İncelemeler

Sony A7 III

Sony A7 III fiyat ve özellikleri itibariyle Sony’nin bu zamana kadar çıkardığı fiyat\performans açısından en iyi full frame fotoğraf makinesi.

Bir makine düşünün. Full frame arkadan aydınlatmalı 24MP sensöre sahip, 4K HDR video kaydı yapabiliyor, saniyede 10 kare RAW fotoğraf çekebiliyor, 5 akslı sabitleme sistemine sahip ve 204.000 ISO‘ya kadar çıkabiliyor üstelik bu makine 2000$ doların da altında. Bir hayalden değil, gerçekten bahsediyoruz. Sony, uygun bir fiyatlı full frame yaratmaya çalışmış fakat özelliklerde hiç de cimri davranmamış. Bu yazımızda Sony’nin uygun fiyatlı yeni canavarı A7 III modelini inceliyoruz.

sony A7III review 016 770x513 1

Sony A7 III Nasıl Ortaya Çıktı?

Bildiğimiz gibi Sony geçmiş yıllarda Sony A7S II ve Sony A7R II modelini çıkararak sektörde bir devrim yaratmıştı. Özellikle bu makinelerin iso ve video performansı sebebiyle bir çok kullanıcı Canon ve Nikon bodylerini satıp bu makineleri tercih ettiler. Öyle ki bu modeller sayesinde Sony, Amerika’da Nikon’u geçerek en çok satan ikinci kamera üreticisi olmuştu. a7 serisi ile rakiplerini geride bırakan Sony bir iki sene bekledi. Panasonic GH5 ile Canon 5D Mark IV ile Nikon ise D850 modeliyle Sony’e yetişti. Evet Sony çok büyük bir başarı sağlamıştı fakat spor ve aksiyon fotoğrafçılığında iki markanın da çok gerisindeydi. Bunun üzerine bu zamana kadar ürettikleri en iyi makine olan Sony a9‘u duyurdular.

İleri seviye spor fotoğrafçılığında da pazara dahil olan Sony’nin makine fiyatları muadillerine göre biraz daha yüksekti. Özellikle full frame serisinde Canon’un 6D Mark II ile fiyat konusunda yarışmak bu fiyatlarla zordu. Bunun üzerine Sony bu zamana kadar hiç yapmadığı şekilde bütçe dostu, hem profesyonel hem de birinci kullanıcıya yönelik tasarladığı a7 iii modelini duyurdu. A7 iii modelinin teknik özelliklerine baktığımızda Sony a9’dan bir çok özellikle karşılaşıyoruz. Aslında Sony A7 III için a9’un uygun fiyatlı versiyonu olarak bahsedebiliriz.

Sony A7 III Teknik Özellikler

24.2MP Full Frame Arkadan Aydınlatmalı Sensör
209.000 ISO
15 F-Stop Dinamik Aralık
Saniyede 10 Kare Seri Çekim
6K Örneklemeyle 4K 24fps Video Kaydı
1080P 120fps Slow Motion
Dokunmatik Ekran
HDR ve HLG video
Slog-2 ve Slog-3 Resim Profili
5 Akslı Sabitleme Sistemi
A9 ile Aynı Netleme Sistemi
2 Kat Daha Fazla Batarya Ömrü
-3 EV’de Otomatik Netleme
sony unveils a7 iii 4k body 0

Sensör ve İşlemci

Sony A7 III modeli 24.2 megapixel çözünürlüğünde arkadan aydınlatmalı (BSI) bir sensöre sahip. Bu sensör bir önceki model a7 ii serisi ile aynı piksel değerine sahip olsa da aynı sensörü kullanmıyorlar. Sony’nin yaptığı açıklamalara göre bu sensör bir önceki modelden tamamen farklı bir teknolojiyle üretilmiş ve bu teknoloji 14 bitlik raw fotoğraflarda 15 fstopluk bir dinamik aralık sağlarken kameranın 209.000 iso (a9 ile aynı) değerine çıkabilmesini sağlamış.  Tabii 15 fstop dinamik biraz muamma. Hangi marka 15 fstop dinamik aralık vaadi sunarsa sunsun daha sonra yapılan testlerde kameraların 15 fstop dinamik aralıktan daha azını sağlayabildiğini görüyoruz. Bu sebeple bu konuda kamerayı tam olarak inceledikten sonra kesin yargımızı sizinle video incelememizde paylaşacağız.

Sensörün en büyük destekçisi konumunda ise Bionz X işlemci bulunuyor. Bionz X işlemci kameranın saniyede 10 kare fotoğraf çekebilmesine imkan sağlıyor. Evet yanlış duymadınız saniyede 10 kare. Bu fiyat seviyesinde açıkçası böyle bir özellik beklemiyorduk. Bu özellik sebebiyle a9 almaya bütçesi yetmeyen spor ve aksiyon fotoğrafçıları için a7 iii çok ideal görünüyor. A7 iii’ün spor fotoğrafçılığına da yönelik olduğunun bir diğer kanıtı ise çift SD kart desteği. Kart slotlarından biri UHS 1’i desteklerken diğerine yalnızca standart SD kartları takabiliyoruz. Bu da spor ve vahşi yaşam fotoğrafçılığında hiç bir anı kaçırmadan bol bol fotoğraf çekebilmeniz anlamına geliyor. Sony, a9 ile birlikte duyurduğu dahili hafıza özelliğine a7 iii’de de yer vermiş. Daha önceleri serii çekimle yüzlerce fotoğraf çektikten sonra kamera fotoğrafların karta yazılana kadar ki süreçte tekrar çekime izin vermiyordu. Kamerayı kullanmak için en az 10-15 saniye beklemeniz gerekiyordu üstelik karta yazım sürecinde fotoğraflara da bakamıyordunuz. Yeni gelen bu dahili hafıza özelliği sayesinde serii çekimde yüzlerce fotoğraf çektikten sonra fotoğraflara bakabilir ve çekim yapmaya devam edebilirsiniz. Ayrıca karta işleme anında halihazırda kullandığınız kartı çıkarıp yeni kartı taktığınızda kamera yeni taktığınız karta geri kalan çekimleri de işliyor.

Sony a7 III 100

Sony a7 iii‘ün video özelliklerine baktığımızda ise tam kare örneklemeyle 4K 24fps video kaydı gerçekleştirebildiğini görüyoruz. Tam kare örnekleme özelliği video konusunda inanılmaz keskinlik ve renk geçişleri sağlıyor. Tam kare örnekleme özelliğinde kamera 6K’lık sensörün tamamını kullanıyor. Daha sonra bu 6k’lık görüntüyü downscale ederek 4K 16:9 çerçeve oranına indirgiyor. Bunu 4K video çekip Youtube’a 1080p yüklemeye benzetebiliriz. Evet çözünürlük düşüyor fakat keskinlik ve renk geçişleri korunuyor. Bu özellik sayesinde Sony a7 III‘ün spor fotoğrafçılığı dışında videografi işiyle uğraşan kullanıcılara da yönelik olduğunu söyleyebiliriz.

Video konusunda özellikler bunlar sınırlı değil. Sony a7 iii modeli videoda yüksek dinamik aralık sağlayan slog 2 ve slog 3 resim profillerini de bünyesinde barındırıyor. Örneğin Sony a9’da bulunmaya bu özellik a7 iii’de de mevcut. Tabii s-log resim profilleri daha sonrasında renk düzenleme işlemi gerektiyor. Eğer bununla uğraşmak istemiyorsanız standart renk profilleriyle de çekim yapabilirsiniz. Normalde standart renk profillerinin dinamik aralıkları eski modellerde biraz daha düşüktü. Sony a7 iii serisinde ise bu durumu düzeltmek ve standart renk profillerinin de dinamik aralıklarını yükseltmek adına HDR ve HLG video özelliklerine de yer vermiş. Tüm bunların dışında Sony’de standart haline gelen full hd’de 120fps slow motion seçeneği a7 iii modelinde de mevcut.

43258cccc05e2aa1a40575edff3f6d04bfb557a5 1

Yukarıda da bahsettiğim gibi Sony, sektör standartlarını belirleyici ve zorlayıcı özelliklere artık yeni çıkardığı tüm kameralarda yer veriyor. Bu özelliklerden biri 5 Aks’lı sabitleme sistemi. 5 Aks’lı sabitleme sistemi 1\30 1\15 gibi enstantane değerlerinde fotoğraf çekerken elimizin titremesinden kaynaklı titreşimleri absorbe ediyor. Böylelikle düşük enstantane değerlerinde daha keskin fotoğraflar çekebiliyoruz. Ayrıca bu özellik videoda tripod kullanmadan elde çekim sabit çekimler yapabilmemize de olanak sağlıyor. Sony’nin yaptığı açıklamaya göre önceki modellerde bulunan sabitleme sistemi 4.5 fstopluk bir sabitleme sunarken yeni 5 aks’lı sabitleme sistemi 5 fstopluk bir sabitleme performansı sunuyor.

Gövde Özellikleri

  • Dokunmatik Ekran
  • A7R III ile Aynı Tasarım
  • Toza ve Suya Karşı Ekstra Dayanıklılık

Tüm kamera serileri gibi Sony a7 serisinin de bazı eksiklikleri vardı. Diğer tüm rakipleri dokunmatik ekranlı modeller sunarken a7 serisi bu konuda geride kalmıştı. Artık Sony’nin yeni makinalarında da dokunmatik ekran özelliğini görmeye başladık. Sony a9, a7r iii ve a7  iii modellerinde kullanılan bu dokunmatik ekran dokunarak netlik atamamıza ve gözümüz vizördeyken ekranı bir touchpad gibi kullanarak netlik noktası seçmemize imkan tanıyor fakat dokunmatik ekran özelliğini menüde dolaşırken kullanamıyoruz.

A7 iii’ün gövde yapısına baktığımızda ise klasik Sony çizgilerini görmek mümkün. Bu body yeni çıkan a7r iii ile birebir aynı. Bir önceki seriye göre farkı ise yeni bir joystick. Profesyonel kullanıcıların gönlünde ayrı bir yeri olan bu joystick focus noktaları arasında hızlıca dolaşabilmemize imkan tanıyor. Ayırca Sony, bu gövde yapısının eski modellere göre yağmur toz gibi etkenlere daha dayanıklı olduğunu da ekliyor.

Performans

  • Saniyede 10 Kare Seri Çekim
  • 89 Kare Buffer Performansı
  • İki Katına Çıkan Batarya Performansı
  • Sessiz Shutter

Sony a7 iii’ün şaşırtıcı biçimde saniyede 10 kare çekebildiğini söylemiştik fakat kameranın hız konusunda getirdiği tek yenilik bu değil. Bildiğimiz gibi Sony a7 ii modeli saniyede 5 kare raw çekebiliyordu ve bu saniyede 5 kareyi 52 fotoğraf boyunca sürdürebiliyordu. a7 ii’de 77 kare olan buffer performansı a7 iii’te 89 fotoğrafa kadar çıkarılmış.

Sony, a9 ile birlikte W serisi bataryaları geride bırakarak iki kat daha fazl çekime imkan tanıyan Z serisi bataryalara geçtiğini duyurmuştu. Z serisi batarya a9’da olduğu gibi a7 iii’te de mevcut. Bir önceki seri a7 ii, full sarj ile 350 fotoğraf çekebilirken a7 iii bu sayıyı iki katına çıkararak tam sarj ile 710 fotoğraf çekilmesine imkan tanıyor. Bizi oldukça şaşırtan bu özellikte full seri çekimi kullanırsanız iki bine yakın bir fotoğraf elde etmeniz mümkün.

Sony a7 iii ayrıca aynasız makinelerin en büyük özelliklerinden biri olan silent shutter (sessiz çekim) özelliğine de sahip. Üstelik bu slient shutter özelliğini saniyede 10 kare çekerken kullanabilir gizli yada sessiz ortamlarda çaktırmadan çekim yapabilirsiniz.

sony a7 iii vs a9 vs a7r iii

Otomatik Netleme

  • A9 ile Birebir Aynı Netleme Teknolojisi
  • Vizörün %93’ünü kapsayan 693 Af Noktası
  • -3 Pozlamaya Kadar Otomatik Netleme

Bir kamera üreticisinin bu zamana kadar yaptığı en iyi makinede kullandığı bir özelliği yarı fiyatından daha azına sattığı bir makinede kullanıldığına pek şahit olmuyoruz. Sony a7 iii modelinde a9 modeliyle birebir aynı netleme sistemi kullanılmış. Bu netleme sistemi, içerisinde, vizörün %93’ünü kapsayan tam 693 AF noktası mevcut. Üstelik bu 693 noktanın 425’i kontrast algılamalı. Bu özellik sayesinde yan köşe dert etmeden kadrajda önemli olan tüm konuya hızlı bir şekilde odaklanabilirsiniz. Tabii a7 iii müthiş bir iso başarımına sahip fakat iso’yu çok yükseltmeden düşük pozlama değerinde fotoğraf çekmek isterseniz, bu netleme sistemi -3 EV değerine kadar otomatik netlik performansını koruyor. Şöyle düşünün -1 EV mum ışığının luminance değerine tekabul ediyor. Mum ışığından 3 kat daha karanlık bir ortamda bile a7 iii otomatik netlik atayabiliyor.

Sony a9 incelemesinde bizim en çok hoşumuza giden özelliklerden biri eye-efe ve spot esnek nokta otomatik netleme özelliğiydi. Özellikle eye-efe özelliği portre ve sokak fotoğrafçılığı gibi sosyal fotoğrafçılık türlerinde inanılmaz işe yarıyor. Bu sistem aktive edildiğinde insanlar kadraja uzak olsalar yada arkalarını dönseler bile otomatik netlik atılabiliyor. Bu özelliğin testlerini a9’da yaparken face-detection’dan (yüz tanıma) çok daha iyi sonuçlar verdiğini gördük.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.