İncelemeler

Google Pixel 6a İncelemesi

Google, A serisi bir telefonu piyasaya sürdüğünde, kaçınılmaz olarak fotoğrafçılık hünerlerinin bir kısmını tek bir orta menzilli atıcıya aktarıyor. Pixel 6a , aileye katılıyor ve diğer Pixel telefonlara göre pek çok aşinalıkla birlikte geliyor.

Sadece nasıl göründüğü değil, nasıl çalıştığı da önemlidir ve sinerji kameraya kadar uzanır – ama sadece bir noktaya kadar. Google, Pixel 6 ve 6 Pro için daha karmaşık araçlarından bazılarını geri tuttu, ancak en azından şimdilik 6a’ya özel yeni bir araç ekledi.

449$’lık fiyat etiketi ile daha dar bütçelere hitap eden telefon olduğu kadar, tüm ıvır zıvırları istemeyen veya ihtiyaç duymayan herkese de hitap ediyor. Kamera, yol boyunca tavizleri kabul ettiğiniz sürece Pixel 6a’yı çekici kılan paranızın karşılığını alıyorsunuz ilkesini sunmak için hala lider bir rol oynuyor.

Tasarım ve Yapı

Google’ın Pixel 6 amiral gemileri için tasarım dili, bu cihazla devam eden yeni bir görünüm ve his uyandırdı. Birkaç pazarın Pixel 5a’yı gördüğü bile göz önüne alındığında, Pixel 6a aslında ABD ve Japonya dışındaki herkes için “A” devamıdır.

Google Pixel 6a İncelemesi

En belirgin tasarım özelliği, arka kamera dizisini barındıran şerittir, ancak kenarlarının diğer Pixel 6 telefonlar kadar dışarı çıkmadığını belirtmekte fayda var. Kılıflar şeridi daha kolay koruyabilir çünkü dudaklar, lensleri güvende tutan bir tampon oluşturacak kadar dışarı çıkabilir. Her zaman herhangi bir telefona bir kılıf koymanızı tavsiye ederim, ancak orta sınıf modeller olsalar bile, gönül rahatlığına değer. Google’ın, Pixel 5a ve 6 cihazlarında olduğu gibi IP67’ye su geçirmezlik sağlayacak kadar fazladan korumayı ciddiye aldığını görmek güzel.

Arka cam gibi görünüyor, ama değil. Bu, özellikle diğer Pixel 6 telefonlarını da yansıtan renklerle (kömür, tebeşir ve adaçayı) iyi bir şekilde sunulan plastik türüdür. Telefonu öne çevirin ve 6,1 inçlik OLED ekran, Pixel 6 ile aynı çözünürlükte (Pixel 6 Pro değil) karşınıza çıkar. Google burada 60Hz’e düşürdüğü için daha hızlı bir yenileme hızında kaybedersiniz ve neden 90Hz verildiğinde açıkça mümkün olabilirdi.

Pixel 6a İncelemesi

Aksi takdirde, mütevazı özellikler, telefonu 6 GB RAM, 128 GB dahili depolama ve 4.410 mAh pil gibi net bir orta seviye bölgeye yerleştirir. Diğer Pixel 6 telefonların sahip olduğu aynı Google Tensor işlemcisine sahip olursunuz, bu nedenle, özellikle bu yonga seti, Pixel’i diğer Android telefonlardan farklı kılan özelliklere güç verdiğinden, sağlam bir performans beklemek mantıklıdır.

Kamera Özellikleri

Google’ın iki amiral gemisinde birincil kameralar için tamamen farklı bir görüntü sensörüyle birlikte hareket ettiğini ve yalnızca Pixel 6a ile hepsini geri aldığını görmek harikaydı. Ana kamera (27 mm eşdeğeri), Google’ın sürekli olarak Pixel 3’e dönerken kullandığı 12.2 megapiksel Sony IMX363 görüntü sensörünü kullanıyor. Maliyet tasarrufunun yanı sıra, yazılım hesaplamasının daha fazlasını sıkıştırabileceğine inanan şirketin bir başka örneği olarak ortaya çıkıyor. yaşlanma sensörü dışında.

Bu, diğer iki Pixel 6 amiral gemisinde bulunan aynı Sony IMX386 sensörü olan 12 megapiksel ultra geniş kamerayı (17 mm eşdeğeri) taktığınızda, görüntüleme sonuçlarını biraz tahmin edilebilir hale getiriyor.

Google Pixel 6a phone shooting portrait

Telefoto lens yok ve ana kamera 2x dijital zumda iyi olmasına rağmen, bunu geçtiğinizde giderek daha da kötüleşiyor. Bu telefonla yakınlaştırma, Pixel 4 veya 5’e zamanda geriye gitmek gibi geliyor. Burada ne yazık ki gerçek bir Süper Çözünürlüklü hibrit yakınlaştırma yok.

Yazılım özellikleri

Donanıma aşinalık göz önüne alındığında, Google’ın yazılımı kafa karıştırıcı olmaktan başka bir şey olmayacak. Vurgular/gölge ve renk sıcaklığı kaydırıcıları da dahil olmak üzere kamera arayüzü tüm Pixel kullanıcılarına tanıdık gelecektir. Google’ın bunu nasıl yaptığını bilmiyor olsanız bile, bir çekim yaptığınızda fotoğraf oluşturmanın hesaplanması işini görür.

Google Pixel 6a photo portrait
Portre modu

Eylem Pan ve Uzun Pozlama gibi diğer iki Pixels 6 modelinde sunulan daha yeni Hareket modları eksik. RAW‘da herhangi bir modda çekim yapabilirsiniz, ancak yine de, herhangi bir türde manuel mod, beklemediğim bir şekilde orta menzilli bir Pixel’de piyasaya sürülmesini beklemiyordum.

Harika olan şey, fotoğraflardan insanları ve nesneleri kaldırabilen Sihirli Silgi özelliğinin burada gayet iyi çalışması. Bunu Google Fotoğraflar’daki Araçlar altında bulacaksınız ve bunu yalnızca Pixel 6a ile çektiğiniz görüntülerle değil, Fotoğraflar kitaplığınızdaki herhangi bir fotoğrafla deneyebilirsiniz. Daha yeni olan Kamuflaj – şu anda 6a’ya özel – görüntünün geri kalanıyla daha iyi uyum sağlamak için bir nesnenin rengini otomatik olarak değiştirebiliyor. Örneğin, çok fazla renkten yoksun bir fotoğrafınız varsa, ancak çok fazla göze çarpan parlak bir işaret veya nesne varsa, bu mod daha iyi uyum sağlamak için onu tamamen desatüre edebilir veya yeniden renklendirebilir.

Google Pixel 6a Magic Eraser before
Sihirli Silgi, Önce
Google Pixel 6a Magic Eraser after
Sihirli Silgi, Sonra

Diğer Pixel temelleri de geçerlidir. Kamerayı kilitli bir durumdan başlatmak için güç düğmesine çift tıklayın. Arka ve ön kameralar arasında geçiş yapmak için kamera uygulamasında bir çevirme hareketi yapın. Üçüncü taraf bir kamera veya düzenleme uygulaması kullanıyorsanız ve daha hızlı başlatmak istiyorsanız Hızlı Dokunmayı da kullanabilirsiniz. Telefonun arkasına iki kez dokunarak başlatmak için ayarlarda ayarlayın.

Görüntü kalitesi

Ana kamera

Tahmin edilebilir kelimesini daha önce kullandım ve benim için Pixel 6a böyle çekiyor. İçerideki eski bileşenlere rağmen, onunla harika çekimler yapmak fazlasıyla mümkün. Google’ın yazılımının burada önceki telefonlardan daha agresif bir şekilde görüntü oluşturma eğiliminde olduğuna dikkat ediyorum. Pixel 6 Pro’dan 6a’ya gelince, yazılımın yaptığı şeydeki kontrastı görebiliyordum. Google, Pro ile daha ince bir yaklaşım benimsedi, oysa burada neredeyse onu hızlandırmış gibi.

Google Pixel 6a photo main cam
Google Pixel 6a photo main mode

RAW + JPEG’de çekim yapmanın gerçekten yardımcı olabileceği yer burasıdır. Google’ın çalışmalarını beğenmiyorsanız, Lightroom’da veya başka bir uygulamada kendiniz halledin. F/1.7 diyafram, düşük ışıkta çekimlerde yardımcı olur, ancak görüntü sabitleme o kadar etkili değildir, bu nedenle keskinleştirme, elinizdeki titremeleri maskelemek için muhtemelen devreye girer. Dinamik aralık sağlamdır, ancak ayrıntı, Pixel 6’ya kıyasla dinamizmini biraz kaybeder.

Google Pixel 6a photo night mode
Gece modu
Google Pixel 6a photo RAW
RAW’da çekildi, Adobe Lightroom’da düzenlendi

İyi haber şu ki, Google’ın Gerçek Tonu, cilt tonlarının ve ten renginin çeşitlerini ve inceliklerini yakalayarak kameraya yerleştirildi. Bu her iki taraf için de geçerli, yani ön kameralı özçekimler de onları aynı şekilde ele alıyor.

Ultra Geniş

Bu görüntü sensörünün Pixel telefonlar için ne kadar yaygın olduğu düşünüldüğünde burada büyük bir sürpriz yok. Buradaki sonuçların Pixel 6’dan tamamen farklı olacağından emin değilim, ancak ikincisi daha iyi ayrıntı veriyor. Pixel 5a ile test etme ve çekim yapma şansım olmadı, ancak görüntülerin 6a’nın yapabilecekleriyle yakından karşılaştırıldığından şüpheleniyorum.

Google Pixel 6a photo night RAW

Bu mutlaka kötü bir şey değil. Orta menzilli telefonlar, özellikle değişen koşullarda atış yaparken, ultra geniş çekimler söz konusu olduğunda büyük ölçüde değişir. Ultra geniş ile düşük ışıkta çekimler için Pixel telefonları uzun zamandır seviyorum ve burada da oldukça iyi hissettim.

Video Özellikleri

Video, Pixel telefonlar için hiçbir zaman güçlü bir takım olmadı, ancak en azından 6a ile kullanabileceğiniz servis edilebilir parçalar var. Tensör çipi, videoyu daha hızlı işlemeye yardımcı olarak HDR+ ile oldukça akıcı 4K video sağlar. Video tarafında bir iPhone 13 veya Samsung Galaxy A53’ün yapabileceklerini geçmeyecek olsa da, ihtiyaçlarınız mütevazıysa sorun olmaz.

Cinematic Pan, Slow Motion ve Time Lapse gibi olağan özellikler geçerlidir. Her iki lensle de 1080p veya 4K’da 30 fps veya 60 fps’de çekim yapın. Konuşma Geliştirme, sesinizi daha yoğun veya daha yüksek bir ortamda daha iyi çıkarmak için yalnızca ön kamerayla çalışır. Sorunsuz çalışıyor, ancak üçüncü taraf uygulamalar da kullandığında daha iyi olurdu.

Güvenilir Bir Orta Korucu

Belki de Pixel 6a gibi bir telefonun yetkin bir nişancı olarak değerli bir seçim olduğu Google’ın yazılım soyağacının bir kanıtıdır. Bu, dişte uzun süre görüntü sensörleri kullanılmasına ve diğer Pixel 6 cihazlarında bulunan aynı birincil sensörün kullanılmamasına rağmen. Bu telefonun çekim şekliyle sizi şaşırtacağından değil, orta sınıf telefonlara uygulayabileceğiniz standartlar için çoğu çekim durumunu iyi bir şekilde ele almasından kaynaklanıyor.

Rekabet, özellikle sadece Apple ve Samsung’un ötesine baktığınızda, bu alanda sıkılaşıyor ve Google, Vivo, Xiaomi, Oppo ve hatta OnePlus’ın beğenileri hakkında tüketici bilgisi eksikliğinden bir dereceye kadar yararlanıyor. Pixel 6a, deneyimli mobil fotoğrafçıları mutlaka etkilemeyecektir, ancak muhtemelen tipik olarak amiral gemilerine gitmeyenler için olacaktır.

Google Pixel 6a phone night

Alternatifler Var mı?

iPhone 13 ve 13 Mini kesinlikle alternatif olarak akla geliyor, ancak ikisinden birini almak için çok daha fazla para ödüyorsunuz. Cüzdanınızı daha az vergilendiren bir şey için, Samsung Galaxy A53, Google’ın yaptığı aynı kamera bileşenlerini geri dönüştüren aynı şeyi yapsa bile, benzer özelliklere ve iyi çekim yeteneklerine sahiptir.

150 $ daha fazla ödemeye hazırsanız, Pixel 6 kendisini çok uygun bir alternatif olarak sunuyor. Bu, yukarıda belirtilen iPhone’lardan daha az ve orta sınıf bir telefonun sattığı menzil dahilinde. Google, Pixel 6 ve 6 Pro’yu da güncellemediği sürece, bir düzenleme aracı olarak Kamuflaj’ı kaybedersiniz, ancak çekim yapmak için daha iyi bir görüntü sensörü elde edersiniz.

Satın Almalısınız?

Evet, özellikle Pixel 3a veya 4a’dan yükseltme yapıyorsanız. Bu telefon, her ikisine de kıyasla daha büyük bir adım gibi hissedecek. 449 $ ‘a sahip olduğunuz için oldukça iyi bir anlaşma ve en son fırfırlara ihtiyaç duymadan iyi fotoğraflar çekmek istediğinizde ideal.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu