Uluslararası Yarışmalarda Ödül Almış Fotoğraflar

2021 Yılın Fırtına Fotoğrafı Yarışması

Tanınmış fırtına fotoğrafçısı Mike Olbinski, halkın hem profesyonel hem de amatör fırtına fotoğrafçılarının özverisini tanımasına yardımcı olmak için her yıl düzenlenen Yılın Fırtına Fotoğrafları yarışmasını yarattı.

Fırtına fotoğrafçılığı genellikle ustalaşması en zor türlerden biri olarak kabul edilir. Bir fotoğrafçının sadece kompozisyon ve ayarlar konusunda yetkin olması gerekmez, fırtına fotoğrafçılığı da inanılmaz derecede tehlikeli bir ortamda güvende kalırken ayrıntılı planlama ve taahhüt gerektirir.

Yılın Fırtına Fotoğrafı Yarışması

On yıldan fazla bir süre önce Olbinski bir fotoğrafçı değildi. Hava durumu web sitesi Wunderground’da çarpıcı bir şimşek fotoğrafını gördükten sonra Olbinski’nin hem fırtınalara hem de fotoğrafçılığa olan tutkusu bir anda doğdu. Olbinski yıllar içinde arabayı toplar ve her baharda yola çıkar ve fotojenik fırtınalara dönüşecek hava modellerini nasıl takip edeceğini öğrenirdi. Kısa bir süre sonra, hızlı hareket eden kasırgaların, görkemli Mammatus bulutlarının ve hatta kendi Arizona eyaletindeki 5.000 fit uzunluğundaki haboobların dramatik fotoğraflarını çekmeye başladı.

Olbinski her şeye rağmen hem kendisinin hem de fırtına peşinde koşan diğer fotoğrafçıların yaptığı fedakarlıkları fark etti.

“Benim gibi fırtınaların fotoğraflarını çekmeyi seven sayısız fotoğrafçı tanıyorum. Bahar fırtınası mevsimi geldiğinde, haftalarca evden ve ailelerimizden uzakta, fast food ambalajlarıyla çevrili arabalarımızda uyuyarak geçiririz. Ancak zamanı geldiğinde, bir süper hücreye, bir kasırgaya ya da büyük bir düşüşe giden yolda bizi hiçbir şey durduramaz. Uyuyamayabiliriz, yemek yemeyebiliriz ve belki de arabamızda sadece bir galon benzin kalmış olabilir, ama yine de kovalayacağız. Hepimiz bu sürüşü paylaşıyoruz” diyor.

“ ‘Yılın Fırtına Fotoğrafları‘ yarışmasını yapmanın motivasyonu, her yıl çok çalışan insanları ödüllendirmektir. Fotoğrafçı meslektaşımın fırtına görüntülerinin bütün gün Facebook, Instagram ve Twitter beslemelerimde geçtiğini görüyorum,” diye devam ediyor Olbinski.

“Birçoğu akıllara durgunluk veriyor ve sonra haber akışında kayboluyorlar ve hepsi bu. Bu inanılmaz sanatçıların ortaya koyduğu tüm işler ve görüntüler genellikle arkadaşlarından ve ailelerinden daha geniş bir izleyici kitlesi tarafından görülmez. Umudum, fırtına fotoğrafçılığı topluluğunun çabalarını, sıkı çalışmasını ve hayranlık uyandıran fotoğraflarını takdir etmektir.”

Bu hafta Olbinski ve jüri ekibi, 2021 Yılın Fırtına Fotoğrafları yarışmasının kazananlarını açıkladı ve beklendiği gibi, bunlar inanılmaz bir yetenek, sıkı çalışma ve kararlılık gösterisi.

Yılın Fotoğrafı: Alexis Mailliard

Chardonnay, Saône-et-Loire, Fransa

2021 Yılın Fırtına Fotoğrafı Yarışması

Yılın Fotoğrafı – 2. Sıra: Brett Wright

Malta, Montana

Yılın Fırtına Fotoğrafı Yarışması

Yılın Fotoğrafı – 3. Sıra: Enric Bachs

Santa Coloma de Gramenet, Barselona, ​​Katalonya, İspanya

2022 Yilin Firtina Fotografi Yarismasi 003

Yılın Kasırga Fotoğrafı: Everett Occhipinti

Lockett, Teksas

2022 Yilin Firtina Fotografi Yarismasi 004

Yılın Tornado Fotoğrafı – 2. Sıra: Isaac Polanski

Creston, Illinois

2022 Yilin Firtina Fotografi Yarismasi 005

Yılın Tornado Fotoğrafı – 3. Sıra: William Reid

Lockett, Teksas

2022 Yilin Firtina Fotografi Yarismasi 006

Yılın Fotoğrafçısı: Amy Howard

2022 Yilin Firtina Fotografi Yarismasi 007
2022 Yilin Firtina Fotografi Yarismasi 008
2022 Yilin Firtina Fotografi Yarismasi 009
2022 Yilin Firtina Fotografi Yarismasi 010
2022 Yilin Firtina Fotografi Yarismasi 011
2022 Yilin Firtina Fotografi Yarismasi 012

Yılın Fotoğrafçısı – 2. Sıra: Tim Baca

2022 Yilin Firtina Fotografi Yarismasi 013
2022 Yilin Firtina Fotografi Yarismasi 014
2022 Yilin Firtina Fotografi Yarismasi 015
2022 Yilin Firtina Fotografi Yarismasi 016
2022 Yilin Firtina Fotografi Yarismasi 017
2022 Yilin Firtina Fotografi Yarismasi 018

Yılın Fotoğrafçısı – 3. Sıra: Brett Wright

2022 Yilin Firtina Fotografi Yarismasi 019
2022 Yilin Firtina Fotografi Yarismasi 020
2021 Yılın Fırtına Fotoğrafı Yarışması 25
2022 Yilin Firtina Fotografi Yarismasi 021
2022 Yilin Firtina Fotografi Yarismasi 022
2022 Yilin Firtina Fotografi Yarismasi 023

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.