Kılavuzlar

En Boy Oranı Nedir?

Oppenheimer filminin vizyona girmesiyle ilgili son zamanlardaki heyecanla birlikte, filmi izlemenin en iyi yolu hakkında uzun tartışmalar yaşandı; çoğunlukla en boy oranı adı verilen bir şey ve bunun izleme deneyimini etkileme şekli nedeniyle. Bu, filmde yaygın olarak kullanılan bir terimdir ve fotoğrafçıların anlaması da aynı derecede önemlidir.

Bu kılavuz, fotoğrafçılıkta en-boy oranlarının ne olduğunu ve bunları fotoğrafınıza nasıl uygulayacağınızı anlamanıza yardımcı olacak ve neden herkesin Oppenheimer’ı izlemenin “doğru” yolu hakkında konuştuğunu açıklığa kavuşturacaktır.

En Boy Oranı Nedir?

Panoramalar gibi bazı görüntüler gerçekten geniştir. Diğerleri uzun ve karedir; adını siz koyun. En boy oranı, bir görüntünün genişliği ve yüksekliği arasındaki orantılı ilişkidir. Fotoğrafçılıkta bu, baskı boyutları, görsellerinizi sergilemek isteyebileceğiniz farklı yerler ve genel fotoğraf süreciniz açısından son derece önemlidir.

En boy oranları genişlik/yükseklik oranları olarak yazılır (genişlik:yükseklik, “genişlik/yükseklik” olarak telaffuz edilir). Örneğin, çoğu DSLR ve aynasız fotoğraf makinesinde 3:2 en boy oranında yatay çekim yapan sensörler bulunur, dolayısıyla görüntüleri uzunluğa göre 1,5 kat (3 bölü 2) daha geniş olur.

Referans olarak, Canon 5D Mark IV, 6.720 x 4.480 piksel boyutunda tam çözünürlüklü görüntüler üretir ve yükseklik (4.480 piksel) 1,5 ile çarpılarak genişliğe (6.720 piksel) eşit olur. En boy oranının 1:1 (kare) oranla nasıl ilişkili olduğunu düşünmek genellikle faydalıdır. Görüntü ne kadar geniş olursa, orandaki ilk sayıyı ikinci sayıya bölerseniz sayı o kadar büyük olur.

En-boy oranlarının orantılı olduğunu, dolayısıyla görüntünün çözünürlüğü (görüntüdeki piksel sayısı) hakkında herhangi bir bilgi vermediğini unutmamak önemlidir. Aynı en boy oranında çekim yapan iki farklı DSLR, görüntüleri farklı sayıda piksel içeriyorsa çok farklı çözünürlüklere sahip olabilir. En boy oranı, çözünürlüğü değil, yalnızca görüntü şeklini tanımlayan bir ölçümdür.

Fotoğrafçılıkta Ortak En Boy Oranları

Not : En boy oranları genişlik:yükseklik olarak yazılsa da, bu oranların her birinin dikey yönü basitçe ters şekilde yazılır (yani yatay 3:2 olabilir ve dikey yönü 2:3 olabilir).

3:2

En Boy Oranı Nedir?
3:2 en boy oranlı bir fotoğraf.

Yukarıda belirtildiği gibi çoğu DSLR ve aynasız fotoğraf makinesinde 3:2 en boy oranıyla çekim yapan sensörler bulunur. Bu, 35 mm film kameralarının 36 mm x 24 mm boyutunda ve 3:2 en-boy oranı veren görüntüler çektiği gerçeğinin bir uzantısıdır (evet, ilkokuldaki kesir azaltıcı uygulamalarınız işe yaramaktadır). Hem tam çerçeve hem de APS-C (kırpma) sensörleri, kırpma sensörleri daha küçük olmasına rağmen (yaklaşık 24 mm x 16 mm, üreticiye bağlı olarak birkaç milimetre az veya çok) 3:2 en boy oranıyla çekim yapar. Tam çerçeve sensörler, filmden türetilen 36 mm x 24 mm sensör boyutunu kullanır.

1:1

1 1
1:1 en boy oranlı fotoğraf.

1:1 oranı, genişliğin görüntünün yüksekliğine eşit olduğu ve bir kare oluşturduğu anlamına gelir. Kare oranı çoğu akıllı telefon kamerasında mevcuttur ancak orta format kameralarda da yaygındır. Birçok orta format film kamerası 120 filmi kabul eder; bu, 1:1 en-boy oranında (yaklaşık 56 mm x 56 mm) yaygın olarak bulunur. Instagram gibi bazı sosyal medya siteleri, yalnızca 1:1 en boy oranı kullanan gönderilere izin veriyordu; çoğu akıllı telefon kamerasındaki ayar da bundan kaynaklanıyordu. Bugün Instagram, 1,91:1 en boy oranına sahip yatay görsellerden 4:5 en boy oranına sahip dikey görsellere kadar her şeye izin veriyor. Pek çok fotoğrafçı, özellikle panoramik veya olağanüstü geniş manzara görüntülerinin paylaşılması için gelecekte sosyal medya sitelerinde en boy oranı sınırlarının genişletilmesini umuyor.

4:3

4 3
4:3 en boy oranlı bir fotoğraf.

Micro Four Thirds kameralar adından da anlaşılacağı gibi 4:3 en-boy oranı kullanır. Çoğu bas-çek kameranın yanı sıra bazı orta formatlı kameralar da bu en boy oranını kullanır. Modern akıllı telefonlar genellikle çeşitli en-boy oranlarıyla çekim yapabilirken çoğu için varsayılan oran 4:3’tür.

5:4

5 4
5:4 en boy oranlı bir fotoğraf.

Bu en-boy oranı orta ve geniş formatlı kameralarda daha yaygındır. Baskılar için yaygın olarak kullanılan 8” x 10” kağıt boyutuyla iyi uyum sağlar.

3:1

3 1
3:1 en boy oranlı bir fotoğraf.

Bu en-boy oranı, boyundan çok daha geniş olduğundan panoramik fotoğrafçılıkta yaygın bir en-boy oranıdır.

3 1 pano example
3:1 en boy oranı panoramik fotoğraflar için popülerdir.

Filmde En Boy Oranları

Bu makalenin temel amacı fotoğrafik bağlamda en-boy oranlarını araştırmaktır. Ancak filmdeki yaygın en boy oranlarının çoğunun, fotoğraftaki en boy oranlarından oldukça farklı olduğunu unutmamak önemlidir. 4:3 en boy oranı kullanan standart tanımlı video gibi bazıları aktarılır. Ancak yüksek tanımlı video için standart en boy oranı 16:9’dur ve sinemalarda en yaygın kullanılan en boy oranları 1,85:1 ve 2,39:1’dir. IMAX filmleri çoğunlukla 1,43:1 en boy oranını kullanır ancak 1,9:1 oranını da kullanabilirler.

Oppenheimer heyecanını yeniden yaşamak için , 600+ pound ağırlığında 70 mm’lik film makaralarına sahip bir IMAX filmi . “Doğru” görüntü yalnızca belirli sayıda sinemada izlenebilir ve tam IMAX 1.43:1 ve 2.20:1 en-boy oranları kırpma olmadan izlenebilmektedir. Filmin web sitesine göre, Oppenheimer “…tamamen analogdur ve uygun sinema salonlarında izlendiğinde film boyunca 2,20:1 ile 1,43:1 en boy oranları arasında geçiş yapar”. Aksi takdirde, standart sinema salonları filmi standart 1,85:1 veya 2,39:1 en boy oranlarına uyacak şekilde kesilmiş olarak sunar. Kırpılmış versiyon sadece küçük bir değişiklik olsa da, pek çok film meraklısı filmi amaçlandığı gibi izlemeyi tercih ediyor; bu nedenle nasıl izleneceği konuşuluyor.

oppenheimer film aspect ratios
Oppenheimer fotoğrafları, IMAX 70 mm ve 70 mm filmin 35 mm film karesine kıyasla göreceli boyutlarını ve her birinin en boy oranlarını gösteriyor.

En Boy Oranınızı Değiştirme

Çoğu modern dijital kamera, kameradaki en boy oranını değiştirme özelliğine sahiptir. Bunu yapmak için kameranızın kullanım kılavuzuna bakın veya talimatlar için internette arama yapın. Birçok DSLR ve aynasız fotoğraf makinesi, yalnızca menüdeki ayarları değiştirerek 3:2, 4:3, 16:9 ve 1:1 oranında çekim yapar.

iphone aspect ratio changes
iPhone’un Kamera uygulaması ayarlarında en boy oranını değiştirme.

Ancak birçok fotoğrafçı, yalnızca kameralarının varsayılan en boy oranında (DSLR veya aynasız fotoğraf makinesi kullanıyorsanız büyük olasılıkla 3:2) çekim yapmayı ve gerekirse daha sonra kırpmayı tercih eder. Çoğu işlem sonrası araçta “En Boy” veya “En Boy Oranı” için bir menü bulunur. Lightroom’da buna “Kırp” aracına giderek erişilebilir. Popüler en boy oranlarının çoğu burada mevcuttur veya belirli bir şey arıyorsanız özel bir oran girebilirsiniz.

En Boy Oranları Zorlayıcı Olabilir

Baskılar

Oppenheimer’ı kırpma olmadan amaçlanan formatta görüntüleme arzusuna benzer şekilde , fotoğrafik en-boy oranları da baskı yaparken veya görselleri paylaşırken kırpma zorlukları yaratabilir. Örneğin, 2:3 en-boy oranına sahip görüntüler 4” x 6” baskılara iyi uyum sağlar. Ancak 8” x 10”, 11” x 14” ve 16” x 20” kağıt boyutları görüntüye tam olarak uymayacaktır. Burası fotoğrafçıların ya görsellerini kağıdın en-boy oranına uyacak şekilde kırpacakları ya da görseli kağıttan daha küçük yapıp kağıt üzerindeki gerçek görselin etrafında bir kenarlık bırakacakları yerdir.

Sınırlar bazı fotoğrafçılar tarafından oldukça küçümsenir ve diğerleri tarafından sevilir, ancak çoğu zaman yararlı olabilirler. Baskının daha kolay işlenmesine (gerçek görüntüye zarar verme riski daha az olacak şekilde), daha kolay montaja ve gerçek görüntünün nerede bittiğini görme olanağı sağlarlar. Diğer taraftan, özellikle müşteriler için baskı yapıyorsanız, gerçek görüntü boyutunu belirlemek veya garanti etmek bazen daha zordur. Elbette kağıt boyutu 16″ x 20″ olabilir, ancak kenarlıklar kullanıyorsanız 2:3 en boy oranındaki gerçek görüntü boyutunun daha küçük olması gerekecektir.

Kağıdınızın en boy oranına tam olarak uymayan görsellere sahip olmanın her zaman çözümleri vardır, ancak sizin (ve müşterilerinizin) ne yapmayı tercih ettiğinize karar vermeniz yeterlidir.

4 3 another example
4:3 en boy oranlı bir fotoğraf.

Sergiler ve Web Siteleri

Günümüzde insanlar hayal edebileceğiniz hemen hemen her ekran boyutuna sahip. Ultra geniş monitörler 21:9 ve hatta 32:9 en boy oranlarıyla geliyor, akıllı telefonlar sürekli olarak en boy oranlarını değiştiriyor ve insanların içeriği görüntülemedeki farklı yollarına ayak uydurmak gerçekten zor.

Birçok dijital ekran ve web sitesinde, ekranı mükemmel bir görüntüyle doldurmak istiyorsanız görüntünüzü, ekrana veya içerik en boy oranına göre özel bir en boy oranına göre kırpmanız gerekebilir. Hangi web sitesi oluşturucusunun veya ekranın sizin için görselinizi kırpmasına izin vermek yerine, görselinizi istediğiniz en boy oranına kendiniz kırpmak daha kontrollüdür. Birçok ekran ve web sitesi oluşturucunun, görüntüleri olduğu gibi ekleme seçenekleri de vardır ve doğru en boy oranı değilse görüntünüzün çevresine kenarlıklar veya boş alan yerleştirirler.

2 3 portrait
2:3 en-boy oranlı portre fotoğrafı.

Sonuç

Özellikle fotoğraflarınızı herhangi bir yerde basmayı veya paylaşmayı düşünüyorsanız, fotoğrafçılık yaparken en boy oranlarının akılda tutulması önemlidir. En boy oranının, bir görüntünün genişliğini yüksekliğiyle ilişkilendiren sayısal bir açıklama olduğunu ve görüntünün gerçek boyutu veya çözünürlüğü hakkında size hiçbir şey söylemediğini unutmayın. Kendi fotoğrafçılığınızda, görüntüleri farklı en boy oranlarında görüntülemeyi deneyin ve neyi beğendiğinize karar verin. Orta format fotoğraf makinelerinde yaygın olan belirli bir en-boy oranını gerçekten tercih ettiğinizi keşfedebilirsiniz, bu da sizi fotoğrafçılıkta yeni bir yola yönlendirebilir. Hangi denemeyi yapmayı planlıyorsanız yapın, en boy oranlarının fotoğrafçılığınızı nasıl etkilediğinin ve bunun başkaları tarafından nasıl algılandığının farkında olmak önemlidir.


Fotoğraflar: Justin Hein

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.