Uluslararası Yarışmalarda Ödül Almış Fotoğraflar

2023 Siena Creative Photo Awards

2023 Siena Creative Photo Awards
Frank Zhang’dan “Afrika’dan Estetik” | Creative Photo Awards

Siena Awards, Creative Photo Awards 2023 yarışmasının kazananlarını açıkladı . “Yılın Fotoğrafçısı” unvanını yukarıdaki “Afrika’dan Estetik” fotoğrafıyla Frank Zhang kazandı.

Bu yılki Yaratıcı Fotoğraf Ödülleri’ne 133 ülkeden fotoğrafçılar katıldı ve dokuz kategoride birincilik için yarıştı.

Her kategoriden kazanan görseller, İtalya’nın Siena kentindeki Piazza del Campo’nun kalbindeki Palazzo Pubblico’daki Magazzini del Sale’deki “Yapabilir misin Merak ediyorum” sergisinde sergilenecek. Sergi 30 Eylül – 19 Kasım 2023 tarihleri ​​arasında gerçekleşecek.

Böyle saygın bir yarışmayı kazanmanın prestijinin yanı sıra, her kategorinin kazananı, Ekim ayında yapılacak bir ödül töreninde Pangea Ödülü Kristal heykelciğini de alacak. Genel ünvanı karşılığında Zhang, 500 € (yaklaşık 530 $) değerinde fotoğraf ekipmanı ve güzel Siena’da iki gecelik konaklamayı içeren bir ödül paketi kazandı.

Tüm kategori birincileri, ikincileri ve övgüyle karşılanan fotoğrafçılar ödül töreninin özel konukları olacak.

Her kategoriden kazanan görseller aşağıda yer almaktadır.

2023 Siena Creative Photo Awards Kazanan Fotoğraflar

Açık Tema

siena creative photo awards open theme winner czubek 1
Iwona Czubek’ten “Işığın ve Camın Sesi”

Fotoğrafçı Iwona Czubek bu görüntüyü geçen yıl Haruhisa kamerasını kullanarak yakaladı. Bu, Japon fotoğrafçı Haruhisa Terasaki tarafından tasarlanıp üretilen özel bir kameradır.

“Bu kamerayı kullanma fırsatına sahip olmak benim için büyük bir onur. Terasaki, yeni resimsellik olarak adlandırdığı kendine özgü fotoğraflama yöntemiyle tanınıyor. Bu görüntü kuru bir plakaya yansıtılıyor ve dijital kamerayla yakalanıyor” diye açıklıyor Czubek.

İnsanlar

siena creative photo awards people winner corniola 1
Giorgia Corniola’dan “Dikenli Saçlı Kız”

“Abanoz tenli kız zincirlerden kurtuluyor ve kaçarken zincirlerin bir kısmı ona bağlı kalıyor. Özgürleşme jestinde saç modelinin ve boynunun şekilleri uzun formlara bürünüyor” diyor Corniola.

Hayvanlar/Evcil Hayvanlar

siena creative photo awards animals pets winner santander 1
Lurdes Santander’den “Beyaz Güzellik”

Fotoğrafçı Lurdes Santander, “Bir atın serbest dizginle atlama sırasındaki zarif hareketini, ayaklarının altındaki karın hissini ve onun doğuştan gelen özgürlük arzusunu deneyimlemeyi amaçladım, tıpkı insanların onu özlediği gibi” diyor. “Bu an olağanüstüydü ve birçok fotoğrafçının karşılaştığı bir zorluk olan o yakalanması zor çekimi bulmak için fotoğraf makinemde birkaç denemede ısrar ettim.”

Mimari

siena creative photo awards architecture winner frank loddenkemper 1
Frank Loddenkemper’den “Capital Gate Kulesi Abu Dabi”

Fotoğrafçı Frank Loddenkemper, Abu Dabi’deki pitoresk Capital Gate Kulesi’nin bu çarpıcı görüntüsünü hareket halindeki bir otobüsten yakaladı. Loddenkemper şöyle açıklıyor: “Öğleden sonra otoyolda seyahat ederken, Güneş ışınları büyüleyici bir parıltı yaratarak çekim için mükemmel bir ışık yarattı.”

Düğün

siena creative photo awards wedding winner steven herrschaft 1
Steven Herrschaft’tan “Pasta Çocuk”

Mükemmel zamanlamayla Steven Herrschaft, düğündeki bir çocuğu pastadan yapılmış gibi gösteren bu fotoğrafı çekti. “Bu fotoğrafı Almanya’nın kırmızı şarap bölgesinde güzel bir yaz düğünü sırasında çektim. Tepedeki görkemli Kale büyüleyiciydi ve yakaladığım an kısacık ama aynı zamanda da büyülüydü. Bazen bir fotoğrafçı olarak sanat yaratmak için doğru zamanda doğru yerde olmanız gerekir” diyor Herrschaft.

Doğa ve Manzara

siena creative photo awards nature and landscape peter lik 1
Peter Lik’ten “Evrenin Ruhu”

“Bu görüntüyü yakalamak sabır ve azim gerektiriyordu. Gün batımında lavanta tarlasının ortasında tek bir ağacın aranmasıyla başladı her şey. Sonra gece gökyüzünün güzelliğini ortaya çıkarmasını bekleyin” diyor Lik. “Çıplak gözle görülemeyen ışık, ikinci uzun pozlamayla birleştiğinde gerçekten büyüleyici bir dünya ortaya çıkıyor.”

Reklam

siena creative photo awards advertising winner cheraine collette 1
Cheraine Collette’den “Lekesiz Zarafet”

Fotoğrafçı Cheraine Collette, 1955 model Mercedes-Benz 300 SL Gullwing’in bu inanılmaz görüntüsünü yarattı. Collette, “Bize hayal kurmaya ve sınırlarımızı aşmaya ilham veren doğal hazineler olmasaydı, insanlığın nasıl olacağını ve hâlâ nasıl olacağını düşünmeye sevk ediyor bizi” diyor.

Güzel Sanatlar

siena creative awards fine art winner alexander sviridov 1
Alexander Sviridov’dan “İnsan Kafatası”

“Güzel Sanatlar kategorisinde Kanadalı fotoğrafçı Alexander Sviridov, gerçeküstü siyah beyaz fotoğrafçılığın sınırlarını zorlayan ‘İnsan Kafatası’ kompozisyonuyla tacı alıyor. Çeşitli kadın modellerinin abartılı bir şekilde birleşerek bir kafatası oluşturduğunu gösteriyor” diye açıklıyor Siena Ödülleri. “Ölümlülükle yüzleşmeyi simgeleyen bu kompozisyon, ölüm karşısında güçlü bir birlik mesajı iletiyor, düşünmeye teşvik ediyor ve algılarımıza meydan okuyor.”

Seri

siena creative awards series winner patty carroll 1
Patty Carroll’un “Anonim Kadınlar: Ev İçi Ölümü” adlı eserinden seçilmiş görsel

“Konu kadın ve evin birleşmesi. Yalnız bir kadın evdeki nesneler, aktiviteler ve takıntılarla çevrilidir. Stüdyoda kamera için oluşturulan natürmort anlatıları, bir evi toplama, biriktirme ve dekore etme çılgınlığını yorumluyor” diyor Carroll.

“Dizide kadının sahip olduğu eşyalar karşısında bunalması felakete ve kargaşaya yol açıyor. Banliyöde büyümek işimin temelini oluşturdu. Çağdaş yaşam ve kariyerlere rağmen kadınların yüzleşmeye devam ettiği klostrofobik mükemmellik beklentilerini eleştiren ve hicveden dünyaları fotoğrafik olarak yaratıyorum.

Daha Fazla Kazanan

Yukarıda kazanan görsellerin yanı sıra, Siena Ödülleri her kategoride ikinci olan ve büyük beğeni toplayan görselleri de seçti. Ödül alan fotoğrafların tam galerisi Siena Awards Yaratıcı Fotoğraf Ödülleri web sitesinde yer alıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.