Kılavuzlar

Yemek Fotoğrafçılığı : Eksiksiz Bir Kılavuz

Yemek fotoğrafçılığı, başlangıç için en kolay fotoğrafçılık disiplinlerinden biridir. Yemeği istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz. Çekimin ortasında kaçmaz ve yorulmaz. Aynı zamanda nispeten kapsayıcıdır ve uygulaması kolaydır.

Yemek fotoğrafçılığının erişilebilirliğinin yanı sıra birçok farklı işletme için de geçerlidir. Restoranların web ve sosyal medya görsellerine ihtiyacı var. Gıda Ambalajlı Tüketim Ürünleri ürünleri, ürün fotoğraflarına ve sosyal medya fotoğraflarına ihtiyaç duyar. Her teslimat hizmeti yemek fotoğrafçılığı ister. Ek olarak, gıda odaklı birçok yayın var. Yemek fotoğrafçılığı işi bulmak mutlaka garanti değildir, ancak ayağınızı kapıya sokmak için pek çok fırsat vardır.

Bu yazıda, kompozisyondan teçhizata ve nişin iş tarafına kadar yemek fotoğrafçılığının temellerini ele alacağız.

Gıda için Kompozisyon Temelleri

Fotoğrafçılığın temelleri konusunda rahat olduğunuzda, yemek fotoğrafçılığı kompozisyonları üzerinde çalışma zamanı. Tek bir öğeye odaklanan küçültülmüş minimal görüntülerden birden çok tabak, çok sayıda dekor ve doku içeren maksimalist görüntülere kadar pek çok farklı yaklaşım vardır.

İdeal olarak, zamanla farklı bir stil geliştireceksiniz, ancak esnek olmak ve birkaç farklı stilde çekim yapabilmek de iyidir. Başlarken, birçok farklı türde projeye evet diyebilirsiniz, ancak fotoğraf portföyünüzde sergilemek için en çok keyif aldığınız türden işleri seçerek seçin.

45 Derece Açılı Görüntüler

Kompozisyon pratiğinize 45 derecelik açılı görüntülerle başlayın. Bu açı her yerde bulunur çünkü son derece esnektir ve hemen hemen her tabakta çalışır. Kaseler, katmanlı şeyler ve çok sayıda küçük öğe içeren kaliteli yemek tabakları, 45 derecelik bir açıyla fotoğraflandığında iyi görünür.

Ek olarak, ayrıntıları kaybetme konusunda endişelenmenize gerek yok. Bu aynı zamanda kompozisyon pratiğinize başlamak için iyi bir nokta çünkü tek bir tabakla başlayabilirsiniz ve ardından çerçevenin ana odağını değiştirmeden ek aksesuarlar veya tabaklarla çerçevenizi oluşturabilirsiniz.

Bir tripodunuz varsa, farklı alan derinliklerinde görüntü hissinin nasıl değiştiğini görmek için ayrıca diyafram açıklığınızla oynayabilirsiniz. 45 derecelik açılı çekimler bağışlayıcıdır, birçok farklı türde tabakla çalışır ve size kompozisyon temelleri ile fotoğrafçılık temellerini uygulamak için ek fırsatlar sunar.

Yemek Fotoğrafçılığı : Eksiksiz Bir Kılavuz

Tepegöz Yemek Fotoğrafçılığı

Yemek fotoğrafçılığı sosyal medyada oldukça popüler ve yukarıdan aşağıya tablo manzaraları Instagram’da gerçekten çoğaldı. Bu çekimler 45 derecelik görüntülerden çok daha zor değil ama biraz daha özen gerektiriyor.

Kameranızın tezgahınıza mükemmel şekilde paralel olduğundan emin olmanız gerekir. Bu, küçük bir akıllı telefonla nispeten kolaydır, ancak özellikle daha büyük bir düzenin fotoğrafını çekiyorsanız, kamera gövdesi ve lenslerle biraz daha zorlaşır.

50 mm lens kullanmak da en iyisidir. Daha geniş lenslerle, çerçevenin kenarları gergin görünecektir. Daha geniş bir lens kullanabilir ve her görüntüyü kırptığınızdan emin olabilirsiniz, ancak bu ek bir işlem sonrası adımdır. Uzun bir çekim yapıyorsanız, düzenleme süresinden tasarruf etmek için hareket halindeyken ideal çekiminize olabildiğince yaklaşmanız daha iyidir.

Yemek Fotografciligi Eksiksiz Bir Kilavuz 002

Düz Yemek Fotoğrafları

Son olarak, düz görüntüler var. Bunlar, buhar veya proses çekimleri için iyi çalışır. Kurulumu 45 derecelik bir fotoğraftan daha zor olmasa da, işlem bitini yakalamak genellikle ek bir zorluktur.

Örneğin, buharı yakalamak için koyu bir arka plana ve iyi bir yan ışığa ihtiyacınız olacak. Unlu veya pudra şekerli fotoğraflar için enstantane hızınıza dikkat ettiğinizden emin olmanız gerekir. Tüm bu açılar ve kompozisyonlarla başlamak gerçekten çok kolay ve fotoğrafçı olarak ilerledikçe kendi tarzınızı anlayacaksınız.

Yemek Fotografciligi Eksiksiz Bir Kilavuz 003

Yemek Fotoğraflarınızı Aydınlatmak

Yiyecek fotoğraflarına ışık tutmanın yaygın bir yolu, büyük bir ışık kaynağının yan tarafta ve biraz yüksek bir açıyla kullanılmasıdır.

Bunu başarmanın en kolay yolu, büyük bir pencere veya iyi aydınlatılmış bir alan bularak doğal ışıktır. Çok fazla kontrast ve sert gölgeler oluşturabileceğinden doğrudan güneş ışığından kaçının.

Yemek Fotografciligi Eksiksiz Bir Kilavuz 004
Doğal ışık için büyük bir pencere kullanmak, yemek fotoğrafçılığı yapmanın yaygın bir yoludur.

Işık çok sertse veya gölgeler çok siyahsa, bir reflektör kullanabilirsiniz – ticari bir ürün veya hatta bir poster panosu veya yazıcı kağıdı kadar basit bir şey – yiyeceklere karşıdan biraz ışık yansıtmak için Birincil ışık kaynağının yanında. Gölgeleri ve vurguları düzgün bir şekilde kontrol etmek, çok daha güçlü bir fotoğrafla sonuçlanacaktır.

Yumuşak, dağınık aydınlatma genellikle hedeftir, bu nedenle flaş kullanıyorsanız, ışığı büyük bir softbox gibi bir değiştiriciyle dağıtmak iyi bir fikirdir.

Yemek Fotografciligi Eksiksiz Bir Kilavuz 005
Yapay aydınlatma ile yemek fotoğrafı çekerken, büyük bir softbox kullanmak hoş bir yumuşak aydınlatma sağlayabilir.

Yemek Fotoğrafçılığı İçin İhtiyacınız Olan Teçhizat

Yemek fotoğrafçılığının başlamak için harika bir alan olmasının bir başka nedeni de, başlangıçta çok büyük bir fotoğraf ekipmanı cephaneliğine ihtiyacınız olmamasıdır. İlk başladığımda, neredeyse her çekimde kullandığım bir kamera gövdem ve 35 mm lensim vardı. Bu donanım kombinasyonu, ilk yılımdaki neredeyse tüm çekimlerim için mükemmel bir şekilde yeterliydi. Birkaç kez ek bir şeye ihtiyaç duyduğumda, ya fotoğrafçı arkadaşlarımdan ekipman ödünç aldım (fotoğrafçı arkadaşlardan oluşan bir topluluğa sahip olmanın birçok nedeninden biri) ya da ekipman kiraladım.

Başlarken, çekimlerimin çoğu restoran incelemeleri yapan bir yayın içindi. Çekimler genellikle en fazla bir veya iki saat ve genellikle restoran açılmadan önce öğleden sonra yapılırdı. Çoğunlukla, doğal ışığa güvenebildim. Sonunda, müşteri listemi oluşturdukça ve daha karmaşık çekim kurulumlarıyla karşılaştıkça, teçhizatımı oluşturmaya başladım.

Yemek Fotografciligi Eksiksiz Bir Kilavuz 006

Fotoğrafçılık kariyerinizin zayıf başlangıç ​​aşamalarında fazla harcama yapmamak için dişli yatırımlarını işinizin büyümesiyle dengelemek önemlidir. Profesyonel bir yemek fotoğrafçısı olacaksanız, bir kamera gövdesi ve iyi bir lens şarttır. Ancak buradan, ek lens satın almaktan aydınlatma ekipmanı almaya kadar izleyebileceğiniz bir dizi yol vardır. Şahsen, böyle bir satın alma işlemini sürdürmek için yeterli işim olduğunu hissettiğimde daha güzel bir tripod aldım. Sonra herhangi bir aydınlatma ekipmanı almak yerine bir reflektör aldım.

Bir veya iki yıl yemek fotoğrafçısı olarak çalıştıktan sonra, müşteri listeniz büyüdükçe ve çekim yelpazeniz genişledikçe muhtemelen ek donanım yatırımları yapmaya hazır olacaksınız. Pişmanlık duymadan vites kararları vermek için bulduğum bir yöntem, başlangıçta ekipman kiralamaktı. Belirli bir ekipmanı üç defadan fazla kiralarsam, onu satın alınacak ekipman listesine ekledim.

Her yıl ne satın alacağımı planladım. Bu süreç, ekipman alımlarıma hız kazandırdı ve her satın alımda mutlu ve rahat olmamı sağladı. Profesyonel bir tam çerçeve fotoğraf makinesi ve yüksek kaliteli lensler, fotoğrafınızın genel kalitesinde bir fark yaratır, ancak aynı anda çok sayıda donanıma yatırım yapmak, beceri düzeyinizi hızlı bir şekilde artırmaz. Donanımınızdan maksimum fayda sağlamanın en iyi yolu zaman ve pratiktir. Her bir ekipman parçasını tanımak için zaman ayırın.

Profesyonel bir kamera gövdesi, sabit lens, tripod ve reflektör beni ilk birkaç yıl boyunca taşıdı. Ondan sonra ek lensler, aydınlatma ekipmanları, stüdyo ekipmanları, arka planlar ve bazı aksesuarlar satın aldım. Donanım kararlarınızın çoğu işinize göre şekillenecek, bu yüzden sabırlı olun. İlk başta yavaş gelebilir, ancak birkaç yıl sonra harika bir formda olacaksınız.

Yiyecek Şekillendirme İpuçları ve Püf Noktaları

Gerçek yiyeceklerin orijinal fotoğraflarını oldukları gibi çekmenin yanı sıra, daha kolay ve/veya daha iyi fotoğraflar elde etmek için yemek fotoğrafçılığı dünyasında kullanılan bazı yaygın hileler vardır:

 • Kızartma sıvısı, gerçek pişirme olmadan kavrulmuş gibi görünmesi için çiğ kümes hayvanlarına uygulanabilir.
 • Mukavva, hamburger ve tatlı gibi çeşitli yiyecek katmanlarını ayırarak hacim oluşturmak için ara parça olarak kullanılabilir.
 • Meyve ve sebzelere püskürtülen deodorant parlak bir görünüm sağlayabilir.
 • Bulaşık deterjanı, gazoz gibi gazlı içeceklerde daha uzun süre dayanan köpükler oluşturmak için kullanılır.
 • Krep gibi yiyeceklerin üzerine daha az emici olmaları için kumaş koruyucu püskürtülebilir.
 • Erimeyen bir alternatif olarak akrilik veya silikondan yapılmış sahte buz kullanılabilir.
 • Beyaz çok amaçlı tür olan tutkal , mısır gevreğini ıslak bir pisliğe dönüştürmeyen bir süt ikamesi olarak kullanılır.
 • Gliserin bir sprey şişesinde su ile karıştırılabilir ve cam eşyalara püskürtülebilir.
 • Patates püresi, erimeyen bir dondurma görünümünde olabilir.
 • Motor yağı, gerçek şurup gibi gofretler ve krepler tarafından emilmeyen bir şurup yerine kullanılabilir.
 • Garnitürlerin üstte yüzmesini sağlamak için ramekinler çorba yüzeyinin hemen altına yerleştirilebilir.
 • Tuz çalkalanarak bir bira haline getirilebilir ve daha sonra köpük başını eski haline getirmek için karıştırılabilir.
 • Tıraş kremi, eriyip gitmediği için krem ​​şanti yerine harika bir alternatiftir.
 • Ayakkabı cilası, et ve sebzelerdeki ızgara izlerini boyamak için kullanılabilir.
 • Tamponlar veya pamuk topları, ıslatıldığında ve mikrodalgada ısıtıldığında buhar oluşturmak için harika bir yol olabilir.
 • Kürdan, bir tabağın çeşitli kısımlarını yerine sabitlemek için kullanışlı bir araçtır.
 • Etlere parlak, sulu bir görünüm vermek için bitkisel yağ kullanılabilir.

Konumda veya Studio’da Çalışma

Pek çok yemek fotoğrafçısı, bir şekilde restoranlarla çalışarak işe başlar. Bu, başlamak için kolay bir yol olabilir çünkü dekora veya yemek stilistine gerek yoktur. Birkaç uyarı var.

Örneğin, restoran açılışları için yapılan fotoğraf çekimleri, genellikle daha geniş bir çekim listesine sahip oldukları ve aynı zamanda iç mekan ve personel görüntülerini de içerebildikleri için biraz daha yoğun olma eğilimindedir. Restoran yemek kitabı çekimleri, kapsamına bağlı olarak karmaşık bir hal alabilir – genellikle yayıncıları ve yön konusunda söz sahibi olabilecek diğer tarafları içerir.

İlk olarak, her biri kendi kimliğine, hedef kitlesine ve formalite düzeyine sahip 8 lokasyonlu bir restoran grubu için sosyal medya fotoğrafçılığı yapmaya başladım.

Konum Üzerinde Çalışmak

İster bir restoran, ister otel veya bir çeşit yemek salonu olsun, mekan fotoğrafçılığına başlamak harika! Birçok restoran, yiyeceklerini çekici bir şekilde sunmak için büyük özen ve çaba sarf eder. Tüm tarif araştırma ve geliştirme, tabak tedarik etme ve yemek pişirme çok büyük miktarda iş gerektiriyor ve bir fotoğrafçı olarak tüm bu çabalardan önemli ölçüde yararlanacaksınız.

Mekanda çekim yapmanın en zor yönlerinden ikisi, tüm paydaşlar için uygun bir zamanı koordine etmek ve fotoğraf çekimi sırasında ortaya çıkan bulaşıkları zamanlamaktır. Sadece bir yere gidip fotoğraf çekmeye yönelik bir gıda etkileyici yaklaşımı var, ancak yayınlar ve daha fazla resmi çekim için restoranla koordine etmek isteyeceksiniz.

Çoğu restoranın, her günü onlar için mümkün kılan uzun bir günlük yapılacaklar listesi ve süreçleri vardır. Fotoğraf çekimleri olması gereken tüm işlerin akışını bozar bu yüzden koordinasyon önemlidir. Deneyimlerime göre, Pazartesi veya Salı günleri gibi daha yavaş günler genellikle daha iyidir, ancak bazen bazı yerler daha yoğun bir gün geçirmek isteyebilir çünkü etrafta yardımcı olacak daha fazla personel olacaktır. Ayrıca, dahil olan herkes için genellikle yemek öncesi zamanın en uygun zaman olduğunu gördüm.

Yemek Fotografciligi Eksiksiz Bir Kilavuz 007

Bazı restoranların bir halkla ilişkiler şirketi veya kişisi olacak ve koordinasyonun çoğunu onlar yapacak. Nadiren, halkla ilişkiler uzmanı da fotoğraf çekimi sırasında hazır bulunacaktır ve bu, personelin ve dahil olan karar vericilerin ilişki dinamiklerini bildikleri için genellikle son derece yararlıdır. Halkla ilişkiler uzmanı yoksa, doğrudan restoranla iletişime geçmek isteyeceksiniz. Şefle, çekmeniz gereken tüm yemekleri hazırladıklarını ve programlanan zamanda hazır olacaklarını onaylayın.

Her şey koordine edildikten sonra, zorlaşabilecek ikinci şey yemek zamanlamasıdır. Sıklıkla, size ilerleme hızı sorulur. Genellikle her yemeğin arasında yaklaşık 5 dakika olacak şekilde yemeklerin birer birer çıkmasını severim. Bu bana her öğenin iyi bir tek görüntüsünü elde etmem için yeterli zaman veriyor, ancak farklı kombinasyonları fotoğraflamak için her şeyin yeterince iyi görünmesini sağlayacak kadar hızlı.

Birçok yiyeceğin en iyi şekilde görünecekleri bir zaman penceresi vardır. Bir çekim listesi varsa, sınırlı penceresi olan herhangi bir öğeyi çekimin sonuna doğru itmek en iyisidir. Örneğin donmuş tatlılar, bol soslu yiyecekler, eritilmiş peynirli şeyler hızlı bir şekilde fotoğraflanmalıdır. Birden fazla yemek içeren bir fotoğraf istiyorsanız, işleri doğru şekilde halletmek için restoranla birlikte çalışmalısınız.

Stüdyoda Çalışmak

Yerinde fotoğrafçılıktan stüdyo ortamına geçmek size çok daha fazla kontrol sağlar, ancak aynı zamanda birçok prodüksiyon komplikasyonunu da beraberinde getirir. Yemek fotoğrafçılığı için ideal olarak mutfağı olan bir stüdyo alanına veya en azından yiyecekleri yeniden ısıtmak veya hazırlamak için bir çeşit yeteneğe ihtiyacınız olacak. Bir stüdyo çekimi ayrıca, bir restoran alanının sahip olduğu her şeyden yararlanmaya kıyasla çok daha fazla yaratıcı yön gerektirecektir. Tüm tabaklar, çatal bıçak takımı ve cam eşyalar tedarik edilmelidir. Birinin her yemeği pişirmesi ve hazırlaması gerekecek.

Yemek Fotografciligi Eksiksiz Bir Kilavuz 008

Yemek Fotoğrafçılığı İş Temelleri

Yemek fotoğrafçılığı yaklaşılabilir ve çok ustalaşılabilir bir disiplin olsa da, iş kısmı aldatıcı olabilir. Yemek fotoğrafçılığı inanılmaz derecede popülerdir, bu da alana girmek ve görüntülerinizin fark edilmesini sağlamak için çok fazla rekabet olduğu anlamına gelir. Müşteri yelpazesini ve bütçe sınırlamalarını, iş temellerini ve işinizi nasıl pazarlayacağınızı anlamak, başarılı bir yemek fotoğrafçılığı işi kurmada inanılmaz derecede yardımcı olacaktır.

Müşteriler

Restoran fotoğrafçılığı, yemek fotoğrafçılığına kolay bir giriş kapısı olabilir, ancak başarılı bir fotoğrafçılık işi kurmak için her zaman en iyi yol değildir. Restoranlar, yüksek işletme maliyetlerine ve küçük kar marjlarına sahiptir ve bu nedenle, özellikle ana-baba yerleriyse, genellikle pazarlama ve fotoğrafçılık için büyük bütçelere sahip değildir. Büyük yatırım firmaları tarafından desteklenen restoran grupları, otel restoranları ve restoranların fotoğraf çekimleri için bütçe ayırma olasılığı daha yüksektir.

Kişisel bir evcil hayvanım, restoran fotoğrafçılığında bir kariyeri savunan yemek fotoğrafçılığı kurslarını ne sıklıkla görüyorum. Kursu satan kişi çoğu zaman restoran fotoğrafçılığından değil kurs satışından geçimini sağlıyor. Restoran fotoğrafçılığını seviyorum çünkü şefleri yaratıcı arkadaşlar olarak görüyorum ve zanaatlarını destekleyici ve tamamlayıcı olmak istiyorum, ancak bu, genel fotoğrafçılık çalışmamın küçük bir parçası.

Yayınlar ayrıca daha sınırlı bütçelere sahip olma eğilimindedir. Pek çok yayın, özellikle daha büyük olanlar olmak üzere standartlaştırılmış oranlara sahiptir. Bazen masrafların geri ödenmesini isteyebilirsiniz, bu nedenle, bütçe gerçekten kısıtlı görünüyorsa, ancak görev seyahat veya doğrudan çekimle ilgili başka masraflar gerektiriyorsa bunu aklınızda bulundurun.

Genel olarak, editoryal çalışma genellikle çok eğlencelidir çünkü çok fazla yaratıcı özgürlük ve ilginç görevler alma eğilimindesiniz. Bir gazetede, dergide veya kitapta yayınlanmak da sizi birçok insanın gözünde meşrulaştırıyor gibi görünüyor ve çoğu zaman “Aaa, sen profesyonel bir fotoğrafçısın” tepkisini uyandırıyor.

Yemek Fotografciligi Eksiksiz Bir Kilavuz 009

Korkma. Çekimler genellikle tonlarca yemek artığıyla sonuçlandığından, bazen kelimenin tam anlamıyla açlıktan ölmek üzere olan sanatçı klişesinden kaçınarak bir yemek fotoğrafçısı olarak çalışmak mümkündür. Yemek artıklarının yanı sıra, gıda markalarının genellikle profesyonel fotoğraf çekimleri için bütçeleri vardır. Ürün fotoğrafçılığından pazarlama kampanyalarına kadar en yüksek ücretli yemek fotoğrafçılığı işi genellikle markalar için olacaktır. Çeşitli müşteri türlerinin olası bütçe sınırlamalarını bilmek, kendinizi nasıl pazarlayacağınıza ve ne tür bir çalışmayı hedefleyeceğinize karar vermenize yardımcı olacaktır.

Yemek Fotografciligi Eksiksiz Bir Kilavuz 010

İş operasyonları

Fotoğrafçılığın temelleri konusunda rahat olduğunuzda, biraz donanıma sahip olduğunuzda ve birkaç müşteriniz olduğunda, küçük bir işletme sahibi olmanın tüm sorumluluklarına alışmanız gerekecek. Profesyonel fotoğrafçı dernekleri, fotoğrafçı arkadaşlar ve küçük işletme grupları burada çok yardımcı olabilir. İş için nasıl teklif vereceğinizi öğrenmeniz gerekecek. Projeleri nasıl teslim etmek istediğinizi seçin. Son olarak, yaptığınız her şey için faturalama ve muhasebe işlemleri oluşturmanız gerekecek. Ayrıca işinizin parçalarını dışarıdan temin edebilirsiniz. Örneğin, kişisel olarak muhasebeden nefret ediyorum ve onu mutlak bir sefalet olarak görüyorum. Neyse ki, fotoğrafçı arkadaşlar aracılığıyla, QuickBooks ve vergileri dahil etme ve kurma konusunda bana yardımcı olan bir muhasebeci bulabildim.

İlerledikçe, bir temsilciyle çalışmayı veya pazarlama yardımı almayı da düşünebilirsiniz. Birçok farklı servis sağlayıcı var. Bir fotoğrafçı olarak çalışmanın güzel yanı, bunu yapmanın kesinlikle doğru bir yolunun olmamasıdır, bu nedenle çalışmanızı becerilerinizi ve yapmaktan zevk aldığınız şeyi tamamlayacak şekilde yapılandırın. Zor olan veya size mutsuzluk veren kısımlar için dışarıdan yardım alın.

Uzun Vadeli Sürdürülebilirlik

Bir fotoğrafçı olarak başladığımda, gerçekten iyi iş çıkaracak bir proje üzerinde çalışacağımı ve yaratıcı kariyerimin geri kalanını sihirli bir şekilde kolaylaştıracağını düşündüm. Yaratıcı bir kariyer inşa etmek sık sık ilgilenmeyi gerektirir.

Loto oynamaktan çok bahçıvanlık gibi düşünün. Bazı günler yabani otları çekmen gerekir. Diğer günlerde gelecekte meyve vereceğini umduğunuz tohumları ekersiniz ve eğer yeterince şanslıysanız, bir gün arkadaşlarınızla paylaşabileceğiniz kadar çok domatesiniz olabilir.

Sizin için çalışan pazarlama kanalını bulun. Çalışmanızı düzenli olarak paylaşmak için süreçler geliştirin. Profesyonel olun ve müşterilerle iletişimde kalın. Zamanla temelinizi bulacak, işinizi kuracak ve yeteneklerinizi ve zevklerinizi yansıtan işler yaratacaksınız.


Yazar hakkında : Sandy Noto, Chicago, Illinois’de yaşayan bir yemek ve seyahat fotoğrafçısıdır. Bu yazıda ifade edilen görüşler yalnızca yazara aittir. Noto’nun çalışmaları ve yazıları hakkında daha fazlasını web sitesinde bulabilirsiniz .

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.