İncelemeler

Pentax 17 İncelemesi

Merakla, Pentax 17’yi incelemeye hazırlanırken, bunca zaman boyunca yeni bir üretim 35mm film kamerasını hiç incelemediğimi fark ettim.

Bu kısmen, artık yeniden doğmuş olan analog pazarının, kullanılmış 35 mm filmli kameraların sağlıklı bir fazlasıyla desteklenmesinden kaynaklanmaktadır ve elbette, önceki videolarımızda yeni bir film emülsiyonunu test etmek için veya bir projenin parçası olarak çok sayıda film kamerası kullanmıştım. fotoğraf denemesi. Ancak analog fotoğrafçılıkta yavaşlama söz konusu olmadığından, yeni bir film kamerasının zamanı geldi.

Pentax 17 Incelemesi 101
Pentax 17 şık bir görünüme sahip ve Pentax ürünlerinin uzun geçmişine saygı duyuyor. Bazı yönlerden biraz oyuncak gibi, bazı yönlerden ise karmaşık bir alet gibi geliyor.

Endüstri gerçekten de yeni analog film emülsiyonlarının akınına ve şipşak film pazarında da büyük bir canlanmaya tanık oldu; ancak Pentax 17, yaklaşık 20 yıldır büyük markalardan birinden gelen ilk yeni üretim 35mm film kamerasını temsil ediyor.

Pentax 17 Incelemesi 102
Pentax 17’nin üst plakası sizi klasik fotoğraf makinelerinin olduğu günlere geri götürüyor.
Pentax 17 Incelemesi 103

Canon ve Nikon’un tarihi film kameralarını çoktan bırakmış gibi göründüğü bir dönemde Pentax, yalnızca DSLR’yi değil, aynı zamanda analog film pazarının da bir kısmını canlı tutmaya kendini adamıştır. Pentax 17’nin yeni fotoğrafçıların kalplerinde bir yer bulup bulmayacağı kuşkusuz bir kumar ama bu cesur bir zar atışı ve kameranın kendisi de ciddi bir çekiciliğe sahip.

000783250024
Pentax 17’nin Portland sokaklarında eğlenceli ve şık bir yol arkadaşı olduğu ortaya çıktı. | Kodak Portra 400
000783250053
Klasik Portland tabelası. Bu, çerçeve çizgilerinin ne kadar doğru olduğunun güzel bir örneğidir. Çerçevenin alt köşelerine ve üstüne dokunan üçgen bir kompozisyon oluşturmak istedim. -Kodak Portra 400

Pentax’ın Zafer Günlerini hatırlatan Muhteşem Bir Kamera

Pentax 17’yi ilk kez gören ve eline alan herkesin dikkatini çeken ilk şey, çarpıcı tasarımı ve titanyum rengindeki kaplamasıdır. Pentax, deneyimli tasarımcılarından Suzuki Takeo AKA TKO’dan birden fazla klasik kameradan öğeler alan analog bir deneyim yaratmasını istedi. Flaş, lens, deklanşör düğmeleri ve kadranlara kadar her şey, sadece birkaçını saymak gerekirse, Pentax LX, KP ve AUTO 110 gibi fotoğraf makinelerinden ilham almıştır.

Pentax 17 Viewfinder Inside
Çerçeve çizgilerini belirli ışık koşullarında görmek zor olabilir ancak bunlar son derece doğrudur. Netleme bölgesi ayarının vizörde de görülebildiğini unutmayın.

Vizörden bakmak özellikle güzeldir ve hem uzak hem de yakın paralaks düzeltmeli durumlar için oldukça parlak çerçeve çizgileriyle dikey olarak yönlendirilmiştir. Neden dikey kurulum? Pentax 17, 36 mm x 24 mm olan tam çerçeve 35 mm’nin aksine, çerçevelerin dikey olarak 17 mm genişliğinde (dolayısıyla aynı adı taşıyan) ve 24 mm yüksekliğinde çekildiği yarım çerçeve 35 mm’lik bir film kamerasıdır.

Pentax 17 Incelemesi 004
Lityum CR2 pil tutma yerine yerleşir ve uzun süre dayanmalıdır. Yedek parça bulmak hala çok kolaydır.

Pentax 17 ile geçirdiğim süre boyunca yalnızca iki rulo film çekmeye zamanım oldu ve ne kadar koruyucuya sahip olduğumdan ve çerçeve çizgilerinin son fotoğraflarımı ne kadar doğru oluşturduğundan etkilendim. Yakından bile çerçeve çizgileri oldukça doğruydu.

Pentax 17 In Hand
Pentax 17’nin elimdeki ölçeği, kameranın ne kadar kompakt olduğunu gösteriyor.

Pentax, yarım çerçevenin bunu yaparak yalnızca analog maliyetleri yarı yarıya azaltmakla kalmayıp, aynı zamanda ağırlıklı olarak dikey çekim yapmaya zaten aşina olan akıllı telefon fotoğrafçıları için daha kolay bir geçiş sağlamasını da amaçlıyor. Maliyet açısından bakıldığında, analog fotoğrafçılık pahalıdır – yalnızca film maliyetleri için değil, aynı zamanda artan maliyetler açısından da – ve rulo başına iki kat daha fazla görüntü elde edebilmek bir nimettir.

Günümüzde gelişen ticari filmlerin çoğu, çekimlerinizi otomatik olarak JPEG’lere tarayacak (aldıklarımızın her biri 2.905 x 2.048 pikseldi) ve dolayısıyla söz konusu dikey görüntüleri doğrudan sosyal medyada paylaşmak ve resimlerinizdeki doğal analog görünümü yakalamak kolay ve doğal. . Elbette kamerayı yan çevirerek, dilediğiniz kadar yatay çekim de yapabilirsiniz. Yatay kareler çekerken Pentax 17’nin kullanımının son derece rahat olduğunu düşünüyorum.

Pentax 17: Oyuncak Kamera mı, Ciddi Kamera mı, Yoksa İkisinin Arasında Bir Şey mi?

Pentax 17, cepte bas-çek gibi tek bir tuşa basarak analog görüntüler çeken bir kamera değil. Temel olarak dokunsal bir uygulamalı deneyim olması amaçlanıyor ve bu kameranın eğlencesinin büyük bir kısmı başparmak sarma mekanizmasıdır.

Pentax 17 Incelemesi 006
Başparmak sarıcının kısa çevirme mesafesi vardır ve kullanımı çok eğlencelidir. Filmin yüklenmesi de gerçekten vintage bir olay.

Filmi geri sarmak, yüklemek ve ilerletmek tamamen özgün ve keyifli bir deneyim ve Pentax’ın bu süreçte tamamen manuel ilerlemeye karar vermesine sevindim. Başparmak sarıcı aynı zamanda doğal olarak kamerayı tutarken başparmağınızın kilitleneceği bir yer sağlar ve bu, kameraya güç sağlayan tek kullanımlık lityum CR2 pili de barındıran cömert bir kavrama ile daha da kolaylaştırılır.

Bu kamera aynı zamanda lens odaklama ve film hızlı kadranları gibi bazı tamamen manuel kontrollerin yanı sıra fotoğraf pozlama ve çekmenin oldukça otomatik bir yolu arasında da keskin bir ikilik gösteriyor. Fotoğraf makinesinin içindeki yaprak deklanşör, dört saniyeden 1/350 saniyeye kadar bir enstantane hızı aralığı sunar (veya Ampul ayarını da kullanabilirsiniz). Enstantane hızı seçenekleri arasında pek geniş bir aralık yok ve Pentax 17’de Bulb modu dışında kullanıcı tarafından herhangi bir manuel giriş yapılmıyor.

Pentax 17 Incelemesi 007

Lens 25mm f/3,5’tir ve maksimum f/16’ya kapanır. Lens, 37 mm’lik bir lensin sağlayacağı tam çerçeveye eşdeğer bir görüş alanı gösterir. Tekrar ediyorum, istendiğinde f/3,5’i zorlama seçeneği dışında bu kamerada diyafram açıklığı üzerinde gerçek bir kontrol yoktur.

Kameranın kendisi son derece hafiftir ve magnezyum üst ve alt plakaya sahip olmasına rağmen ağırlığı 300 gramın biraz altındadır. Kameranın genel yapım kalitesi, kadranların ve düğmelerin ayarlanması kolay ve yerine tıklandığında oldukça olumlu olması nedeniyle genel olarak beklediğimden daha iyi. Bununla birlikte, kameranın bazı kısımlarının (özellikle lens muhafaza alanının) biraz plastik gibi göründüğünü, dolayısıyla bu kameranın ne bir oyuncak, ne de birinci sınıf ve prestijli bir araç gibi hissettirdiğini söyleyeceğim. Bahsetmeye değer bir hava sızdırmazlığı yok ve kesinlikle Pentax 17’nin kir ve pislik içinde yollarda yürümek yerine şehirdeki güzel havalarda daha uygun göründüğünü söyleyebilirim.

Pentax 17 Incelemesi 015

Lensin odaklanması, herhangi bir hassas manuel odaklamanın aksine bölgelere göre yapılır. Konunuza olan kaba mesafeyi belirlersiniz, kamerayı uygun bölgeye ayarlarsınız ve en iyisini umarsınız. İtiraf etmeliyim ki kamera bölgesinin odaklandığını duyduğumda oldukça şüpheciydim. Genellikle böyle bir sistemin doğruluğu en iyi ihtimalle şüphelidir. Ancak Pentax 17 aslında oldukça iyi çalışıyor ve çoğu durumda herhangi bir kaymayı kapsamaya yetecek kadar alan derinliği bulunduğunu görüyorum.

Yaklaşık 3 metre uzaklıkta, 5,5 metrelik bir ayar ve 4 metrelik bir ayar olmak üzere sonsuzluğu kapsayacak bir bölge elde edersiniz. Düzenli olarak kontrol etme rutini oluşturduğum sürece uygulamanın kullanımını oldukça kolay buldum. Fotoğraf çekmenin heyecanına kapılabilirsiniz ve bölgeleri değiştirmeyi unutabilirsiniz, ancak bazı çekimlerin odak dışı olduğunu görebilirsiniz. Bununla birlikte, portreler için daha yakın ayarları kullandım ve daha sığ odaklamada bile kameranın hedefte olduğunu gördüm.

Pentax 17 Distance scale
Lens biraz plastik gibi geliyor ama ışık ölçerin filtre dişlerinin içinde olmasını ve filtreler takılıyken ölçümlerin düzgün olmasını seviyorum.

Yemek resimleri gibi şeyler için tasarlanmış olan 1,7 feet’e ayarlanmış iki yakın çekime özel bölge ve hiçbir şekilde makro olmayan 0,82 feet’lik bir makro ayar vardır. Daha da yakınlaşmak için yakın çekim filtrelerini deneyebilirsiniz, ancak çerçeveleme ve mesafe bir tahmin oyununa dönüşecektir. Ne olursa olsun, bu kadar çok karenin odak dışı olmasını bekliyordum ve bunun yerine hoş bir sürpriz yaşadım. Açık havada 400 ISO’luk bir film kullanmak, kameranın yine de daha dar diyafram açıklıkları kullanmasına ve odaklama aralıklarının çoğunu kapsamasına kesinlikle yardımcı olacaktır. Bir odak bölgesi seçseniz bile Pentax 17’nin, ışık ölçerin seçtiği açıklığa uyum sağlamak ve o odak alanı için alan derinliğini en üst düzeye çıkarmak için merceğin odaklamasını ayrı ayrı ayarladığını da belirtmek önemlidir.

Food Focus for DOF
Sığ bir alan derinliği elde etmek için kabaca yaklaşık bir buçuk metre uzaklıktaki “yiyecek” odak bölgesini kullanmayı denedim. | Kodak Portra 400

Pentax 17’yi Ne Kadar İlerletebilirsiniz?

Herhangi bir otomatik DX film hızı seçeneği olmayan manuel bir ISO kadranı vardır, dolayısıyla bunu filminizi pozlamak istediğiniz hıza ayarlama konusunda dikkatli olmanız gerekir. Bunun yanında, ışık ölçerin tavsiyesinin iki durak üstüne veya altına kadar çıkabilen kompakt ama kullanışlı bir pozlama telafisi kadranı bulunur. Enstantane hızlarının sınırlı olması nedeniyle satın alacağınız filmin ISO’su deneyiminiz açısından önemli olacaktır.

Örneğin, ISO 400 film açık havada harika çalıştı ancak çoğu zaman kamerayı çok dar diyafram açıklıkları kullanmaya zorlar; bu da hassas olmayan odaklanmayı çok affeder, ancak hiçbir şekilde sığ alan derinliği veya yumuşak görünümlü arka planlar vermez. Tersine, ISO 100 film çoğu durum için mükemmel bir seçimdir ancak Pentax 17 size hangi diyafram açıklığını veya enstantane hızını kullandığınıza dair herhangi bir gösterge vermez ve enstantane hızınız çok yavaş düşerse bunu yalnızca fotoğraflarınız çekildiğinde anlarsınız. bulanık bir şekilde geri dön. Pentax, aydınlatmanın karanlık olduğu konusunda sizi uyarmak için vizörden size bir ışık yakacaktır ancak daha deneyimli fotoğrafçılar biraz daha ayrıntılı bilgi isteyebilir.

pentax 17 001
10 duraklı ND filtresi ve sekiz saniyelik pozlama işe yaradı. | Ilford FP4
pentax 17 002
Burada pozlamayı biraz daha karanlık ayarlamalıydım. Bu analog deneyimin sadece bir kısmı. | Ilford FP4
pentax 17 003
Uzun pozlamalar yapmak, manuel kontrolleri alabileceğiniz en uzak noktadır.

Bu kameradaki pozlama ayarı büyük ölçüde otomatik bir süreç olacak şekilde tasarlandı ve manuel kontroller ve daha hassas bir deneyim arayan herkesin burada hayal kırıklığına uğrayacağını belirtmek önemli. Pozlamayı manipüle etmek için kamerayı olabildiğince ileri ittim ve şunu söyleyeceğim ki, onu hiç fazla zorlayamazsınız. Işık ölçer, kısmen merkez ağırlıklı ortalama ölçümü temel alır ve bu nedenle ışık seviyeleri çerçeve boyunca eşit olduğunda iyi bir iş çıkarır. Ağırlıklı olarak açık veya koyu tonlu sahnelerin yanı sıra kameraya doğru parlak ışık kaynakları içeren kompozisyonlar söz konusu olduğunda, eski bir manuel film kamerasıyla aynı şekilde mücadele edecektir.

Analog deneyimine yeni başlayan kullanıcıların, ölçüm cihazının ne zaman zorlanacağını tahmin etmeyi ve doğru miktarda poz telafisini nasıl uygulayacaklarını öğrenmek için biraz çaba harcaması gerekebilir. İyi bir pozlamayı garanti etmek istediğim belirli sahneler için, çekimlerimi basamaklıyordum ve hatta filme başlamadan önce pozlamayı önizlemek için bir dijital kamera kullanıyordum. Telefonunuzu ışık ölçer olarak kullanacak çeşitli uygulamalar vardır ve bunlar da yararlı olabilir.

Mod kadranına gelince, ağırlıklı olarak Program ayarlı çekim yöntemine takılıp kalıyoruz. Kadranın beyaz boyalı bölgesi, kameranın diyafram açıklığını ve deklanşör hızını sizin için ayarlayacağı Program modunu sunar. Ayrıca kamerayı yalnızca f/3,5 kullanmaya zorlayan bir Bokeh ayarı da vardır, ancak bu ayarı parlak ışıkta daha hızlı film ile kullanmaktan kaçının, aksi takdirde aşırı pozlama elde edersiniz. Düğmeyi basılı tuttuğunuz veya kabloyu serbest bıraktığınız sürece deklanşörün açık kalacağı bir Ampul modu da vardır. Bunu şelale uzun pozlamalarımda bazı güçlü ND filtrelerinin yanı sıra kullandım ve bir ışık ölçer uygulamasıyla birlikte çok iyi çalıştı.

Ayrıca mod kadranı üzerinde, ikinci bir Program moduna erişmenizi sağlayan, ancak kameranın gerekli görmesi halinde flaşı otomatik olarak patlatmasını sağlayan altın renkli bir alan da bulunmaktadır. Ayrıca, yakın nesnelerdeki gölgeleri doldurmak veya karanlık iç mekan durumlarında kullanışlı olabilecek flaşı her seferinde patlamaya zorlama seçeneği de vardır. Flaşın kendisi oldukça düşük bir güce sahiptir ve yönlülüğün olmaması, çok sert görünen bir ışık verme eğiliminde olacaktır. Son olarak, temelde altın program modunun yaptığını yapan ancak sizi en yakın iki odaklama bölgesinin dışında tutan ve kamerayı büyük ölçüde yaklaşık dört fitten sonsuza kadar odakta her şeyi yapacak şekilde ayarlayan tam bir Otomatik mod vardır. Bu, yalnızca çekim yapmak ve ne olacağını görmek istiyorsanız size en iyi bas-çek deneyimini sunar.

Pentax 17 Incelemesi 014

Pentax 17 Fotoğrafçılığı Eğlenceli Hale Getiriyor

Bakın, Pentax 17’nin görüntü kalitesi daha çok eğlenmekle, biraz deneme yapmakla, ara sıra ortaya çıkan kötü pozlamayı kabullenmekle ve analog deneyimden biraz keyif almakla ilgilidir. Lensin iyi bir keskinlik sunabilmesine rağmen, yarım çerçeve görüntülerin grenli ve genellikle biraz soluk veya biraz fazla karanlık olacağı inkar edilemez. Ancak Pentax 17’nin çoğumuzun vintage filmli kameralara başladığımızda hissettiği eğlenceyi tam olarak yakaladığını da inkar edemem. Başparmak sarıcıyı kullanma ve filmi manuel yükleme gibi dokunsal deneyimler, daha basit bir film kamerasının nasıl pozlanacağını öğrenmenin yolu ve ara sıra kötü bir resimle mücadele ettikten sonra harika bir çekim yapmanın getirdiği zorlu mücadele deneyiminin hepsi bu. Burada.

Pentax 17 aynı zamanda doğası gereği çekiciliğe sahip, hem ilgi çekici hem de çoğumuzun dijital fotoğraf makinelerinde alışık olduğundan çok farklı bir görünüme sahip görüntüler yaratıyor. Görüntü sonuçlarınızın ne olacağını görme beklentisi ve sadece eğlenmek için çekim yapmanın ve her zaman “mükemmel” çekimler yapmaya çalışmanın getirdiği takılmalardan kurtulmanın verdiği zevk var.

Pentax 17’nin bu kadar iyi yaptığı şey, ilk kez film çeken kullanıcılara klasik bir film kamerası kullanmanın gerçek deneyimini yaşatması ve aynı zamanda deneyimli film fotoğrafçılarına, yol boyunca kaybetmiş olabilecekleri o neşe duygusunu da yaşatmasıdır.

Alternatifler Var mı?

Sıralamanın cevabı hayır. Elbette ikinci el piyasası analog ekipmanların bir diğer ana kaynağı olacak ancak 500 dolarlık Pentax 17 benzersiz bir çekim deneyimini temsil ediyor ve yepyeni bir satın almanın getirdiği gönül rahatlığını sunuyor. Yarım çerçeve kameralar da nispeten nadir olduğundan Pentax 17 ihtiyaç duyulan bir boşluğu dolduruyor.

Satın Almalı Mısınız?

Evet. İlk analog deneyiminizi yaşamak istiyorsanız Pentax 17, şık ve işlevsel bir fotoğraf makinesinde eğlence faktörünü ve işin kurallarını öğrenme fırsatını sunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.