardımcı oluyor. 

Samsung Galaxy S22 Ultra incelemesi 001

QHD+ çözünürlüğe sahip diğer bazı 120Hz telefonların aksine, S22 Ultra aynı anda yüksek çözünürlükler ve yenileme hızları sergileyebilir. Ekran ayrıca geçmiş Galaksiler üzerinde birkaç başka optimizasyona sahiptir. Başlangıç ​​olarak, bir görüntünün parlaklığını analiz eden ve parlak ortamlarda görmeyi kolaylaştırmak için tüm ekran yerine tek tek pikselleri artıran Vision Booster var.

S22 Ultra, Vision Booster olmadan bile, 1.750 nit maksimum parlaklığıyla ışık saçarak herhangi bir ana akım akıllı telefondaki en parlak ekran olmasını sağlıyor. Kağıt üzerinde 120 Hz’lik yenileme hızı yeni bir şey olmasa da, Samsung telefonu daha geniş bir uyarlanabilir yenileme hızı aralığıyla güncelledi, bu nedenle statik içerik görüntülerken pil tasarrufu da yapmalıdır. Gerçekten de, ekran günden güne harika görünüyor. Netliği görüntü kalitesiyle birleştiren, içeriği izlemek için güzel bir ekran.

S22 Ultra ekranın süper gücü, Note 20 Ultra ile karşılaştırıldığında gecikmeyi azaltmak için yükseltilmiş S Pen girişini desteklemesidir – 9ms’ye karşı 2,8 ms. Bir fotoğrafçıysanız ve S Pen’in size göre olmadığını düşünüyorsanız, Lightroom’da fırça kullanırken bir parmaktan çok daha az beceriksizce denemenizi öneririz. Aynı zamanda harika bir eskiz aracıdır ve Samsung’un yerleşik yazılımı ayrıca hızlı metin seçiminden çeviriye kadar birçok yardımcı program ekler.

Samsung Galaxy S22 Ultra: Kameralar

Samsung Galaxy S22 Ultra incelemesi 002

Galaxy S22 Ultra, Galaxy S21 Ultra hakkında sevdiğimiz birçok özelliği geri getiriyor . Dümende f/1.8 diyafram, Dual Pixel AF ve 85 derecelik görüş alanı ile donatılmış 108MP ana kamera var. 

12MP ultra geniş kamera, ne yazık ki f/2.2 diyafram açıklığına ve 120 derecelik bir görüş alanına sahip. Telefoto kurulumuna gelince, 10 MP telefoto kamera eşdeğer üç kat yakınlaştırma (f/2.4) ve başka bir 10 MP telefoto kamera, bu sefer 10 kat yakınlaştırma (f/4,9) var. Ön kamera bile 40MP çözünürlüğü, f/2.2 diyafram açıklığı ve 4K video çekimi ile öne çıkıyor.

Samsung Galaxy S22 Ultra incelemesi 003
Samsung Galaxy S22 Ultra incelemesi 004
Samsung Galaxy S22 Ultra incelemesi 005
Samsung Galaxy S22 Ultra incelemesi 006

Samsung, özellikle gece videosu için sinirsel işlemci biriminin (NPU) büyük bir kısmını yapıyor. Bu, S22 Ultra’nın işleri daha hızlı yapmasına yardımcı olur ve aynı zamanda, telefonların video kameralarıyla ilk övündüklerinden beri mücadele ettiği bir alan olan üstün gece videosunun yanı sıra 16 bit çok kareli RAW dosyalarını da yakalamasına yardımcı olur. 

16 bit RAW özelliğini yakalamak için Galaxy Store’dan Expert Raw adlı yeni bir uygulama indirmeniz gerekiyor. Her üç lenste de çalışır ve dosyalar JPEG ve DNG olarak kaydedilir, böylece Lightroom’da da düzenlenebilir. 

Samsung Galaxy S22 Ultra incelemesi 007

Galaxy S22 Ultra ile çekilen grup videoları ve özçekimler, çekimleri yeniden çerçeveleyen akıllı bir özellikten bile yararlanır, böylece arka kamera beş kişiye kadar kişiyi mükemmel bir şekilde çerçeveye alabilir ve bir özçekim videosu çekerken karenizde hareket edebilirsiniz. iPad’in Merkez Sahnesi. 

Expert Raw’a ek olarak, S22 Ultra’da Portre, Fotoğraf, Video, Pro, Pro Video, Tek Çekim, Gece, Yemek, Panorama, Süper Ağır çekim, Ağır Çekim, Hyperlapse, Portre Video dahil birçok çekim modu vardır ve Yönetmenin Görüşü.

Kamera Performansı

Samsung Galaxy S22 Ultra incelemesi 008

Sony Xperia Pro-I gibi telefonlar, yalnızca nötr, klasik fotoğraf işleme özelliğiyle uzmanlara ve meraklılara hitap ederken, Samsung, S22 Ultra ile çok daha genel bir denge kuruyor. Yeni başlayanlar için, bu geniş odak aralığına sahip olmak, ekranı sonuna kadar sıkıştırmak isteyen acemiler veya ana lens odak uzunluklarına güvenen profesyoneller için mükemmeldir. 

Otomatik mod, yoğun şekilde işlenmiş görüntüleri yakalar – bunlar keskinleştirilir, güçlendirilir ve telefon kendi cihazlarına bırakılırsa kelimenin tam anlamıyla geceyi gündüze dönüştürür. Bununla birlikte, ne yaptığınızı biliyorsanız, Pro Modu veya Uzman RAW’ı başlatabilir ve Samsung’un gayretli işlemesini kolaylıkla geçersiz kılabilirsiniz. 

Ana kamera, S21 Ultra’da bulunanla aynı 108MP çözünürlüğe sahip kağıt üzerinde bir yeniden çekim gibi geliyor, ancak Samsung’un yeni işlemesi, kamerayı açıkça parlatıyor. S22 Ultra’daki fotoğraflar daha doğru renklere sahiptir ve daha fazla netlik sunar. Aşırı keskinleştirilmiş olsa da, bu görünüm muhtemelen sıradan akıllı telefon fotoğrafçılığı hayranlarının çoğuna hitap edecek ve S22 Ultra ekranda muhteşem görünecek. 

Samsung Galaxy S22 Ultra incelemesi 009
Samsung Galaxy S22 Ultra incelemesi 010

Ana kamera, özellikle etkileyici olan gece videosuyla grubun en iyi videosunu da çekiyor. Zevkimize göre pozlamayı çok fazla artırıyor, ancak görüntüler çok fazla ayrıntı içeriyor. Xperia 1 III gibi bazı kameralı telefonlar zifiri karanlık bir sahne yakalayabilirken, S22 Ultra, fark edilebilir ayrıntılarla kullanılabilir çekimler yapacak.

Ultra geniş kamera, fotoğraflardaki aydınlatma koşullarında işi yapar, ancak otomatik odaklamadan yoksundur, bu nedenle 50MP, IMX 766 ultra geniş ile Find X3 Pro gibi telefonlarla rekabet edemez. Bununla birlikte, parlak sahnelerde videosu harika bir şekilde sabittir.

Zoom kameralara gelince, her ikisi de özellikle parlak sahnelerde iyi performans gösteriyor, ancak en çok ana kameranın erişim mesafesinin 10 katı olan 230 mm’lik süper zoom telefoto kamera bizi şaşırttı. Elde taşınırken, bir akıllı telefonda şimdiye kadar çektiğimiz en net ay fotoğrafını çekmeyi başardık.

Samsung Galaxy S22 Ultra incelemesi 011
Samsung Galaxy S22 Ultra incelemesi 012
Samsung Galaxy S22 Ultra incelemesi 013
Samsung Galaxy S22 Ultra incelemesi 014

230 mm kamera aynı zamanda bir telefon için yetenekli bir portre lensidir veya daha doğru arka plan ve ön plan ayrımı yakalamak için NPU’yu kullanan telefonun gelişmiş portre modunu çalıştırabilirsiniz. Bu, telefonun ön ve arka kameralarının bazı gurur verici, net fotoğraflar çekebilmesiyle yüzler için iyi çalışır, ancak diğer nesneler için vurulur ve kaçırılır – tıpkı çoğu portre modunda olduğu gibi. 

Arka tarafta 8K’ya kadar video, önden ve arkadan sabit 4K video ve süper sabit Full HD video çekimi ile S22 Ultra, videografide topu düşürmez. Manuel video modları da mükemmel ve Portre Video da şaşırtıcı derecede doğru. 

Tüm bu fotoğraf ve video vurguları, S22 Ultra’yı tıpkı kendisinden önceki S21 Ultra gibi gerçek bir dönüm noktası kameralı telefon yapıyor.

Ek özellikler

Samsung Galaxy S22 Ultra incelemesi 015

S22 Ultra, küresel pazarlar için 4nm Exynos 2200 ve ABD ve Çin’de Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 gibi seriye bol miktarda güç getiriyor. Bu, 1 TB’a kadar depolama ve 12 GB RAM ile eşleştirildi.

Ultra’nın 256 GB depolama, 12 GB RAM, Exynoss 2200 sürümünü inceledik ve günlük görevlerin yavaşlama olmadan sorunsuz bir şekilde gerçekleştirildiğini gördük. İlginç bir şekilde, telefonumuz rakip Snapdragon 8 Gen 1 akıllı telefonlar kadar yüksek bir kıyaslama yapmadı ve standart modda Genshin Impact oynarken birkaç kare düşüşü yaşadık. Performans modunun açılması buna yardımcı oldu. Eğer bundan endişeleniyorsan, biz olmazdık. Geliştiricilerin muhtemelen Exynos çipi için optimizasyon yapması gerekiyor – Ultra’nın içinde bol miktarda ham güç var. 

Kutuda şarj için bir güç parçası bulunmamakla birlikte, Galaxy S22 Ultra ayrıca satın alınabilen 45W’a kadar şarjı destekler. Aynı zamanda Galaxy Tab S8 Ultra tarafından kullanılan hızlı şarj cihazıdır . 

Samsung Galaxy S22 Ultra incelemesi 016

Telefon ayrıca, Note 20 Ultra’dan daha büyük ve geçen yılki S21 Ultra ile aynı kapasitede, 5000 mAh’lik büyük bir pille dolu. İlginç bir şekilde, S22 Ultra, S21 Ultra kadar uzun süre dayanmaz, ancak yine de, özellikle ekran çözünürlüğünü geri çevirirseniz, otomatik parlaklığı etkin tutarsanız ve performans modunun kapalı olduğundan emin olursanız, yine de rahat bir gün geçirmenizi sağlar.

Telefon, One UI 4.1 ve Android 12 ile birlikte gelir, bu nedenle en yeni Google ve Samsung yazılımını çalıştırır ve Samsung ayrıca Galaxy’ye özel ekstraları bir araya getirmek için herhangi bir üreticiden daha fazlasını yapar, böylece 12 aylık Disney Plus gibi değer katmalarını bekleyebilirsiniz. örneğin İngiltere’deki yeni aboneler.

Exynos S22 Ultra’nın kullanıldığı 5G hızları, Batı Londra’nın bir ilçesinde 250 Mbps’lik indirme hızlarını kaydeden EE SIM’imiz ile iPhone 13 Pro Max’inkilerle de eşleşti ve bu da son derece saygın.

Samsung Galaxy S22 Ultra: Karar

Samsung Galaxy S22 Ultra incelemesi 017

Galaxy S22 Ultra, S21 Ultra ile ilgili sevdiğimiz her şeyi alıyor, Note 20 Ultra’nın masaya getirdiği en sevdiğimiz şeylerle birleştiriyor ve tüm paketi güzel bir şekilde geliştiriyor. Nihai gadget sevgilisinin telefonu, yapmadığı tek şey katlamak. 

Yükseltilmiş tasarımı ve kalem deneyimi, üstün fotoğrafçılığı, sınıfının lideri yakınlaştırması ve kapsamlı güvenilir özellik seti ile sınıfının en iyisi pil ömründen mahrum kalırken, her şeyi en azından iyi yapıyor. 

Ultra pahalı, hatta en pahalı iPhone bile. Ancak önemli ölçüde daha fazla özellik, daha etkileyici bir ekran, daha eksiksiz bir kamera sistemi ve elbette bu S Pen ile birçokları için fiyat muhtemelen haklı çıkacaktır. 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.