MakalelerEditörün Seçimi

Sensör Boyutu Açıklaması

Bir kamerayı satın almaya karar verirken, tüketiciler bolca seçenekle karşı karşıya kalırlar. Çok fazla teklifle, basit bir seçimin nasıl çok hızlı bir şekilde göz korkutucu bir proje olabileceğini görmek kolaydır.

Alanı daraltmanın bir yolu, yeni kameranızın hangi sensör boyutuna sahip olması gerektiğini belirlemektir. Sonuçta, onları anlamak sadece ihtiyaçlarınızı daha iyi karşılayan bir kamera satın almanıza yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda sizi daha iyi bir fotoğrafçı haline getirecektir. Bugünün Sanal Sergi içeriğinde, sensör boyutu hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğreneceğiz.

Kamera sensörü nedir ve boyut neden önemlidir?

Basitçe söylemek gerekirse, sensör kameranın piksellerden ışığı yakalayan ve görüntü oluşturmak için gereken dijital sinyale dönüştüren parçasıdır. Bu nedenle, bir sensörün boyutu, işlenebilen ve daha sonra bir görüntüye dönüştürülebilen ışık miktarını belirler – daha büyük sensörler, ışık toplamak için daha geniş bir yüzey alanına sahiptir.

Tipik olarak, bir sensör, bireysel olarak imal edilmesi daha pahalı parçalardan biridir ve bu nedenle bir sensörün boyutundaki herhangi bir artış genellikle kameranın maliyetinde bir artışla karşılanır. Sensör boyutu arasındaki farkları tartıştığımız için bunu aklınızda bulundurun.

Sensör Boyutu Açıklaması
Sensör Boyutu Açıklaması 14

Sensör Boyutu Fotoğraflarımı Nasıl Etkiler?

Gürültü (Noise)

Daha büyük bir sensöre sahip bir kamerayı daha küçük bir sensöre sahip bir kamerayla karşılaştırırken (her ikisinin de aynı megapiksel sayısına sahip olduğu varsayılarak), daha küçük sensör daha yüksek bir piksel yoğunluğuna sahiptir, çünkü daha küçük bir alana aynı miktarda piksele uyması gerekir. Daha yüksek piksel yoğunluğu görüntüdeki parazit seviyesini artırır. Gürültü, düşük kaliteli fotoğraflarda sıkça gördüğünüz grenli etkidir ve genellikle istenmeyen bir etkidir. Bu nedenle, daha büyük sensörlerin görüntülerinde genellikle küçük sensörlerden daha az gürültü olur. Yüksek ISO’larda ve karanlık koşullarda çekim yaparken özellikle gürültü görülür, bu nedenle daha büyük sensörlerin düşük ışıklı çekim koşullarında genellikle daha iyi görüntü kalitesi olduğu anlamına gelir.

Dinamik Aralık

Benzer bir şekilde, daha büyük sensörler tipik olarak daha iyi dinamik aralığa sahiptir. Dinamik aralık, kameranın yakalayabileceği en karanlık ve en parlak alanlar arasındaki farktır. Geniş dinamik aralık daha iyidir çünkü bu, fotoğraf makinesinin fotoğrafınızın karanlık alanlarındaki ayrıntıları yakalayabileceği ve aynı zamanda daha parlak alanlara aşırı pozlama yapamayacağı anlamına gelir. Bunun yaygın bir örneği, daha parlak gökyüzünü aşırı pozlamadan daha karanlık manzaradaki ayrıntıları yakalamak istediğinizden manzaraları fotoğraflamaktır.

Dinamik aralığın yalnızca sensör boyutuyla tam olarak belirlenmediğini unutmayın. Bunun yerine, daha büyük pikseller daha küçük olanlardan daha iyi dinamik aralık yakalama eğilimindedir. Bununla birlikte, daha büyük sensörler daha fazla yüzey alanına sahiptir, bu nedenle pikselleri tipik olarak daha küçük sensörlerden daha büyüktür, dolayısıyla daha iyi dinamik aralık.

Daha geniş bir dinamik aralığa sahip olmak, fotoğrafınızın en parlak kısımlarında (genellikle gökyüzü) ve daha karanlık alanlarda daha fazla ayrıntı yakalamanızı sağlar

Net Alan Derinliği

Son olarak, daha büyük sensörlerin net alan derinliği daha küçük sensörlere göre daha iyidir. Net alan derinliği, fotoğrafın ne kadarının odakta olduğunu ve ne kadarının bulanık ve odak dışı olduğunu ifade eder – odak dışı alana genellikle “bokeh” denir. Bu efekti her fotoğraf tarzı için kullanmayacak olsanız da, daha net alan derinliğine (bulanık bir arka plan anlamına gelir) erişim, fotoğrafa çok sanatsal bir görünüm verdiği için genellikle istenen bir özelliktir. Ayrıca, odak içi konunuzu odak dışı arka plandan izole etmek için çok kullanışlıdır, bu da konuyu öne çıkarır. Bu teknik portre fotoğrafçılığının temel taşıdır.

Daha büyük sensörler, daha küçük sensörlerden daha bulanık, odak dışı bir arka plan oluşturabilir. Bunun nedenleri biraz karmaşıktır ve odak uzaklığı denkliği ile ilgilidir, ancak daha sığ alan derinliği arıyorsanız, bunu elde etmenin bir yolu daha büyük bir sensördür. Diyaframınızı net alan derinliğini etkileyecek şekilde ayarlayabileceğinizi unutmayın, bu nedenle daha büyük sensörlü kameralardan gelen fotoğrafların bulanık bir arka planı olması gerekmez, ancak bu bir seçenektir.

Sığ alan derinliği, arka planı bulanıklaştırarak nesnenize daha fazla vurgu yapar

Bilmem gereken farklı boyutlu sensörler nelerdir?

Full Frame Sensörler

Daha özel orta formatın yanı sıra, tam kare sensörler, piyasada bulunan en büyük kamera sensörleridir ve profesyonel ortamlarda en yaygın olarak kullanılanlardır. Geniş yüzey alanları onları son derece çok yönlü ve özellikle düşük ışık koşullarında çekim için uygun hale getirir. Eğlenceli bir tidbit olarak, bu sensörlerin boyutu, dijital kameralar icat edilmeden önceki standart film boyutu olan 35mm film formatıyla aynı boyuttadır. Sonuç olarak, tam çerçeve sensörlerinden bahsederken bazen “35mm format” veya “35mm eşdeğeri” terimlerini duyabilirsiniz.

Full frame grey
Full Frame kameralara örnek olarak Canon 5D Mark IV, Nikon D850 ve Sony A7 III verilebilir.

APS-C Sensörler

Karşılaştırmalı olarak, APS-C sensörleri tam çerçeve sensöründen yaklaşık 1,5 kat daha küçüktür ve bu nedenle daha uygun bir fiyata gelir. Bu aynı zamanda, bu kameralara takılan lenslerin tam çerçeveye kıyasla 1,5 kat kırpma faktörüne sahip olduğu anlamına geliyor, bu da aşağıda tartışacağımız bir kavram.

Yeni başlayan veya orta düzey bir fotoğrafçıysanız, bu boyutlu sensörlere sahip kameralar, tam kare yerine daha uygun fiyat ve daha taşınabilir doğaları nedeniyle muhtemelen en iyi seçenektir. APS-C sensörleri, kesinlikle fotoğrafçılara tam kare sensörlere güçlü bir alternatif sunarak, daha uygun bir fiyat için yüksek çözünürlüklü çekimleri ve düşük ışık ayarlarında yeterli performansı yakalamalarını sağlar.

APSC grey
APS-C sensörlerine örnek olarak Canon 80D, Fujifilm X-T3 ve Sony a6400 verilebilir.

Micro Four-Third Sensörler

Daha da küçük olan bir Micro Four-Third sensörü, tam kare sensör boyutunun yaklaşık dörtte biri kadardır. Bu nedenle, tam çerçeve sensörüne göre 2x kırpma faktörüne sahiptirler.

Sensörün boyutu küçüldükçe, genel olarak, beraberindeki ekipman da azalır. Bu, Micro Four-Third sensörlere sahip çoğu kameranın çok kompakt olduğu ve bu nedenle seyahat fotoğrafçıları için müthiş bir seçenek olduğu anlamına gelir.

Micro 43 grey
Micro Four-Third kameralara örnek olarak Olympus E-M1 Mark II ve Panasonic GX9 verilebilir.

Daha Küçük Sensör Boyutları

Micro Four Thirds’ten daha küçük, örneğin 1″ ve daha küçük bir dizi sensör boyutu vardır, ancak bunları genellikle kompakt fotoğraf makinelerinde ve benzerlerinde görürsünüz. Şu anda, Micro Four-Thirds değiştirilebilir lensli kameralarda bulunan en küçük sensör boyutudur.

Kırpma Faktörü ve Lens Eşdeğeri

Sensör boyutlarını karşılaştırırken, mercekten sensöre yansıtılan ışık olan görüntü dairesini göz önünde bulundurmak önemlidir. Basitçe, daha küçük bir sensör kullanırken, sensöre daha az görüntü dairesi yansıtılır.

Bu, tam çerçeveden daha küçük sensörlere sahip kameralarda kullanılan lenslerin “kırpma faktörü” veya “odak uzaklığı çarpanı” olarak bilinen özelliklere sahip olacağı anlamına gelir. Bu, aynı odak uzunluğuna sahip bir merceğin, sensör küçüldükçe daha yakınlaştırılmış görüneceği anlamına gelir.

APS-C sensörleri, tam kareye kıyasla 1,5 kat kırpma faktörüne sahiptir. Örneğin, APS-C sensöründe 50 mm’lik bir lens kullanıyorsanız, tam çerçeve kamerada 75 mm’lik bir lensle aynı görüş alanını verecektir (çünkü 50mm x 1.5 = 75mm). Bu, 50 mm lense sahip bir APS-C kamera ve 75 mm lense sahip tam çerçeve bir kamerayla aynı yerde durursanız, her kamerada aynı görüş alanını göreceğiniz anlamına gelir. 50 mm lensi alıp tam çerçeve kameraya koyduysanız, aynı lens olmasına rağmen APS-C kamerada olduğundan daha geniş bir görüş alanı görürsünüz! Bazı full frame lensler, doğrudan görmenizi sağlayan APS-C kameralarda kullanılabilir.

Benzer şekilde, Micro Four-Thirds kameralar 2x kırpma faktörüne sahiptir, bu yüzden tam kare lenslerle karşılaştırırsak, odak uzunluğu sayısını 2 ile çarpmanız gerekir. Örneğin, her sistem için standart zoom lens 24-70 mm’dir ( tam kare), 18-55mm (APS-C) ve 12-35mm (Micro Four-Thirds). Bunların hepsi çok farklı görünüyor, ancak kırpma faktörünü dahil ettiğimizde, hepsinin 18-55mm x 1.5 = 27-82mm ve 12-35mm x 2 = 24-70mm gibi benzer bir görüş alanını kapsadığını görebiliriz.

Bu nedenle lensleri sistemler arasında karşılaştırırken bunu dikkate almak önemlidir. Lensler farklı odak uzaklığı sayılarına sahip olsalar da, aslında aynı etkili odak uzaklığı sağlıyor olabilirler.

Field of view grey
Tam çerçeveye kıyasla çeşitli sensörlerin görüş alanı (kırpma faktörünün bir işlevi)

Neden Daha Küçük Bir Sensör Seçeyim?

Daha büyük bir sensörün faydaları hakkındaki tüm bu tartışmalarla, neden birisi tam kare sensör üzerinden daha küçük bir APS-C veya Micro 4/3rds sensörü seçebilir? Daha küçük bir sensörün faydaları var ve yukarıda bunlara değindik. Daha küçük sensörlü kamera sistemleri, hem kamera gövdelerinin kendileri hem de bu sistemlere uyan lensler açısından tam kare kameralardan genellikle daha ucuzdur.

Ek olarak, daha küçük sensörlü kameralar, tam kare benzerlerinden fiziksel olarak daha küçük ve daha hafif olma eğilimindedir. Bu, bu sistemlerle ilişkili lensler için de geçerlidir. Örneğin, bir Olympus E-M1 Mark II ve 300mm f / 4 PRO lensi (Micro Four Thirds’in 2x kırpma faktörü nedeniyle tam çerçeve kameradaki 600 mm lense eşit odak uzaklığı) boyutun yaklaşık üçte biri ve Canon 5D Mark IV ve Canon 600mm f / 4L III lenslerin ağırlığı (fiyatın üçte birinden de bahsetmiyoruz). Sensör boyutundan kaynaklanan farklılıklar dışında, bu iki kameranın tartışmalı özellikleri vardır. Sonuç olarak, daha küçük sensörlü kameralar çok daha taşınabilir ve kompakttır.

rosie kerr 392915
Bu küçük Olympus Micro 4/3rds kamera gibi daha küçük sensörlü kameralar çok daha kompakt ve taşınabilir

Son olarak, sensör teknolojisi son on yılda çok yol kat etti ve tam çerçeve sensöründen her türlü faydası olmasa bile, APS-C ve Micro Four Thirds kameraları hala son derece yüksek kaliteli görüntüler sunuyor. Yüksek kaliteli görüntüler elde etmenin tek yolu tam kare kameralar meselesi değildir ve birçok profesyonel daha küçük sensörlü kameralar kullanmaya bile başlamıştır. Bununla birlikte, düşük ışık performansı, dinamik aralık ve net alan derinliğinde en iyisini arıyorsanız, bunu elde etmenin en iyi yolu hala daha büyük bir sensör kamerası olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.