Satın Alma Rehberi

Micro Four Thirds Kamera Satın Alma Rehberi 2020

Micro Four Thirds kameralar, ara ve yarı profesyonel fotoğrafçılar için çok popüler bir seçimdir ve nedenini görmek kolaydır.

Kaliteden ödün vermeyen kompakt ve hafif bir tasarımla büyük esneklik sunan iş atlarıdır. Ancak, en iyisini bulmak biraz araştırma gerektirir ve size yardımcı olmak için buradayız. Bu kameraları bu kadar benzersiz kılan ve arzulanan şeyleri gerçekleştiren en sevdiğimiz Micro Four Thirds kameraları kısa bir inceleme altına aldığımız yazımızda, Sanal Sergi’de bize katılın.

Micro Four Thirds Kamera Tanımlama

Micro Four Thirds kameralar (bazen Micro 4 / 3rds, MFT veya M4 / 3 olarak yazılır) çok çeşitli stilleri ve seçenekleri kapsar, ancak tanımlayıcı özellikleri hepsinin aynı sensör boyutuna sahip olmasıdır. Bu sensör boyutu APS-C sensöründen biraz daha küçüktür ve tam çerçeve sensörünün kabaca dörtte biri kadardır. Sensör boyutlandırma hakkında daha fazla bilgiyi Sensör Boyutu Açıklaması makalemizde bulabilirsiniz.

Olympus ve Panasonic tarafından üretilen bu kameralar 2008 yılında piyasaya sürüldü. Alışılmadık bir şekilde, Olympus ve Panasonic aynı sensör montajına sahip olsalar bile rakip markalar arasında nadir görülen aynı lens yuvasını paylaşmaya karar verdiler. Bu, bir Panasonic gövdesinde bir Olympus lens kullanabileceğiniz anlamına gelir. Sonuç olarak, her Micro Four Thirds sahibi iki farklı şirketin lens serisinden çekebilir ve bu da lens seçenekleri için tamamen yeni fırsatlar sunar.

Diğer bir yaygın özellik ise Micro Four Thirds fotoğraf makinelerinin tipik olarak daha büyük sensör seçeneklerinden çok daha kompakt olmasıdır. Daha küçük sensör, kamera gövdesinin ve lenslerin çok daha küçük olabileceği anlamına gelir ve bu da onları hafif atıcılar için mükemmel kılar. Genel olarak, küçük fiziksel boyutu, birçok markayı kapsayan geniş bir lens seçenekleriyle birleştirmek, birçok farklı fotoğraf ortamı için mükemmel olan çok yönlü bir kamera sistemi ile sonuçlanır.

Micro Four Thirds Kamera Satın Alma Rehberi 2020
Micro Four Thirds fotoğraf makineleri, seyahat fotoğrafçılığı ve benzeri ürünler için mükemmel olmalarını sağlayan kompakt bir boyuta sahiptir.

Sensör Boyutlandırma Nasıl Rol Oynar

Dokunduğumuzda, bir Micro Four Thirds kamera, tam çerçeve kameradan daha küçük bir sensöre sahip ve bu onları daha kompakt bir seçenek haline getiriyor. Görüntü kalitesi için daha büyük kameralarla rekabet edebilecek daha küçük bir boyut elde edersiniz ve bu etrafta çok fazla ağır dişli taşımak istemeyen fotoğrafçılar için son derece önemlidir. Ancak, daha küçük olan sensörün düşük ışık performansı ve sensör çözünürlüğü üzerinde etkisi olacaktır.

Micro Four Thirds Kamera Satın Alma Rehberi 2020

Odak Uzaklığı Eşdeğeri

Odak uzaklığı eşdeğeri, Micro Four Thirds fotoğraf makinesini full frame fotoğraf makinesine kıyasla kullandığınız görüş açısını ifade eder. Bu, insanların kavraması için kafa karıştırıcı olabilir, ancak nispeten basit bir kavramdır. Anlaşılması gereken önemli kısımlar:

Full Frame – Tam kare kamera, film kameralarında kullanılan 35 mm filmle fiziksel olarak aynı boyutta bir sensöre sahip bir kameradır. Özellikle 36 mm genişliğinde ve 24 mm yüksekliğindedir. Bu sensör boyutu, tüm kamera stillerinde standart ölçü birimi olarak kullanılır ve farklı boyutlu sensörlere sahip kameralardaki lens ve kamera özellikleri genellikle tam çerçeve açısından eşdeğerleriyle karşılaştırılır. Bu nedenle, tam kare sensörlerin 1.0x kırpma faktörüne sahip olduğu söylenir.

Micro Four Thirds – Micro Four Thirds fotoğraf makinesi 4: 3 en boy oranına sahiptir. Fiziksel olarak, kamera sensörleri 17.3mm genişliğinde ve 13mm yüksekliğindedir. Sonuç olarak, tam çerçeve kameraya göre 2.0x kırpma faktörüne sahiptir.

Peki, bu senin için ne anlama geliyor? Temel olarak, her şey kırpma faktörüne gelir. Kırpma faktörü, tam çerçeve kamera ile Micro Four Thirds kamera arasında aynı görüş alanını elde etmek için gereken odak uzaklığındaki farktır.

Örneğin, Micro Four Thirds fotoğraf makinenizde 50 mm lense sahip full frame fotoğraf makinesi kullanarak elde ettiğiniz görüntü alanının aynısını almak istediğinizi varsayalım. Aynı yerde durup Micro Four Thirds fotoğraf makinenize 50 mm lens taktıysanız, bunun yerine tam çerçeve fotoğraf makinesinde 100 mm lensle aynı görüş alanını elde edersiniz. Bunun nedeni, odak uzunluğunu kırpma faktörü ile çarpmanızdır, bu nedenle 2 x 50mm = 100mm. Bunun yerine, Micro Four Thirds fotoğraf makinenizde 25 mm lens kullanmanız gerekir, çünkü 2 x 25 mm = 50 mm. Benzer şekilde, Micro Four Thirds fotoğraf makinenizi kullanarak tam çerçeve fotoğraf makinesinde 150 mm lens kullandığınızda aynı odak uzunluğunu elde etmek isterseniz, şimdi 75 mm lens kullanacağınızı biliyorsunuzdur.

Her uygulama için kit objektif odak uzaklığına bakarak bunu pratikte görebiliriz. Tam çerçeve kameralarda, bir kit lensi genellikle 24-70 mm’dir. Micro Four Thirds’de kit merceği tipik olarak 12-35 mm’dir. Kulağa çok farklı geliyor, ancak bu 2x kırpma faktörünü uyguladığımızda, 12-35mm lensin 24-70 mm’ye tam olarak eşdeğer odak uzunluğuna sahip olduğunu görüyoruz (çünkü 2 x 12mm = 24mm ve 2 x 35mm = 70mm). Temel olarak, Micro Four Thirds fotoğraf makinenizde kullanmak istediğiniz lensi alıp ikiyle çarpırsanız, bu size tam çerçeve kameradaki hangi lensin size eşdeğer bir görüş alanı sağlayacağını söyler. Dolayısıyla, insanların 85mm tam kare lenslerinin portreler için ne kadar harika olduklarını konuştuğunu duyarsanız, Micro Four Thirds sisteminizde eşdeğer performans için 42 mm’lik bir lens hakkında isteyeceğinizi biliyorsunuzdur.

Micro Four Thirds Kamera Satın Alma Rehberi 2020
Micro Four Thirds fotoğraf makinelerinin full frame’e göre 2x kırpma faktörü var

Düşük Işık Performansı

Micro Four Thirds kameralar son yıllarda düşük ışık performansıyla uzun bir yol kat etmiş olsa da, karanlık ortamlarda tam çerçeve kameralar kadar iyi performans göstermiyorlar. Full frame sensörler neredeyse her zaman yüksek ISO’larda daha iyi performans göstererek Micro Four Thirds sensöründen daha az gürültü üretir. Bunun nedeni, sensörün azaltılmış ışığı telafi edecek kadar büyük olmamasıdır. Bununla birlikte, boşluk kapanıyor ve hızlı bir diyafram lensiyle, Micro Four Thirds fotoğraf makinesi ile düşük ışıkta bile yüksek kaliteli görüntüler elde edebilirsiniz.

Çözünürlük

Son olarak, Micro Four Thirds kameralarındaki sensörler fiziksel olarak tam çerçeveden daha küçük olduğundan, daha az çözünürlüğe sahip olma eğilimindedirler. Günümüzde tam kare sensörler yaklaşık 25 – 60 MP arasında değişirken şu anda en yüksek çözünürlüklü Micro Four Thirds sensörü 20 MP’dir. Bu göründüğü kadar kötü değil. Bazı full frame kamera üreticilerinin pazarlama malzemelerinin size inandığına rağmen, 20 MP çoğu kullanım için hala fazlasıyla yeterli. Sensör çözünürlüğü hakkında daha fazla bilgi makalemizde Kaç Megapiksel Yeter?

Tam kareye kıyasla daha düşük çözünürlüklere ve düşük ışık performansına rağmen, Micro Four Thirds kameralar hala olağanüstü görüntü kalitesi üretiyor ve tam kareye kıyasla boyutlandırma ve fiyatlandırma farkları onları seçici fotoğrafçı için mükemmel bir değer teklifi haline getiriyor. Tam çerçeve kameranın esnekliğini isteyen ancak en yüksek dolar ödemeye ya da çok büyük kameralar ve lenslerle uğraşmak istemeyen insanlar için harika bir seçenektir.

Micro Four Thirds Kamera Satın Alma Rehberi 2020
Micro Four Thirds fotoğraf makineleri popülerliğini artırmaya devam ediyor

Sekiz Mikro Four Thirds Kamera İncelemesi

Seçenek yelpazesi nedeniyle, özellikle bu tür kameralarda yeniyseniz, ihtiyaçlarınıza uygun doğru Micro Four Thirds kamerayı bulmak çok zor olabilir. Araştırmayı sizin için yaptık ve mevcut en iyi Micro Four Thirds fotoğraf makinesinin sekizini tamamladık ve aşağıda mini incelemelerimiz var.

Olympus E-M10 III

Micro Four Thirds dünyasında yeni olan gezginler ve insanlar arasında son derece popüler olan Olympus E-M10 III, tam kare meslektaşlarına harcayacağınız fiyatın bir kısmında mükemmel görüntü kalitesi elde etmenizi sağlar. Net ve net fotoğraflar sunan çok uygun maliyetli bir seçenektir ve hafif tasarımı çantanıza kolayca geçmenizi sağlar. Ayarlarınızı denemenizi ve birbirleriyle nasıl ilişkili olduklarını öğrenmenizi sağlayan çok sayıda manuel kontrol seçeneğine sahiptir ve önemli ölçüde büyüme için mükemmel bir başlangıç kamerasıdır.

E M10 III01

Panasonic GX9

Bu kompakt ve şık kamera, şık ve dayanıklı bir telemetre gövde tasarımına sahiptir. Vahşi yaşam veya manzara fotoğrafçıları için güçlü bir seçenek olan eğimli vizör, farklı açılarda çekim yapmanıza olanak tanır. Çok basit ve kullanıcı dostu bir tasarıma sahiptir ve biraz daha esnek ve menzilli bir kamera isteyen ara fotoğrafçılar için iyi çalışır.

Olympus E-M1 II

Olympus’un E-M1 II, açık hava ve spor fotoğrafçıları için mükemmel olan tamamen hava koşullarına dayanıklı bir kameradır. Engebeli arazide ve elverişsiz hava koşullarında hayatta kalmasını sağlayan bir dayanıklılığa sahiptir. Etkileyici otofokus performansı ve seri çekim özelliklerine sahip, çok kompakt ve hafif boyutta çok yüksek performanslı bir kamera. Daha pahalı E-M1X ile elde edeceğiniz gülünç performansa ihtiyacınız yoksa, bu kamera uygun bir seçenektir çünkü sağlam bir tasarıma sarılmış net ve keskin görüntüler elde edersiniz.

E M1 II01
Micro Four Thirds Kamera Satın Alma Rehberi 2020 14

Panasonic GH5

GH5, her anı net ve cesur video formatında yakalamak isteyen maceraperestler için çalışan Panasonic’in ileri seviye video nişancı oyunudur. Piyasadaki en iyi video çekicilerinden biri olarak kabul edilir ve size 6K fotoğraf, 60 fps’de 4K video ve 10 bit 4: 2: 2 dahili kayıt özellikleri sunar. Tüm bunlar, nerede çekim yaparsanız yapın, yüksek çözünürlükte net video elde edeceğiniz anlamına gelir.

GH501

Olympus E-PL9

Tarz bilinçli atıcılar için bu korkak retro kamera mükemmel bir uyum olacaktır. Hala çok güçlü performans gösteren retro bir görünüme sarılmış kompakt bir gövdeye sahip olursunuz. Bu kamera size fiyat için çok iyi bir görüntü kalitesi sunacak ve kompakt bir tasarıma sahip. WiFi ve Bluetooth bağlantısı fotoğraflarınızı paylaşmayı kolaylaştırır ve aşağı açılır ekran selfie atıcıları için bir nimettir.

E PL901

Panasonic G9

Bu, iyi video çekim özellikleri de sunan Panasonic’in üst düzey fotoğraf nişancı oyunudur. Bu kamerayla çekim yaparken olağanüstü görüntü kalitesi elde edersiniz ve vahşi yaşam ve spor etkinliği fotoğrafçıları arasında popüler hale getiren hızlı seri çekim yeteneklerine sahiptir. Gövde içi sabitleme sistemi, fotoğraf veya video çektiğinizde net ve temiz görüntüler elde etmenizi sağlar.

G901

Panasonic G7

Bütçedeki tüm kameramanlar Panasonic G7’ye bakmalıdır. Bu kamera sistemi, mevcut en iyi değerli video atıcılarından biri olarak derecelendirilmiştir ve bu, acemi ve yarı profesyonel videografçılar arasında popüler olmasını sağlar. 4K video, tamamen eklemli bir ekran ve odak zirvesi gibi birçok Panasonic’in üst düzey kamera özelliklerini devralır. Tüm bunları daha düşük bir fiyata dayanıklı bir gövdeye sarmış olursunuz, bu da kamerayı birçok kameramanın tercih ettiği seçenek haline getirir. Aynı zamanda iyi fotoğraflar performansı da sunar.

G7 01

Olympus E-M1X

Zorlu çekim ihtiyaçları olan profesyonel fotoğrafçılar için mükemmel olan Olympus’un E-M1X’i çok üst düzey bir kamera. Çeşitli çekim ortamlarında ve koşullarında üstün performans sunar ve şaşırtıcı otomatik odaklama özelliklerine sahiptir. Hızlı görüntü ve olağanüstü kalitede çekimler elde etmenizi sağlayan dahili görüntü sabitleme sistemi ile birleştirilmiş çift görüntü işlemcilere sahip olursunuz. Bu kamera birçok Micro 4 / 3. kameradan daha pahalı ve daha büyük olmasına rağmen, bu sistemin boyutunun ve fiyatının iki katı olan Canon 1Dx II ve Nikon D5 sistemleriyle kolayca rekabet edebilir.

E M1X 01

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu