İncelemeler

İnceleme: Insta360 Flow

Insta360 Flow, çok sayıda sabitleme ve izleme teknolojisini, birkaç dakika içinde kullanıma hazır olabilen katlanır, cep boyutunda bir gimbal içine sığdırır. Yapay zeka konu takibi bir sonraki seviyedir, ancak dikey destek eğim ekseni aralığını bozabilir ve entegre tripod ayakları dar, dayanıksız ve esnektir. Sonunda, yine de, aslında harici mikrofonlar için tasarlanmış, telefonunuza bir kablo takmak için alanı ve bir Cold Shoe Mount olan bir akıllı telefon gimbalı.

Artıları

  • Deep Track 3.0 konu takibi
  • Entegre özçekim çubuğu
  • Mikrofon Cold Shoe

Eksileri

  • Eğim ekseni aralığı sorunları
  • Dayanıksız ve yaylı tripod ayakları


Aralarından seçim yapabileceğiniz akıllı telefon gimbal sıkıntısı yok ve Insta360 Flow, DJI, Zhiyun ve Feiyutech’in yerleşik rekabetiyle karşı karşıya. Bununla birlikte, sahip olduğu şey, onu diğerlerinden ayırabilecek birkaç yenilikçi özelliktir.

En iyi akıllı telefon gimballerı telefonunuzu kendi yerleşik sabitleme sisteminden çok daha etkili bir şekilde dengeleyebilir. En iyi kameralı telefonlar bile bir gimbalın hareketlerini kopyalayamaz. Sadece sallanmaları ve titremeleri durdurmakla kalmaz, yumuşak kaydırma hareketlerine, eğim kilitleme modlarına, ufuk kilitlemeye, nesne takibine ve daha fazlasına izin verir. Akıllı telefon çekimlerinizi profesyonel film yapım teçhizatlarıyla çekilmiş gibi gösterebilirler.

Özellikler

Kaydırma aralığı: -230° – 100°
Dönme aralığı: -150° – 180°
Eğim aralığı: -100° – 82° (kullanım açıklamalarına bakın)
Desteklenen telefon ağırlığı: 130-300g
Şarj süresi: 2 saat
Çalışma süresi: 12 saat
Boyutlar (katlanmış ): 79,6 x 162,1 x3 6mm
Boyutlar (kullanımda): 73,6 x 269,4 x 69,9mm
Ağırlık: 369g + 32g Manyetik Telefon Kelepçesi için

Ana Özellikler

Insta360 Flow’un önemli özelliklerinden biri, Deep Track 3.0 konu takibidir. Akıllı telefon gimballeri, özne tanıma ve izlemeye izin veren özel uygulamalarla birlikte çalışır, ancak Insta360’ın yapay zeka destekli izlemesinde Özne Yeniden Tanımlama, İzleme Kurtarma ve Her Açıdan İzleme bulunur. 

Bir şey öznenizi engellerse, izleme, engel hareket ederse onu tekrar bulabilir veya siz onun etrafında hareket ederseniz, bir an için çerçevenin dışına çıkarsa öznenizi tekrar bulabilir ve bir an için bir özneyi izlemeye devam edebilir. Döndüğünde veya etrafında hareket ettiğinizde şekli değişir.

Diğer akıllı özellikler arasında, ucunda açılı bir menteşe bulunan uzatılabilir bir selfie çubuğu, daha fazla konfor için uzanan bir tutma yeri ve Flow’u düz bir yüzeye yerleştirmek için dışarı çekilebilen üçayak ayakları (daha çok ayaklara benzer) yer alır. 

Film çekerken telefonunuzu şarj etmek için de kullanılabilen 12 saat çalışma süresi için 2900 mAh’lik bir pile ve mikrofonu takmak için şeffaf plastik bir kapağın altında bir sıcak ayakkabı yuvasına sahiptir. Bir kablosuz alıcı en iyi şekilde çalışır, çünkü av tüfeği mikrofonu gimbal ile birlikte döner ve genellikle konunuza işaret etmez. 

Ayrıca hızlı ve etkili bir manyetik telefon kıskacı, sap için kalıplanmış kauçuk bir tutma yeri ve şeffaf bir saklama çantası elde edersiniz.

Yapı ve Kullanım

Çoğu zaman, bir gimbal kurmak bir ahtapotla güreşmek gibidir, ancak Insta360 Flow farklıdır. Bir ceket cebine girecek kadar küçük toplanır, ancak tek bir döndürme hareketiyle açılır ve kullanıma hazırdır.

Yaylı telefon kıskacı ince ama çok güvenlidir ve mıknatısı gimbala sıkıca oturur – yine de yerleştirme kulağının doğru konumda olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir.

Telefonu elle fiziksel olarak döndürerek yatay ve dikey çekim arasında geçiş yapabilirsiniz ve Flow’un kolundaki denetleyicide ön ve arka kameraları değiştirmek, kaydı başlatmak/durdurmak ve gücü açıp kapatmak için düğmeler bulunur. Parmağınızı dokunmatik diskin etrafında merkezi bir joystick çevresinde gezdirerek modları değiştirebilir ve yakınlaştırma için döner bir kadranı dış tarafta kullanabilirsiniz.

Kontroller çok doğrudan ve çok iyi düşünülmüş ve telefon uygulamasında aynı işi yapmak için ekran kontrolleri varken, gimbalin kontrolleri daha kolay ve hassas bir şekilde dengelenmiş bir telefon ekranına dokunmanız gerekmediği anlamına geliyor.

Bununla birlikte, Insta360 Flow’un akıllı ve kompakt katlama tasarımı, özellikle Kaydırma Takip modunda bir sorun yaratır. Telefonunuzu ölü seviyede tutmak için hem eğme hem de yuvarlanma eksenlerinin ayarlandığı yer burasıdır. Veya olmalıdır. 

Yuvarlanma ekseni ayarı iyi çalışıyor, ancak normal bir dikey kavrama konumu kullanıyorsanız, daha düşük bir açı için veya nesnenize yaklaşmak için gimbal’ı öne doğru eğdiğinizde, eğim ekseni neredeyse anında ayar dışı kalıyor – her ikisi de tamamen doğal gimbal hareketleri. Bu, düz kalması gerektiğinde (Pan Follow modu) telefonun açısını aşağı doğru iter ve gimbal al’i tekrar düzeltirseniz, gimbal al’i yeniden ortalamadığınız sürece (ön tetiğe çift tıklama) düzelmez.

Bir çözüm var – eğim eksenine Pan Follow modu için ihtiyaç duyduğu tüm hareketi veren yan kavramaya geçebilirsiniz, ancak bunu çok uzun süre devam ettirmek için ön kolunuzda gerçek bir güce ihtiyacınız olacak.

Bu, Insta360 Flow’un benzersiz katlama tasarımından kaynaklanan bir tasarım uzlaşmasıdır, ancak belki bir ekran uyarısı veya kulpları değiştirmenizi öneren bir açılır pencere ile bunun tahmin edilebileceğini hissetmekten kendinizi alamazsınız.

Daha az iyi olan diğer tek özellik, oldukça dayanıksız hissi veren tutamak uzantısı ve hatta daha dayanıksız katlanabilir tripod ayaklarıdır. Pahalı telefonunuzu bir masa üstünde sallayarak bırakacak kadar güvende hissediyorsanız, bu işi yapar, ancak Flow’un tabanını uygun bir tripoda vidalasanız daha iyi olur.

Performans

Insta360 Flow’un bazı kullanım sorunları var, ancak performansında yanlış olan bir şey yok. Stabilizasyonu harika ve hareketleri akıcı. 

Aynı şeyi rakipleri için de söyleyebilirsiniz, ancak Flow’un asıl öne çıktığı nokta konu takibidir. Yeterince denerseniz herhangi bir izleme sistemini kandırmak mümkündür, ancak testlerimizde Flow’un Deep Track 3.0’ı son derece “yapışkan” oldu. Insta360, alabileceğiniz en iyi 360 kameralardan bazılarını yapıyor, bu nedenle AI izleme ve düzenleme konusundaki deneyiminin burada da faydalı olduğunu tahmin ediyoruz.

Deep Track 3.0’ın araya bir şey girdiğinde veya bir an için çerçeveden çıktığında bir özneyi yeniden bulması ve konumuyla birlikte şekli ve ölçeği değişen bir özneyi izlemeye devam etmesi gerçekten etkileyici. Bir şey olana kadar konuya takılıp sonra vazgeçen izleme sistemlerine alışkınız, ancak bu, konunuzu kaybettikten sonra bile tekrar bulma yeteneğine sahip.

Karar

Insta360, Akış ile ilgili her şeye sahip değil. Pan Follow modu sorunları, geçici bir çözüm olmadığı (var olduğu) için değil, uyarı olmadığı için oldukça affedilemez. Uzatma kolu ve tripod ayakları harika bir fikir olsa da, herhangi bir güven uyandırmak için çok ucuz ve dayanıksızlar. 

Ancak DeepTrack 3.0 konu takibi, katlanmış boyutu ve Flow’u harekete hazır hale getirme hızı gibi gerçekten etkileyici. Bu nedenle, Insta360’ın ilk akıllı telefon gimbalı mükemmel olmasa da, boyutu, kurulum hızı ve nesne takibi, kullanım sorunlarını pekala telafi edebilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.