Uluslararası Yarışmalarda Ödül Almış Fotoğraflar

Northern Lights Photographer of the Year 2023

Capture the Atlas, yılın en iyi aurora borealis veya australis fotoğraflarının sergilendiği, her yıl düzenlenen Northern Lights Photographer of the Year (Yılın Kuzey Işıkları Fotoğrafçısı) yarışmasının kazananlarını açıkladı.

Capture the Atlas, fotoğrafçıların başta manzara ve astrofotografi çekimleri olmak üzere daha iyi fotoğraflar çekmesine yardımcı olacak kaynaklar sunan popüler bir seyahat ve fotoğrafçılık blogudur.

“Aurora Borealis’in gökyüzünü yeşil ve mor tonlarıyla boyamasını görmek kadar etkileyici pek fazla olay yok. Bu hayranlık uyandıran fenomen altında, Aurora gece gökyüzünde parladığında her konum büyülü hale geliyor,” diye yazıyor Capture the Atlas.

Blogun yarışmanın altıncısı olan bu yılın Kuzey Işıkları Fotoğrafçısı yarışmasında Capture the Atlas , Kuzey Kutbu’ndaki uzak kuzey ormanlarından Avustralya ve Yeni Zelanda’nın muhteşem güney manzaralarına kadar en iyi 25 kuzey ışığı fotoğrafını seçti.

Aşağıda fotoğrafçılar tarafından yazılan açıklamaların yanı sıra seçilen 10 fotoğraf yer almaktadır. 25 fotoğraftan oluşan koleksiyonun tamamı Capture the Atlas’ta mevcuttur ve bu koleksiyona, acemi astrofotografçıların kendi ayarlarında arama yapmasına yardımcı olabilecek EXIF bilgileri de dahildir. Güneş döngüsü artık aktif, bu da kutup ışıklarının sık sık görüldüğü anlamına geliyor.

Nickolas Warner’dan ‘Sukakpak Üzerinde Fırtına’

Northern Lights Photographer of the Year 2023
Nickolas Warner’dan ‘Sukakpak Üzerinde Fırtına’

Kuzey Kutup Dairesi’nin yaklaşık 70 mil kuzeyinde bulunan Sukakpak Dağı, Brooks Sıradağları’ndaki en güzel zirvelerden biridir. Bu bölgedeki Kuzey Işıklarını birçok kez fotoğraflamış olsam da, en fotojenik açı genellikle güneye dönük olduğundan, auroraların dağla aynı hizada olmasını biraz zorlaştırıyor.

O gece X-Sınıfı bir işaret fişeğinin isabet edeceği beklentisi vardı, bu yüzden harika bir yere gitmemiz gerektiğini biliyordum. Şansımızı denedik ve Sukakpak Dağı’nı tüm ihtişamıyla yakalamak için konaklama yerimizden bir saat kuzeye gitmeye karar verdik.

Aurora başınızın üzerinde parlarken, kenara çekip durduğunuz yerde çekim yapmak çok cazip geliyor. Oraya vardığımızda gökyüzü, on yılı aşkın süredir Aurora’yı fotoğraflarken gördüğümden daha fazla enerjiyle patladı. Kuzey Işıklarını bu kadar yoğun yakalama çabaları bulanık bir karmaşaya neden oldu. Bunun yerine kameraları görmezden geldik ve ışık gösterisini kaçırmamak için hayranlıkla baktık.

Bu panoramayı ancak işler yavaşladığında yakalayabildim.

Vincent Beudez’in ‘Arktik Dansı’

Vincent Beudez 2023 NLPOTY CTA
Victor Beudez’den ‘Arktik Dans’

Kuzey Işıkları fotoğrafçıları olarak bu an, yılın en güçlü güneş fırtınası için yaşıyoruz. O gece Kuzey Işıkları o kadar güçlüydü ki, memleketim Fransa’dan bile görülebiliyordu.

O sırada Kuzey Norveç’teydim, bu da güneye baksam bile inanılmaz bir gösteri görebileceğim anlamına geliyordu. Şimdiye kadar tanık olduğum en renkli Kuzey Işıklarını görme şansım oldu. Aynı zamanda bir gece fotoğrafçısı olarak sadece Kuzey Işıklarını aramıyorum, aynı zamanda mükemmel kompozisyonu yaratmak için mükemmel bir ortamdaki şekillerin peşinde koşuyorum.

Dans eden ışıklarla çevrili bu kırmızı perdeyi gördüğümde hissettiğim duyguyu kelimelere dökmek zor.

Olmak İstediğim Kişiyi Kaybettim – Jordan McInally

Jordan McInally 2023 NLPOTY CTA
Jordan McInally’den ‘Olmak İstediğim Kişiyi Kaybettim’

Bu gece birkaç arkadaşım bana büyük bir Aurora Australis’in tahmin edildiğini bildiren bir mesaj aldığı için oldukça şanslıydım, bu yüzden acı verici derecede dik bir yükselişle bu yerel noktaya koşmak ve ışınların ufukta dans etmeye başlamasını izlemek için yeterli zamanım oldu. güneş ışığı soluyorken!

Burada yaklaşık beş saat geçirdim ve tüm bu tepeyi kendime ayırdım, gösteri sürekli değiştiği için her türlü ışın ve renkten 300’ün üzerinde kare çektim!

Mathew Browne’dan ‘Goleuadau’r Gogledd’

Mathew Browne 2023 NLPOTY CTA
Mathew Browne’dan ‘Goleuadau’r Gogledd’

Bu görselin başlığı “Goleuadau’r Gogledd”, Galce’de ‘Kuzey Işıkları’ anlamına geliyor. Bu ifade Güney Galler’de günlük konuşmalarda yaygın olarak kullanılmadığından doğru çeviriyi bulmak zor oldu.

Bu görselin başlığı “Goleuadau’r Gogledd”, Galce’de ‘Kuzey Işıkları’ anlamına geliyor. Bu ifade Güney Galler’de günlük konuşmalarda yaygın olarak kullanılmadığından doğru çeviriyi bulmak zor oldu.

Bir saatten fazla bir süre boyunca bulutların ötesindeki ufuktan yeşil ve pembe tonlar yayıldı. Ancak kısa ama büyülü bir an için gökyüzü, çıplak gözle görülebilen etkileyici pembe sütunlarla canlandı.

Alex Wides’ın ‘Küçülen Güneş’i

Alex Wides 2023 NLPOTY CTA
Alex Wides’ın ‘Küçülen Güneş’i

Senja Adası’nda (Norveç) çekilen, batan güneşin ve yoğun Kp yedi Kuzey Işıkları gösterisinin yer aldığı 300 derecelik bir panorama.

İtalya’dan Büyük Kuzey’e doğru üç aylık bir yolculuğa çıkarken inanılmaz manzaralara tanık olmayı bekliyorsunuz ama bu gezi tüm beklentilerimin ötesine geçti. Şans eseri gezdiğim yerler arasında favorim olan Senja Adası’na vardığımızda, tam tahmin ettiğimiz gibi yılın en güçlü Kuzey Işıklarıyla karşılaştık.

Ufuk batan güneşin ışığıyla parlıyor; Eylül ayında saat 23.00’te batıyor ve gökyüzünü yeşil, mor ve kırmızının canlı tonlarına boyuyor. Bu çekim, ailem ve iki köpeğimle birlikte unutulmaz bir akşamda, hayranlık uyandıran bir manzaraya tanıklık ederek olağanüstü bir maceranın güzelliğini yakalayarak yolculuğun özünü özetliyor.

Kenneth Lerose’dan ‘Pembe Kadın’

Kenneth LeRose 2023 NLPOTY CTA
Kenneth Lerose’dan ‘Pembe Kadın’

ABD’deki en alçak noktada kutup ışıklarını göreceğime gerçekten inanmıyordum. Aurora tahminini gördüğümde Vegas’taydım. Badwater Havzası’na gitme kararı son dakika kararıydı.

Oraya vardığımda, tüm atmosferik parçacıkların havzaya battığını görünce kendimi yeniden tahmin etmeye başladım. Pek umut verici görünmediğinden yer değiştirmeyi düşünmeye devam ettim.

Mavi saatten hemen önce park ettim ve bir tripod ve kamera aldım. Kamera çantamı bile çıkarmadım. İkinci fotoğraf makinemi ve tripodumu taşımaya gerek kalmayacağını düşündüm ama gideceğim yere doğru yarı yoldayken gökyüzünde hafif ışıklar görmeye başladım. Gözlerime inanamadım. Durdum ve bir deneme çekimi yaptım ve işte oradaydı! Gökyüzünde pembe sütunlar! Timelapse ayarlayacak bir kompozisyon bulmak için koşmaya başladım. Ekipmanımın geri kalanını almak için bir mil arkamdaki hava akımına koştum. Fotoğraf çekmeye başladım ve başka bir timelapse ayarladım. Bu unutulmaz geceden çekilmiş en sevdiğim fotoğraf karesiydi.

Gerçek anlamda sosyal medyada yayınladığım her görsel için şiir yazıyorum. İşte bu şiir için yazdığım şiir:

Drenched with ambition.
Flowing desire.
Lady in pink.
Internalized fire.

Against all the odds.
She carries my light.
When I’m down for the count.
She reminds me to fight.

She lessens the blows.
Her beauty’s unmatched.
She’s fire to the night.
She’s the spark to my match.

Stefano Pellegrini’nin ‘Gatklettur Kuzey Işıkları’

Stefano Pellegrini 2023 NLPOTY CTA
Stefano Pellegrini’nin ‘Gatklettur Kuzey Işıkları’

Bu fotoğraf Norveç’in Lofoten kentindeki daha az bilinen plajlardan biri olan “Vikten”de çekildi. Diğer çekimlerimde olduğu gibi yeni ve farklı bir şeyler yakalamayı hedefledim. Vikten Plajı’nda gelgitin çekilmesi sırasında okyanusun oyduğu kayalık yollarda çok sayıda küçük havuz ortaya çıkıyor. Bu yüzden ilk önemli adım gelgitin çekilmesini beklemekti.

Daha sonra, öncü çizgi etkisi yaratmak için ön plandaki havuzlu ideal kompozisyonu aradım. Birkaç dakika aradıktan sonra buldum! Bir sonraki zorluk, düşük ışık koşullarında zorlayıcı olabilecek keskinliği yakalamaktı. Bu sorunu çözmek için ön plan yığınına odaklanmam gerekiyordu. Her şeyin keskin olmasını sağlamak amacıyla ön planı istifleyerek odaklama için altı ayrı çekim kullandım.

Bunu takiben kompozisyonumu geliştirmek için ideal aurora şeklini beklemek zorunda kaldım. Birkaç fotoğraf çektim ve kompozisyonum için ideal şekli oluşturduğu fotoğrafı seçtim. Bu, auroranın kendisinin “yeşil yılanlara” benzeyen ana çizgilerin bir parçası haline gelmesine izin verdi.

Richard Zheng’in ‘Aurora Alevi’

Richard Zheng 2023 NLPOTY CTA 1
Richard Zheng’in ‘Aurora Alevi’

Yeni Zelanda’daki Dunedin yarımadası, kutup ışıklarını gözlemlemek için iyi bir yerdir. Sadece çok az ışık kirliliğine sahip olmakla kalmıyor, aynı zamanda Aurora Australis’i yakalamak için ideal olan güneye bakan birçok koy var. Bu fotoğraf Highcliffe’in yol kenarındaki bir gözetleme noktasında çekildi.

Astrofotografi için özel bir kamera kullanarak ilk kez Aurora ve emisyon bulutsularının fotoğraflarını çekme fırsatım oldu.

Bu fotoğrafta sağ üst köşede Büyük Macellan Bulutu’nu görebilirsiniz. Resmin sol üst köşesindeki kırmızı kütle Kolloidal Bulutsusu, aşağıya doğru uzanan ise Karina Bulutsusu’dur.

Marc Marco Ripoll’un ‘Kirkjufell Patlaması’

Marc Marco Ripoll 2023 NLPOTY CTA
Marc Marco Ripoll’un ‘Kirkjufell Patlaması’

Bu İzlanda’daki ikinci gecemizdi ve popüler Kirkjufell Dağı yeşile boyandı. Bir aurora tahmini mevcut olduğundan, alacakaranlıkta göksel gösteriyi bekleyerek orada durduk. Karanlık çöktükçe ufukta ürkek kutup ışıkları belirdi.

Başlangıçta konumun klasik görünümünü çerçeveledim ama aniden gökyüzü başımın üstünde patladı! Bu manzara karşısında geniş açılı lensimi taktım, onu gökyüzüne doğru tuttum ve panoramanın ilk sırasını çekmeye başladım. Yetmeyince ikinci sıraya, sonra üçüncü sıraya, en sonunda da dördüncü sıraya geçtim!

Asıl zorluk, hepsini evde birleştirmeye çalıştığımda ortaya çıktı. Kuzey Işıklarındaki kayda değer hareket göz önüne alındığında, ne Lightroom ne de Photoshop etkili olamadı. Sonunda belirli bir panorama programında kontrol noktalarını kullanmaya başvurdum ve işe yaradı!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.