Kılavuzlar

Fotoğrafçılıkta Enstantane Hızı: Eksiksiz Bir Kılavuz

Fotoğrafta anlaşılması gereken belki de en önemli parametre olan enstantane hızı, fotoğraf çekerken dikkat etmeniz gereken ilk şeylerden biri olmalıdır. Fotoğrafçıların kendilerini çekimlerinden mutsuz bulmalarının en büyük nedenlerinden biri budur ve bunu iyi anlamak harika görüntüler elde etmek için çok önemlidir.

Fotoğrafçılığa yeni başlıyorsanız ve bu temel pozlama sütununu kafanıza takmak istiyorsanız, doğru yere geldiniz. Bu kılavuz, enstantane hızının temellerini, önemli ayrıntıları ve aradaki her şeyi anlamanıza yardımcı olacaktır.

Enstantane Hızı nedir?

Enstantane hızı , pozlama süresi olarak da bilinir ve terim kendini tanımlamaya başlar. Enstantane hızı, bir fotoğraf çekmek için bir kameranın içindeki sensör veya filmin ışığa maruz bırakıldığı saniye cinsinden süredir.

Bazı aynasız kameralarda , ışık bilgilerini kaydetmek için sensörün “açıldığı” zamandır. Deklanşör düğmesine her bastığınızda (özellikle bir DSLR fotoğraf makinesinde ), deklanşör perdelerinin açılıp kapandığını duyacaksınız.

Fotoğraf makinelerindeki enstantane hızı, tipik olarak ya fotoğraf makinesinin ayarlarından ve/veya fotoğraf makinesi gövdesinin üstündeki enstantane hızı kadranını manuel olarak çevirerek ayarlanabilir.

Enstantane Hızı
Eski bir Leica M5 35mm telemetre fotoğraf makinesindeki enstantane hızı kadranı.
Fotoğraf Richardle Hun’a aittir ve CC BY-SA 3.0 altında lisanslanmıştır.

Otomatik pozlama sunan bir kamerada, fotoğrafçılar genellikle mod kadranını S (enstantane hızı için) veya Tv (zaman değeri için) konumuna getirerek enstantane önceliği modunu seçebilirler. Bu modda, fotoğrafçı istenen enstantane hızını seçer ve kamera “optimum” bir pozlama elde etmek için diğer ayarları yapar.

shutter priority on mode dial
Bir kamera mod kadranındaki enstantane önceliği seçeneği.
Çizim Althepal tarafından yapılmıştır ve CC BY-SA 2.5 kapsamında lisanslanmıştır.

Çoğu kamerada, ön ayarlı enstantane hızları, en hızlı için saniyenin 1/8000’inden en yavaş hız için 30 saniyeye kadar değişir. Kamera modelinize bağlı olarak bu aralıkta genellikle bazı farklılıklar vardır.

Çoğu kamerada bulunan standart obtüratör hızları 1/1000s, 1/500s, 1/250s, 1/125s, 1/60s, 1/30s, 1/15s, 1/8s, 1/4s, 1/2s ve 1s. Kamera sensörüne veya filme düşen ışık miktarının pozlama süresiyle orantılı olduğunu anlamak önemlidir – enstantane hızını yarıya indirmek (örneğin, 1/30s’den 1/60s’ye geçmek, ortaya çıkan fotoğrafı açığa çıkaran ışık miktarını yarıya indirecektir).

Ayrıca, çoğu kameranın , deklanşöre basıldığı sürece obtüratör açık tutan ampul modunda daha da yavaş enstantane hızları elde edebileceğini unutmamak da önemlidir .

Bulb modunun kullanılması, otomatik, hassas, kamera kontrollü enstantane hızları kullanmak yerine bir fotoğrafın pozlama süresini belirlemek için manuel bir rota örneğidir. Başka bir örnek, ışığın belirli bir süre içeri girmesine izin vermek için kameranın merceğini manuel olarak açmak ve kapatmak olabilir – bu, fotoğrafların tipik olarak fotoğrafçılığın ilk günlerinde maruz kalma şeklidir.

Enstantane nedir?

Enstantane hızını öğrenirken genellikle gözden kaçan bir şey mekanik bileşenin kendisidir: enstantane. Işık bilgilerini yakalayan sensörü veya filmi ortaya çıkarmak için deklanşöre basıldığında kamera obtüratörü açılır.

camera shutter curtains
Eski bir Praktica L2 SLR fotoğraf makinesindeki obtüratör perdeleri (beyaz okla gösterilmiştir).
Fotoğraf Runner1616’ya aittir ve CC BY-SA 3.0 altında lisanslanmıştır.

Bir DSLR’de, düğmeye basıldığında ayna da yoldan çıkar, çünkü ayna genellikle sahneyi vizörden yansıtacak şekilde yerindedir. Işık bilgisi, obtüratör açık olduğu sürece yakalanır.

shutter opening closing animation
Pentax ME film SLR’deki obtüratör açılıp kapanıyor.
Işığın kameranın arkasına doğru geçmesine izin vermek için aynanın yoldan çıkması nedeniyle obtüratör açıldığında vizörün nasıl karardığına dikkat edin.
Animasyon, Hustvedt tarafından yapılmıştır ve CC BY-SA 3.0 kapsamında lisanslanmıştır.

Aynasız kameralar genellikle DSLR kameralara göre saniyede daha fazla görüntü yakalayabilir (daha yüksek kare hızına sahiptirler), çünkü aynaları yoktur ve bu nedenle pozlama işlemi daha az hareketli parça gerektirir. Bazı aynasız kameralarda, fiziksel perdeleri açıp kapamak yerine sensörü esasen açıp kapatan elektronik bir deklanşör bulunur. Panjur teknolojisinde, daha az hareketli parçaya sahip daha verimli kepenklere yol açan sürekli bir değişiklik olmuştur.

Aydınlık koşullarda (örneğin, güneşli bir günde dışarıdaysanız), sensörün yeterli bilgiyi yakalaması için yalnızca kısa bir süre ışığa maruz kalması gerekir. Bu pozlama süresi, enstantane hızı tarafından belirlenir ve bir sonraki bölümde öğreneceğiniz gibi, daha hızlı bir hız daha karanlık bir görüntüyle (ışığa daha az maruz kalma süresi) ve daha yavaş bir hız daha parlak bir görüntü ile sonuçlanır.

Enstantane Hızı Pozlamayı Nasıl Etkiler?

Enstantane hızı, diyafram ve ISO ile birlikte , genellikle fotoğrafçılıkta pozlamanın temellerini öğretmek için kullanılan pozlama üçgeninin üç bileşeninden biridir .

Pozlama üçgeni, pozlamanın üç ana bileşeni arasındaki ilişkinin popüler bir görsel temsilidir.

Maruz kalma süresi, bir şekilde ilave bir süreç olarak düşünülebilir. Kameranızın sensörü ışığa ne kadar uzun süre maruz kalırsa, o kadar fazla ışık verisi yakalanır ve bu nedenle görüntünüz o kadar parlak olur. Bunun tersi de doğrudur: daha hızlı enstantanelerde (daha kısa pozlama süreleri) daha az ışık verisi yakalar ve görüntünüz daha koyu olur.

Bu mükemmel bir benzetme değil, ancak enstantane hızı ve pozlamayı, kurabiye pişirirken fırınınızı ayarladığınız süre olarak düşünebilirsiniz. Onları çok uzun süre pişirirseniz, kurabiyeler yanacak ve sonunda kurabiye gibi tadı olmayacaktır. Benzer şekilde, bir görüntüyü çok uzun süre maruz bırakırsanız, görüntünüz çok parlak olur ve hiçbir veriyi kurtaramazsınız. Kurabiyelerinizi çok kısa bir süre pişirirseniz, yine de kurabiye hamuru olacaktır. Resminizi çok kısa süre maruz bırakırsanız, yeterince ışık verisi yakalayamazsınız ve görüntünüz çok karanlık olur.

Enstantane Hızı Hareket Bulanıklığını Nasıl Etkiler?

Pozlamayı etkilemeye ek olarak, rstantane hızının bir görüntüdeki hareket bulanıklığı seviyesi üzerinde de büyük bir etkisi vardır ve bu da farkında olunması önemlidir. Bunu şu şekilde düşünün: Sensör sahneye maruz kaldığında (obtüratör açıkken) meydana gelen hareket, son görüntüde mevcut olacaktır.

effect of shutter speed on motion blur
Pozlama süresi ne kadar uzun olursa, hareket bulanıklığı ile hareketli bir konu o kadar çok yakalanır.
Çizim MikeRun tarafından yapılmıştır ve CC BY-SA 4.0 altında lisanslanmıştır.

İşte bir örnek: Bir köpek etrafta koşuyorsa ve maruz kalma süreniz 0,6 saniyeyse, köpek 0,6 saniyede önemli ölçüde hareket ettiği için görüntünüzde bulanık olacaktır. Öte yandan, enstantane hızınız saniyenin 1/500’üne ayarlanmışsa, köpek çok daha fazla donacaktır (hareket muhtemelen algılanmayacaktır), çünkü bu kadar kısa bir sürede çok fazla hareket etmemektedir. zaman.

shutter speed comparison
Hızlı hareket eden bir köpek 0,6 s (solda) enstantane hızı kullanıldığında bulanık olarak görünür, ancak 1/500 s’lik hızlı enstantane hızı aktif köpeği minimum hareket bulanıklığı ile yakalar (sağda).

Hareket bulanıklığı konusunda dikkate alınması gereken birçok husus vardır. Her zaman alakalı olan, bir pozlama sırasında kameranızı tamamen sabit tutma yeteneğinizdir. Her ne kadar kararlı olduğunuzu düşünseniz de, deklanşöre basıp kamerayı basılı tuttuğunuzda kaçınılmaz olarak bir miktar kamera sarsıntısı olur. Bu nedenle tripodlar uzun pozlamalar için önemlidir, çünkü kameranızı sizden çok daha sabit tutabilirler.

Bir başka hareket bulanıklığı konusu da konunuzdur. Hareket bulanıklığını son işleme yoluyla düzeltmek çok zordur, bu nedenle pozlamanızı ayarlarken deklanşör hızı muhtemelen ilk kararlarınızdan biri olmalıdır. Ancak, 1/1000 saniyelik bir enstantane hızı kullanarak hareketi dondurmak istediğinizi varsayalım. Bu, sensörünüze fazla ışığın çarpmasına izin vermez, bu nedenle oldukça parlak koşullara, yüksek bir ISO’ya ve/veya geniş bir diyaframa sahip olmanız gerekir. Hareket bulanıklığı ile ne kadar ışıkla çalışmanız gerektiği arasında dengeleyici bir harekettir.

Özetle:

Daha yüksek enstantane hızı (saniye cinsinden daha kısa süre): Daha az ışık yakalanır, hareket (elde tutulan kamera sarsıntısı dahil) daha fazla dondurulur. Nispeten yüksek enstantane hızlarına ilişkin örnekler, durumunuza bağlı olarak 1/8000, 1/1000, 1/500 veya benzeri olabilir.

Daha yavaş enstantane hızı (saniye cinsinden daha uzun süre): Daha fazla ışık yakalanır, hareket (eldeki kamera sarsıntısı dahil) daha az dondurulur. Nispeten yavaş enstantane hızlarına örnekler, durumunuza bağlı olarak 30”, 5”, 1/20 veya benzeri olabilir.

Elde Taşınabilir Enstantane Hızları için Temel Bir Kural

İşte zihinsel araç kutunuz için kullanışlı bir ipucu: Genel bir kural olarak, kameranızı odak uzaklığınızın karşılıklılığından daha yavaş enstantane hızlarında elinizde tutarken kamera sarsıntısı büyük olasılıkla bir faktör olacaktır. Başka bir deyişle, titreyen eller nedeniyle fotoğraflarınıza bulanıklık getirmemek için aşağıdakileri sağlamaya çalışmalısınız:

shutter speed rule of thumb for sharp handheld photos

Örneğin, 24 mm geniş açılı lens kullanırken 1/24 saniyeden daha yavaş olan herhangi bir şey bir tripod gerektirebilir. 500 mm lensle vahşi yaşam mı çekiyorsunuz? Keskin bir çekim sağlamak için 1/500 s veya daha hızlı bir enstantane hızı kullanmak isteyeceksiniz.

Bridge Handheld Blur 1 10
58 mm’lik bir lensle çekilen bu dış mekan köprü fotoğrafı, el titremesi ve 1/10 s’lik nispeten yavaş enstantane hızı nedeniyle bulanık.
Bridge Handheld Sharp 1 60
1/60sn’lik daha hızlı enstantane hızı, minimum el titremesi bulanıklığı ile 58 mm lens aracılığıyla çok daha net bir fotoğraf elde edilmesini sağlar.

Fotoğrafçılıktaki her “kuralda” olduğu gibi, özellikle kameranızda veya lensinizde yerleşik sabitleme varsa, istisnalar vardır. Bu öneri, başlamak için iyi bir yerdir.

Enstantane Hızı Seçme

Şimdiye kadar öğrendiklerinizi kullanarak enstantane hızınızı nasıl ayarlayacağınıza dair bir düşünce süreci Deklanşör hızları görecelidir ve 1/100 saniye gibi bir değer, yıldız fotoğrafçılığı için çok hızlı, spor fotoğrafçılığı için çok yavaş olarak kabul edilebilir.

İşte enstantane hızınızı ayarlarken göz önünde bulundurmak isteyebileceğiniz birkaç soru ve bunları kendi düşünce sürecinizi oluşturmak için bir kılavuz olarak kullanmak isteyebilirsiniz.

1. Konunuzu dondurmanız mı gerekiyor? Hareketini dondurmanız gerektiğini biliyorsanız, enstantane hızınızı yüksek tutmanız gerekir. Gerçekten hızlı nesneler için 1/500, 1/1000, 1/4000 veya 1/8000 gibi bir değer yeterli olabilir. Diğer konular 1/250 gibi bir şeyle dondurulabilir. Daha hızlı bir enstantane hızının sensörünüze daha az ışık çarpmasına izin vereceğini, dolayısıyla daha yüksek bir ISO veya daha geniş diyafram açıklığı ile telafi etmeniz gerekeceğini unutmayın.

Sports Freeze 1 8000
Hareket halindeki sporcuyu dondurmak için 1/8000 sn’lik yüksek bir enstantane hızı ve beyzbol oyuncusunun bulanık arka planda öne çıkmasını sağlamak için sığ bir alan derinliği için f/4’lük bir diyafram ile çekilmiş bir spor fotoğrafı.

Çekim yaptığınız yer gerçekten karanlık mı yoksa gerçekten aydınlık mı? Gerçekten karanlıksa, yeterince ışık verisi toplamak için daha uzun bir enstantane hızına ihtiyacınız olacaktır. Daha uzun enstantane hızlarının meydana gelen herhangi bir hareketi bulanıklaştıracağını, bu nedenle nesnenizi dondurmaya çalışıyorsanız hareketsiz kalması gerekeceğini unutmayın. Gerçekten parlaksa, yüksek deklanşör hızları kullanabilirsiniz ve çok yavaş bir enstantane hızının muhtemelen görüntünüzü çok parlak yapacağını unutmayın.

30s LongExpo
Hem bir şimşek çakmasını hem de bir havai fişek patlamasını yakalayan 30 saniyelik bir pozlama.

Yeterince aydınlık bir günde dışarıda mısınız ve sadece başlamak için bir yer mi istiyorsunuz? Konunuza ve diğer ayarlara bağlı olarak 1/200 saniyelik bir enstantane hızıyla başlayabilirsiniz. Bu, temel aydınlatma koşulları için oldukça yaygın bir başlangıç ​​noktasıdır. Ardından, etkileri test etmek için bu hızı hızlandırmayı veya yavaşlatmayı deneyin.

1/(lensinizin odak uzaklığı) değerinden daha yavaş bir enstantane hızında mı çekim yapmayı planlıyorsunuz? Eğer öyleyse, kamera sarsıntısı yakalanabilir ve görüntünüzü bulanıklaştırabilir. Bir tripod kullanmayı düşünün.

0.4s Water
Şelalelerin bu fotoğrafı 0,4 sn’lik daha yavaş bir enstantane hızıyla çekildi.
Tripod kullanmak, sahnenin yalnızca hareketli kısımlarının hareket bulanıklığı ile oluşturulduğu net fotoğraflar sağlayabilir.

Flaş kullanıyor musunuz? Eğer öyleyse, yüksek hızlı senkronizasyona sahip mi? Değilse, enstantane hızınızı kameranızın senkronizasyon hızından daha yavaş tutmanız gerekir. Bununla ilgili daha fazla bilgi için aşağıya bakın.

1 8000 FreezeDrop
1/8000 s’lik hızlı enstantane hızıyla yakalanan bir su damlası ve dalgalanma.

ND Filtreleri ve Enstantane Hızı

Gün içinde dışarıda yavaş bir enstantane hızı kullanmak istiyorsanız, resimlerinizin çok parlak olma ihtimali yüksektir. Bunun alakalı olduğu yaygın bir örnek, akan suyla uzun bir pozlama seçerek ipeksi bir su efekti elde etmeye çalıştığınız zamandır.

1/1000s ile 1 saniye arasında değişen enstantane hızlarında yakalanan hızlı hareket eden bir akışın bir dizi fotoğraf dizisi:

shutter speed rushing water animation

Diyaframınız olabildiğince dar ve ISO’nuz olabildiğince düşük olsa bile, daha uzun pozlama süreleri, obtüratör çok uzun süre açık kaldığı için çok parlak görüntüler üretecektir. En yaygın çözüm, lensiniz için güneş gözlüğü görevi gören ve nötr yoğunluk (ND) filtresi olarak adlandırılan bir filtredir . Lensinizin ucuna takılır ve filtre olmadan olduğundan daha az ışığın geçmesine izin veren koyu bir renk tonuna sahiptir. Sonuç olarak, çok fazla ışık yakalamadan daha uzun pozlar kullanabilirsiniz.

Water ND 5 copy
Nötr yoğunluk filtresi yardımıyla elde edilen 5 saniyelik bir pozlama.
Water ND 13 copy
Nötr yoğunluk filtresi yardımıyla 13 saniyelik bir pozlama elde edildi.
Water ND 30 copy
Nötr yoğunluk filtresi yardımıyla elde edilen 30 saniyelik bir pozlama.

ND filtreleri ayrıca, daha uzun enstantane hızlarına izin vermek için videografide yaygın olarak kullanılır, bu da dalgalı bir görünüm yerine daha sinematik bir görünüm oluşturmaya yardımcı olur.

Flaş Senkronizasyon Hızı

Obtüratörümüz temel olarak ışığın sensörünüze çarpmasına izin vermek için hareket eden iki perdeden oluşur. Farklı zamanlarda hareket ederler ve flaş kullanıyorsanız, flaşın tam olarak perdelerin ikisi de açıkken patlaması gerekir. Sorun şu ki, gerçekten yüksek deklanşör hızlarında, deklanşör perdeleri hiçbir zaman tam olarak açılmadığından flaşın doğru zamanda patlaması zor (ve çoğu zaman imkansız).

Bu, kameranızın flaş senkronizasyon hızının kamera dışı flaş kullanırken bilinmesinin çok önemli olduğu yerdir. Bu, fotoğraf makinenizin ve flaşınızın doğru şekilde senkronize edebildiği en yüksek deklanşör hızıdır ve çekimde deklanşör perdesini göstermeyen bir görüntü oluşturur. Kameranız ve flaşınız ile en temel modlarında çekim yapıyorsanız ve deklanşör hızınız senkron hızından daha yüksekse, flaş ve kamera zamanlamalarını doğru bir şekilde ayarlayamadıkları için resimlerinizde koyu perde perde bantları olacaktır.

Kameranızın kullanım kılavuzunda veya üreticinin web sitesinde kameranızın senkronizasyon hızı listelenmiş olmalıdır. Genellikle 1/200 saniye civarındadır.

Flaş senkron hızı sorununu aşmanın yolu yüksek hızlı senk (HSS) olarak adlandırılır ve flaşın çok hızlı deklanşör hızı boyunca art arda patlamasını sağlayan bir flaş modunu içerir, bu da etkinleştirmelerden birinin doğru olmasını garanti eder. Tüm flaşlar bu özelliğe sahip değildir.

HSS 1 6400
Yüksek hızlı senk (HSS) ve 1/6400s enstantane hızıyla çekilmiş flaşlı bir fotoğraf.

Enstantane Hızını Yaratıcı Bir Şekilde Kullanmak

Hareket bulanıklığı en büyük düşmanınız veya bazı durumlarda en iyi arkadaşınız olabilir. Bir örnekte, kaydırma, orta uzunlukta bir pozlama çekerken hareketli bir nesnenin kamera tarafından “takip edildiği” (nesnenin hareket yönü boyunca kaydırmayı düşünün) bir tekniktir. Saniyenin 1/10’u gibi bir değer, çekimin arka planında hareket bulanıklığı yaratacaktır, ancak özneyi karede sabit tutarsanız öznenin çoğu keskin olmalıdır. Bu, bir şeyin gerçekten hızlı hareket ettiği veya en azından hareket gösterdiği izlenimini verebilir.

Panning 1 30
Hareket halindeki bir arabanın bu fotoğrafına hareket hissi katmak için kaydırma ve 1/30s enstantane hızı kullanıldı.

Hareket bulanıklığını kullanmanın başka bir yaratıcı yolu, daha uzun bir pozlama sırasında lensinizle yakınlaştırma veya uzaklaştırma yapmaktır. Doğru yapılırsa, ışık üreten her şey bir iz oluşturacak ve gerçekten ilginç başka efektler üretebilir. Bu teknik, patlayan havai fişekler ve tatil ışıkları gibi şeylerin olağandışı fotoğraflarını çekmenin eğlenceli bir yolu olabilir.

HolidayLights Creative Zoom 0
0,3 saniyelik bir pozlama sırasında merceği yakınlaştırırken çekilen tatil ışıklarının yaratıcı bir fotoğrafı.

Daha uzun pozlama sırasında da yaratıcı bir çekim için kameranızı döndürebilirsiniz. Kesinlikle herkesin zevkine göre değil, ancak benzersiz bir şey için harika olabilir.

Creative TwistCamera 1 10
1/10s pozlama sırasında kamerayı çevirerek çekilmiş yaratıcı bir gitarist fotoğrafı.

Uzun enstantane hızıyla tekli pozlamalar yakalamaya ek olarak, yazılımda birden fazla uzun pozlama fotoğrafını istifleyerek ultra uzun pozlama süreleri elde edilebilir – toplam pozlama süresi, bireysel pozların toplamı olacaktır.

star trails with long exposure time
Uzun enstantane hızıyla tekli pozlamalar yakalamaya ek olarak, yazılımda birden fazla uzun pozlama fotoğrafını istifleyerek ultra uzun pozlama süreleri elde edilebilir – toplam pozlama süresi, bireysel pozların toplamı olacaktır.

Sonuç

Enstantane hızı, fotoğraflarınızın kalitesi üzerinde tartışmasız en büyük etkilerden birine sahip olabilir, bu nedenle hareket bulanıklığını nasıl etkilediğini, pozlamayı nasıl etkilediğini ve fotoğrafçılıkta bunun hakkında nasıl düşünmeniz gerektiğini anlamak önemlidir. Bunu anladıktan sonra, farklı durumlarda deklanşör hızı hakkında en iyi kararları vermenin anahtarı pratik yapmaktır.

Her senaryoda hangi deklanşör hızını kullanmanız gerektiğine dair kesin bir cevap yoktur, bu nedenle bu konuda olabildiğince çok şey bilmek ve mümkün olan en iyi eğitimli kararları vermek size kalmıştır. Sonuç olarak, enstantane hızı, çekimlerinize yaratıcılık katmak için bir araç olabilir ve denemesi çok eğlenceli olabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.