Kılavuzlar

NFT Sanat Nedir ve Nasıl Katılırım?

Manşetlerde NFT’lerden bahsedildiğinde, genellikle blockchain bilgisine sahip olanlar için karmaşık kripto jargonu ile birlikte gelir. Henüz döngüde olmayan biri için oldukça göz korkutucu olabilir. 

Bu noktada şunu merak ediyorsanız: NFT nedir? Kripto sanatı nedir? O halde bu başlangıç ​​kılavuzu tam size göre.

Temel bilgilerle başlayalım. 

NFT Sanat Nedir ve Nasıl Katılırım?
NFT nedir ve koleksiyoncular neden bunun için milyonlar ödemeye isteklidir? Kredi: iStock

NFT nedir?

NFT, Fungible Olmayan Token anlamına gelir. Bunun ne anlama geldiğine daha yakından bakalım:

  1. Fungible Olmayan: NFT’ler olarak da bilinen Fungible Olmayan Jetonlar, varlıkların dijital temsilleridir. Tıpkı Bitcoin veya Ether gibi, blok zinciri adı verilen bir dijital defterde saklanırlar. Değiştirilemez, değiştirilemez anlamına gelir. Diğer farklı Fiat veya cryptocurrencies bir NFT bir ile takas edilemez. Örneğin, bir dolar diğer dolarlarla aynıdır. Kripto cüzdanınızdaki bir Bitcoin, dünyadaki herhangi bir Bitcoin ile aynıdır. Bunun aksine, her NFT benzersizdir ve değiştirilemez. Tıpkı senin evin gibi, dünyada sadece bir tane var.
  2. Bölünemez: Her NFT bir bütün olarak bulunur ve fiat ve kripto para birimlerinin aksine daha küçük değerlere bölünemez. NFT’ler fotoğrafları, videoları, sesleri, memleri, diğer dijital dosya türlerini ve hatta fiziksel öğeleri temsil etmek için kullanılabilir .
  3. Yok Edilemez: Her NFT, blok zincirine kaydedildiği için yok edilemez, kaldırılamaz veya kopyalanamaz.
  4. Doğrulanabilir: Blok zinciri teknolojisinin kullanılması, NFT’lerin tarihsel sahipliğinin orijinal yaratıcıya kadar izlenebileceği anlamına gelir. Böylece, NFT’ler harici bir üçüncü tarafa ihtiyaç duymadan doğrulanabilir. Mülkiyet izlenebilir, doğrulanabilir ve erişilebilir olduğundan, özgünlük ve kıtlık kolayca kanıtlanabilir.

Bu özellikler NFT’leri yükseltir ve oyun, müzik dosyaları ve dijital sanat gibi dijital olarak depolanabilen hemen hemen her şey için kullanılmalarını sağlar. Kings of Leon, NFT olarak albüm çıkaran ilk grup oldu. “Kendini Gördüğünde” 2 Milyon Doların üzerinde satış getiren büyük bir başarıydı. Bu arada, Kanadalı müzisyen Grimes, NFT olarak 6 Milyon Dolar değerinde dijital sanat sattı. Portekiz gibi. The Man, Shawn Mendes ve Linkin Park’tan Mike Shinoda da parçalarını NFT olarak sattı.

Kavram Kanıtı Olarak Kripto Sanatı

Kripto vızıltısı, Beeple’ın bir grup eseri 3,5 Milyon Dolara satmasıyla Aralık ayında başladı. O zamandan beri, NFT endüstrisi asla geriye bakmadı. Crypto Art, NFT patlamasına öncülük etmeye devam etti. Şimdi bile, kaydedilen en yüksek NFT satışı, tarihi bir 69.3 Milyon Dolar karşılığında Beeple’ın “Gündelik: İlk 5000 Gün” başlıklı dijital sanatı içindir. 

NFT Sanat Nedir ve Nasıl Katılırım?
Beeple’s Everydays: The First 5000 Days Credit: Christie’s

NFT’lerden önce, dijital sanat sadece bir nişti ve sosyal medyada bir avuç takipçisi vardı. Dijital sanatçıların gelecek yıllarda işlerinden elde ettikleri gelirle geçinebilecekleri fikri akla bile gelmezdi. Güzel sanatlar dünyası şimdiye kadar dijital sanatı ve sanatçıları küçümsedi. 

Ancak, dijital sanatın NFT sahnesine girişiyle dinamikler tersine döndü. Güzel sanatlar müzayede evleri bile, Christie’s ve Sotheby’s, NFT Art’ın değerini kabul etti. Beklenmedik bir şekilde, sadece kapılarını açmadılar; üzerlerine tekme attılar. Her iki müzayede evi de düzenli NFT sergileri düzenliyor ve şimdi blockchain dışı sanat için kripto para birimlerini bile kabul ediyor.

18 yaşındaki dijital sanatçı FEWOCiOUS, 2,1 Milyon Dolarlık inanılmaz bir Satışla Christie’nin en genç özellikli sanatçısı oldu .

NFT Sanat Nedir ve Nasıl Katılırım?
Digital Artist FEWOCiOUS, NFT’lerin ne olduğunu anlarsanız, potansiyel olarak hayatınızı değiştirebileceklerini kanıtlıyor. Kredi: Twitter @fewocious

Artık NFT’ler hakkında temel bir anlayışa sahip olduğumuza göre, NFT sahibi olmanın ne anlama geldiğine geçelim.

Bir NFT satın aldığımda ne elde ederim?

İşte burası zorlaşıyor. Geleneksel sanatı satın aldığınızda, tabloyu eve getirir ve duvarlarınıza asarsınız. Ancak kripto sanatı o kadar doğrusal değil.

Teknik olarak, hiçbir şey insanları dijital sanatı kopyalamaktan alıkoyamaz. Beeple’ın 69.3 Milyon Dolar değerindeki dijital sanatı bir istisna değildir. Öyleyse durum buysa, bir NFT satın almanın anlamı nedir?

NFT Sanat Nedir ve Nasıl Katılırım?
NFT’ler mutlak, izlenebilir ve doğrulanabilir sahipliği temsil eder. Kredi: Orta

NFT’ler, token sahiplerine işin sahipliğini vermek için tasarlanmıştır. Örneğin, herkes bir Mona Lisa baskısı satın alabilir, ancak orijinali Louvre’daki kurşun geçirmez camın arkasında kalacak . Dijital sanat kopyalanabilir, paylaşılabilir ve hatta yeniden basılabilir, ancak orijinaline yalnızca bir kişi sahip olabilir. 

NFT işlemleri blok zincirine kaydedilir ve onlara seçkin bir kaynak sağlar. Dijital çalışmanın ilerlemesini engelleyen temel sorunu çözer: Orijinallik.  NFt’ler doğrulanabilir ve izlenebilir olduğundan, alıcılar milyon dolarlık fiyat etiketlerini ödeme konusunda bir güven duygusuna sahiptir.

NFT’ler, oyun içi varlıkların faydasını değiştirerek oyun endüstrisini de bozuyor. Örneğin, bir oyuncu geleneksel bir oyunda yeni bir silah satın aldığında, tek faydası oyunun ekosistemindeki oynanışı geliştirmektir. Bununla birlikte, NFT’leri kullanan bir blok zinciri oyununda, aynı silah, oyun içi satın alma işlemini para veya diğer dijital varlıklarla değiştirilebilen devredilebilir bir varlığa dönüştürecek şekilde belirtilebilir. NFT’ler oyunlar için oyna-kazan modelini kullanıyor. Aslında, Filipinler gibi gelişmekte olan ülkelerde, oyna-kazan oyunu Axie Infinity’den elde edilen kazanımlar, masaya yiyecek koymaya yetecek kadar büyüktür.

Tüm bunlar sanatçılar ve koleksiyonerler için ne anlama geliyor?

Çok fazla.

Öncelikle, NFT’ler, sanatçıların dijital sanat, müzik, meme veya video olsun, çalışmalarını tokenleştirmelerine izin verir. NFT’ler, içerik oluşturucuların işlerinden kazanma şeklini değiştirdi. Daha önce sanatçılar, çalışmalarını dağıtmak için aracılara güveniyorlardı. Örneğin, bir sanatçı satışların bir kısmını kazanmadan önce bir plak şirketinin şarkıyı üretmesi gerekir. Benzer şekilde, Youtube gibi platformlar içerik barındırır ve içerik oluşturuculara ödeme yapar. Tüm bu hizmetler sanatçının kazancının bir kısmını alır.

NFT’ler ile sanatçılar kendi dağıtım kanalları haline gelir. Ayrıca, NFT Satışlarının tüm parasal avantajlarından yararlanırlar. 

Denklemin diğer tarafı, NFT’leri koruyan ve satın alan koleksiyonculardır. NFT’ler diğer spekülatif varlıklar gibi çalışır: Koleksiyoncular, değerlerinin artacağı ve kâr için satabilecekleri umuduyla bunları satın alır.

NFT’lere ilk aşık olanlar, yıllardır kripto para birimlerine yatırım yapan erken benimseyenlerdir. Şimdi onların holdingleri milyonlarca değere ulaştı. Doğal olarak NFT projeleri kitlesel pazarı hedefleyerek bu kalıptan kurtulmaya çalışıyor. 

Dünya nüfusunun %80’i sporseverdir. Bu nedenle spor, ana akımın benimsenmesini sağlamak için mükemmel bir araçtır. NBA Top Shot, taraftarlara NFT olarak “an” olarak adlandırılan NBA oyuncularının dijital olaylarını teklif etme, satın alma ve satma platformu vererek bu sorumluluğu üstlendi. Proje, dijital ticaret kartlarından ilham alıyor, ancak fiziksel bir öğe almak yerine, çevrimiçi bir cüzdanda tutabileceğiniz bir NFT şeklinde dijital bir koleksiyon elde ediyorsunuz. NBA Top Shot, bir milyon kullanıcıyı geçerek NFT’lerin en başarılı ana akım kullanım örneği haline getirdi.

NFT Sanat Nedir ve Nasıl Katılırım?
NBA Top Shot, kullanıcıların tıpkı bir takas kartı gibi “an” olarak adlandırılan basketbol anlarını satın alıp takas edebilecekleri bir platformdur. Kredi: NBA Top Shot

Kripto Sanat Sahnesi

NFT’ler, kökenini Kevin McCoy ve Anil Dash’in 2014 deneyine kadar takip ediyor. O zaman, bir dijital sanat eserini temsil etmek için deneysel bir kripto jetonu yaratmak istediler. Ne yazık ki, “para kazandıran grafik” projeleri uçmadı. 

NFT’ler 2017’de Matt Hall ve John Watkinson’ın yeni Koleksiyon Ürünleri ile ikinci bir şansa sahip oldular. CryptoPunks adlı küçük pikselli punk-rock görünümlü yaratıkların kafalarını içeren bir dizi tahsil edilebilir karakter yarattılar. Tıpkı Crypto gibi, arz 10.000 Punk’ta sınırlıydı. 9.000 sattılar ve 1.000’i kendilerine ayırdılar.

NFT Sanat Nedir ve Nasıl Katılırım?
OG Collectibles: CryptoPunks hakkında konuşmadan NFT’nin ne olduğunu cevaplayamayız.

Proje haftalar sonra Mashable web sitesinin CryptoPunks’ın “dijital sanat hakkındaki düşüncelerimizi değiştirebileceğini” ilan etmesine kadar pek ses getirmedi. 24 saat içinde tüm Punk’lar yeni sahiplerine kavuşuyor. O zamandan beri, koleksiyoncular NFT’lerini ikincil piyasada aktif olarak takas ettikçe Punk’ların değeri artmaya devam etti. Yakın zamanda CryptoPunk 7523, diğer ismiyle “Covid Alien” 11.75 Milyon Dolara satıldı. CryptoPunk’ın başarısı üzerine inşa edilen Dapper Labs, o yıl içinde CryptoKitties’i başlattı. 

CryptoPunks ve CryptoKitties’in erken başarısı, John Crain’e SuperRare yaratması için ilham verdi. Konsepti genellikle McCoy’unkiyle aynıydı. NFT’lerin tamamen yeni bir pazara yol açabileceğini parlak bir şekilde çıkardı. Ancak eksik olan bağlantı, doğru sanatçıları işe almaktır. Crain, bu girişimin, çok az veya sıfır paraya sahip niş pazardaki dijital sanatçıların biraz para kazanmasını sağlayabileceğini umuyordu. 

Kripto sanatının dijital sanatçılar için gidilecek yol olduğunu düşündü çünkü tarihsel olarak galeriler satışların yaklaşık %50’sini alıyor. SuperRare’ı sadece %15 Komisyon alarak buna saldıracak şekilde konumlandırdı. Ancak asıl yeniliği , NFT’lerinin kodunu nasıl yazdığıdır, böylece bir mal sahibi işlerini her sattığında sanatçılar otomatik olarak satış fiyatının yüzde 10’unu alır. Bugüne kadar, NFT Platformları hala kalıcı telif hakkı kavramını uyguluyor. 

NFT Sanat Nedir ve Nasıl Katılırım?
İşte ilk NFT Marketplace Credit’in ilk arayüzü: SuperRare

2019 yılında kripto piyasası ısınmaya başladı. 2020 yılına gelindiğinde fiyatlar yükseliyordu. Dijital sanatçılar, 2021’in astronomik fiyatların yılı olacağını bilmeden bu noktada zaten seviniyorlardı.

Heyecan verici projeler ve platformların yanı sıra, kripto boğa koşusu NFT’lere ekstra bir destek verdi. Bitcoin, Ethereum ve çoğu altcoin tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaştığında, NFT’ler de öyle. 

NFT Projeleri

A-Game’lerini NFT alanına getiren spor franchise’larından bahsetmeden önde gelen NFT projelerini bitiremeyiz. Topluluk karantina yönergeleri, canlı spor etkinlikleri düzenlemeyi yasaklar, bu nedenle takımlar, NFT’leri özel hayran deneyimleriyle eşleştirerek hayranlarıyla etkileyici bir şekilde etkileşim kurmak için NFT’lere yöneldi. 

Major League Baseball, Major League Soccer ve Ulusal Hokey Ligi, oyuncularına ve varlıklarına göre NFT’leri serbest bırakmak için ilgili lisans anlaşmalarına girdiler. Tenis yıldızı Andy Murray, ikonik Wimbledon Win’e dayanan bir dizi NFT’yi açık artırmaya çıkardı. Golden State Warrior, koleksiyonlarını özel Warrior-For-A-Day canlı deneyimleriyle eşleştirdi.  

Fantezi futbol ligi Sorare, Fransa , Almanya , Belçika ve Brezilya Milli Takımlarına geçmeden önce 140’tan fazla büyük kulüp ve lige başarıyla imza attı . Dijital at yarışı platformu Zed Run hızla büyüyor. Oyunun kancası, oyuncuların dijital at NFT’lerini yarışarak veya yetiştirerek para kazanabilmeleridir.

NFT Sanat Nedir ve Nasıl Katılırım?
Sorare, oyuncuların dijital NFT oyuncu kartlarıyla sanal bir takımı satın aldığı, sattığı, takas ettiği ve yönettiği bir fantezi futbol oyunudur. Kredi: Sorare

Hükümetler bile, değiştirilemez tokenlerin faydasını kabul ediyor. Mısır Gümrük Makamları, nakliye belgelerini izlemek için NFT tabanlı bir çözüm kullanıyor. Bu arada San Marino Cumhuriyeti, Covid-19 aşı sertifikalarını NFT olarak izliyor ve yayınlıyor.

Metaverse’e dokunmadan NFT’lerin faydası hakkındaki tartışmayı bitiremeyiz. Metaverse, kullanıcıların NFT avatarları aracılığıyla etkileşime girdiği sanal bir dünyadır. Örneğin Decentraland, kullanıcıların oyun oynayabileceği, keşfedebileceği ve oyunlar ve etkinliklerle etkileşime geçebileceği sanal bir dünyadır. Oyun deneyimi, kullanıcıların kendi ortamlarını, pazar yerlerini ve uygulamalarını kurdukları arazi NFT’lerinin satın alınmasıyla başlar. Kısacası, NFT’ler, kullanıcıların Metaverse’de dijital ürünler satın almasını ve toplamasını mümkün kılar.

Takas Edilemez Jetonların Geleceği

Q1, 2 Milyarın üzerinde NFT Satışı ile sona erdi. Nonfungible’dan alınan rakamlara göre, toplam satışlar 9 Mayıs’ta yedi günlük 176 milyon $’lık zirveden 15 Haziran’da sadece 8.7 milyon $’a düştü. Bu, rakamlarda büyük bir geri dönüş olduğu ve 2021’de başladığımız yere geri döndüğümüz anlamına geliyor. 

Buna rağmen, token sahipleri piyasadaki ani değişim konusunda şaşırtıcı derecede sakin görünüyorlar. Herhangi bir trenddeki hızlı artışın geçici olduğunu anlıyor gibiler. 

Rakamlar düşmüş olabilir ama NFT Projeleri ve Platformları ilerliyor. Mintable , Mark Küba destekli NFT Marketplace, A Serisi Turunu 13 Milyon Dolarlık yeni fonla sonlandırdı. Bunu açıkladıkları gün, Animoca Brands , 138.88 milyon dolarlık bir sermaye artırımı gerçekleştirdiklerini ve kendilerini 1 Milyar dolarlık bir şirket haline getirdiklerini açıkladı. Bu arada, Rarible NFT Marketplace, kendi finansman turunda 14.2 Milyon Dolar topladı. 

Yatırımcılar hala NFT Projelerine para akıttıkları için, CryptoArt’ın diğer NFT uygulamalarıyla birlikte büyümeye ve gelişmeye devam edeceğini tahmin edebiliriz. NFT’ler, kitlesel benimseme yolunda endüstrileri bozmaya devam edecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.