İncelemeler

GoPro HERO10 Black İnceleme: Yıllardır En Önemli Yenileme

GoPro, her yıl saat gibi çalışan yeni bir aksiyon kamerası sunuyor. Bu yıl, şirketin HERO9’dan sonra 5.3K video kaydına ikinci adımı olan HERO10 Black’e sahibiz, ancak burada en yeni ve en iyisini satın almayı garanti etmek için yeterli var mı?

Tasarım ve Yapı Kalitesi

GoPro HERO10 Black’in dışı, geçen yıl piyasaya sürülen önceki HERO9 Black’e göre çok az değişiklik görüyor . Toplu olarak, bu en yeni modeller, daha büyük yeni bir pil ve öne bakan ekrana sığdırmak için HERO8 Black ve önceki nesillere kıyasla genel boyutlarını artırdı . Genel olarak, hala çok uzun zamandır bildiğimiz aynı genel kutulu GoPro tasarımı: minimal fiziksel düğme düzeni, dokunma merkezli çalışabilirlik ve su geçirmezlik,

GoPro HERO10 Black İnceleme: Yıllardır En Önemli Yenileme
gopro hero10 black rear 800x534 1

Değiştirilebilir lens kapağı, GoPro’nun HERO9 üzerinde bir iyileştirme yaptığını söylediği fiziksel bir parçadır. Şirket şimdi daha iyi çizilme direncine ve daha az gölgelenmeye sahip olduğunu iddia ediyor. Bu iddiayı test etmek için o ön elemanı bilerek kaşımak üzere değildim, ancak HERO10’u birkaç hafta boyunca ormanda çok fazla cızırtılı şeyle kullandıktan ve sırt çantamın dolgusuz dış cebine fazla dikkat etmeden yükledikten sonra, yapmadım. Lens kapağında herhangi bir derinlik veya önemde herhangi bir çizik oluştuğu görüldü. Bugün paketinden çıkardığım günkü kadar güzel görünüyor.

Kameranın alt kısmındaki katlanabilir, iki uçlu montaj her zaman olduğu gibi, bu da hemen hemen önceki tüm GoPro montaj aksesuarlarının uyumlu olması gerektiği anlamına geliyor. Ortaya çıktığını görebildiğim tek sorun, onunla kullanmayı umduğunuz belirli bir aksesuarın, HERO9 öncesi daha küçük form faktörüne bağlı olup olmadığıdır.

gopro hero10 black mount 800x534 1

Biraz ileri atlayarak, kullanılabilirlikteki geri kalan değişiklikleri açıklamak için HERO10’un içinde yeni bir gelişme ortaya koymam gerekiyor. Bu kamera ile GoPro, GP2 işlemcisini tanıttı. Önceki GP1 işlemcisi, 2017’deki HERO6 Black’ten bu yana GoPros’ta mevcuttu, bu nedenle burada entegrasyon çok önemli. Bunun kullanılabilirlik için masaya getirdiği şey, daha akıcı canlı önizlemeler için ön LCD ekranda daha yüksek kare hızları, daha hızlı önyükleme süreleri ve kişisel favorim: daha duyarlı bir dokunmatik arayüz.

HERO9’da bile, dokunmatik kontrolleri kullanmak, her yerde olduğu için bazen saç dökülmesine neden olabilir. Bazen gerçekten işe yarar ve diğer zamanlarda sadece bir aptal olup olmadığımı sorgulamama neden olur. Esasen, yavaş ve abartılı bir şekilde tekrar tekrar denemediğim sürece, musluklarımı veya tokatlamalarımı tanımamak onun eski hali olurdu. Dokunmatik eldivenler giyerken, HERO9’un benimle hiçbir ilgisi olmazdı.

Bu, HERO10 ile her açıdan fark edilir şekilde değişti. Henüz bir kontrol veya kaydırma hareketiyle uğraşmadım ve eldivenlerle test etmek çıplak parmaklarım kadar iyi çalışıyor. Bu, GoPro’yu çıkarırken ve bir çekim için ayarlamaya çalışırken her zaman en büyük şikayetim olmuştur ve düzeltilmiş gibi göründüğünü bildirmekten mutluluk duyuyorum.

gopro hero10 black sample 2 600x800 1

Video kalitesi

Çalışabilirlik iyileştirmelerine ek olarak, yeni GP2 işlemci, kart genelinde maksimum kare hızlarını iki katına çıkararak video kayıt yeteneklerinde büyük iyileştirmeler yapıyor. HERO9’un 30p’de 5.3K yaptığı yerde, HERO10 bunu 60p’de yapabilir. Aynı şekilde, 4K 60p’den 4K 120p’ye ve 2.7K 120p’den 2.7K 240p’ye iki katına çıkar. Açıkçası, bu yeni işlemci, bu daha yüksek kare hızlarını isteyenler için birçok yeni potansiyel sunuyor.

HERO10 ayrıca yeni bir “3D gürültü azaltma” algoritması sunar. Testlerden, ISO 100 ve 800 arasında, görüntü kalitesinin 1 / 2.3 inçlik bir sensör için harika göründüğü ve harika göründüğü görülüyor. ISO 1600, gürültü ve ayrıntı açısından görüntü kalitesine ilk büyük darbesini aldığı için onu zorlamayı bırakacağım yerle ilgili. ISO 3,200’e göre, görüntü benim beğenime göre fazla “duygusal” hale geliyor ve 6.400’lük ISO sınırında, ikonik Sasquatch görüntüleri çekmiyorsanız, temelde kullanılamaz olduğunu düşünürdüm.

Yeni GoPro’daki HyperSmooth 4.0, şirketin elektronik görüntü sabitlemenin en son sürümüdür. Gördüğüm kadarıyla, kamerayı elde tutarken ve statik çekimler için sabit dururken ve hatta etrafta gezinirken gerçekten iyi çalışıyor. Koşma gibi gerçek aktif hareketler için de gerçekten iyidir. Bununla birlikte, daha “sinematik” görünen bir şey yakalamak için yavaşça ilerlemenin arası, umduğum kadar istikrarlı değil.

Yeni GoPro’larla ilgili en sevdiğim yönlerden biri, kamera içi ufuk tesviyesidir. GoPro HERO9’da daha önce 27 dereceye kadar yana doğru eğilebiliyordum ve sahne yine de mükemmel bir seviyede görünecekti. Bu, özellikle hızlı bir tripod veya monte edilmiş bir çekim kurmak ve her seferinde hassas seviyelendirme ile uğraşmak zorunda kalmamak için harikadır. Şimdi, HERO10 45 dereceye kadar eğime izin verir ve izleyici bundan daha akıllı olamaz.

Aşağıdaki videoda 45 dereceyi geçtiğim noktayı görebilir ve sahne arkasında gerçekte ne tür bir eğim olduğunu anlayabilirsiniz. Unutmayın, görüntü gerçek yönü göstermek için dönmeye başladığında, kamerayla sıfırdan 45 dereceye hızlı bir hareket yapan ben değilim. Sınırı aşmadan önce 44 derece sallanıyordum ve o zaman video herhangi bir değişiklik gösteriyor. Bu özellikten çok etkilendim.

Görüntü kalitesi

Bu kamera aynı zamanda RAW dosya çıkışı da dahil olmak üzere 23 megapiksel fotoğraflar çekebilir. Bundan yararlanmanız gerekip gerekmediği, kullanım durumunuza bağlıdır. Görüntüler açıkça bir GoPro veya akıllı telefondan çıkmış gibi görünüyor – orada hiçbir sihir olmuyor. Ancak, çoğu zaman bu yeterince iyi. GoPro ile, suya yakın herhangi bir yer veya daha tehlikeli durumlar gibi özel durumlar için telefonumdan ziyade onu kullanmaya daha istekli olurdum, aksi takdirde, sonuçların çantamdan çıkarmaya zaman ayırmaya değer olduğunu görmüyorum. iPhone için cebime uzandım.

gopro hero10 black raw dynamic range 800x600 1
Kameradan alınan RAW görüntü dosyaları, gölge kurtarma konusunda biraz hoşgörülüdür.

HERO10’un bir dizi sanal lens seçeneği var, ancak testlerime göre, fotoğrafçılık için doğal geniş lense bağlı kalmak en iyi sonuçları verecek gibi görünüyor. Aşağıda gösterildiği gibi, aynı sahnede kullanılan dar seçenek tamamen ayrıntıdan yoksundur.

gopro hero10 black sample wide lens 800x600 1
Geniş lens ayarını kullanarak GoPro HERO10 fotoğrafı.
gopro hero10 black sample narrow lens 800x600 1
Dar lens ayarını kullanarak GoPro HERO10 fotoğrafı.

Önem Yenilemesi

Yeni GP2 işlemcisinin piyasaya sürülmesiyle GoPro, yeni bir yenileme olarak görmezden gelinmesi zor yeni bir kamera yaptı. HERO10’un 60p’de 5,3K ve 120p’de 4K video kaydetme özelliği onu öne çıkarıyor. Ek olarak, geliştirilmiş dokunmatik arayüz ve kamera içi seviyelendirme, sahadayken çalışmayı çok daha kolay hale getiriyor. Dezavantajı, fotoğrafların çoğumuzun zaten taşıdığı akıllı telefondan çok farklı görünmediği hareketsiz görüntü kalitesidir. Yine, kapak tarafında, GoPro, telefonumun takılı kalmasına veya bir şeylere bağlı olmasına güvenmeyeceğim şekillerde kurulabilir. Sadece kalitenin daha iyi olmasını isterdim.

Alternatifler Var mı?

Yeni HERO10’a birkaç alternatif var. Birincisi, her zaman önceki modeli alma ve yüz dolar tasarruf etme seçeneği vardır . GoPro her yıl yeni sürümler yayınlar ve şirketin son ürüne koyduğu tüm pazarlama yutturmacaları, yapılabilecek yeni karşılaştırmalara rağmen genellikle devam edecek. Bu yıl performans farkı, HERO10’un yeni işlemcisi sayesinde önceki yıllarda olduğundan çok daha fazla.

Bir sonraki alternatif DJI Osmo Action olacaktır , ancak Adorama gibi perakendeciler artık onu stoklamıyor ve Amazon artık kendisini satmıyor. Bu, beklemeye değer bir yenilenmenin eşiğinde olduğumuzun işareti olabilir. Bu aksiyon kamerası 2019’un ortalarında çıktı ve çift ekran, 4K 60p video kaydı, elektronik görüntü sabitleme ve su geçirmez bir tasarıma sahip.

gopro hero10 black sample 3 800x600 1

Satın Almalısınız?

Evet. İle GoPro HERO10 Siyah , şirket zaten etkileyici olan özellikleri geliştirmeye devam etmektedir. Bu sürüm, video performansını etkin bir şekilde ikiye katlar ve önceki nesillere göre yanıt verme hızında gözle görülür değişiklikler yapar.


Yoluyla
Ryan Mense
Kaynak
PetaPixel
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu